Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα χρεώνει 69$ για την αντικατάσταση ενός χαμένου AirPod


Sintranil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως με αυτό το strap θα είναι χειρότερα μιας και το καλώδιο που θα τα συγκρατεί θα τα μετακινεί από τη θέση τους ανάλογα με τις κινήσεις του κεφαλιού κλπ. 

Θελω να πιστευω οτι το εχουν προβλεψει με καποιο τροπο.

 

Εμενα αυτο που με χαλαει ειναι οτι θα πρεπει να το βγαζεις για να τα βαλεις στη θηκη τους και μετα να το ξαναβαζεις οταν θες να τα χρησιμοποιησεις. Τωρα βεβαια ισως ειναι μικρο το τιμημα μπροστα στο να τα χασεις :P

 

(btw, σβησε το κενο σχολιο που εχω πιο πανω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θελω να πιστευω οτι το εχουν προβλεψει με καποιο τροπο.

 

Εμενα αυτο που με χαλαει ειναι οτι θα πρεπει να το βγαζεις για να τα βαλεις στη θηκη τους και μετα να το ξαναβαζεις οταν θες να τα χρησιμοποιησεις. Τωρα βεβαια ισως ειναι μικρο το τιμημα μπροστα στο να τα χασεις :P

 

(btw, σβησε το κενο σχολιο που εχω πιο πανω :P

 

Όσες φορές δοκίμασα ασύρματα ακουστικά με καλώδιο που ήταν κοντό (ίσα να στέκεται πίσω απο το λαιμό), μου τα μετακινούσε ανάλογα με την κίνηση του κεφαλιού. Το χειρότερο ήταν όταν πατούσα το ενσωματωμένο χειριστήριο για να αλλάξω την ένταση ή το track.

 

BTW δεν ανέφερα επίσης πως δεν με ενθουσιάζει ο έλεγχος μέσω siri. Δεν είναι καθόλου πρακτικό αν θέλω να πειράξω την ένταση ή να αλλάξω track, να κάνω tap,  να σταματήσει η μουσική, να ενεργοποιηθεί η siri, να δώσω την εντολή, να την κάνει και να συνεχίσει η μουσική και πάλι... Έχει τύχει ας πούμε να είμαι στο μετρό και να χρειαστεί να ακούσω μια ανακοίνωση ή να απαντήσω σε κάποιον που με ρώτησε κάτι. Με αυτά τι θα κάνω? Αν βγάλω το ένα, το άλλο θα συνεχίσει να παίζει μουσική, αν τα βγάλω και τα 2 δεν είναι πρακτικό και αν περιμένουμε να συννενοηθλω με τη siri ...καλά κρασιά! :P

 

Βέβαια έχω και το apple watch  για το χειρισμό αλλά και πάλι δεν είναι ούτε αυτό τόσο άμεσο όσο ένα απλό κουμπάκι για mute, vol up/down κλπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο βρες reviews πιο πρόσφατα και όχι 4 μήνες πριν που δεν είχε βγει ακόμη σε κυκλοφορία το τελικό προϊόν. Δεν περιμένω wow ποιότητα στον ήχο τους αλλά να είμαστε και λίγο ρεαλιστές! :P

 

Και που είναι 4 μήνες πριν που κολλάει; Έγινε revision των ακουστικών; Ή μήπως την ψωνίσατε στο insomnia τα fan boys της apple σε σημείο που τους βγάζετε και αυτούς άσχετους; ;)

 

Ή μήπως έπρεπε να ποστάρω reviews από φτωχαδάκια youtubers που για να κρατήσουν τα προϊόντα που τους στέλνουν στάζουνε μέλι;

 

Είπαμε, αυτή η "καταναλωτική κατάντια" είναι κακή για όλους.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και που είναι 4 μήνες πριν που κολλάει; Έγινε revision των ακουστικών; Ή μήπως την ψωνίσατε στο insomnia τα fan boys της apple σε σημείο που τους βγάζετε και αυτούς άσχετους; ;)

 

Ή μήπως έπρεπε να ποστάρω reviews από φτωχαδάκια youtubers που για να κρατήσουν τα προϊόντα που τους στέλνουν στάζουνε μέλι;

 

Είπαμε, αυτή η "καταναλωτική κατάντια" είναι κακή για όλους.

