Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη πριζας!


iCyd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,σημερα αποφασισα να αλλαξω 2-3 πριζες μεσα στο σπιτι γιατι βαρεθηκα να τρεχω με το ανταπτορακι απο δω και απο κει. 

Οι παλιες πριζες ειναι αυτες το παλαιου τυπου που εχουν 3 τρυπες στη σειρα.

 

Αυτο που θελω να μαθω ειναι τωρα,θα ταιριαξουν οι κανονικες πριζες που εχουμε σημερα με τις 2 τρυπες κανονικα ? Εχουν ιδεα συνδεσμολογια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ναι θα ταιριάξουν με ενα απλο search στο youtube βρήκα και ενα How to 

 

 

κοίτα μιας και δεν είσαι μάστορας καλού κακού κατέβασε όλες τις ασφάλειες μαζι με τον γενικό μην έχουμε θύματα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα μιας και δεν είσαι μάστορας καλού κακού κατέβασε όλες τις ασφάλειες μαζι με τον γενικό μην έχουμε θύματα.... 

 

Ο μάστορας δηλαδή αλλάζει τις πρίζες χωρίς να κλείσει ασφάλειες/γενικό? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μάστορας δηλαδή αλλάζει τις πρίζες χωρίς να κλείσει ασφάλειες/γενικό? :)

κλίνει μόνο την ασφάλεια που δίνει ρεύμα στο δωμάτιο που θα την αλλάξει. 

 

Αλλά ο TS καλύτερα να κλείσει τα πάντα όλα να μην έχουμε άλλα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω δει ποτε κανενα μαστορα να αλλαζει πριζες ΧΩΡΙΣ να κλεινει τον γενικο


κλίνει μόνο την ασφάλεια που δίνει ρεύμα στο δωμάτιο που θα την αλλάξει. 

και αυτο ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει αλλάξει φίλος ηλεκτρολόγος (50ετων ηλεκτρολόγος στα καραβια είναι) μπριζα χωρίς να κατεβάσει κανένα διακόπτη και κανένα γενικό.

 

Αλανι αλλα μην κάνετε κανένα λάθος εσείς και πάτε να κάνετε το ίδιο και έχουμε νεκρούς,το έκανε άτομο φουλ γνώστης. Το είδα και τον παραδέχτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει αλλάξει φίλος ηλεκτρολόγος (50ετων ηλεκτρολόγος στα καραβια είναι) μπριζα χωρίς να κατεβάσει κανένα διακόπτη και κανένα γενικό.

 

Αλανι αλλα μην κάνετε κανένα λάθος εσείς και πάτε να κάνετε το ίδιο και έχουμε νεκρούς,το έκανε άτομο φουλ γνώστης. Το είδα και τον παραδέχτηκα.

καλά ναι και αυτό γίνεται αν εισαι έμπειρο αλάνι ξέρεις τι να ακουμπήσεις κάθε καλώδιο απο μόνο του δεν κλίνει κύκλωμα οπότε μετά αφού το βγάλεις το στραβώνεις να απομακρυνθεί και το τυλίγεις με ταινία όπως είπα όμως ο TS ας κλείσει τα πάντα όλα δεν ειναι και τιποτα δύσκολο να κατεβάσει όλους τους διακόπτες... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει αλλάξει φίλος ηλεκτρολόγος (50ετων ηλεκτρολόγος στα καραβια είναι) μπριζα χωρίς να κατεβάσει κανένα διακόπτη και κανένα γενικό.

 

Αλανι αλλα μην κάνετε κανένα λάθος εσείς και πάτε να κάνετε το ίδιο και έχουμε νεκρούς,το έκανε άτομο φουλ γνώστης. Το είδα και τον παραδέχτηκα.

Φαντάζομαι ότι δεν ακουμπάει τα καλώδια με γυμνά χέρια αλλά με πένσες, κόφτες ή οτιδήποτε άλλο με ειδική επένδυση στο χερούλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο γενικός διακόπτης προφανώς δεν χρειάζεται να ανοίξει για να αλλαγή ενός ρευματοδότη, αρκεί να βρεθεί το σωστό κύκλωμα. Για την εργασία υπό τάση πρέπει να υπάρχουν σημαντικοί λόγοι (που γενικά δεν υπάρχουν) για να συμβεί  και να ληφθούν και τα απαραίτητα μέσα προστασίας.

Άμα δεν είσαι ηλεκτρολόγος την ζημιά μπορεί να την κάνεις και με κατεβασμένο γενικό, θα το καταλάβεις όταν ανεβεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι δεν ακουμπάει τα καλώδια με γυμνά χέρια αλλά με πένσες, κόφτες ή οτιδήποτε άλλο με ειδική επένδυση στο χερούλι.

Ε ναι είπαμε δεν είναι και ο hulk :P

 

Αλλά και με εργαλεία δεν είναι εύκολο να το κάνεις με αναμμένο το ρευμα,εμένα πάντως μ φάνηκε πολύ δύσκολο,αν το είχα κάνει τώρα θα ήμουν στο νεκροταφείο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω δει ποτε κανενα μαστορα να αλλαζει πριζες ΧΩΡΙΣ να κλεινει τον γενικο

Δεν είναι δύσκολο απλά πρέπει να το αποφεύγεις(για ευνόητους λόγους) αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος.Τα εργαλεία των ηλεκτρολόγων είναι μονωμένα οπότε  εύκολα μπορεί να κρατάει με μια πένσα την πρίζα και με ένα μυτοτσίμπιδο να περνάει τα καλώδια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλίνει μόνο την ασφάλεια που δίνει ρεύμα στο δωμάτιο που θα την αλλάξει. 

 

Αλλά ο TS καλύτερα να κλείσει τα πάντα όλα να μην έχουμε άλλα. 

 

Α ok, γιατί έτσι όπως το έγραψες μου φάνηκε πως εννοούσες πως οι ηλεκτρολόγοι δεν κατεβάζουν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...