Προς το περιεχόμενο

ILLY FRANCIS Y3 δώρο με 6 κουτιά ILLY ESPRESSO @ YODA.GR ~ 80€


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η θεωρια λεει οτι η τιμη της μηχανης και η τιμη του καφε ειναι αντιστροφως αναλογες.. οσο πιο ακριβη η μηχανη τοσο πιο φτηνα σου κοστιζει ο καφες, και εχεις και απεριοριστες επιλογες σε ποικιλιες... Απο την αλλη, φτηνη - δωρο μηχανη = πανακριβος καφες και περιορισμενη ποικιλια.

Ο καφες παντως που κανουν οι υπερεσπρεσσο, ειναι καταπληκτικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι illy βγάζουν τον καλύτερο καφέ που έχω πιεί από κάψουλες. Δεν ξέρω αν έχουν διαφορές μεταξύ τους αλλά η francis x7.1 μου είχε φανεί καλύτερη (αρκετά κιόλας) από αυτή την προσφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πηρα τελικα εγω τη μηχανη και οντως τρομερη διαφορα απο nespresso. Θεωρω οτι αξιζει τα παραπανω λεφτα η καψουλα. Ερωτηση προς κατοχους. Στην πισω μερια που ειναι το δοχειο νερου πανω αριστερα υπαρχει ενα πλαστικο πραγματακι που σταζει νερο οταν τρεχει ο καφες μπροστα. Αυτο βγαζοντας τη πρωτη φορα το δοχειο μου μετακινηθηκε. Μπορει καποιος να μου βγαλει μια φωτογραφια να δω πως πρεπει να ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά πιστεύω ο ristreto της nespresso είναι πολύ καλύτερος, έχω δοκιμάσει και dark roast (μαύρη) και την κόκκινη iperespresso κάψουλα αλλά μου φαίνεται πολύ ελαφρύς ο καφές και σε καφεΐνη και σε γεύση. Αν δεν έχει λίγο ποιοτικό robusta μέσα δεν λέει κατ' εμέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, χρησιμοποιώ τη Χ7 από τότε που βγήκε (6-7 χρόνια ίσως), πριν από περίπου 1,5-2 χρόνο τα έπαιξε μετά από άπειρους καφέδες και πήρα από ανάλογη προσφορά στο Buldoza.gr  6 κουτιά με την Υ3.

Τώρα ψήνομαι πολύ να πάρω τα 6 κουτιά μαζί με καινούργια, ειδικά αν σου επιτρέπει να πάρεις ότι κουτί θέλεις.

Στην προσφορά στο φυλλάδιο του mymarket φαίνεται ότι διαλέγεις ότι θέλεις και όχι μόνο κόκκινο ή μαύρο.

 

Αν θέλετε τη γνώμη μου (και μαζί μιας παρέας 4-5 ατόμων που έχουμε την ίδια εδώ και χρόνια) με διαφορά η καλύτερη γεύση σε σχέση άρωμα - δύναμη είναι η Guatemalla. Η κόκκινη κλασσική είναι συμπαθητική αλλά ψιλοελαφριά και η μαύρη πολύ δυνατή και λίγο πικρίζει. Αν δίνει 6 Guatemalla θα χτυπήσω μία.

Πάντως συμφωνώ ότι η κατηγορία iperespresso είναι με διαφορά οι καλύτερες κάψουλες που μπορεί να έχει κάποιος σπίτι του, αν και παραμένουν πια λίγο πολυτέλεια για την καθημερινότητα λόγω κόστους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάχνει καλό καφε, την συγκρίνω με μία μηχανή podstar(μερίδων) των 350 ευρώ που έχω σπίτι. Προσωπικά η γεύση που μ 'αρέσει εμένα είναι η σκούρα αλλά θα δοκιμάσω και την guatemalla που λέει ο φίλος παραπάνω. Στο mymarket επιλέγεις ότι χρώμα θες αλλά νομίζω είδα μαύρο, κόκκινο και πράσινο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πηρα τελικα εγω τη μηχανη και οντως τρομερη διαφορα απο nespresso. Θεωρω οτι αξιζει τα παραπανω λεφτα η καψουλα. Ερωτηση προς κατοχους. Στην πισω μερια που ειναι το δοχειο νερου πανω αριστερα υπαρχει ενα πλαστικο πραγματακι που σταζει νερο οταν τρεχει ο καφες μπροστα. Αυτο βγαζοντας τη πρωτη φορα το δοχειο μου μετακινηθηκε. Μπορει καποιος να μου βγαλει μια φωτογραφια να δω πως πρεπει να ειναι?

