Προς το περιεχόμενο

Αξίζει ο ssd σε netbook μονοπύρηνο ;


giannisko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δέν τά έχω δοκιμάσει τά 10 αρια ακόμα λόγο που είναι στό αρχικο τους στάδιο,θά δοκιμάσω τά 7 starter και μετά άν δώ ότι δέν πάνε καλά θά πάω στά 10 ,αλλά στά 10 δέν μου αρέσει καθόλου η επιφάνεια εργασίας,χρόνια καί χρόνια έχω συνηθίσει σάν τά xp και τά 7 αρια,αλλα να μου πείς συνήθεια είναι όλα.

ακριβως αυτο θα σου ελεγα, γιατι ακριβως τα ιδια λεγαμε και για τα 7αρια, οταν ειχαν βγει....!!! 

 

παντως... υπαρχει και η λυση να το πουλησεις αυτο το NETBOOK και να παρεις ενα ταμπλετακι με Android + WΙΝ10..!!

 

καλυτερα θα εισαι...!!    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταμένα λεφτά.

Μην το κάνεις.

Και με 7 starter & με 10.

 

Λές έ ? κάτι τέτοιο φοβάμαι αλλά τό μέλος blazar είπε ότι πάει καλά.

 

ακριβως αυτο θα σου ελεγα, γιατι ακριβως τα ιδια λεγαμε και για τα 7αρια, οταν ειχαν βγει....!!! 

 

παντως... υπαρχει και η λυση να το πουλησεις αυτο το NETBOOK και να παρεις ενα ταμπλετακι με Android + WΙΝ10..!!

 

καλυτερα θα εισαι...!!    

 

Μήπως γνωρίζεις γιατί δέν πολυδιαβάζω σχετικά τά μεταχειρισμένα,πόσο πωλείται περίπου ένα Lenovo s12 του 2010 ? ,να δώ θά πιάσει κανα 100 αρικο ? γιά νά υπολογίσω τό τελικό κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέφερα ότι με Windows XP τον λειτουργώ. Με Windows 7, ανέφερα φίλος μου που το έχει, είναι λίγο πιο αργός.

Καταρχήν επειδή βλέπω πως το σκέφτεσαι, άλλο tablet άλλο netbook.

Θα πρέπει λοιπόν να ξεκινήσεις από εκεί και να δεις τι από τα 2 θες.

Επιπλέον το θέμα δεν είναι τι τιμή πώλησης ορίζει κάποιος σε μια αγγελία, αλλά σε τι τιμή τελικά πωλείται.

Επιπροσθέτως, εσύ μπορεί να βάλεις μια αγγελία που να το πουλάς 100€ και να το πουλήσεις τελικά μετά από 5 μήνες.

Οπότε σκέψου και τον χρόνο αναμονής.

 

Εν τέλη αυτό που σου προτείνω εγώ είναι το εξής: Πάρε έναν οικονομικό ssd. Κοίτα το νήμα με τις προσφορές. Πολύ συχνά βγαίνουν προσφορές σε ssd. Θα δώσεις λοιπόν γύρω στα 50€ και θα πάρεις έναν τουλάχιστον 120άρι. Δεν αξίζει για το συγκεκριμένο μηχάνημα να πάρεις κάποιον καλύτερο. Θα του περάσεις Windows XP. Ασχέτως από το trim, ο σκληρός θα σου βγάλει μια 5ετία. Άρα το 2022 να είμαστε καλά, θα ξανασυζητήσουμε το τι πλέον θα μπορείς να κάνεις το netbook σου.

Αν τελικά δεν μείνεις ικανοποιημένος, ξαναπέρνα του τον HDD και πούλα το. O SSD μην ανησυχείς. Χαμένος δεν πάει... Είτε σε άλλο σου pc θα τον περάσεις, είτε θα τον πουλήσεις εδώ με μικρή χασούρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέφερα ότι με Windows XP τον λειτουργώ. Με Windows 7, ανέφερα φίλος μου που το έχει, είναι λίγο πιο αργός.

Καταρχήν επειδή βλέπω πως το σκέφτεσαι, άλλο tablet άλλο netbook.

Θα πρέπει λοιπόν να ξεκινήσεις από εκεί και να δεις τι από τα 2 θες.

Επιπλέον το θέμα δεν είναι τι τιμή πώλησης ορίζει κάποιος σε μια αγγελία, αλλά σε τι τιμή τελικά πωλείται.

Επιπροσθέτως, εσύ μπορεί να βάλεις μια αγγελία που να το πουλάς 100€ και να το πουλήσεις τελικά μετά από 5 μήνες.

Οπότε σκέψου και τον χρόνο αναμονής.

