Προς το περιεχόμενο

RX100 εν έτει 2016;


psfan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο ήταν το key point οταν επελεξα την Nikon 1 ως καθημερινή μου φωτογραφικη για kids & street photo αντι της RX100. Το fast AF μετρησε περισσοτερο στην ζυγαρια αν και ηταν δυσκολη αποφαση. Δεν το μετανιωσα αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν θα ηθελα να εχω και την RX100.

Αυτά τα παιδιά.... Ο λόγος που είμαι με ff και 6 γρήγορους φακούς.... Με κατέστρεψαν, άστα! :D

Επεξ/σία από VampireKiSS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτά τα παιδιά.... Ο λόγος που είμαι με ff και 6 γρήγορους φακούς.... Με κατέστρεψαν, άστα! :DMh 

Μη το βάζεις κάτω η τελευταία rx100 είναι ραπτομηχανή ε! μεγάλωσαν τα παιδιά τώρα τρέχουν λιγότερο.

Άντε βρήκες ταίρι στη full frame.

Το ποτάμι στο http://www.insomnia.gr/topic/631203-rx100-εν-έτει-2016/?p=55352993  @VampireKiSS που είναι;

Κάτι μου θυμίζει...

Καλό για σύγκριση ιδιαίτερα στα μεγάλα ISO  http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM  side by side.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη το βάζεις κάτω η τελευταία rx100 είναι ραπτομηχανή ε! μεγάλωσαν τα παιδιά τώρα τρέχουν λιγότερο.

Άντε βρήκες ταίρι στη full frame.

Το ποτάμι στο http://www.insomnia.gr/topic/631203-rx100-εν-έτει-2016/?p=55352993  @VampireKiSS που είναι;

Κάτι μου θυμίζει...

Καλό για σύγκριση ιδιαίτερα στα μεγάλα ISO  http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM  side by side.

 

Λουτρά Πόζαρ (Αριδαία-Πέλλα). ΣΚ ήμουν εκεί με τη γυναίκα. 2 μερόνυχτα η μοναδική στάση που μου επέτρεψε να κάνω για να βγάλω 5 raw bracketing στο όρθιο και κανα δυο ακόμα εκεί γύρω. Η παντόφλα πάει σύννεφο λέμε, ποια full frame και ποιους φακούς να κουβαλάς. Τελείωσαν αυτά. Χαχαχα

 

Να σε πω την πάσα αλήθεια, τα τεστ ειδικά για iso δεν τα δίνω σχεδόν καθόλου σημασία. Δες πιο πάνω 1170 iso από κινητό. Χαρίζω όλο το φωτογραφικό μου εξοπλισμό σε όποιον μου φέρει φωτο τραβηγμένη μέσα στο σπίτι του με αυτό το iso από αυτό το κινητό και να έχει μόνο τόσο θόρυβο/ευκρίνεια. Και από οποιαδήποτε άλλη μηχανή συγκριτικά με αυτά που δείχνουν στα τεστ. Παίζουν απίστευτα πολλά πράγματα ρόλο στο πώς θα συμπεριφερθεί ο αισθητήρας, μέχρι και συχνότητες του φωτός, θερμοκρασίες κάθε προέλευσης και άλλα τόσα που δεν φανταζόμαστε αλλά στις αποστειρωμένες συνθήκες των εργαστηρίων και των στούντιο απαλείφονται. Ακόμη και η απόδοση του AF επηρεάζεται από χρωματιστά φώτα που μπορεί να κυριαρχούν σε ένα χώρο όπως πχ ένα club, χωρίς απαραίτητα να είναι σκοτεινά και να κουτουλάς από τα νεύρα γιατί στα κόκκινα ή μπλε φώτα δεν εστιάζει με την καμία!

