Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα χρεώνει 69$ για την αντικατάσταση ενός χαμένου AirPod


Sintranil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα επώνυμο σετ ασύρματων ακουστικών κοστίζει περίπου 100 ευρώ. Άσχετα με την ηχητική ποιότητα που θα έχουν αυτά της apple, η τιμή τους είναι "λογική" για τις τεχνολογίες που ενσωματώνουν. 

 

Πες μας πόσες εταιρείες βγάζουν bt ακουστικά που είναι αυτόνομα και όχι συνδεδεμένα μεταξύ τους, με portable charger και αισθητήρες για το αν τα φοράς ή όχι, καθώς και το πόσο κοστίζουν.

 

Γιατί αν τα συγκρίνουμε γενικά με ασύρματα ακουστικά, είναι κάπως άκυρο...

 

οι τεχνολογιες τυπε που ενσωματωνουν ειναι παρωχημενες τουλαχιστον δεκαετιας + .....δεν ανακαλυφθηκαν προσφατα, ...και το υλικο δεν ειναι απο αδαμαντα ουτε ευγενες μεταλλο....αλλα απο πλαστικο παραγωγο του πετρελαιου ,μπορει και ανακυκλωμενο 4-5 φορες ,ισως και παραπανω ,με πολυμερικες ιδιοτητες λογω οικολογιας ....σαφως και η τιμη ανταποκρινεται σε ιδιοτητες πρεστιζ και ιματζ παρα αυτης της τεχνολογικης αιχμης και καινοτομιας ......να μιλαμε για το οπως ειναι τα πραγματα και οχι οπως τα φανταζονται καποιοι !!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

οι τεχνολογιες τυπε που ενσωματωνουν ειναι παρωχημενες τουλαχιστον δεκαετιας + .....δεν ανακαλυφθηκαν προσφατα, ...και το υλικο δεν ειναι απο αδαμαντα ουτε ευγενες μεταλλο....αλλα απο πλαστικο παραγωγο του πετρελαιου ,μπορει και ανακυκλωμενο 4-5 φορες ,ισως και παραπανω ,με πολυμερικες ιδιοτητες λογω οικολογιας ....σαφως και η τιμη ανταποκρινεται σε ιδιοτητες πρεστιζ και ιματζ παρα αυτης της τεχνολογικης αιχμης και καινοτομιας ......να μιλαμε για το οπως ειναι τα πραγματα και οχι οπως τα φανταζονται καποιοι !!!

 

Να είμαστε όμως και λίγο περισσότερο συγκεκριμένοι ε? Τα συγκεκριμένα έχουν νέο chip και διάφορες άλλες τεχνολογίες πέρα απο το ίδιο το bt (το οποίο επίσης αλλάζει εκδόσεις και πρότυπα και δεν είναι το ίδιο 10 χρόνια τώρα). Για τα υλικά είναι αστείο να το συζητήσω μιας και οι συσκευές δεν πωλούνται "με το κιλό" ή με το απόλυτο κόστος κατασκευής...

 

Φέρε μου ένα αντίστοιχο προϊόν 10ετίας όπως λες που τα 2 ακουστικά να είναι εντελώς ανεξάρτητα μεταξύ τους, να μπορούν να παίζουν συγχρονισμένα μουσική ταυτόχρονα ενώ αν αφαιρείς το ένα να παίζει σε mono mode το άλλο, να έχουν καλή αυτονομία και αξιόπιστη σταθερή σύνδεση ...και μετά το συζητάμε! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φοβερό πως το marketing καθοδηγεί τον κόσμο στα μέτρα της εκάστοτε εταιρίας

Άντι να κράζουν έπρεπε να παίρνουν παραδείγματα πως καταφέρνουν να πουλήσουν συσκευές και διάφορα άλλα

Μάγκες είναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bragi Dash? Samsung Gear IconX ?

Δεν μετράνε επειδή δεν είναι άσπρα?

Ποια gearX; Αυτά:

https://www.skroutz.gr/s/9349077/Samsung-Gear-IconX.html?keyphrase=Samsung+Gear+IconX

Αυτά που κοστίζουν 219€, εκτός από το Κωτσόβολο που τα έχει προσφορά αυτές τις μέρες; Επίσης αν ο Κωτσόβολος κερδίζει με τη μισή, σχεδόν, τιμή φαντάσου τί κάνουν οι άλλοι...

