Προς το περιεχόμενο

RX100 εν έτει 2016;


psfan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά πρόσεξε τί υπόσχεσαι! Αλλά έχεις δίκιο, υπό συνθήκες, σε ίδιο ISO και έκθεση, ο θόρυβος μπορεί να είναι πολύ διαφορετικός. Ακόμα και 3 στοπ διαφορά.

Αυτό φαίνεται πως εξαρτάται από ένα πράγμα: την πηγή του φωτός.

 

Τράβα αγορίνα μου 10 καρέ long exposure σε σταθερές φωτιστικές συνθήκες με σταθερή ταχύτητα-διάφραγμα-iso και αν ο θόρυβος είναι ίδιος από το 1ο μέχρι το τελευταίο καρέ έλα πάρε και τα φωτογραφικά μου και ό,τι έχω και δεν έχω. Πιο ψιλά δεν μπορώ να σου το κάνω.

 

Ο θόρυβος δεν μετριέται σε στοπ, δεν έχει σταθερές τιμές και λογίζεται ως αποδεκτός ή απαράδεκτος ανάλογα με τη χρήση της φωτογραφίας. Εξαρτάται δε από διάφορους εξωτερικούς ή εσωτερικούς παράγοντες σε μια δεδομένη κάμερα και από περισσότερους όταν συγκρίνουμε κάμερα με κάμερα. 

 

Σε αυτη την τιμη παντως η rx100 το μονο μειον που εχει για εμενα ειναι η ελλειψη wifi

 

Οποτε αυριο 99% θα ξαναπαρω την mii

 

Ταπεινή μου γνώμη ότι μόνο για το wifi δεν αξίζει να πας στην m2. Είναι πανεύκολο με ένα καλώδιο OTG να περνάς από την κάρτα απ' ευθείας στο κινητό ή αν χρησιμοποιείς κάρτα eye-fi. 

Έχω και την 1 και την 3, ακόμα βασανίζομαι ποια να δώσω και αυτό γιατί το awb της 1 δεν το έχει καμία άλλη. Για το γαμώτο δηλαδή γιατί κατά τα άλλα την έχω καταβρεί να τραβάω μόνο Α/Μ με τις rx

P.S.2 Μακεδόνας κι εσυ; Απο τα Σερρας η δική μου καταγωγη

Μικρασιάτης, Θρακιώτης και λίγο Πόντιος. Μάζεψα πολύ βορρά. Η μαμά πάντως επίσης από τα Σέρρας :)

Με την ευκαιρία, μόνο εμείς οι Έλληνες όταν λέμε καταγωγή πιάνουμε το από πού κρατάει ο μπαμπάς. Στον υπόλοιπο δυτικό κόσμο ως καταγωγή εννοούν την προέλευση της μάνας καθώς αυτή είναι κατά πάσα πιθανότητα ο μόνος σίγουρος γονέας. Χαχαχα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ταπεινή μου γνώμη ότι μόνο για το wifi δεν αξίζει να πας στην m2. Είναι πανεύκολο με ένα καλώδιο OTG να περνάς από την κάρτα απ' ευθείας στο κινητό ή αν χρησιμοποιείς κάρτα eye-fi. 

Έχω και την 1 και την 3, ακόμα βασανίζομαι ποια να δώσω και αυτό γιατί το awb της 1 δεν το έχει καμία άλλη. Για το γαμώτο δηλαδή γιατί κατά τα άλλα την έχω καταβρεί να τραβάω μόνο Α/Μ με τις rx

 

Το σκεφτομαι συνεχεια αλλα και το εξτρα κοστος για καρτα μειωνει την διαφορα τιμης

Και με βοηθουσε πολύ και η ανακλινομενη οθονη σε ληψεις.

 

Ναι!

Υπεροχο το ασπρομαυρο της!!!

Btw, μεχρι το τελος του χρονου εχουν προσφορα 3 ετη εγγυηση για την σειρα.

Και οι περισσότεροι στα 600€ στην 3 δινουν και 32αρα καρτα και γνησια δερματινη θηκη μαζι.

Tempting. ...

Αλλα ψηλα για εμενα αυτη την στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεφτομαι συνεχεια αλλα και το εξτρα κοστος για καρτα μειωνει την διαφορα τιμης

Και με βοηθουσε πολύ και η ανακλινομενη οθονη σε ληψεις.

 

Ναι!

Υπεροχο το ασπρομαυρο της!!!

Btw, μεχρι το τελος του χρονου εχουν προσφορα 3 ετη εγγυηση για την σειρα.

Και οι περισσότεροι στα 600€ στην 3 δινουν και 32αρα καρτα και γνησια δερματινη θηκη μαζι.

Tempting. ...

Αλλα ψηλα για εμενα αυτη την στιγμη

Αν μπορεις δωστα. Νομιζω η τριτη ανοιγει αρκετες δυνατοτητες που αξιζουν, ενα ειναι ο πιο γρηγορος φακος, το evf, αν δεν κανω λαθος το ενσωματωμενο nd, καλυτερο video και νομιζω οτι παιρνει και τις εφαρμογες και καποιες αξιζουν, οπως η εφαρμογη για timelapse και η εφαρμογη που κανει emulation nd filter για μακρα εκθεση μιας και πιστευω δεν θα ειναι ευκολο να βαλεις nd 1000 σε compact αν και κυκλοφορουν πατεντες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, ωραια και αυτα ολα..

