Προς το περιεχόμενο

Το Instagram έφτασε τους 600 εκατομμύρια χρήστες


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλασικά κάποιοι νομίζουν ότι το Instagram είναι για τα 12χρονα και τα ξεκ... Δεν σε αναγκάζει κανείς να ακολουθείς τον κάθε άκυρο και να βλέπεις όλη μέρα duckface και χαζο....νες με φίλτρα από ζωάκια. Ακολουθώ μόνο εταιρίες και επαγγελματίες φωτογράφους με τους οποίους έχω συνεργαστεί και γνωρίζω φίλους/ες μοντέλα που διαφημίζουν ουσιαστικά ρούχα & αξεσουάρ που παίρνουν από εταιρίες λεφτά και τα διαφημίζουν μέσω instagram. Επίσης επαγγελματίες φωτογράφοι το χρησιμοποιούν για portfolio εκτός και αν νομίζετε ότι ο κόσμος κάθετε να δει τα προσωπικά site του κάθε επαγγελματία φωτογράφου. Οι εποχές έχουν αλλάξει τα πάντα κινούνται με βάση τα social media και εδώ στην Ελλάδα νομίζουμε ότι το instagram & fb είναι για αυτούς που δεν έχουν προσωπική ζωή...Είναι ένα μέσο που σου επιτρέπει αποκλειστικά με φωτογραφίες να το χρησιμοποιήσεις για να μοιράζεσαι πράγματα με φίλους (το κάνεις και απόρρητο και ξεμπερδεύεις) ή να το χρησιμοποιήσεις για δωρεάν διαφήμιση και να βγάλεις λεφτά. Επίσης είναι πολύ δύσκολο να ανεβάσεις γυμνό. Σε λίγες ώρες θα έχει κατέβει και θα έχεις φάει ban. Δοκίμασε να γράψεις κάτι που παραβαίνει τους όρους του insta ή να σπαμαρεις follow και θα δεις πόσο ωραία θα φας ban...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντίθετο. Απο τότε που το Facebook έγινε υπερβολικά mainstream σε σημείου που γονείς, παππούδες, θειοι κτλ ειναι στο facebook οι νεολαία εχει αρχίσει να μετακομίζει σε αλλα media. 

 

Ναι αλλά η κατάσταση έχει ξεφύγει και γίνεται ολοένα η κακή χρήση + που τα MME μας πρήζουν με ειδήσεις του τύπου facebook,instagram λες και δεν υπάρχει σημαντικότερο. 

Έχει παραγίνει το κακό με το mainstream και απορώ δηλ γιατί ακολουθούν την μόδα αυτή ?? 

 

Κάτι μου λέει ότι κρίνεις με "ελληνικά δεδομένα" (κοινώς από γνωστούς σου κι έτσι), για το πόσο "ενεργοί" είναι οι χρήστες σε αυτά τα social media ή κάνω λάθος?

 

Ναι γιατί έχει καταντήσει εμετικό το να ανεβάζει κάθε μέρα κάποιος-α status ότι να ναι ή φωτογραφίες με φίλτρα λες και πρέπει να είναι το επίκεντρο του κόσμου + που κάθε μέρα βλέπεις άτομα κολλημένα στο κινητό μπαίνοντας facebook και το μόνο που κάνουν είναι like,chat και χαζεύοντας την αρχική σελίδα που δεν έχει τίποτα σημαντικό σπαταλώντας χρόνο.

 

Γιατί δηλ μερικοί άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν ότι έχουν εθιστεί και δεν αντιλαμβάνονται ότι χάνουν τον χρόνο τους ενώ μπορούν να κάνουν πιο σημαντικά πράγματα από ότι να είναι κολλημένοι σε μια οθόνη ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το έσβησα πριν κάτι μήνες και νοιώθω καλύτερα απο ποτέ! Ξεκίνησα και crossfit για να ενισχύσω την ψυχική μου διάυγεια με σωματική εξάσκηση! Επίσης πλεον ειμαι vegan και χαίρομαι γι'αυτο!

