Προς το περιεχόμενο

Κινητά που αφού ξερουταριστούν να παραμένει η εγγύησή τους


ostvarivanje

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, γράψατε πάρα πολλά και σας ευχαριστώ όλους. 

 

@psFFF αυτό, ουσιαστικά, ήξερα και εγώ. Σε όλα τα κινητά για να ρουτάρεις ήθελε ξεκλείδωτο bootloader (και δε ρούταρα και λίγα: Nexus S, Galaxy Nexus, Optimus G, Nexus 4, LG G2, Nexus 6). Ναι, για τα LG μου τα είπαν εχτές (και ήμουν έτοιμος να αγοράσω το G5). Δεν είχα ιδέα και καλά που ρώτησα. Το τελευταίο LG που είχα ήταν το G2.

Για τα Motorola μου είπαν ότι χρειάζεται να ζητήσεις κωδικό ξεκλειδώματος από τη Motorola και μετά σε βάζει σε black list για την εγγύηση. 

Γενικά, δεν είμαι υπέρ του μεταχειρισμένου, αλλά τώρα έχω πιεστεί πολύ. Το Nexus πλέον έχει 500+ ευρώ. Αν είχα τουλάχιστον 400 θα το αγόραζα. Πέρα από το ζήτημα των mods, μου αρέσει πάρα πολύ και ως σχήμα και επίσης με ενδιαφέρει πολύ η φωτογραφική του. Για το One plus, τι πειράζει αν δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω από Nougat; Εννοείται ότι ένας λόγος που βάζω roms είναι και για να έχω ό,τι πιο φρέσκο υπάρχει. 

Αν το σκεφτώ κι άλλο για μεταχειρισμένο, κολλάω και στο γεγονός ότι μένω επαρχία και αν είναι να αγοράσω κάποιο θα πρέπει χωρίς να το δω να το αγοράσω. Αν ήμουν Αθήνα, για παράδειγμα, θα μπορούσα να έκανα μία συνάντηση, να έβλεπα το κινητό και μετά να προχωρούσα στην αγορά του.

 

@panos- σίγουρα την καλύπτουν την εγγύηση; Και αν την καλύπτουν, ποιο κινητό από την HTC είναι ανώτερο από το Nexus 6, σε περίπτωση που το σκεφτώ για αγορά; 

 

@ziaba είναι γεγονός ότι "ήρθα" πολύ κοντά σε αγορά του Xiaomi Mi Max από ελληνικό κατάστημα. Δηλαδή, δεν υπάρχει καμία εγγύηση; Για παράδειγμα, σε κάποια δυσλειτουργία που λέει το ηλεκτρονικό κατάστημα ότι σου το καλύπτουν, δεν ισχύει; Γενικά με τα κινέζικα στο μυαλό μου υπάρχει ένα ομιχλώδες τοπίο τι συμβαίνει με την εγγύηση.

 

@stelios18120 το oneplus 3 πλέον δεν είναι διαθέσιμο για αγορά από τη σελίδα τους και το 3Τ έχει αναμονή 4 εβδομάδων. Θα μου πεις, από τις 10 Νοεμβρίου ήθελα να αγοράσω κινητό οπότε αυτό το χρονικό περιθώριο έχει περάσει. 

Διάβασα λίγο τι θέλουν τα xiaomi και τι διαδικασίες έχουν και με πόνεσε το κεφάλι. Τι δύσκολο το έχουν κάνει. Εγώ θεωρούσα ότι τα κινέζικα είναι πιο απλά με τη λογική ότι από τη στιγμή που θέλουν αν τραβήξουν κόσμο να τα έχουν όλα ανοιχτά.

 

Οπότε η αβεβαιότητα παραμένει σε σχέση με την επιλογή μου.

πάρε από κάποιον με πολλές αξιολογήσεις ... δεν θα ρισκάρει κάποιος τον λογαριασμό του για να πουλήσει συσκευή με πρόβλημά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα διαβασα οτι υπαρχει τροπος στα Motorala (μπορει οχι σε ολα)να ξεκλειδωσεις το bootloader να τα ρουταρης και μετα αν θες το ξερουταρης και ξανα κλειδωνεις το bootloader.

Έτσι λες ε; Μου βάζεις φιτίλια τώρα...

Στις σειρα moto Z και στο moto 4G το εχουν κανει.

Δεν ξερω αν μπορει το εργαλειο και για αλλα moto.

Το αρθρο λεει επεισης:

"Πρόκειται για ένα πολύ καλό εργαλείο που μπορεί επίσης να κλειδώσει τον bootloader της συσκευής μας, να εγκαταστήσει σε αυτή την stock ROM, να κάνει sideload κάποιο OTA update και πολλά ακόμη ".

Το ίδιο εργαλείο μας βοηθάει να εγκαταστήσουμε τον driver της συσκευής, να του περάσουμε μία custom recovery και τέλος να του κάνουμε root

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έγραψα αναφερόταν στο moto X style. Το ζήτημα είναι πώς ξεκλειδώνεις τον bootloader. Αν είναι να επικοινωνείς με τη Motorola, τότε την έχεις χάσει την εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι λες ε; Μου βάζεις φιτίλια τώρα...