 

Αυτό το site που λες το θυμήθηκα από το σκηνικό που χρησιμοποιούν με την κούκλα. Την D90 που είχα κάποτε την έδινε σχεδόν πεντακάθαρη εικόνα στα 2500iso. Ζήτημα να κατάφερα ποτέ να τραβήξω με πάνω από 2000 χωρίς να πετάξω τελικά τη φωτο. Πανε και μετράνε τώρα iso σε φωτισμένο χώρο. Ποιος και πόσες φορές δηλαδή θα ανεβάσει 10000 iso σε φωτισμένο χώρο? Δες τι θόρυβο δείχνει στα 12800 την D750. Να σε φέρω δείγματα με θόρυβο στα 3200 από την 750 που με την D700 ούτε στα 6400 δεν έχω και να σπας το κεφάλι σου πώς στα κομμάτια έβγαλε τόσο noise! Εβλεπα και το άλλο το χαιβάνι φρότο φρόντο πώς τον λένε στο youtube. Τέλειο iso λέει και τυπώνω μισό μέτρο με 16000 iso από την D5 λέει και άμα έβλεπες το βιντεο ο κόκκος σου έμπαινε μέχρι μέσα στο μάτι. Όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι διαπίστωσα ότι οι μεγαλύτερες αλήθειες και η βελτίωση έρχονται μέσα από την καθημερινή χρήση, τις τεχνικές και την επεξεργασία, όχι από τα τεστ. Γενικά δεν ασχολούμαι με τεστ και θεωρώ τη συντριπτική πλειοψηφία των reviewers κομπογιανίτες αλλά παρακολουθώ κάποια μόνο και μόνο για να γίνεται το μουχαμπέτι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σε πω την πάσα αλήθεια, τα τεστ ειδικά για iso δεν τα δίνω σχεδόν καθόλου σημασία. Δες πιο πάνω 1170 iso από κινητό. Χαρίζω όλο το φωτογραφικό μου εξοπλισμό σε όποιον μου φέρει φωτο τραβηγμένη μέσα στο σπίτι του με αυτό το iso από αυτό το κινητό και να έχει μόνο τόσο θόρυβο/ευκρίνεια. Και από οποιαδήποτε άλλη μηχανή συγκριτικά με αυτά που δείχνουν στα τεστ. Παίζουν απίστευτα πολλά πράγματα ρόλο στο πώς θα συμπεριφερθεί ο αισθητήρας, μέχρι και συχνότητες του φωτός, θερμοκρασίες κάθε προέλευσης και άλλα τόσα που δεν φανταζόμαστε αλλά στις αποστειρωμένες συνθήκες των εργαστηρίων και των στούντιο απαλείφονται. Ακόμη και η απόδοση του AF επηρεάζεται από χρωματιστά φώτα που μπορεί να κυριαρχούν σε ένα χώρο όπως πχ ένα club, χωρίς απαραίτητα να είναι σκοτεινά και να κουτουλάς από τα νεύρα γιατί στα κόκκινα ή μπλε φώτα δεν εστιάζει με την καμία!

 

Αυτό το site που λες το θυμήθηκα από το σκηνικό που χρησιμοποιούν με την κούκλα. Την D90 που είχα κάποτε την έδινε σχεδόν πεντακάθαρη εικόνα στα 2500iso. Ζήτημα να κατάφερα ποτέ να τραβήξω με πάνω από 2000 χωρίς να πετάξω τελικά τη φωτο. Πανε και μετράνε τώρα iso σε φωτισμένο χώρο. Ποιος και πόσες φορές δηλαδή θα ανεβάσει 10000 iso σε φωτισμένο χώρο? Δες τι θόρυβο δείχνει στα 12800 την D750. Να σε φέρω δείγματα με θόρυβο στα 3200 από την 750 που με την D700 ούτε στα 6400 δεν έχω και να σπας το κεφάλι σου πώς στα κομμάτια έβγαλε τόσο noise! Εβλεπα και το άλλο το χαιβάνι φρότο φρόντο πώς τον λένε στο youtube. Τέλειο iso λέει και τυπώνω μισό μέτρο με 16000 iso από την D5 λέει και άμα έβλεπες το βιντεο ο κόκκος σου έμπαινε μέχρι μέσα στο μάτι. Όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι διαπίστωσα ότι οι μεγαλύτερες αλήθειες και η βελτίωση έρχονται μέσα από την καθημερινή χρήση, τις τεχνικές και την επεξεργασία, όχι από τα τεστ. Γενικά δεν ασχολούμαι με τεστ και θεωρώ τη συντριπτική πλειοψηφία των reviewers κομπογιανίτες αλλά παρακολουθώ κάποια μόνο και μόνο για να γίνεται το μουχαμπέτι.