πρέπει να αφήσεις μούσι και να κάνεις τατού για να είσαι κομπλέ! αλλά πρόσεχε λιγάκι με το εναλλακτικό ρεύμα γιατί κάτι ακούγεται ότι το νέο ψαγμένο trend θα είναι ο κανιβαλισμός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To συμπέρασμα τότε ότι δεν είναι "ενεργοί" οι 600m χρήστες είναι τελείως αναξιόπιστο.

 

Εννοώ και γενικά ότι έχουν γραφτεί 600.000.000 χρήστες αλλά δεν είναι και οι 600.000.000 ενεργοί (ζήτημα 200.000.000 να το χρησιμοποιούν) - θέλω να πω ότι η είδηση αυτή είναι λίγο πλασματική και τα ΜΜΕ το περιγράφουν λες και όλοι το λατρεύουν το instagram ενώ η πραγματικότητα είναι άλλη - νομίζουν δηλ ότι με τέτοιου είδους ειδήσεις ότι θα πείσουν τον κόσμο να κάνουν instagram 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν το ξέρεις με σιγουριά ούτε αυτό. Προφανώς υπάρχουν inactive ή lurkers, αλλά για το νούμερο απλά το βγάζεις τυχαία βασισμένος σε μια αρκετά μικρή χώρα που δεν το χρησιμοποιεί και τόσο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξέρεις με σιγουριά ούτε αυτό. Προφανώς υπάρχουν inactive ή lurkers, αλλά για το νούμερο απλά το βγάζεις τυχαία βασισμένος σε μια χώρα που δεν το χρησιμοποιεί και τόσο...

 

Σίγουρα δεν ξέρω 100% για τον αριθμό αλλά οι περισσότεροι έχουν facebook παρά instagram 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σίγουρα έχει περισσότερους γιατί το instagram είναι ουσιαστικά για photos, αλλά το να κρίνεις από μια μικρή "αγορά" δεν έχει νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά η κατάσταση έχει ξεφύγει και γίνεται ολοένα η κακή χρήση + που τα MME μας πρήζουν με ειδήσεις του τύπου facebook,instagram λες και δεν υπάρχει σημαντικότερο. 

Έχει παραγίνει το κακό με το mainstream και απορώ δηλ γιατί ακολουθούν την μόδα αυτή ?? 

 

 

Ναι γιατί έχει καταντήσει εμετικό το να ανεβάζει κάθε μέρα κάποιος-α status ότι να ναι ή φωτογραφίες με φίλτρα λες και πρέπει να είναι το επίκεντρο του κόσμου + που κάθε μέρα βλέπεις άτομα κολλημένα στο κινητό μπαίνοντας facebook και το μόνο που κάνουν είναι like,chat και χαζεύοντας την αρχική σελίδα που δεν έχει τίποτα σημαντικό σπαταλώντας χρόνο.

 

Γιατί δηλ μερικοί άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν ότι έχουν εθιστεί και δεν αντιλαμβάνονται ότι χάνουν τον χρόνο τους ενώ μπορούν να κάνουν πιο σημαντικά πράγματα από ότι να είναι κολλημένοι σε μια οθόνη ??

 

