Προς το περιεχόμενο

Νεο κουτι - 370€


NIKOSKURT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θέλω να συνεχίσω αυτή τη κουβέντα γιατί αρχίζει να βγαίνει αρκετά εκτός θέματος.

Ας ρίξει ο Νίκος μια ματιά σε online benchmarks στο youtube του Pro 17 (αυτό θέλει ο TS, τι να κάνουμε :) ) και ας συγκρίνει τον G4500, τον i3 6100 (στον οποίο μεταμορφώθηκε ο G4500), τον Athlon που πρότεινε ο adtakhs και το σύστημα με την Rx460 που πρότεινα εγώ. 

 

Επίσης δέχομαι όλες τις γνώμες και όλες τις προτάσεις. Σημειώστε όμως απο κάτω ότι με αυτό που του προτείνεται, αν πάρει το σύστημα αύριο, δεν θα μπορεί να παίξει αξιοπρεπώς σε 1080p αλλά σε ένα χρόνο. Μέχρι τότε, θα έχει κάνει μια επένδυση με την οποία θα παίζει max 720p μέχρι να μαζέψει χρήματα για Gpu.

 

P.s. Δεν είμαι θερμόαιμος υποστηρικτής της Amd. Με i7 6700 παίζω. Απλά το αναφέρω για να αποφευχθούν οι παρεξηγήσεις. Και αν λίγο το ύφος μου πιο πριν ήταν παρεξηγίσιμο, ξεκαθαρίζω ότι είναι λόγω γραπτού λόγου.


Edit:

Απάντησες όση ώρα έγραφα και δεν το είδα.

 

παιδες αν και  μαρεσαν οι εξτρα προτασεις   πηρα τελικα   g4500 με καποιες αλλες αλλαγες στο σετ. 
καρτα γραφικων σε 2-3 μηνες . φχαριστω παντως σε οσους βοηθησαν !

 

Με γειά σου φίλε μου. Εύχομαι να το χαρείς το σύστημα. Σε κάθε περίπτωση, ότι και να διάλεγες, στο θέμα πέσαν ωραίες προτάσεις οπότε χαμένος δεν γινόταν να βγείς. 

:)

 

Καλό βράδυ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

 

Ας ρίξει ο Νίκος μια ματιά σε online benchmarks στο youtube του Pro 17 (αυτό θέλει ο TS, τι να κάνουμε :) ) και ας συγκρίνει τον G4500, τον i3 6100 (στον οποίο μεταμορφώθηκε ο G4500), τον Athlon που πρότεινε ο adtakhs και το σύστημα με την Rx460 που πρότεινα εγώ.

Aπο επεξεργαστικη ισχυ παντως ο athlon δεν τους φτανει.

Και μιας και θα βαλει αργοτερα και καρτα γραφικων  τοτε εκανε καλα που δεν πηγε σε fm2+ soket

Kαληνυχτες κι απο μενα,παω για τσιμπλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιο σημαντικό να έχεις την δυνατότητα να μπορείς στο μέλλον να βάλεις ένα πολύ καλό επεξεργαστή μιας και πλέον οι επεξεργαστές τα τελευταία χρόνια είναι τέρατα. Σε FM2+ δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα και μόνο για αυτόν τον όγο δεν υπάρχει λόγος να επιλέξει πλατφόρμα που έχει τελειώσει. Ακόμα και το s1150 που είναι στην αγορά εδώ και 3.5 χρόνια ακόμα πουλούνται μητρικές-επεξεργαστές.

Και που υπάρχουν ποιος τους αγοράζει(για τους επεξεργαστές σε περίπτωση αναβάθμισης μιλάμε)?? 

 

case:http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=36091&cat=1

psu:http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=44365&cat=17

mobo:http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=50268&cat=3

cpu:http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=49039&cat=2

ram:http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=51409&cat=4

ssd:http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=53315&cat=6&sub=318&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined

Συνολο 385 συρναμολογημενο και ετοιμο

Με ι3 .

Ακομα επιμενεις οτι θα ηταν καλυτερα με fm2+ :

 

Ας ψαχτουνε λιγο στα μεταχειρισμενα να δουνε ποσο πωλειται ενας cpu 1150 ακομα και σημερα και ποσο ενας fm2+

1)Όχι δεν επιμένω.Με τον i3 αλλάζει το σύστημα και το καταλαβαίνεις και εσύ.Αν ήταν από την αρχή αυτή η πρόταση δεν θα μιλούσα καν.Εξάλλου δεν πρότεινα κάτι συγκεκριμένο είπα ότι ίσως βόλευε fm2+.