 

Εν τέλη αυτό που σου προτείνω εγώ είναι το εξής: Πάρε έναν οικονομικό ssd. Κοίτα το νήμα με τις προσφορές. Πολύ συχνά βγαίνουν προσφορές σε ssd. Θα δώσεις λοιπόν γύρω στα 50€ και θα πάρεις έναν τουλάχιστον 120άρι. Δεν αξίζει για το συγκεκριμένο μηχάνημα να πάρεις κάποιον καλύτερο. Θα του περάσεις Windows XP. Ασχέτως από το trim, ο σκληρός θα σου βγάλει μια 5ετία. Άρα το 2022 να είμαστε καλά, θα ξανασυζητήσουμε το τι πλέον θα μπορείς να κάνεις το netbook σου.

Αν τελικά δεν μείνεις ικανοποιημένος, ξαναπέρνα του τον HDD και πούλα το. O SSD μην ανησυχείς. Χαμένος δεν πάει... Είτε σε άλλο σου pc θα τον περάσεις, είτε θα τον πουλήσεις εδώ με μικρή χασούρα.

 

+1 σέ όλα

Να σου πώ τήν αλήθεια γιά tablet δέν τό σκέφτομαι γιατί έχω ένα 7 ιντζών καί μού είναι δύσχρηστο τό πληκτρολόγιο,καί δέν μπορώ νά έχω προγράματα σάν τό pc,τό έχω μόνο άν πάω διακοπές γιά σερφάρισμα.

Eγώ σκεφτόμουν άν τό δώσω πού ακόμα είμαι υπό σκέψη νά αγόραζα ένα lenovo 100s 11,6 ιντζών μέ Intel® Atom™ Processor Z3735F στά 170 ευρώ,η μέ 14 ιντζών οθόνη μέ 200 ευρώ,επειδή έχω μείνει πίσω αυτό πάλι μέ τά 32 GB τί σόι είναι αντί νά τούς μεγαλώνουν τόν αποθηκευτικό χώρο τόν  μικραίνουν ? και πού χωράνε τά windows καί τά προγράματα με 32 GB δίσκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λές έ ? κάτι τέτοιο φοβάμαι αλλά τό μέλος blazar είπε ότι πάει καλά.

.

 

Ο συγκεκριμένος cpu απλά δεν μπορεί. Και με απενεργοποιημένα οπτικά εφέ.

Θα το καταλάβεις σε απλό σερφάρισμα, ένα βιντεάκι στο YT και πάει λέγοντας.

Netbooks HP, Dell, Asus (όλα 2GB RAM). Τα 7 starter δεν είναι εξίσου "ελαφρια" με XP. Ούτε καν.

Με 10 κάτι γίνεται, αλλά και πάλι δεν παλεύεται στο σερφάρισμα. Εκτός αν καταλήξεις σε καμια ελαφρια διανομη Linux.

 

Αν το ζητούμενο είναι κανα office, mail και μουσική-ταινιούλες, νταξ.

Ισχύει ότι ο SSD δεν θα πάει χαμένος που ανέφερε ο blazar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 σέ όλα

Να σου πώ τήν αλήθεια γιά tablet δέν τό σκέφτομαι γιατί έχω ένα 7 ιντζών καί μού είναι δύσχρηστο τό πληκτρολόγιο,καί δέν μπορώ νά έχω προγράματα σάν τό pc,τό έχω μόνο άν πάω διακοπές γιά σερφάρισμα.

Eγώ σκεφτόμουν άν τό δώσω πού ακόμα είμαι υπό σκέψη νά αγόραζα ένα lenovo 100s 11,6 ιντζών μέ Intel® Atom™ Processor Z3735F στά 170 ευρώ,η μέ 14 ιντζών οθόνη μέ 200 ευρώ,επειδή έχω μείνει πίσω αυτό πάλι μέ τά 32 GB τί σόι είναι αντί νά τούς μεγαλώνουν τόν αποθηκευτικό χώρο τόν  μικραίνουν ? και πού χωράνε τά windows καί τά προγράματα με 32 GB δίσκο

 

Δεν αξίζει κανένα από τα 2. Το θέμα δεν είναι να πάρεις κάτι το οποίο θα καλύπτει τις ίδιες ανάγκες με αυτό που έχεις ήδη, αλλά κάτι καλύτερο.

Όσον αφορά τη χωρητικότητα που ανέφερες, μερικά netbooks έτσι τα κάνουν πλέον, βασίζονται στην λογική των κινητών οι κατασκευαστές, έχουν υποδοχή για microsd όπου και από εκεί μπορείς να αυξήσεις τη χωρητικότητά τους.

Πλέον όμως ξεφεύγουμε από το αρχικό θέμα. Για εμένα σου είπα. SSD και Windows XP.