Μπορεί παρακαλώ το παραπάνω να καρφιτσωθεί μόνιμα για να το βλεπει καθε νεοεισερχομενος οταν ψαχνει την πρωτη του μηχανη;

 

Well spoked man!

 

----

 

P.S.1 Η ελειψη πραγματικου χρονου μονο για φωτογραφηση κανει και την δικη μου D7000 να καθεται στην ντουλαπα και η μικρούλα Nikon 1 να την εχει αντικαταστήσει πληρως σχεδον. Στις γιορτες ισως ξαναβγει αν και ελεγα να ξαναθυμηθω την εποχή των φιλμ και να βγαλω 2-3 μιας και ειναι ευκαιρια να ξεσκονισω και τις SLR.

 

P.S.2 Μακεδόνας κι εσυ; Απο τα Σερρας η δική μου καταγωγη

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Χαρίζω όλο το φωτογραφικό μου εξοπλισμό σε όποιον μου φέρει φωτο τραβηγμένη μέσα στο σπίτι του με αυτό το iso από αυτό το κινητό και να έχει μόνο τόσο θόρυβο/ευκρίνεια. Και από οποιαδήποτε άλλη μηχανή συγκριτικά με αυτά που δείχνουν στα τεστ. Παίζουν απίστευτα πολλά πράγματα ρόλο στο πώς θα συμπεριφερθεί ο αισθητήρας, μέχρι και συχνότητες του φωτός, θερμοκρασίες κάθε προέλευσης και άλλα τόσα που δεν φανταζόμαστε αλλά στις αποστειρωμένες συνθήκες των εργαστηρίων και των στούντιο απαλείφονται...

Καλά πρόσεξε τί υπόσχεσαι! Αλλά έχεις δίκιο, υπό συνθήκες, σε ίδιο ISO και έκθεση, ο θόρυβος μπορεί να είναι πολύ διαφορετικός. Ακόμα και 3 στοπ διαφορά.

Αυτό φαίνεται πως εξαρτάται από ένα πράγμα: την πηγή του φωτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να τον ακούτε τον Nickolas.

 

Τα τεστ τα κάνει μόνος του. Μιλάει με την δική του εμπειρία πάντα.

 

VampireKiSS δεν ξέρεις ποσο τυχερός εισαι που συμφωνει εστω εν μέρη ο Nick μαζί σου.

Don't you feel lucky today? Play Lotto!

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

nickolas84 Forum Member • Posts: 56
Studio comparison tool differences between daylight and low light in noise.
Oct 6, 2014
 

" I made a simple test going between daylight and low light, and images in daylight where much, much worse at high ISO's.

I picked 5D Mark III, 6D, Df and Alpha 7s at RAW and ISO 102400 but it seems to be universal."

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Nickolas πραγματικά σε θαυμάζω!!!! You are my raw model. Θελω να μαθω να κανω κλικς στον υπολογιστή σαν κι εσένα!

 

 

P.S.

Δεν ξερω απο που ακριβως υποθέτεις ότι ο φωτισμός (ενταση, γωνία κλπ) ειναι ο ίδιος και στις δυο περιπτωσεις που συγκρίνεις. Εχεις στοιχεία που να προκύπτει ότι ο φωτισμός της σκηνής με daylight εχει την ίδια τουλάχιστον ένταση και γωνία πρόσπτωσης με τον φωτισμό της σκηνής με τεχνητό φωτισμό ωστε να ειναι συγκρίσιμα τα αποτελέσματα με τις ιδιες ρυθμίσεις της κάμερας? Παρακαλώ να μου το υποδείξεις. Δεν λεω εαν εχεις δικιο ή άδικο στο συμπερασμά σου γιατι αυτο με βαση το πως ενεργεις ειναι απλα ενα τυχαίο γεγονός να εχεις ειτε δικιο είτε άδικο. Λεω οτι χρησιμοποιεις στοιχεια απο το internet χωρις να βαζεις το μυαλο σου να σκεφτει πρωτα. Εκτος των αλλων παρουσιαζεσαι ως αυθεντια στην φωτογραφία χωρις να φωτογραφίζεις τίποτε ποτε εκτός απο snapshots!