2)Νομίζω σχετικά ακριβά και οι δύο και νομίζω ότι χωρίς μια καλή ευκαιρία δεν τους παίρνει κανείς

 

 

Μιας και ο ts έχει αναφέρει αρκετές φορές μέσα στο thread

ότι δεν τον ενδιαφέρει το gaming η κουβέντα για amd apu είναι άτοπη.

 

 

Όπως είναι ξεπερασμένο hardware o 2700, o 3770, o 4770, o 4790 σε K non K

1)Θέλει προ γιαυτό κάνουμε την όλη κουβέντα.

2)Δεν είπα ότι δεν κάνει δουλεία(κάθε άλλο μάλιστα) είπα ότι είναι ξεπερασμένο,ότι έχουν βγει πιο σύγχρονα τσιπάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1)Θέλει προ γιαυτό κάνουμε την όλη κουβέντα.

 

Τελικά δεν θέλει και πολύ pro, με βάση αυτό που επέλεξε να αγοράσει.

Τουλάχιστον για μένα ήταν προφανές από αυτά που έγραψε ο ts,

ότι το pro το θέλει περισσότερο συμπληρωματικά παρά ως προαπαιτούμενο

του συγκεκριμένου build.

 

 

2)Δεν είπα ότι δεν κάνει δουλεία(κάθε άλλο μάλιστα) είπα ότι είναι ξεπερασμένο,ότι έχουν βγει πιο σύγχρονα τσιπάκια.

 

Ορίστε αυτό που έγραψες.

2ον όταν έρθει η ώρα για i7 θα είναι επίσης ξεπερασμένο hardware.

 

Aπο ξεπερασμένο harware (lol) ο i7, τελικά κάνει δουλειά (πάλι καλά)

αλλά θα είναι ξεπερασμένη λύση o 6700 για κάποιον που έχει έναν g4500,

επειδή θα έχει κυκλοφορήσει ο 7700....

 

Θα μας τρελάνετε μερικοί.

Επεξ/σία από Whitefanged
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν θέλει και πολύ pro, με βάση αυτό που επέλεξε να αγοράσει.

Τουλάχιστον για μένα ήταν προφανές από αυτά που έγραψε ο ts,

ότι το pro το θέλει περισσότερο συμπληρωματικά παρά ως προαπαιτούμενο

του συγκεκριμένου build.

 

 

Ορίστε αυτό που έγραψες.

 

Aπο ξεπερασμένο harware (lol) ο i7, τελικά κάνει δουλειά (πάλι καλά)

αλλά θα είναι ξεπερασμένη λύση o 6700 για κάποιον που έχει έναν g4500,

επειδή θα έχει κυκλοφορήσει ο 7700....

 

Θα μας τρελάνετε μερικοί.

Και ο ίδιος το είπε ότι δεν καιγόταν για το προ αλλά με βάση το budget του έβγαινε γιαυτό έκανα την πρόταση.

Θέλω να πω ότι όταν και εαν έρθει η ώρα για μια τόσο μεγάλη αναβάθμιση ίσως τον συμφέρει να αλλάξει πλατφόρμα και όχι να αναβαθμίσει.Και γενικά όπως είπε και ο άλλος φίλος δεν "χτίζεις" σε μητρική των 60 ευρώ.Το ότι δεν θέλει ούτε pro και μελλοντικά θα φτάσει να γίνει hardcore gamer ή επαγγελματίας και θα χρειαστεί i7 δεν το καταλαβαίνω.Αν το πάρουμε τελείως αντικειμενικά ακόμη και ο pentium ίσως είναι overkill από την στιγμή που δεν θα παίξει ούτε pro και θα του φτάνει και ο celeron.

 

τελικα ακυρο απο visionstudio , θα το ειχα στα χερια μου σε 2 βδομαδες οποτε το ακυρωσα..και παμε ξανα απο την αρχη

On topic again..Αν δεν έχεις σκοπό να παίξεις pro ότι και να πάρεις θα σε ικανοποιήσει.Στην θέση σου αν μπορούσα θα έπαιρνα το σύστημα του Κώστα με τον i3.Είναι ισορροπημένο,θα κουτσοπαίξεις προ και αν χρειαστείς θα βάλεις και μια γραφικών και θα το παλέψεις παντού.Δεν θα αναβαθμίζεις κάθε μέρα και όντως έχει μέλλον.Είναι απλά ένα "σοβαρό",σύγχρονο pc.Γραφικών και hdd είναι οι μόνες προσθήκες που ίσως χρειαστείς μελλοντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες οπως εγινε η φαση ... για την ωρα θελω ενα κουτι απο ενα καταστημα που και θα το συναρμολογηση και σχετικα να εχει αμεσα τα προιοντα ... και οχι 10+μερες ... τωρα το κοστος μαζι με τα εξοδα αποστολης να ειναι οπως ειπα 365-370. (ουτε σεντ παραπανω)

για τα υπολοιπα .. στο pc θα μπει μια καρτα των 100+ € σε 2-3 μηνες ..για την ωρα αν παιζει στα Medium ενα προ 2016/17 ολα ειναι οκ .

