Προς το περιεχόμενο

iforex


gamer73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει βγάλει η iForex, η plus500 (τα ονομάζω μιας αναφέρθηκαν) και κάποιες άλλες (που δεν τις ονομάζω για να μην τις διαφημίσω).

Για να έχουν βγάλει αυτές θα πρέπει κάποιος να έχασε. Μάντεψε ποιος

Ειλικρινά, δεν είναι κακό να πεις "δεν έχω ιδέα", "δε γνωρίζω", από το να γράφεις άσχετα πράγματα και να γίνεσαι ρεζίλι σε όποιους γνωρίζουν σχετικά, μόνο και μόνο για να έχεις άποψη. 

 

Αν έχεις πολλά λεφτά (που δεν θα σου λείψουν αν τα χάσεις), έχεις κάποιες γνώσεις, ασχοληθείς σοβαρά και είσαι τυχερός έχεις κάποιες μικρές πιθανότητες να μην χάσεις.

Υπάρχουν άνθρωποι που έβγαλαν χρήματα, πολλά, με ότι έβαλαν στην άκρη από το μεροκάματο. Δε χρειάζεται να έχεις πολλά λεφτά.

Με τα πολλά, θα βγάλεις πιό γρήγορα, αλλά έχεις και το ρίσκο να τα χάσεις πιό εύκολα, αφού δεν το ψάχνεις τόσο πολύ, ενώ αν επενδύεις το υστέρημά σου, προσέχεις.

 

Για να ρωτάς εδώ τα βασικά (τι είναι forex) σημαίνει πως είσαι "πρόβατο προς σφαγή".

Καλύτερα μείνε μακριά και βρες κάτι καλύτερο να ξοδέψεις τα λεφτά σου.

Συμφωνώ, προφανώς και δε γνωρίζει, αλλά του έγινε μια νύξη και ρώτησε, δεν είναι κακό.

Επίσης, αν διαβάσει και δεν πάει στα τυφλά, δεν "ξοδεύει" τα χρήματά του, τα επενδύει.

 

Scam ειναι και αυτη.

Το ίδιο με τον παραπάνω... Αν δεν ξέρετε, μη λέτε ότι σας είπε ο ξάδερφος, του περιπτερά, της ανηψιάς, του δασκάλου, του παιδιού σας στο σχολείο...

 

Κανένας "μικρός παίκτης" δεν θα βγάλει λεφτά από forex. Είναι καταδικασμένος. Στην πρώτη μικρή "στραβή" θα τον "σκοτώσει" η ίδια η μόχλευση. Αυτά είναι πολύ περίπλοκα για τον ευρύ κοινό.

Ο φίλος που ρώτησε σίγουρα δεν το κατέχει το άθλημα. Είναι κυριολεκτικά αυτό που έγραψα "πρόβατο προς σφαγή".

Θεωρώ πιο υπεύθυνη στάση να τον αποτρέψουμε παρά να του δίνουμε φρούδες ελπίδες ότι μπορεί και να βγάλει λεφτά.

Πολλοί μικροί παίκτες έχουν βγάλει χρήματα και πολλά. Το ότι δε γνωρίζεις κάποιον, ή κάποιος που γνωρίζεις έχασε κεφάλαιο, δε σημαίνει το ίδιο για όλους. Σα να λέμε, "κανείς δε μπορεί να βγάλει λεφτά ξεκινώντας από ένα γκαράζ". Microsoft, Apple, κλπ...

 

Ο φίλος προφανώς δεν κατέχει το άθλημα, όμως εμείς δεν είμαστε εδώ για να τον αποτρέψουμε. Του εξηγούμε τι είναι αυτό που ρωτάει κι ας κάνει ότι θέλει. Δεν είμαστε κηδεμόνες του. Αν άκουγα στη ζωή μου ότι μου έλεγαν οι γύρω μου όταν ρωτούσα, θα ήμουν ακόμα πωλητής σε καμιά εταιριούλα και θα έμενα σε γκαρσονιέρα στο Παγκράτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά, δεν είναι κακό να πεις "δεν έχω ιδέα", "δε γνωρίζω", από το να γράφεις άσχετα πράγματα και να γίνεσαι ρεζίλι σε όποιους γνωρίζουν σχετικά, μόνο και μόνο για να έχεις άποψη. 

 

Υπάρχουν άνθρωποι που έβγαλαν χρήματα, πολλά, με ότι έβαλαν στην άκρη από το μεροκάματο. Δε χρειάζεται να έχεις πολλά λεφτά.