 

Ο VampireKiSS μιλάει με δική του εμπειρία και γνωρίζει γιατι λεει κάτι. Εσυ ζητάς απο μερικά κλικ κλικ να δωσουμε βαρύτητα στα λεγόμενά σου χωρίς καν να ξερουμε τα δεδομένα των φωτογραφιών που εσυ συγκρίνεις?

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι καλή η rx100....? Θα αφήσω τα γεγονότα να μιλήσουν από μόνα τους: Έχω εξοπλισμό FF dslr αξίας άνω των 5.000Ε και καθόλου χρόνο πλέον για εξορμήσεις και επεξεργασία στο pc. Οπότε ήθελα κάτι που να το έχω μαζί μου παντού και πάντα. Πήρα την rx100 να δω αν μπορώ να συμβιβαστώ με compact και έπαθα τέτοιο κοκομπλόκο που μέσα σε 2 βδομάδες πήρα και την rx100m3. Πραγματικά δυσκολεύομαι να αποχωριστώ κάποια από τις 2 γιατί κάθε μια έχει τα πλεονεκτήματά της. Το δυνατότερο πλεονέκτημα της m1 που δεν θα δεις να αναφέρεται πουθενά είναι το τελειότερο awb που έχω δει στη ζωή μου και αυτό την κάνει μανούλα για έτοιμα jpg από τη μηχανή σε οποιεσδήποτε φωτιστικές συνθήκες, και το δυνατότερο πλεονέκτημα της m3 ο φωτεινότερος φακός και οι περισσότερες ρυθμίσεις. Και οι 2 τραβάνε video που σου πέφτει το σαγόνι, και οι 2 έχουν εκπληκτικά έτοιμα φίλτρα για jpg, και οι 2 είναι από full manual εως full auto.

 

Το αν είναι καλύτερη από smartphone μόνο ως καλαμπούρι μπορώ να το εκλάβω καθώς η μόνη σύγκριση που μπορεί να γίνει είναι μόνο με επιλεγμένες compact και πάνω.

 

Μεταξύ των πλεονεκτημάτων της βάλε και τη δυνατότητα να την μετατρέπεις το καλοκαίρι σε υποβρύχια με λογικό κόστος.

 

Αν ενδιαφέρεσαι πάντως το συζητάμε για πώληση της m1.

 

 

Μερικά δείγματα όλα jpg από τη μηχανή χωρίς κανένα πείραγμα εκτός της τελευταίας που είναι bracketing 5 καρέ raw και επεξεργασία στο LR (που ξέχασα να κάνω και sharpening). To πορτρέτο μέσα στο αμάξι είναι με φλας. Ναι, μέχρι και το φλας της είναι ό,τι τελειότερο υπάρχει oncamera και σου δίνει δυνατότητα για bounce! Οι 2 τελευταίες με την m3 οι υπόλοιπες με την m1.

 

_DSC0087.jpeg

 

DSC00216.jpg

 

DSC00248.jpeg

 

DSC00246.jpg

 

DSC00193.jpeg

 

235659F4-EA79-4939-A69E-D9AC87140918.jpg

 

DSC03681-Edit-Edit.jpg

Φίλε έχει πάει λουτρά πόζαρ?
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά πρόσεξε τί υπόσχεσαι! Αλλά έχεις δίκιο, υπό συνθήκες, σε ίδιο ISO και έκθεση, ο θόρυβος μπορεί να είναι πολύ διαφορετικός. Ακόμα και 3 στοπ διαφορά.

Αυτό φαίνεται πως εξαρτάται από ένα πράγμα: την πηγή του φωτός.

