Προς το περιεχόμενο

Το NES Mini είχε σε 30 ημέρες σχεδόν τις ίδιες πωλήσεις με το Wii U σε 6 μήνες


Sintranil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω βαρεθεί να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια άτομα να λένε σκουπίδι το Pokémon GO, φόλα το Mario Run, άπατο το NES mini και το switch...
Γιατί τόσο μίσος για τη Nintendo δεν έχω καταλάβει. Είναι η μάνα του video gaming με αυτή μεγαλώσαμε και σε πολλούς (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) και πέτρα να πουλήσουν που γράφει Nintendo θα τη πάρω. Γιατί; Γιατί μου αρέσει και με γεμίζει αναμνήσεις και μόνο το logo της.
Εκμεταλλεύεται η Nintendo τη λόξα μου;;; Εννοείται, εταιρεία είναι και μάλιστα κολοσσός. Μακάρι να υπάρχει για 100 χρόνια ακόμα. Ότι βγάζει θα πηγαίνω σαν το πρόβατο να το παίρνω, εγώ και χιλιάδες ακόμα πρόβατα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα παλιά παιχνίδια (όλα τα 80s και 90s ) το copyright έχει φύγει προ προπολλού και μπορείς νόμιμα να τα κατεβάσεις γιαυτό και τα βρίσκεις απευθείας σε γνωστές σελίδες παντού φάτσα φόρα και δεν ειναι σε μορφή torrent κτλ με μυστικά link Κτλ....

 

 

δεν ισχυει με τιποτα αυτο που ισχυριζεσαι. επισης αλλο copyright, αλλο property rights.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To οποίο είναι γκρι περιοχή διότι αυτά που γράφει η Nintendo ισχύουν και τα 75 χρόνια είναι ο χρόνος του copyright(δόξα να έχει η Disney με το θέμα του Μίκυ, άλλη ιστορία εκεί...) και μια χαρά πατάς σε αλλουνού χωράφια(Nintendo) και ως εκ τούτου σε παράνομες πρακτικές.

Δεν είναι παράνομο εάν έχεις αντίγραφο της "δισκέτας"(ή όπως αλλιώς λεγόταν στα Ελληνικά το cartridge) και κάμεις ο ίδιος copy δια ιδία χρήση και μόνο.

Μια χαρά μπορεί να σε "απειλήσει" η Nintendo με το θέμα των ROMs δια διαφεύγοντα κέρδη, το κάνει ήδη από εικοσαετίας και βάλε.

Αυτό πίστευα είχε λυθεί και είχε γίνει κατανοητό από χρόνια, όταν είχε γίνει το πρώτο μπαμ στα emus.

 

Αλλά βέβαια το ωραίο και ειρωνικό είναι βάζεις τρικλοποδιά στο ίδιο σου το επιχείρημα διότι η Nintendo δεν έπαψε την εμπορική διάθεση των παιχνιδιών αυτών(εφόσον τα πουλάει στην NES Mini κονσόλα).Ακόμη και με τον νόμο που παραθέτεις πάλι άδικο έχεις...

 

Έγραψα πουθενά ότι δεν είναι emu το Mini και περιλαμβάνει το προ 35 ετών αυθεντικό hardware;

Αντίθετα αυτό πρόσθεσα, ότι ξέρουμε πολύ καλά ότι δεν είναι ίδιο με τα παλιά NES, άλλα κάτι διαφορετικό.

Δεν νομίζω κανένας λογικός άνθρωπος να νόμιζε ότι ξέθαψαν την γραμμή παραγωγής για τα 8-bit απάρτια που είχαν τότε...

 

Το ότι εγώ,και πολλοί άλλοι γουστάρουν φαίνεται ξεκάθαρα, αλλά μια φορά "ενημέρωση" αυτά τα ποστ δεν τα λες.

Μάλλον για rant με δικές σου θεωρίες(ή από "αξιόπιστες" ιντερνετικές πηγές δεν ξέρω και δεν έχει ιδιαίτερη σημασία) για το τι αξίζει και τι όχι.

Στο ποστ που κάνεις quote ρε γνήσιε απόγονε του Σωκράτη υπάρχει ο νόμος που εξαιρεί τα συγκεκριμένα video games και εσύ συνεχίζεις να λες τα δικά σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλαισιο εχουν μηχανηματα στα 69,90.

Αυτο με το rasberry p με ενδαφερει, πως το κανω;

 

http://lifehacker.com/how-to-turn-your-raspberry-pi-into-a-retro-game-console-498561192

 

http://www.techrepublic.com/pictures/the-top-10-projects-to-try-out-with-your-raspberry-pi-3/

 

 

 

έτσι για να πάρεις μερικές ιδέες ουσιαστικά δεν περιορίζεσαι σε κάτι όριο ειναι η φαντασία σου... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα οποιος αγοραζει αυτο αγοραζει ενα κομματι απο τα παιδικα του χρονια και τιποτα αλλο.Σαν κονσολα ειναι αθλια επιπεδου κινεζικων απομιμησεων του megadrive και SUPERNES.Μονο που εχει λιγοτερα παιχνιδια και εχει την εμφανιση του NES.Αυτη ειναι η πικρη αληθεια.Και μαλιστα ουτε καν τολμησε η εταιρια να βαλει την δυνατοτητα να παιζει και αλλα παιχνιδια της μεσω καρτας SD.Και αυτο για να βγαλει αλλη εκδοση με αλλα 30 παιχνιδια στο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βαρεθεί να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια άτομα να λένε σκουπίδι το Pokémon GO, φόλα το Mario Run, άπατο το NES mini και το switch...

Γιατί τόσο μίσος για τη Nintendo δεν έχω καταλάβει. Είναι η μάνα του video gaming με αυτή μεγαλώσαμε και σε πολλούς (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) και πέτρα να πουλήσουν που γράφει Nintendo θα τη πάρω. Γιατί; Γιατί μου αρέσει και με γεμίζει αναμνήσεις και μόνο το logo της.

Εκμεταλλεύεται η Nintendo τη λόξα μου;;; Εννοείται, εταιρεία είναι και μάλιστα κολοσσός. Μακάρι να υπάρχει για 100 χρόνια ακόμα. Ότι βγάζει θα πηγαίνω σαν το πρόβατο να το παίρνω, εγώ και χιλιάδες ακόμα πρόβατα.

 

Count me in, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το μένος και εγώ δεν το καταλαβαίνω, μάλλον απλά επειδή ποτέ δεν είχαν κάποια κονσόλα της και δεν μπορούν ακόμα να πάρουν. Αλλά δε μηδενίζεις ότι δεν μπορείς να αποκτήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...