Φιλε αν θες να πειράζεις και να αλλάζεις ρομ τοτε πας νεξους η moto x style moto z. Γενικος ξεχνά την εγγύηση αν ροοταρεις ακομα και σε νεξους.

Καλύτερη λυση ειναι μεταχειρισμένο 6π. αν δεις ατομα με πολες αξιολογήσεις δεν προκειται να σου κανουν βλακεια. Το ινσομνια ειναι το μονο σιτε με αγγελίες πλεον αν χασουν τον λογαριασμό δεν θα πουλάνε τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Nexus δεν την χάνεις την εγγύηση. Αν ξερουτάρεις και κλειδώσεις bootloader είσαι κανονικά εντός εγγύησης. Δεν ξέρω για τα μεταχειρισμένα, θα το σκεφτώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έγραψα αναφερόταν στο moto X style. Το ζήτημα είναι πώς ξεκλειδώνεις τον bootloader. Αν είναι να επικοινωνείς με τη Motorola, τότε την έχεις χάσει την εγγύηση

Διαβασε πως γινεται εδω

http://www.doctorandroid.gr/2015/09/root-moto-x-style-pure.html?m=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ. Το ζήτημα δεν είναι πώς θα ξεκλειδώσω τον bootloader αλλά το ότι η ίδια η Motorola λέει ότι χάνεται η εγγύηση και προφανώς για αυτό γίνεται όλη αυτή η διαδικασία μέσω της σελίδας της: "Unless you have a Developer Edition device, once you get the unlock code, your device is no longer covered by the Motorola warranty" 

 

Όπως και να έχει, πάντα η προτεραιότητά μου είναι το Nexus. Είτε μεταχειρισμένο είτε αν το φέρουν και άλλα καταστήματα και πέσει η τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι χαζομάρες.

Τότε γιατί δίνουν επίσημα το Ξεκλείδωμα και μετά λένε ότι χάνεται η εγγύηση.

Εγώ σε Ld,Samsung (που δεν γράφει Knox)και άλλες εταιρίες που τούς τα έχω πάει δεν έχουν πει τίποτα.

Και στα Motorola το κλειδώνεις,πάλι επίσημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπών έψαξα το θεμα σε διεθνή φορουμ για τα μοτορολα. Μόλις το ξεκλειδώσεις χανεις την εγγύηση για το λογισμικό αλλα κρατας για το hardware. Δηλ αν το μπρικαρεις δεν στο καλύπτουν. Αν σου χαλάσει η μπαταρια η η οθονη όμως τοτε εισαι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπών έψαξα το θεμα σε διεθνή φορουμ για τα μοτορολα. Μόλις το ξεκλειδώσεις χανεις την εγγύηση για το λογισμικό αλλα κρατας για το hardware. Δηλ αν το μπρικαρεις δεν στο καλύπτουν. Αν σου χαλάσει η μπαταρια η η οθονη όμως τοτε εισαι καλυμμένος.

Αν το επαναφερεις μετα απο μπρικαρισμα!

Εναν σε περιπτωση το ξεκλειδωσω το ρουταρο κανω το κεφι μου και μετα παλι το επαναφερω στην αρχικη κατασταση!

Εχουμε τιποτα τετοια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το επαναφερεις μετα απο μπρικαρισμα!

Εναν σε περιπτωση το ξεκλειδωσω το ρουταρο κανω το κεφι μου και μετα παλι το επαναφερω στην αρχικη κατασταση!

Εχουμε τιποτα τετοια?

Οχι στο reddit λενε οτι ακομα και με ξεκλείδωτο τον bootloader να τους το στείλεις αν το πρόβλημα ειναι στο hardware τοτε δεν υπάρχει κανενα θεμα.

 

Για το style παντα μιλάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι στο reddit λενε οτι ακομα και με ξεκλείδωτο τον bootloader να τους το στείλεις αν το πρόβλημα ειναι στο hardware τοτε δεν υπάρχει κανενα θεμα.

 

Για το style παντα μιλάμε...

Για ολα τα moto λεω(και του style)

Ξερεις γιατι το λεω....

Γιατι στο επισημο ξεκλειδωμα λεει οτι αν θες παλι το ξανακλειδωνεις.

Οποτε δεν θα παρουν χαμπαρι αν το εχεις κανει η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά η συσκευή φαίνεται ως relock και την βγάζουν εκτός εγγύησης

Στα htc και huawei γινεται να κλειδώσεις δηλ να την κανείς lock πισω χωρίς να το πάρουν γραμμή αλλά είναι επι πληρωμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τώρα εντάξει, ολόκληρη διαδικασία για να έχεις την εγγύηση. Ποιες συσκευές της Samsung δεν έχουν knox count;

Τέλος πάντων, εγώ περίμενα να είναι πιο χαλαρή η κατάσταση. Ουσιαστικά Nexus (ευελπιστώ Pixel - δεν έχω ενημερωθεί τι γίνεται με αυτά) και Oneplus. 

Πάντως το Nexus 6p έστω και στα 400 να έπεφτε θα το αγόραζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...