 

Το εχεις καψει στο dpreview ετσι;

 

Στο daily light, που ειναι μια τυπικη μερα με ηλιο, θα παρατηρησεις, αν ποτε ξεκολλησεις φυσικα απο το dpreview οτι ακομα και iso 1600 να ξεχαστεις και να εχεις επιλεξει κατα λαθος στην d3100, ο θορυβος δεν ειναι ιδιαιτερα δυνατος, για την ακριβεια θα σου παρει λιγο να καταλαβεις οτι κατι εκανες λαθος και ειναι περιπου οτι θα δεις και απο το κινητο σου στο base iso.

 

Παρε μια φωτο απο a7 28mm f/9 iso 3200 συνεφιασμενη μερα χωρις ηλιο, jpeg απευθειας απο την μηχανη, το μονο που εκανα ειναι crop:

 

image.jpg

 

Και η ιδια απο το g3, σε iso 50:

 

image.jpg

 

Το ξερω οτι το αδικησα λιγο γιατι ειναι 24mp vs 16mp και μεγαλη αποσταση απο το θεμα.

 

Οποτε παμε ενα κοντινο με πολυ λιγοτερο crop,  settings:

 

a7 40mm f/9 iso 3200 

image.jpg

 

g3 ~28mm f/2.4 iso 50

 

g3_ii.jpg

 

Οκ, το G3 ειναι παλιο κινητο πλεον (αν και οχι παλιοτερο απο την α7)

 

Αλλα εκτος και αν εχει κανει καποιο θαυμα καποια εταιρεια με 1/2.3'' 12mp αισθητηρα και πιστευεις οτι θα ακουμπησεις φωτογραφικες μηχανες, εστω και 1'' 20mp, ακομα και με σημαντικη διαφορα στο iso ή θα φτασεις εστω κοντα στο resolving power, στο dr, στα χρωματα, στο tonal range, απλα γελιεσαι.

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "θαύμα" έχει γίνει με το postprocessing που πλέον σου δίνει HDR που συνδυάζει πχ. 9 λήψεις χωρίς εσύ να καταλαβαίνεις καθυστέρηση για επεξεργασία στη λήψη.

Δε λειτουργεί πάντα το ίδιο καλά (προφανώς...) αλλά με το Pixel για πρώτη φορά τα κινητά εκμεταλεύονται τόσο καλά την επεξεργαστική ισχύ τους για τη φωτογραφία (που οι φωτογραφικές μηχανές δεν έχουν).

 

Για αυτό άλλωστε και οι διαφορές αφορούν κυριώς το έτοιμο JPEG με HDR και όχι το RAW.

 

Αυτό που κάνει το Pixel τώρα, σε 2 χρόνια θα το κάνουν όλα τα κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "θαύμα" έχει γίνει με το postprocessing που πλέον σου δίνει HDR που συνδυάζει πχ. 9 λήψεις χωρίς εσύ να καταλαβαίνεις καθυστέρηση για επεξεργασία στη λήψη.

Δε λειτουργεί πάντα το ίδιο καλά (προφανώς...) αλλά με το Pixel για πρώτη φορά τα κινητά εκμεταλεύονται τόσο καλά την επεξεργαστική ισχύ τους για τη φωτογραφία (που οι φωτογραφικές μηχανές δεν έχουν).

 

Για αυτό άλλωστε και οι διαφορές αφορούν κυριώς το έτοιμο JPEG με HDR και όχι το RAW.

 

Αυτό που κάνει το Pixel τώρα, σε 2 χρόνια θα το κάνουν όλα τα κινητά.

 

Μην μου πειράζετε τον Nick!!!

 

Καναμε μαυρα μάτια να τον ξανακούσουμε. Θέλετε να τον χάσουμε πάλι?

 

Το νού σας ρεμάλια!!!

 

%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CF%83%C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "θαύμα" έχει γίνει με το postprocessing που πλέον σου δίνει HDR που συνδυάζει πχ. 9 λήψεις χωρίς εσύ να καταλαβαίνεις καθυστέρηση για επεξεργασία στη λήψη.

Δε λειτουργεί πάντα το ίδιο καλά (προφανώς...) αλλά με το Pixel για πρώτη φορά τα κινητά εκμεταλεύονται τόσο καλά την επεξεργαστική ισχύ τους για τη φωτογραφία (που οι φωτογραφικές μηχανές δεν έχουν).