Όσο για αυτά:

https://www.amazon.com/Bragi-Truly-Wireless-Smart-Earphones/dp/B01BHAU6QO

Βλέπω τιμή 245$...

Ξαφνικά τα ακουστικά της Apple μοιάζουν φτηνά μπροστά σε αυτά...

Δεν ξέρω αν αξίζουν. Το αν αξίζει ή όχι ένα προϊόν έχει να κάνει και με τις ανάγκες που καλύπτει στον καθένα και δεν είναι αντικειμενικό για να βγαίνει ο καθένας να γράφει ότι "γενικά δεν αξίζουν". Γι αυτό και βρίσκω ανούσια την αντιπαράθεση του τύπου "αξίζουν ή όχι". Είναι σαν να τσακώνεσαι για το πιο χρώμα είναι καλύτερο για να βάψεις το δωμάτιό σου: το πράσινο, το μπλε κτλ. Είναι θέμα αναγκών και γούστου.

Προσωπικά δε μου χρειάζονται και δε θα τα αγοράσω, αλλά σε σχέση με τον ανταγωνισμό δεν τα βρίσκω ιδιαίτερα ακριβά.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"...Η τιμή τους δεν είναι και τόσο ακραία αν κάποιος σκεφτεί ότι το σετ κοστίζει 159$, επομένως τα 69$ για το ένα από τα δύο ακουστικά που ζητάει η Apple είναι σχετικά μια λογική τιμή..."

 

69$ η ψείρα = λογική τιμή.

Συνεχίστε.

 

Αναλόγως τί "ψείρα" είναι, αγαπητέ μου.

Θες να κάνουμε ένα τεστ με τα δικά μου "Σενχέιζερ" (ψείρες) και με οποιοδήποτε δικό σου σετ ακουστικών; Οι "ψείρες μου", κόστισαν 200 δολλάρια... και "πατούν κάτω" όποιο χάι-τεκ σετ ακουστικών (εννοώ αυτά που μπαίνει όλο το αυτί μέσα) που έχω τεστάρει ως τώρα - και έχω ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ φίλους, δεν έχω gamers μόνο...

 

Οπότε... ναι... 70 δολλάρια η μία "ψείρα" δεν είναι πολλά, ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΩΣ ΠΟΙΟΗΤΗΤΑ ΗΧΟΥ.

 

...Υπάρχουν και φθηνά ακουστικά για σένα, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να χλευάζεις το (μεγάλο) κόστος άλλων. Επίσης, μια χαρά μπορεί να κάνεις την δουλειά σου και να χαίρεσαι την ζωή σου πχ. με το Audi σου...

...αλλά υπάρχουν για άλλους και οι... Λαμποργκίνι "Ντιάμπλο" που κοστίζουν... 100 Audi σου!

 

Η επιλογή είναι του καθενός - και ανάλογα με την τσέπη του.

 

Υπόψιν, ότι είμαι ΚΑΤΑ αυτών των ακουστικών, διότι αφ' ενός ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ανώτερα τα Apple ακουστικά (είτε αυτά είτε τα παλιότερα) και γιατί θεωρώ ΗΛΙΘΙΟ να 'χεις BT ακουστικά και να "βράζει ο εγκέφαλος" με την ραδιενέργεια και κύμματα που εκπέμπονται συνεχώς σ' αυτό το σημείο του κεφαλιού...

 

Αυτά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου κάνει εντύπωση που διαβάζω ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Πως την πάτησαν έτσι; Ειδικά τέτοια περίοδο θα έπρεπε να υπάρχει παντού διαθεσιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψιν, ότι είμαι ΚΑΤΑ αυτών των ακουστικών, διότι αφ' ενός ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ανώτερα τα Apple ακουστικά (είτε αυτά είτε τα παλιότερα) και γιατί θεωρώ ΗΛΙΘΙΟ να 'χεις BT ακουστικά και να "βράζει ο εγκέφαλος" με την ραδιενέργεια και κύμματα που εκπέμπονται συνεχώς σ' αυτό το σημείο του κεφαλιού...

 

Αυτά...

