Προς το περιεχόμενο

Κινητά που αφού ξερουταριστούν να παραμένει η εγγύησή τους


ostvarivanje

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα συγκεκριμένα τηλέφωνα δεν με ενδιαφέρουν. Πάντως, πριν κανένα 10ημερο είδα στο xda ένα θέμα για ένα apk που μηδένιζε τον knox count και προέτρεπε ο εκκινητής του θέματος (δε θυμάμαι αν ήταν ο δημιουργός του προγράμματος) να το δοκιμάσουν κάτοχοι διάφορων Samsung συσκευών. Από τις απαντήσεις, είδα ότι σε άλλα κινητά λειτουργούσε και σε άλλα όχι. 

Γιατί το κάνουν αυτό με τον bootloader; Για να γλιτώσουν χρήματα από τις εγγυήσεις; Άλλο προφανή λόγο δε βρίσκω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και για Oppo. Το Find 5 που έχω δεν έχασα εγγύηση που άλλαξα ROM και ξeκλείδωσα bootloader. Η Oppo τότε δεν την ένοιαζε τι έκανες στη συσκευή σου. Τώρα με τα νέα μοντέλα δεν ξέρω τι γίνεται αλλά είναι λογικό να ισχύει το ίδιο.


Γιατί το κάνουν αυτό με τον bootloader; Για να γλιτώσουν χρήματα από τις εγγυήσεις; Άλλο προφανή λόγο δε βρίσκω...

Αν αλλάξεις ROM πώς θα κάνει phone home?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγκεκριμένα τηλέφωνα δεν με ενδιαφέρουν. Πάντως, πριν κανένα 10ημερο είδα στο xda ένα θέμα για ένα apk που μηδένιζε τον knox count και προέτρεπε ο εκκινητής του θέματος (δε θυμάμαι αν ήταν ο δημιουργός του προγράμματος) να το δοκιμάσουν κάτοχοι διάφορων Samsung συσκευών. Από τις απαντήσεις, είδα ότι σε άλλα κινητά λειτουργούσε και σε άλλα όχι.

Γιατί το κάνουν αυτό με τον bootloader; Για να γλιτώσουν χρήματα από τις εγγυήσεις; Άλλο προφανή λόγο δε βρίσκω...

Ναι αυτό ξέρω και γω το PingPong root έτσι λέγεται

Επίσης λέει και για άλλα κινητά

Πάντως και το CF Auto Root ξέρω, αλλά δεν ξέρω για το knox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και για Oppo. Το Find 5 που έχω δεν έχασα εγγύηση που άλλαξα ROM και ξeκλείδωσα bootloader. Η Oppo τότε δεν την ένοιαζε τι έκανες στη συσκευή σου. Τώρα με τα νέα μοντέλα δεν ξέρω τι γίνεται αλλά είναι λογικό να ισχύει το ίδιο.

Αν αλλάξεις ROM πώς θα κάνει phone home?

Για τα Oppo να σου πω την αλήθεια δεν κοίταξα. Τι εννοείς phone home;

 

Ναι αυτό ξέρω και γω το PingPong root έτσι λέγεται

Επίσης λέει και για άλλα κινητά

Πάντως και το CF Auto Root ξέρω, αλλά δεν ξέρω για το knox

Δε θυμάμαι αν λεγόταν έτσι. Δεν ήταν για να ρουτάρεις το κινητό αλλά για ρουταρισμένα που είχε γράψει ο knox, τον επανέφερε στο 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Oppo να σου πω την αλήθεια δεν κοίταξα. Τι εννοείς phone home;

 

Δε θυμάμαι αν λεγόταν έτσι. Δεν ήταν για να ρουτάρεις το κινητό αλλά για ρουταρισμένα που είχε γράψει ο knox, τον επανέφερε στο 0.

Όχι αυτό που λέω εγώ είναι για ρουτερισμα

Μετά το ρουτ και γράψει είναι το triangle away αρκει να το υποστηρίζει η συγκεκριμενη συσκευη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το triangle το γνωρίζω, αλλά ρε συ όλα αυτά είναι πονοκέφαλος. Πάνε οι παλιές καλές μέρες που δεν υπήρχαν τέτοια ζητήματα. Θυμάμαι είχα το Galaxy Nexus, πριν προκύψει το knox, το επανέφερα αρουτάριστο και με κλειδωμένο bootloader και μια χαρά εγγύηση είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρονικές πληρωμές μέσω του smartphone με την τεχνολογίας NFC

Αυτό και το knox αν ρουταριστη παπαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το pay αυτό είναι γενικό οπότε τώρα τα ρουτάρουν και κρύβουν το root από συγκεκριμένες εφαρμογές. Τέλος πάντων, στο τέλος θα γίνουν όλα κλειστά όπως το πάνε και με τις ευλογίες της Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...