Με τα πολλά, θα βγάλεις πιό γρήγορα, αλλά έχεις και το ρίσκο να τα χάσεις πιό εύκολα, αφού δεν το ψάχνεις τόσο πολύ, ενώ αν επενδύεις το υστέρημά σου, προσέχεις.

 

Συμφωνώ, προφανώς και δε γνωρίζει, αλλά του έγινε μια νύξη και ρώτησε, δεν είναι κακό.

Επίσης, αν διαβάσει και δεν πάει στα τυφλά, δεν "ξοδεύει" τα χρήματά του, τα επενδύει.

 

Το ίδιο με τον παραπάνω... Αν δεν ξέρετε, μη λέτε ότι σας είπε ο ξάδερφος, του περιπτερά, της ανηψιάς, του δασκάλου, του παιδιού σας στο σχολείο...

 

Πολλοί μικροί παίκτες έχουν βγάλει χρήματα και πολλά. Το ότι δε γνωρίζεις κάποιον, ή κάποιος που γνωρίζεις έχασε κεφάλαιο, δε σημαίνει το ίδιο για όλους. Σα να λέμε, "κανείς δε μπορεί να βγάλει λεφτά ξεκινώντας από ένα γκαράζ". Microsoft, Apple, κλπ...

 

Ο φίλος προφανώς δεν κατέχει το άθλημα, όμως εμείς δεν είμαστε εδώ για να τον αποτρέψουμε. Του εξηγούμε τι είναι αυτό που ρωτάει κι ας κάνει ότι θέλει. Δεν είμαστε κηδεμόνες του. Αν άκουγα στη ζωή μου ότι μου έλεγαν οι γύρω μου όταν ρωτούσα, θα ήμουν ακόμα πωλητής σε καμιά εταιριούλα και θα έμενα σε γκαρσονιέρα στο Παγκράτι.

:-) B)  +1

η ημιμάθεια, είναι χειρότερη από την αμάθεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ειλικρινά χαίρομαι που έχετε βγάλει λεφτά από forex.

Προφανώς το γνωρίζετε το άθλημα και πιστεύετε ότι μπορεί και ο φίλος να επωφεληθεί από αυτή τη δυνατότητα και να βγάλει λεφτά. Δώστε του λοιπόν τα φώτα σας και δείξτε του που θα μάθει περισσότερα και πως θα επενδύσει τα λεφτά του. Μπορεί επωφεληθεί και άλλος.

Εγώ θα συνεχίσω να κάνω τον "κακό" και θα επιμένω να λέω πως θα ήταν καλύτερα για τον φίλο να μην μπει στο τριπάκι των forex. Από πεποίθηση και όχι από άγνοια (αν αυτό πιστεύετε).

Οι δοκιμαστικοί λογαριασμοί (που πρότεινε ο @WolfofWallstreet) είναι η παγίδα. Σου δίνουν ένα μεγάλο ποσό (πχ 20000€), δεν μπορείς να δεις την επίπτωση της μόχλευσης και δεν εφαρμόζουν τις κρατήσεις της πλατφόρμας. Δοκιμάζει ο άλλος 1 μήνα, όλα πηγαίνουν ρόδινα, βγάζει 1000€ εικονικά και πείθεται ότι το μέλλον ανοίγεται μπροστά του. Καταθέτει τα πραγματικά λεφτά του και τότε βλέπει ότι η πραγματικότητα διαφέρει. Μετά από ατελείωτες ώρες ασχολίας και μηδενισμένο λογαριασμό, ο μόνος κερδισμένος είναι η πλατφόρμα που πήρε τα ποσοστά της επί των συναλλαγών.

Δεν έχει σχέση το forex με τα project που ξεκίνησαν από ένα γκαράζ. Λάθος παραλληλισμός. Εκεί υπήρχε μια ιδέα, ένα προϊόν. Τα forex είναι "αέρας κοπανιστός". Αξίες που αλλάζουν χέρια.

 

@Zaytsev. Δεν προσπάθησα να περαστώ για ειδικός. Με τα 3 πράγματα που ήξερα ήθελα θα βοηθούσα το φίλο που ζήτησε μια γνώμη. Όσοι ξέρετε 6 πράγματα βοηθήστε το περισσότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ειλικρινά χαίρομαι που έχετε βγάλει λεφτά από forex.

Προφανώς το γνωρίζετε το άθλημα και πιστεύετε ότι μπορεί και ο φίλος να επωφεληθεί από αυτή τη δυνατότητα και να βγάλει λεφτά. Δώστε του λοιπόν τα φώτα σας και δείξτε του που θα μάθει περισσότερα και πως θα επενδύσει τα λεφτά του. Μπορεί επωφεληθεί και άλλος.