Αλλα σε αυτα τα λ7 παιζει και η α6κ που με ενα ανταπτορα θα παιξω και με κατι παλιους super takumar :(

 

Φωτο με τον 50αρη 1.4

Με nikon v1

post-295891-0-16610200-1482565397_thumb.jpg

post-295891-0-32730800-1482565502_thumb.jpg

Επεξ/σία από giorgosmg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη μου στεναχωρατε τον νικολα ρε! νικολα αγορινα μου μην ακους κανενα!εισαι ο αρχοντας του snapshot του ολα στο αυτο, του jpeg και του prebaked!

(το ιδιο ηταν βεβαια ειναι και η... γιαγια μου αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα!)συνεχισε να τραβας με το κινητουλι σου και μην ακους κανενα ειμαι σιγουροC οτι τα αποτελεσματα ειναι jawdropping! αντε καλα χριστουγεννα παω να παιξω με το παιχνιδακι μου την entry level dslr τις κακιας ωρας nikon d3300 και να ονειρευομαι οτι καποια μερα θα φτασω την δικη σου μεγαλειοτητα αγορινα μου <3

 

Link.png Site: d3300σαπιλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ωραια και αυτα ολα..

Αλλα σε αυτα τα λ7 παιζει και η α6κ που με ενα ανταπτορα θα παιξω και με κατι παλιους super takumar :(

 

Φωτο με τον 50αρη 1.4

Με nikon v1

Μηχανες να θες. Το θεμα ειναι οτι η rx100 ειναι πραγματικα τσεπης, ενω η α6000 δεν ειναι. Επισης αν παρεις μηχανη με mount εχεις μπει με το καλημερα στο τριπακι να αλλαξεις τον 16-50 οχι γιατι ειναι κακος γιατι θα διαβαζεις οτι ειναι κακος.

 

Οσο για τους παλιους φακους σε λογικες τιμες ειναι ναι μεν αλλα, μην περιμενεις τρελο resolution κυριως στις ακρες αν ειναι κακος ο 16-50 ειναι χειροτεροι. Επισης δεν εχουν το ιδιο contrast δεν εχουν τα ιδια χρωματα, αν ο 16-50 ειναι κακος στο flare resistance, τοτε κατι helios αλλα και zeiss απο το 80 ειναι χειροτεροι.

 

Τωρα επειδη ειναι γρηγοροι, εχουν ιδιαιτερες ανωμαλιες και ειναι γενικα soft κυριως ανοιχτοι, ειναι καλοι για πορτραιτα και πιο διμιουργικη φωτογραφια. Σε καμια περιπτωση ενας παλιος πενηνταρης ποσο μαλλον 135αρης κυριως πανω σε crop σωμα ειναι μονιμη λυση.

 

Οποτε για πολυ καιρο θα βασιζεσαι στον 16-50 αν παρεις την 6000 ως βασικο φακο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα θα ηταν αλλα χλωμο..

 

Η θα παω σημερα, ή θα περιμενω εκπτωσεις με το νεο ετος...

Για να δω αν αντεχω!

3 χρονια εγγυηση ειναι πολυ θετικο για εμενα που δινουν μεχρι τελος του ετους.

Αλλα πιστεύω οτι στις εκπτωσεις θα ριξουν τιμες κι αλλο!

 

Καλα Χριστούγεννα σε ολους παιδια

Επεξ/σία από giorgosmg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα θα ηταν αλλα χλωμο..

 

 

Εδω μεσα καπου ειδα μια στα 400€. Μπορει να μπορει να πεσει η τιμη. Και καποια αλλη στιγμη ειχα δει και μια στα 350€. Δεν ειπα τυχαια την τιμη. Μπορεις να βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα η ουσία είναι ότι όποια και αν πάρει κανείς θα έχει μια αξιοπρεπή μηχανή στην τσέπη του παντού και πάντα. Αυτό πληρώνεις εξ' αρχής. Από εκεί και πέρα το μόνο κριτήριο είναι το οικονομικό. Τα εξτρα features είναι πάντα καλοδεχούμενα αλλά επί της ουσίας δεν προσφέρουν κάτι ουσιαστικό στο τελικό αποτέλεσμα σε συνήθη σενάρια χρήσης (εκτός του ND) παρά μόνο στην εμπειρία χρήσης. Επιπλέον η μπαταρία της μ3 εξαντλείται πολύ πιο γρήγορα από της m1. Τούτο λόγω του evf που απ' ότι διαβάζω δεν κλείνει ακόμα και αν δεν το χρησιμοποιούμε.

Η μ2 πάλι αν και η πιο παρεξηγημένη, είναι χρυσή τομή για αυτούς που θέλουν την προσέγγιση της μ3 σε features, από την άλλη όμως προτιμούν τα εξτρα 30mm στο τελε ακρο του φακού.

 

Εν συντομία: Με την Μ1 έκανα ΟΥΑΟΥ!, στην Μ3 που ζητά τα σχεδόν διπλάσια δεν το έπαθα αυτό. Ναι είναι πιο ολοκληρωμένη αλλά δεν ακυρώνει κάποια από τις προηγούμενες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ημουν πολυ ευχαριστημενος με την mii

Και εχω και εξτρα μπαταριες και mag filter polariser.

 

Θα δω απο κοντα την 3 για το σκοπευτρο και θα αποφασισω.

Παντως γιουφι και ανακλινομενη τα χρειαστηκα οποτε δυστυχώς για την τσεπη μου δεν μπορω να παω στην mi :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι και η μ2, έχει και καλύτερη διάρκεια μπαταρίας απ'όλες (απ'ότι λένε). Μήπως ψάχτηκες καθόλου για εξωτερικό φορτιστή;

 

Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...