καλημερα, θα ηθελα μια μικρη χαρη αν γινεται:δεν ξερω αν χρησιμοποιεις τα αυτοματα προγραμματα που ειναι ρυθμισμενα για τις δοσεις των δυο κουμπιων, αλλα αν μπορεις να δοκιμασεις παντωντας το κουμπι για την μεγαλη κουπα συνεχεια, αν μπορεις να σταματησεις την ροη του καφε οπου θελεις ή θα σταματησει σε καποιο σημειο μονη της, ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, χρησιμοποιώ τη Χ7 από τότε που βγήκε (6-7 χρόνια ίσως), πριν από περίπου 1,5-2 χρόνο τα έπαιξε μετά από άπειρους καφέδες και πήρα από ανάλογη προσφορά στο Buldoza.gr  6 κουτιά με την Υ3.

Τώρα ψήνομαι πολύ να πάρω τα 6 κουτιά μαζί με καινούργια, ειδικά αν σου επιτρέπει να πάρεις ότι κουτί θέλεις.

Στην προσφορά στο φυλλάδιο του mymarket φαίνεται ότι διαλέγεις ότι θέλεις και όχι μόνο κόκκινο ή μαύρο.

 

Αν θέλετε τη γνώμη μου (και μαζί μιας παρέας 4-5 ατόμων που έχουμε την ίδια εδώ και χρόνια) με διαφορά η καλύτερη γεύση σε σχέση άρωμα - δύναμη είναι η Guatemalla. Η κόκκινη κλασσική είναι συμπαθητική αλλά ψιλοελαφριά και η μαύρη πολύ δυνατή και λίγο πικρίζει. Αν δίνει 6 Guatemalla θα χτυπήσω μία.

Πάντως συμφωνώ ότι η κατηγορία iperespresso είναι με διαφορά οι καλύτερες κάψουλες που μπορεί να έχει κάποιος σπίτι του, αν και παραμένουν πια λίγο πολυτέλεια για την καθημερινότητα λόγω κόστους.

Είδες διαφορά από την x7 στην y3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες διαφορά από την x7 στην y3;

 

Μια μικρή διαφορά, πρέπει να υπάρχει, κυρίως λόγω της θέσης που μπαίνει η κάψουλα, που στη χ7 είναι μεταλλικό, ενώ στην Υ3 κυρίως πλαστικό. Επειδή αναπτύσσει μεγάλη πίεση και θερμοκρασία, το μεταλλικό νομίζω λειτουργεί καλύτερα.

Αλλά σε γενικές γραμμές μπορεί και να μην το προσέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή διαφορά, πρέπει να υπάρχει, κυρίως λόγω της θέσης που μπαίνει η κάψουλα, που στη χ7 είναι μεταλλικό, ενώ στην Υ3 κυρίως πλαστικό. Επειδή αναπτύσσει μεγάλη πίεση και θερμοκρασία, το μεταλλικό νομίζω λειτουργεί καλύτερα.

Αλλά σε γενικές γραμμές μπορεί και να μην το προσέξεις.

Εγώ είχα προσέξει αρκετά μεγάλη διαφορά (μου είχε φανεί αρκετά καλύτερη η x7) αλλά δεν ήπια πολλούς καφέδες από την y3 για να βγάλω σίγουρο συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε τη γνώμη μου (και μαζί μιας παρέας 4-5 ατόμων που έχουμε την ίδια εδώ και χρόνια) με διαφορά η καλύτερη γεύση σε σχέση άρωμα - δύναμη είναι η Guatemalla. Η κόκκινη κλασσική είναι συμπαθητική αλλά ψιλοελαφριά και η μαύρη πολύ δυνατή και λίγο πικρίζει.

Θα συμφωνήσω 100%

Η κλασική κόκκινη είναι καλή αλλά λίγο ελαφριά, ενώ η μαύρη μου φαίνετε αρκετά βαριά

Έχοντας δοκιμάσει μερικές γεύσεις από τους monoarabica έχω και εγώ καταλήξει στον Guatemala.

Βέβαια όλα αυτά είναι υποκειμενικά και ο καθένας έχει άλλο γούστο και προτίμηση στον καφέ του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...