 

 

 

Κολλάει στο ότι στα πρώτα reviews παρουσίαζαν προβλήματα στη συνδεσιμότητα, κάτι που δεν φαίνεται να υπάρχει πλέον από τις πρώτες αναφορές. Από τη στιγμή που ακόμη και τα ακουστικά έχουν κάτι σε "firmware" μέσα τους, είναι λογικό μια πρώτη μη ολοκληρωμένη έκδοση να διαφέρει από το τελικό προϊόν. Μην προσπαθείς να βγάλεις αυθαίρετα συμπεράσματα! Σίγουρα πάντως αν θες να διαβάζεις μόνο αρνητικά reviews, το internet δεν θα απογοητεύσει. Μπορείς να τα φιλτράρεις.

 

Αν έχεις πρόβλημα με το κοινό της apple, δεν μας αφορά. Φροντίζουμε όμως να συζητάμε και να διαφωνούμε κάπως ...πολιτισμένα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

 

Κολλάει στο ότι στα πρώτα reviews παρουσίαζαν προβλήματα στη συνδεσιμότητα, κάτι που δεν φαίνεται να υπάρχει πλέον από τις πρώτες αναφορές. Από τη στιγμή που ακόμη και τα ακουστικά έχουν κάτι σε "firmware" μέσα τους, είναι λογικό μια πρώτη μη ολοκληρωμένη έκδοση να διαφέρει από το τελικό προϊόν. Μην προσπαθείς να βγάλεις αυθαίρετα συμπεράσματα! Σίγουρα πάντως αν θες να διαβάζεις μόνο αρνητικά reviews, το internet δεν θα απογοητεύσει. Μπορείς να τα φιλτράρεις.

 

Αν έχεις πρόβλημα με το κοινό της apple, δεν μας αφορά. Φροντίζουμε όμως να συζητάμε και να διαφωνούμε κάπως ...πολιτισμένα! :)

 

Περί "πολιτισμένης" διαφωνίας:

 

Άλλο κοινό, άλλο φανατισμένοι που κράζουν όποιον έχει αντίθετη άποψη (βλ. το 1ο σχόλιο του Fotis13, όπου μόνο τις απαντήσεις μου πάνω στο quote του έσβησες, ενώ ήταν εριστικότατο ;) )

 

Στα reviews τώρα: Πέρα από τα αρνητικά του προϊόντος, τα άρθρα τόνιζαν πως δεν είναι κάτι το πραγματικά επαναστατικό (δεδομένης της τιμής να συμπληρώσω). Τα υπόλοιπα συμπεράσματα που έβγαλες ήτανε καθαρά δικά σου :P

 

 

Επεξ/σία από billdanos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τεχνολογιες τυπε που ενσωματωνουν ειναι παρωχημενες τουλαχιστον δεκαετιας + .....δεν ανακαλυφθηκαν προσφατα, ...και το υλικο δεν ειναι απο αδαμαντα ουτε ευγενες μεταλλο....αλλα απο πλαστικο παραγωγο του πετρελαιου ,μπορει και ανακυκλωμενο 4-5 φορες ,ισως και παραπανω ,με πολυμερικες ιδιοτητες λογω οικολογιας ....σαφως και η τιμη ανταποκρινεται σε ιδιοτητες πρεστιζ και ιματζ παρα αυτης της τεχνολογικης αιχμης και καινοτομιας ......να μιλαμε για το οπως ειναι τα πραγματα και οχι οπως τα φανταζονται καποιοι !!!