 

Για αυτό άλλωστε και οι διαφορές αφορούν κυριώς το έτοιμο JPEG με HDR και όχι το RAW.

 

Αυτό που κάνει το Pixel τώρα, σε 2 χρόνια θα το κάνουν όλα τα κινητά.

 

Ωραια για να δουμε full size real life samples απο το θαυμα. Περιμενω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια για να δουμε full size real life samples απο το θαυμα. Περιμενω.

 

Σε οτι δεν θα περιέχει κίνηση και σε λογικές συνθήκες φωτισμού μια χαρα αναμνηστικές φωτογραφίες θα βγάζει. Πρόβλημα οπως σε ολα τα κινητά οι φωτιστικές πηγές που δημιουργουν πολλά flares και ειδικότερα το Pixel XL εχει επιπλεον προβλημα σε αυτο το οποίο ειπαν θα αντιμετωπίσουν μεσω του λογισμικού....!!

 

Αλλα δεν προτείνουμε το PIXEL XL σε καποιον που ψάχνει μια αξιόλογη φωτογραφικη. Έλεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οτι δεν θα περιέχει κίνηση και σε λογικές συνθήκες φωτισμού μια χαρα αναμνηστικές φωτογραφίες θα βγάζει. Πρόβλημα οπως σε ολα τα κινητά οι φωτιστικές πηγές που δημιουργουν πολλά flares και ειδικότερα το Pixel XL εχει επιπλεον προβλημα σε αυτο το οποίο ειπαν θα αντιμετωπίσουν μεσω του λογισμικού....!!

 

Αλλα δεν προτείνουμε το PIXEL XL σε καποιον που ψάχνει μια αξιόλογη φωτογραφικη. Έλεος!

 

Επισης για το hdr on που παιρνει πολλα samples και κανει το κλασικο πανηγυρτζιδικο processing, δεν ειναι το λες και ακριβως γρηγορο και οτι δεν το καταλαβαινεις:

 

''You can, of course, and there's another slightly higher quality mode called HDR On that works similarly to previous Nexus phones, which is to say slowly''

 

''When HDR auto is on the camera takes the picture instantly. When HDR is on then it takes a moment with a circle loading icon. Is this supposed to happen?

 

Edit: Thanks for the answers. Seems like this is intended''

 

Υπαρχει βεβαια και το hdr+ που εκει οντως δεν καταλαβαινεις κατι ειναι αυτο που χρονια εχουν φωτογραφικες μηχανες ειτε ως dro+ στις sony ειτε ως active d lighting στις nikon, απλα το dynamic range του raw εκμεταλευονται και κανουν on the fly tone mapping στο jpeg. 

 

Μαντεψε τι dynamic range εχει ο αισθητηρας 1/2.3''.

 

Οπως επισης για να το κανω πιο ενδιαφερον, στο hdr on και στις υποτιθεμενες 9 φωτο που παιρνει on the fly το πιο πιθανον ειναι να παιρνει πολυ μικρες διαφορες 1/3ev και λιγοτερο, για να λυση το θεμα της ταχυτητας και του ευκολοτερου Alignment, οποτε το bump στο dynamic range μονο θαυμα δεν το λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα, τo ότι κάθεσαι σε ένα θέμα για την rx100 και μιλάς για αυτοματισμούς, πραγματικά με ξεπερνάει. Άντε οι πανάκριβες dslr τέτοια μπιχλιμπίδια σπάνια έχουν γιατί κανένας συνειδητοποιημένος φωτογράφος δεν αρέσεται στο full-auto-everything αλλά να τα λες αυτά στο thread της Νο1 γκατζετομηχανής πραγματικά είναι αστείο. Άντε με το καλό να ανακαλύψουν τα 200-χρόνια-πίσω κινητά σου το stacking μπας και πιάσουν 2000 iso (η rx100 πάντως το κάνει εδώ και χρόνια για να πιάσει 25600) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτη την τιμη παντως η rx100 το μονο μειον που εχει για εμενα ειναι η ελλειψη wifi

 

Οποτε αυριο 99% θα ξαναπαρω την mii

Επεξ/σία από giorgosmg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...