βασικη χρηση ειναι γρηγορο σεφαρισμα, fb, youtube , ταινιες . 

ηδη ψαχνω απο αλλα site με βαση οσων εχετε πει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Αφού έχεις σκοπό να πάρεις κάρτα γραφικών 100+ θα σε βοηθούσε ένα αξιόλογο σύστημα 1151 όπως πχ με i3 η έστω pentium(αλλά g4400 αφού θα βάλεις γραφικών) 

 

2)βασικη χρηση ειναι γρηγορο σεφαρισμα, fb, youtube , ταινιες -->σε αυτά θα σε καλύψει ουσιαστικά οτιδήποτε καινούργιο στην αγορά

 

Δυστυχώς δύσκολα θα μπορέσεις να είσαι έτοιμος σε 1-2 μέρες.Αν βρεις έτοιμο σύστημα θα πονάει λογικά σε τροφοδοτικό,ίσως και κουτί κλπ και δεν θα είναι πλήρως ισορροπημένο.

Τουλάχιστον στις περιπτώσεις που το χρειάστηκα το vision παρά τις πολλές μέρες που μου έλεγε συνήθως,ήταν ακριβής στις ημερομηνίες κάτι που δεν συναντάς εύκολα.

Οπότε για μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις αυτές τις δύο βδομάδες,δεν βλέπω άλλη λύση

 

edit: Τον g4400 τον έχει διαθέσιμο πάντως σε μια μέρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω και σε 1-2 μερες απλα μεχρι πρωτοχρονια αν γινετε...αν οπως λενε σε μερικα  πραγματα  1-3 μερες για παραλαβη εκτος τις αμεσης διαθεσιμοτητας. . οποτε μεχρι να παρθει gpu ομως θα χρειαστεi cpu με γραφικα. το ψαχνω θα δω που θα καταληξω . κ ξανα θενξ σε οσους ασχοληθηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απότι είδα ότι αν προσαρμόσεις λίγο το σχέδιο θα μπορείς να βγάλεις σύστημα 1151 άμεσα απο vision.Αν δεν βρίσκεις κάτι πες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απότι είδα ότι αν προσαρμόσεις λίγο το σχέδιο θα μπορείς να βγάλεις σύστημα 1151 άμεσα απο vision.Αν δεν βρίσκεις κάτι πες μας

εγω απο οτι βλεπω vision 2-10 μερες ειναι τα πιο πολλα .. οπως και με ενημερωσαν οτι τοσο θα παρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που υπάρχουν ποιος τους αγοράζει(για τους επεξεργαστές σε περίπτωση αναβάθμισης μιλάμε)?? 

 

1)Όχι δεν επιμένω.Με τον i3 αλλάζει το σύστημα και το καταλαβαίνεις και εσύ.Αν ήταν από την αρχή αυτή η πρόταση δεν θα μιλούσα καν.Εξάλλου δεν πρότεινα κάτι συγκεκριμένο είπα ότι ίσως βόλευε fm2+.

2)Νομίζω σχετικά ακριβά και οι δύο και νομίζω ότι χωρίς μια καλή ευκαιρία δεν τους παίρνει κανείς

 

1)Θέλει προ γιαυτό κάνουμε την όλη κουβέντα.

2)Δεν είπα ότι δεν κάνει δουλεία(κάθε άλλο μάλιστα) είπα ότι είναι ξεπερασμένο,ότι έχουν βγει πιο σύγχρονα τσιπάκια.

Αρκετοί τους αγοράζουν είτε έχουν pentium είτε i3 είτε i7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετοί τους αγοράζουν είτε έχουν pentium είτε i3 είτε i7.

Εγω πάντως δεν νομίζω αλλά δεν αμφιβάλλω γτ απλά δεν ξέρω.Πάντως πχ μου φαίνεται περίεργι κάποιος να βάζει 300+++ ευρώ σε πλατφόρμα προηγούμενης γενιας.

Επίσης θα ήθελες να πεις την γνώμη σου για το σύστημα που προτάθηκε γτ το παιδί το παρήγγειλε μπας και μπορεσουμε να διορθώσουμε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...