 

και γιατί ρε μάγκα εδώ και 10 η 5 η 3 η χρόνια πριν δεν κυκλοφόρησαν; και γιατί εσύ που την ήξερες την τεχνολογία δεν τα παρήγαγες να γίνεις πλούσιος; το ότι κάποια τεχνολογία υπάρχει δεν σημαίνει πως είναι και τόσο εύκολο να παραχθεί. προφανώς μπορεί να υπάρχουν πιο φτηνά  στο ίδιο επίπεδο αλλά κάτω από 100 ευρώ δεν νομίζω, προφανώς και το μπραντ μετράει αυτο παντού γινεται απο αμάξια εώς τούβλα. Δεν λέω ότι είναι τα καλύτερα ούτε φτηνά ούτε να τα πάρει κάποιος αλλά έχουμε φτάσει να συγκρίνουμε high end με κινέζικα κινητά κ.ο.κ. Τέλος κάθε εταιρία που επενδύει σε έρευνα και κατασκευή μπορεί να βρει κάτι που για να το φτιάξει δεν έχει μεγάλο κόστος την ''ανακάλυψη'' και το κοστός/ρίσκο κτλ θα το πληρώσεις, για να μπορεί μετά η κάθε κινέζικη εταιρία και όχι μόνο να μπορεί να αντιγράφει από σχέδιο,μέγεθος, specs κτλ και να μπορείς εσύ να έρχεσαι και να γράφεις και να λες τους άλλους πρόβατα γιατί πήρες το κινέζικο πάρα πολύ φθηνότερο και να το συγκρίνεις και να το παρουσιάζεις ως καλύτερο η vfm χωρίς να είναι και δεν θα σου πω για θέμα μαρκετινγκ και το τι σημαίνει για ένα προϊόν να μην μπορούν να το αγοράσουν όλοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και σχολιάζουν και moderators και εκτίθεται το insomnia, πάρτε reviews από 2 σοβαρά site, μπας και γλυτώσουμε την φρενοβλαβεία...

 

The Gurdian

The Wired

 

Επίσης δε ζούμε σε σπηλιά για να μην έχουμε ξαναματαδεί ασύρματες και αυτόνομες bluetooth ψείρες:

 

https://www.cnet.com/news/11-alternative-wireless-earbud-headphones-that-arent-the-apple-airpods/

Τι μάμπο τζάμπο αηδίες γράφετε για αισθητήρες και μοναδική αυτονομία κτλ;

 

 

Γιατί τους τη χάλασες τώρα? Πάνω που τα Αppleboys είχαν αρχίσει να πιστεύουν ότι η Apple εφηύρε ΚΑΙ τα ασύρματα ακούστικα...

 

Btw, το λινκ που παρέθεσες δικαιώνει εν μέρει την Apple γιατί ενώ όλοι τη βρίζαμε, τα "εναλλακτικά" ακουστικά είναι και... κατά πολύ ακριβότερα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Una υπαρχει διαθεσιμοτητα στα εκει apple stores  τι βλεπεις ?Η' θα γερασουμε εδω περιμενοντας ?

 

 

Ελαχιστα εως καθολου φιλτατε..... απο αρχες φεβρουαριου θα υπαρξει κανονικο flow στην διαθεσιμοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι τσακωνεστε. Ειναι ενα σετ ασυρματων ακουστικων που η τιμη τους ειναι στα ιδια επιπεδα με οσα υπαρχουν μεχρι τωρα (ή και πιο φτηνα σε μερικες περιπτωσεις οπως για παραδειγμα με τα samsung IconX). Οποτε το να λεει καποιος οτι ειναι ακριβα επειδη ειναι Apple ειναι παντελως ατοπο. Στο κατω κατω οπως και να το κανουμε χωρεσαν τοσα πραγματα σε ενα προιον με πολυ μικρο footprint. Δεν θα στο εδιναν τσαμπα. 