Και ποιός είσαι εσυ που θα κρίνεις αν χάνουν τον χρονο τους ή οχι; Αν γουστάρουν να ειναι μερα νυχτα στα social media που ακριβώς σε ενοχλεί; Το σημαντικο ειναι υποκειμενικο. Εχεις 1552 μηνύματα στο Insomnia μονο (ποιος ξερει ποσα μηνυματα σε ποσα αλλα forums). To οποίο σημαινει πως χρησιμοποιείς το internet ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Και οχι για "σημαντικά" πράγματα αλλά για να λες την αποψή σου σε forums και μαλιστα για πράγματα που εμφανεστατα δεν σε ενδιαφέρουν. Εγω βαρεθεί να βλέπω συνέχεια τέτοια σχόλια. ωωω το facebook σε σκλαβωνει, υπαρχουν καλυτερα πράγματ κτλ. ΤΙ ΣΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ; Αν εγω θελω να ανεβάζω γυμνες σελφι και να ειμαι ολη μερα κολλημενος σε μια οθονη που ειναι το κακο. Ακου σημαντικά πράγματα. Λοιπόν μάγκες αν εχετε ανακαλύψει κάτι που ωθεί το ανθρώπινο είδος στο μελλον, αν είστε μέρα νυχτα σε εθελοντικές οργανώσεις και ταίζετε φτωχούς ανθρώπους και αν εχετε κανει καμια 10αρια ταξιδια σε Σομαλία, Συρία, Ιρακ με τους γιατρούς χωρίς σύνορα, τότε ίσως δωσουμε σημασία στα σημαντικοτερα πράγματα που κανετε. Βγαίνει ο κάθεακυρος που λιώνει στο LoL ή ξέρει την βασική 11αδα του Αγιαξ στο φιλικό με την Boca το 1918 και κρίνει πως περνάνε οι αλλοι τον χρόνο τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιός είσαι εσυ που θα κρίνεις αν χάνουν τον χρονο τους ή οχι; Αν γουστάρουν να ειναι μερα νυχτα στα social media που ακριβώς σε ενοχλεί; Το σημαντικο ειναι υποκειμενικο. Εχεις 1552 μηνύματα στο Insomnia μονο (ποιος ξερει ποσα μηνυματα σε ποσα αλλα forums). To οποίο σημαινει πως χρησιμοποιείς το internet ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Και οχι για "σημαντικά" πράγματα αλλά για να λες την αποψή σου σε forums και μαλιστα για πράγματα που εμφανεστατα δεν σε ενδιαφέρουν. Εγω βαρεθεί να βλέπω συνέχεια τέτοια σχόλια. ωωω το facebook σε σκλαβωνει, υπαρχουν καλυτερα πράγματ κτλ. ΤΙ ΣΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ; Αν εγω θελω να ανεβάζω γυμνες σελφι και να ειμαι ολη μερα κολλημενος σε μια οθονη που ειναι το κακο. Ακου σημαντικά πράγματα. Λοιπόν μάγκες αν εχετε ανακαλύψει κάτι που ωθεί το ανθρώπινο είδος στο μελλον, αν είστε μέρα νυχτα σε εθελοντικές οργανώσεις και ταίζετε φτωχούς ανθρώπους και αν εχετε κανει καμια 10αρια ταξιδια σε Σομαλία, Συρία, Ιρακ με τους γιατρούς χωρίς σύνορα, τότε ίσως δωσουμε σημασία στα σημαντικοτερα πράγματα που κανετε. Βγαίνει ο κάθεακυρος που λιώνει στο LoL ή ξέρει την βασική 11αδα του Αγιαξ στο φιλικό με την Boca το 1918 και κρίνει πως περνάνε οι αλλοι τον χρόνο τους

 

Μας νοιάζει για το γεγονός ότι μερικοί δεν καταλαβαίνουν ότι δεν κάνει καλό στην υγεία να είναι κάποιος μέρα-νύχτα σε μια οθόνη γιατί πολύ πιθανόν να έχει προβλήματα πχ πονοκεφάλους,ημικρανίες,μυωπία,εξάρτηση,απομόνωση κλπ. Δηλ η υγεία δεν είναι σημαντικό πράγμα ???

 

Δεν είναι ότι με ενοχλεί το Internet αλλά το γεγονός ότι στο facebook συνεχώς ποστάρουν φωτογραφίες και ψωνίζονται ή status του τύπου "καλήμερα στείλτε chat" ή μιλάνε με αγνώστους και μπορεί να μπλέξουν.