Έχει ραδιενέργεια το BT? Νομίζω ότι περισσότερο κινδυνεύεις απ' τα βακτήρια αν τα φοράς πολλή ώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια και σχολιάζουν και moderators και εκτίθεται το insomnia, πάρτε reviews από 2 σοβαρά site, μπας και γλυτώσουμε την φρενοβλαβεία...

The Gurdian
The Wired

Επίσης δε ζούμε σε σπηλιά για να μην έχουμε ξαναματαδεί ασύρματες και αυτόνομες bluetooth ψείρες:

https://www.cnet.com/news/11-alternative-wireless-earbud-headphones-that-arent-the-apple-airpods/

Τι μάμπο τζάμπο αηδίες γράφετε για αισθητήρες και μοναδική αυτονομία κτλ;

Επεξ/σία από billdanos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα περιμένω να βγουν αδιάβροχα. Όσο για αυτούς που προσβάλλονται και θίγονται με την Apple και βγάζουν μια πίκρα ,που είναι βασικά για γέλια, ελπίζω να είναι το μόνο πράγμα που τους προσβάλει στη ζωή, αν και δεν νομίζω .....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μια και σχολιάζουν και moderators και εκτίθεται το insomnia, πάρτε reviews από 2 σοβαρά site, μπας και γλυτώσουμε την φρενοβλαβεία...

 

The Gurdian

The Wired

 

Επίσης δε ζούμε σε σπηλιά για να μην έχουμε ξαναματαδεί ασύρματες και αυτόνομες bluetooth ψείρες:

 

https://www.cnet.com/news/11-alternative-wireless-earbud-headphones-that-arent-the-apple-airpods/

Τι μάμπο τζάμπο αηδίες γράφετε για αισθητήρες και μοναδική αυτονομία κτλ;

 

Μόνο βρες reviews πιο πρόσφατα και όχι 4 μήνες πριν που δεν είχε βγει ακόμη σε κυκλοφορία το τελικό προϊόν. Δεν περιμένω wow ποιότητα στον ήχο τους αλλά να είμαστε και λίγο ρεαλιστές! :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως τα airpods μαζι με το airpods strap (https://www.spigen.com/products/airpod-strap) της spigen θα ειναι οτι πρεπει :P

 

Παντως δεν μ κανει εντυπωση που χρεωνουν τοσο. Στο κατω κατω αμα χασεις ενα απο δυο (ή και τα δυο) ειναι δικο σου προβλημα και οχι της εταιρειας. Οτιδηποτε σε αυτο το μεγεθος μπορει να χαθει ανεξαρτητα με το ποια εταιρεια το εφτιαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα περιμένω να βγουν αδιάβροχα. Όσο για αυτούς που προσβάλλονται και θίγονται με την Apple και βγάζουν μια πίκρα ,που είναι βασικά για γέλια, ελπίζω να είναι το μόνο πράγμα που τους προσβάλει στη ζωή, αν και δεν νομίζω .....

Αδιαβροχα επισημα δεν ειναι .

Αντοχη στην εφιδρωση θα εχουν, εδω ειχαν τα ενσυρματα   .Τωρα εξω σε ψιλοβροχο λογικα δεν θα εχουν θεμα δεν μιλαμε για κατακλυσμο εκει καλο ειναι να το αποφευγουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νομιζω πως τα airpods μαζι με το airpods strap (https://www.spigen.com/products/airpod-strap) της spigen θα ειναι οτι πρεπει :P

 

Παντως δεν μ κανει εντυπωση που χρεωνουν τοσο. Στο κατω κατω αμα χασεις ενα απο δυο (ή και τα δυο) ειναι δικο σου προβλημα και οχι της εταιρειας. Οτιδηποτε σε αυτο το μεγεθος μπορει να χαθει ανεξαρτητα με το ποια εταιρεια το εφτιαξε.

 

Νομίζω πως με αυτό το strap θα είναι χειρότερα μιας και το καλώδιο που θα τα συγκρατεί θα τα μετακινεί από τη θέση τους ανάλογα με τις κινήσεις του κεφαλιού κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ραδιενέργεια το BT? Νομίζω ότι περισσότερο κινδυνεύεις απ' τα βακτήρια αν τα φοράς πολλή ώρα.

Πες τα. Εχει ξεφυγει το πραγμα με την παραπληροφορηση :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...