 

Επιπλεον ειναι ενα ακομα προιον στο οικοσυστημα της Apple που θα προτιμηθει απο χρηστες προιοντων της Apple κυριως λογω του οτι ολα τα προιοντα της apple συνεργαζονται (σχεδον) παντα αψογα. Δε νομιζω να παει να τα αγορασει καποιος που εχει Samsung ή LG.

 

Τελος, οποιος τα θελει και μπορει να τα αγορασει τα αγοραζει. Οποιος απο την αλλη δεν θελει ή δεν μπορει να τα αγορασει δεν τα αγοραζει. Ειναι τοσο απλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες φορές δοκίμασα ασύρματα ακουστικά με καλώδιο που ήταν κοντό (ίσα να στέκεται πίσω απο το λαιμό), μου τα μετακινούσε ανάλογα με την κίνηση του κεφαλιού. Το χειρότερο ήταν όταν πατούσα το ενσωματωμένο χειριστήριο για να αλλάξω την ένταση ή το track.

 

BTW δεν ανέφερα επίσης πως δεν με ενθουσιάζει ο έλεγχος μέσω siri. Δεν είναι καθόλου πρακτικό αν θέλω να πειράξω την ένταση ή να αλλάξω track, να κάνω tap,  να σταματήσει η μουσική, να ενεργοποιηθεί η siri, να δώσω την εντολή, να την κάνει και να συνεχίσει η μουσική και πάλι... Έχει τύχει ας πούμε να είμαι στο μετρό και να χρειαστεί να ακούσω μια ανακοίνωση ή να απαντήσω σε κάποιον που με ρώτησε κάτι. Με αυτά τι θα κάνω? Αν βγάλω το ένα, το άλλο θα συνεχίσει να παίζει μουσική, αν τα βγάλω και τα 2 δεν είναι πρακτικό και αν περιμένουμε να συννενοηθλω με τη siri ...καλά κρασιά! :P

 

Βέβαια έχω και το apple watch  για το χειρισμό αλλά και πάλι δεν είναι ούτε αυτό τόσο άμεσο όσο ένα απλό κουμπάκι για mute, vol up/down κλπ!

Αν βγαλεις το ενα θα σταματησει η μουσικη. Τσεκαρε το review του EverythingApplePro και θα δεις οτι σε ενα σημειο βγαζει το ενα ακουστικο και η μουσικη σταματαει. Στα υπολοιπα συμφωνω μαζι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη ανοιξη μας βλεπω για Ελλαδα ...

Και εχει αρχισει και μου κανει νερα η μπαταρια  του planontrics  εχει χασει πολυ απο την  αυτονομια της .Οριακα  θα την βγαλω μεχρι  τοτε .Απαραιτητο αξεσουαρ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple AirPods: Βαθμολογούνται με το απόλυτο 0 από το iFixit πηγή techblog

 

Oρίστε τα "καλά" της Apple - άνοιξαν τα ακουστικά και η Apple έχει ασφαλίσει όλα τα εσωτερικά κομμάτια με μπόλικη δόση κόλλας

 

Οπότε ο τίτλος δεν είναι τυχαίος που βγήκε ότι "θα χρεώνει 69$ για την αντικατάσταση ενός χαμένου AirPod" ,,,καλά κατάλαβα από πριν ότι κάτι δεν μου κολλάει και βγήκε τέτοιος τίτλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple AirPods: Βαθμολογούνται με το απόλυτο 0 από το iFixit πηγή techblog

 

Oρίστε τα "καλά" της Apple - άνοιξαν τα ακουστικά και η Apple έχει ασφαλίσει όλα τα εσωτερικά κομμάτια με μπόλικη δόση κόλλας

Οτι ο καθενας εχει micro soldering skills για να επισκευασει τα ακουστικα αμα χαλασουν και δεν θα τα παει στο επισημο service. Ειπαμε Apple hater αλλα εσυ το εχεις παει σε αλλο επιπεδο. Ακομα και εγω που ασχολουμαι με αυτα δεν θα εμπαινα στον κοπο να τα ανοιξω και να τα επισκευασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...