 

Μπορεί να χρησιμοποιώ το Internet κάθε μέρα όπως λες αλλά δεν θα κάτσω 8 ώρες συνεχόμενες χαζεύοντας για άσχετα πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν σπαταλώντας τζάμπα τον χρόνο μου - εγώ απλά μπαίνω συνήθως insomnia για κάνα 15-20 λεπτο μετά βγαίνω και ύστερα ξαναμπαίνω μετά από περίπου μισή ώρα για να βλέπω αν βγαίνει κάτι καινούργιο ή αν έχω κάποιες παραθέσεις από σχόλια κλπ αλλά δεν σημαίνει ότι το κάνω σύστημα - μπαίνω Internet όταν είμαι σπίτι μου και δεν έχω κάτι να κάνω, αν είμαι έξω όμως με φίλους μου για καφέ κλπ τότε δεν μπαίνω.

 

Τουλάχιστον το Insomnia (ή και άλλα forum) έχει πιο ενδιαφέροντα πράγματα και πιο ουσιώδες παρά το facebook γιατί αν κάποιος ασχολείται με την τεχνολογία τότε είναι στην κατάλληλη ιστοσελίδα ώστε να μαθαίνει κάτι καινούργιο που βγαίνει γιατί στην τηλεόραση δεν δείχνουν τίποτα τέτοιο παρά μόνο ειδήσεις με οικονομική κρίση,επαναλήψεις ταινιών και ένα σωρό σαχλαμάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας νοιάζει για το γεγονός ότι μερικοί δεν καταλαβαίνουν ότι δεν κάνει καλό στην υγεία να είναι κάποιος μέρα-νύχτα σε μια οθόνη γιατί πολύ πιθανόν να έχει προβλήματα πχ πονοκεφάλους,ημικρανίες,μυωπία,εξάρτηση,απομόνωση κλπ. Δηλ η υγεία δεν είναι σημαντικό πράγμα ???

 

Δεν είναι ότι με ενοχλεί το Internet αλλά το γεγονός ότι στο facebook συνεχώς ποστάρουν φωτογραφίες και ψωνίζονται ή status του τύπου "καλήμερα στείλτε chat" ή μιλάνε με αγνώστους και μπορεί να μπλέξουν.

 

Μπορεί να χρησιμοποιώ το Internet κάθε μέρα όπως λες αλλά δεν θα κάτσω 8 ώρες συνεχόμενες χαζεύοντας για άσχετα πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν σπαταλώντας τζάμπα τον χρόνο μου - εγώ απλά μπαίνω συνήθως insomnia για κάνα 15-20 λεπτο μετά βγαίνω και ύστερα ξαναμπαίνω μετά από περίπου μισή ώρα για να βλέπω αν βγαίνει κάτι καινούργιο ή αν έχω κάποιες παραθέσεις από σχόλια κλπ αλλά δεν σημαίνει ότι το κάνω σύστημα - μπαίνω Internet όταν είμαι σπίτι μου και δεν έχω κάτι να κάνω, αν είμαι έξω όμως με φίλους μου για καφέ κλπ τότε δεν μπαίνω.

 

Τουλάχιστον το Insomnia (ή και άλλα forum) έχει πιο ενδιαφέροντα πράγματα και πιο ουσιώδες παρά το facebook γιατί αν κάποιος ασχολείται με την τεχνολογία τότε είναι στην κατάλληλη ιστοσελίδα ώστε να μαθαίνει κάτι καινούργιο που βγαίνει γιατί στην τηλεόραση δεν δείχνουν τίποτα τέτοιο παρά μόνο ειδήσεις με οικονομική κρίση,επαναλήψεις ταινιών και ένα σωρό σαχλαμάρες.

 

Λόγο δουλειάς και διασκέδασης ειμαι 20+ χρονια μπροστά σε μια οθόνη. Ακόμα δεν έχω κανέναν πρόβλημα. Οσο για την απομόνωση είναι επιλογή. Αν κάποιος προτιμάει να ειναι σε chat απο το να παει για καφε ειναι δικαίωμά του. Διαφωνώ κάθετα αλλά δεν θα τον κράξω για την επιλογή του.