Εγώ θα συνεχίσω να κάνω τον "κακό" και θα επιμένω να λέω πως θα ήταν καλύτερα για τον φίλο να μην μπει στο τριπάκι των forex. Από πεποίθηση και όχι από άγνοια (αν αυτό πιστεύετε).

Οι δοκιμαστικοί λογαριασμοί (που πρότεινε ο @WolfofWallstreet) είναι η παγίδα. Σου δίνουν ένα μεγάλο ποσό (πχ 20000€), δεν μπορείς να δεις την επίπτωση της μόχλευσης και δεν εφαρμόζουν τις κρατήσεις της πλατφόρμας. Δοκιμάζει ο άλλος 1 μήνα, όλα πηγαίνουν ρόδινα, βγάζει 1000€ εικονικά και πείθεται ότι το μέλλον ανοίγεται μπροστά του. Καταθέτει τα πραγματικά λεφτά του και τότε βλέπει ότι η πραγματικότητα διαφέρει. Μετά από ατελείωτες ώρες ασχολίας και μηδενισμένο λογαριασμό, ο μόνος κερδισμένος είναι η πλατφόρμα που πήρε τα ποσοστά της επί των συναλλαγών.

Δεν έχει σχέση το forex με τα project που ξεκίνησαν από ένα γκαράζ. Λάθος παραλληλισμός. Εκεί υπήρχε μια ιδέα, ένα προϊόν. Τα forex είναι "αέρας κοπανιστός". Αξίες που αλλάζουν χέρια.

 

@Zaytsev. Δεν προσπάθησα να περαστώ για ειδικός. Με τα 3 πράγματα που ήξερα ήθελα θα βοηθούσα το φίλο που ζήτησε μια γνώμη. Όσοι ξέρετε 6 πράγματα βοηθήστε το περισσότερα.

leonardo-dicaprio-quotes-the-wolf-of-wal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Zaytsev. Δεν προσπάθησα να περαστώ για ειδικός. Με τα 3 πράγματα που ήξερα ήθελα θα βοηθούσα το φίλο που ζήτησε μια γνώμη. Όσοι ξέρετε 6 πράγματα βοηθήστε το περισσότερα.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, αυτή είναι η σημερινή πραγματικότητα. Από το 1971 που οι ΗΠΑ αποσύνδεσαν το $ από την τιμή του Χρυσού, και φυσικά ακολούθησαν κι άλλες χώρες, οι αξίες αυτές είναι αέρας κοπανιστός σε μεγάλο ποσοστό. Όμως, όταν εγώ αγοράζω χρυσό στα $200 την ουγγιά και τον πουλάω 1 μήνα μετά στα $300, έχω ένα σημαντικό κέρδος γιατί και $200 να επένδυσα, έχω ένα καλό ποσοστό κέρδους, που πολύ δύσκολα θα είχα από αλλού. Ποσοστό, έτσι, όχι απόλυτα νούμερα.

 

Αυτό όμως που δεν είναι αέρας κοπανιστός, είναι ότι ο χρυσοχόος που θα πάει αύριο να αγοράσει για να φτιάξει κόσμημα, θα τον πληρώσει $300 και δε θα του αρέσει καθόλου, ούτε και εσένα που θα πας να παραγγείλεις τις βέρες σου και θα σου πει ότι από τότε που τις είδες, η τιμή ανέβηκε.

 

Πρόσφατο παράδειγμα το πετρέλαιο Brent, που είχε πέσει στα $40 το βαρέλι κι όσοι μελετάνε και ξέρουν ότι η "σωστή" τιμή, ώστε να συμβαδίζει με τις χώρες του ΟΠΕΚ είναι στα $50, έτρεξαν κι αγόρασαν και πούλησαν 2 μήνες μετά που όντως ανέβηκε στα $50.

 

Όσον αφορά τώρα στη βοήθεια, το μόνο που μπορώ να του πω, είναι διάβασμα. Πολύ. Καμία ασχολία δε θα σου δώσει χρήματα αν δεν αφιερώσεις χρόνο. Μπορείς να το δεις σε δεύτερη δουλειά, να επενδύσεις ώρες πάνω σε αυτή και όχι να παίζεις στοίχημα. Ξεκινώντας, μπορείς να διαβάσεις τα βιβλία του Robert Kiyosaki, που προσπαθεί να σε εκπαιδεύσει να σκέφτεσαι πως λειτουργεί η αγορά κι όχι πως να βγάλεις λεφτά γρήγορα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...