Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για αποσκευες για πτηση με aegean


overpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

ταξιδευω σε 3 εβδομαδες με aegean Και θελω να ρωτησω κατι, που αν καιτο εψαξα στο site δεν πηρα ξεκαθαρη απαντηση.

 

Στο εισιτηριο μου εχω βαλει +1 βαλιτσα 20 κιλων. Μπορω να παρω επιπλεον μαζι μου 1 χειραποσκευη (μεγεθη στο site) ΚΑΙ μια σχολικη τσαντα πλατης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

ταξιδευω σε 3 εβδομαδες με aegean Και θελω να ρωτησω κατι, που αν καιτο εψαξα στο site δεν πηρα ξεκαθαρη απαντηση.

 

Στο εισιτηριο μου εχω βαλει +1 βαλιτσα 20 κιλων. Μπορω να παρω επιπλεον μαζι μου 1 χειραποσκευη (μεγεθη στο site) ΚΑΙ μια σχολικη τσαντα πλατης?

Ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορεις. Θα δωσεις τη βαλιτσα 20 κιλων και θα κρατησεις τη χειραποσκευη 8 κιλων και την τσαντα πλατης/λαπτοπ για μεσα στο αεροπλανο

 

 

Ναι.

you da best

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνω απο αυτά που είδα την τελευταία φορά που πέταξα με Aegean σε προορισμό εσωτερικού (Πριν 1 έτος) Πιθανότατα θα μπορούσες να πάρεις και την βαλίτσα σαν χειραποσκευή :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα μπορεις να εχεις μαζί σου + τσαντα λάπτοπ/σχολική πέρα απο την 8αρα την κλασσική; 

Nαι κανονικα. Εγω παντα εχω backpack και βαλιτσα (χειραποσκευη)! Μαλιστα η χειραποσκευη μου ποτε δεν ειναι 8 κιλα (ειναι πολλα παραπανω). Ποτε κανεις δεν σου λεει κατι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια την χειραποσκευη την επιτρεπουν ολες οι εταιριες?Συγκεκριμενα για SAS που εψαξα δεν λεει κατι τετοιο γραφει μονο για την βαλιτσα <23 κιλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια την χειραποσκευη την επιτρεπουν ολες οι εταιριες?Συγκεκριμενα για SAS που εψαξα δεν λεει κατι τετοιο γραφει μονο για την βαλιτσα <23 κιλα

 

 

  • Simple rules. SAS always allows you to take at least one cabin baggage item up to 8 kg/18 lbs. completely free.You can bring more baggage depending on your ticket type. – consult the table below.

https://www.flysas.com/en/us/travel-info/baggage/checked-baggage/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνω απο αυτά που είδα την τελευταία φορά που πέταξα με Aegean σε προορισμό εσωτερικού (Πριν 1 έτος) Πιθανότατα θα μπορούσες να πάρεις και την βαλίτσα σαν χειραποσκευή :P

 

Επίσης -απ' ότι έχω καταλάβει- το όριο των 8 κιλών πρέπει να 'ναι με βαρύτητα Πλούτωνα. Τις περισσότερες φορές ταξιδεύω υπέρβαρος χωρίς πρόβλημα (από web check-in βέβαια, δε πάω στο γκισέ). Κι αυτό φαίνεται, μιας και ένας "τυπικός" άθρωπος δεν αγκομαχάει για να σηκώσει 8 κιλά. Αν ήθελαν με σταμάταγαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης -απ' ότι έχω καταλάβει- το όριο των 8 κιλών πρέπει να 'ναι με βαρύτητα Πλούτωνα. Τις περισσότερες φορές ταξιδεύω υπέρβαρος χωρίς πρόβλημα (από web check-in βέβαια, δε πάω στο γκισέ). Κι αυτό φαίνεται, μιας και ένας "τυπικός" άθρωπος δεν αγκομαχάει για να σηκώσει 8 κιλά. Αν ήθελαν με σταμάταγαν.

Αν βγει υπέρβαρο το jet να δεις πως θα αδειάζεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγει υπέρβαρο το jet να δεις πως θα αδειάζεις :P

 

Worst-case σενάριο, να πάει αμπάρι, με την αντίστοιχη χρέωση. :P

 

Βασικά δε θέλω το αμπάρι λόγω της καθυστέρησης μόλις βγεις (αναμονή σε ιμάντες κλπ) αλλά και της "επικιδνυνότητας" για τις βαλίτσες και το περιεχόμενο, δεν είναι η χρέωση που με απασχολεί. Οπότε αν μου λέγαν ότι η 12-κιλη βαλίτσα που πήγα να βάλω ύπουλα μεσ' την καμπίνα, είτε πάει αμπάρι δωρεάν, ή καμπίνα με +25 ευρώ, θα διάλεγα καμπίνα χωρίς σκέψη!

 

Αλλά δε βλέπω πως γίνεται ένα αεροσκάφος να βγει υπέρβαρο με +5 κιλά σε χειραποσκευές, ακόμα και αν είναι υπέρβαροι οι μισοί που ταξιδεύουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Worst-case σενάριο, να πάει αμπάρι, με την αντίστοιχη χρέωση. :P

 

Βασικά δε θέλω το αμπάρι λόγω της καθυστέρησης μόλις βγεις (αναμονή σε ιμάντες κλπ) αλλά και της "επικιδνυνότητας" για τις βαλίτσες και το περιεχόμενο, δεν είναι η χρέωση που με απασχολεί. Οπότε αν μου λέγαν ότι η 12-κιλη βαλίτσα που πήγα να βάλω ύπουλα μεσ' την καμπίνα, είτε πάει αμπάρι δωρεάν, ή καμπίνα με +25 ευρώ, θα διάλεγα καμπίνα χωρίς σκέψη!

 

Αλλά δε βλέπω πως γίνεται ένα αεροσκάφος να βγει υπέρβαρο με +5 κιλά σε χειραποσκευές, ακόμα και αν είναι υπέρβαροι οι μισοί που ταξιδεύουν. 

Συμφωνώ! Το χειρότερο είναι η καθυστέρηση όπως λες, ειδικά αν έχεις κάτι να προλάβεις και το να χαθεί η βαλίτσα και να την ψάχνεις 2-3 μέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλημερα . θα ηθελα να ρωτησω αν πληρωσω για αποσκευη 23κιλων  , τι σημαινει; Οτι παιρνω μονο μια αποσκευση 23κιλων, ή μπορω να παρω την αποσκευη με διαστασεις 55x40x23 συν μια αποσκευη των 23κιλων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...