 

Το κάθε social media σου δινει διάφορα εργαλεία ώστε να κάνεις την περιήγησή σου καλύτερη. Αυτά που αναφέρεις με ενοχλούν και μένα. Οι 150 selfies την ημέρα και τα posts τύπου "στείλτε chat" είναι ενοχλητικά. Αλλά έκανα το απλό πράγμα που λεγεται unfollow. Δεν τους εβγαλα απο φιλους, αλλά ταυτόχρονα δεν βλέπω τι γράφουν. Οσο για το μπλέξιμο; Αν ειναι ενηλικος δεν μου πέφτει λόγος. Αν ειναι 10 χρονών και οι γονείς του δεν ελέγχουν καθημερινά την χρήση που κάνει τότε ομλόγος ανήκει στην πρόνοια. Ξανά λοιπόν, διαφωνώ κάθετα αλλά δεν θα κράξω κανέναν για το πως επιλέγει να χρησιμοποιεί το κάθε social media. 

 

Ολόκληρη η τρίτη σου παράγραφος ειναι αυτό ακριβώς που γράφω παραπάνω. ΓΙΑ ΣΕΝΑ ειναι σπατάλη χρόνου, ΓΙΑ ΣΕΝΑ ειναι άσχετα πράγματα. Για κάποιον άλλο μπορεί να ειναι σπατάλη χρονου το insomnia. Εστω και 15-20 λεπτά. Σταματήστε να θεωρείτε χρήσιμο/αχρηστο/καλο/κακο με βάση τα δικά σας γούστα.Εσυ γουστάρεις να εισαι εξω με φίλους. Μαζί σου. Και εγω οταν ειμαι εξω το smartphone το ακουμπάω μονο αν εχω κλήση/μηνυμα. Κάποιοι θέλουν να πηγαινουν για καφέ και να βγάζουν 30 σελφι. Δεν σου πέφτει λόγος. Ξανά λοιπόν. Διαφωνώ κάθετα αλλά δεν θα κράξω κάποιον για τον τρόπο που επιλέγει να διασκεδάσει.

 

Ξανά. ΓΙΑ ΣΕΝΑ το Insomnia ειναι ενδιαφέρον και γι΄αυτο εισαι εδω. Για άλλους είναι ενδιαφέρον να μπαίνουν σε κουτσομπολίστικα ή να κάνουν quiz ή να παίζουν farmville. Μην κρίνει τι ειναι ουσιώδες και τι όχι με βάση τα δικά σου γούστα. 

 

ΥΓ. Αν φαίνομαι επιθετικός απολογούμαι. Δεν επιτιθομαι σε σένα αλλά στην ολη λογική του "δεν μ΄αρεσει αρα ειναι βλακεία". Γιατι ξέρεις τι; Ο ανηψιός μου θεωρεί πως το Knight Rider είναι ντροπή για την τηλεόραση. Ναι κανονικά πρέπει να του δέσω μια πέτρα στο λαιμό και να τον πετάψω στην θαλασσα αλλά τι να κάνουμε. ΔΕΝ ΜΟΥ πέφτει λόγος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο που με εκνευριζει στο IG  και  Facebook ειναι πως ολοι πρεπει να κανουν σελφι,και ολοι να ποσταρουν προσωπικες τους στιγμες,ιδιως αν πανε κανα ταξιδι.και μερικες προσπαθουν να το παιξουν βανδη και   lady gaga.. .

για καπιον ομως που ασχολειται με κατι επαγγελματικα ειναι καλο εργαλειο για διαφημιση  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά, αλλά σε κάποιον άσχετο που θέλει να ασχοληθεί για να βλέπει όμορφες πλαγιές και στητά μήλα και αχλάδια, δεν έχετε τίποτα προτάσεις να αρχίσουμε να ακολουθούμε;

 

Προτιμώ σε κόκκινα, αλλά και τα ξανθά μου κάνουν.

Για τοπία μιλάω πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...