Αν εσύ όμως θες να πάρεις κάτι άλλο, τότε πούλα πρώτα αυτό, δες πόσο θα πιάσει και μετά φτιάξε ένα νέο θέμα που να λες ότι διαθέτεις αυτό το budget και τι θα μπορούσες να αγοράσεις κοντά στις ανάγκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ανεφερα το ταμπλετ, εχοντας στο μυαλο μου κατι τετοιο  http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_399914.html    σαν αντικατασταση του netbook με κατι πιο συγχρονο, το οποιο να καλυπτει απο την μια, τις αναγκες του χρηστη, και απο την αλλη να υποστηριζει τις τελευταιες τεχνολογιες (ιντερνετ-youtube- 4K videos..).  

 

αυτο το συγκεκριμενο το εχει παρει ενας κολλητος, μαζι με αποσπωμενο πληκτρολογιο.  ειναι μακραν ταχυτερο απο οποιοδηποτε NETBOOK...!!  

 

συμφωνω οσον αφορα τον SSD. σιγουρα θα δωσει μια πνοη.

 

 ΑΛΛΑ......,  στη συγκεκριμενη περιπτωση, ο επεξεργαστης μαζι με τα γραφικα του, θα ειναι το αδυναμο σημειο.    ΑΡΑ......?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ανεφερα το ταμπλετ, εχοντας στο μυαλο μου κατι τετοιο  http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_399914.html    σαν αντικατασταση του netbook με κατι πιο συγχρονο, το οποιο να καλυπτει απο την μια, τις αναγκες του χρηστη, και απο την αλλη να υποστηριζει τις τελευταιες τεχνολογιες (ιντερνετ-youtube- 4K videos..).  

 

αυτο το συγκεκριμενο το εχει παρει ενας κολλητος, μαζι με αποσπωμενο πληκτρολογιο.  ειναι μακραν ταχυτερο απο οποιοδηποτε NETBOOK...!!  

 

συμφωνω οσον αφορα τον SSD. σιγουρα θα δωσει μια πνοη.

 

 ΑΛΛΑ......,  στη συγκεκριμενη περιπτωση, ο επεξεργαστης μαζι με τα γραφικα του, θα ειναι το αδυναμο σημειο.    ΑΡΑ......?  

 

Τουλάχιστον υπερβολικός...

Επιπλέον του προτείνεις να πάρει κάτι το οποίο δεν υποστηρίζει αναβαθμίσεις. Άρα σε καμιά 2ετία θα ψάχνεται πάλι να πάρει κάτι άλλο.

Internet, youtube, μια χαρά χρήση μπορεί να κάνει. Το να μιλάμε για 4K βίντεος σε 10incho είναι κάπως... Εκτός και αν έχει βιονικό μάτι.

Το θέμα μας ήταν αν θα δει βελτίωση με SSD στο υπάρχον netbook του. Η χρήση που κάνει είπε πως είναι βασική. Δηλαδή σερφάρισμα, office και γενικά απλά πράγματα. Άρα... Ναι αξίζει να πάρει έναν οικονομικό SSD να του περάσει. Θα δει μεγάλη διαφορά.

Τις ανάγκες του θα τις υπερκαλύψει. Μια χαρά σελίδες θα ανοίγει στο ίντερνετ, μια χαρά βίντεος θα βλέπει στο youtube (480p), μια χαρά office θα λειτουργεί και γενικά οτιδήποτε βασικό.

Από εκεί και πέρα αν ψάχνεται για κάτι νέο τότε ας ανοίξει ένα άλλο θέμα με το budget του και το τι θα ήθελε να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά φίλε μου,αλλά νομίζω ότι τά windows 7 starter δέν είναι και πολύ πιό βαριά από τά xp,και στά xp δέν χρησιμοποιή τό trim,πού είναι μεγάλο ατού γιά τήν μακροζωια του δίσκου.

Εχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο ?

Δυστυχώς μονοπύρινος και netbook μόνο XP. Κάτι καλύτερο δεν υπάρχει. Είναι το βασικό σου μηχάνημα ή το έχεις ως 2ο και για μετακινήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ παιδιά,όντως δύσκολη αποφαση,θα το σκεφτώ άν και κυριαρχή η πρόταση του blazar.

 

Η κρατάω αυτο πού έχω μέ ssd 120 gb καί τά υπάρχων xp και χαμηλο κοστος 50-60 ευρώ (blazar speaking που το έχει και δέν κολλάει ο firefox-chrome)

Tα φτηνα netbook με 32 gb μνημη είναι στήν μνημη μονο αδυνατα ,αλλα απο σερφάρισμα καί στίς εφαρμογές θά σκίζουν μέ τόν διπύρηνο επάνω,βέβαια μετά θά θέλω εξωτερικο σκληρό η στικάκια usb.

 

Οσο για την πωληση του Lenovo s12 τι να πιασει αυτό τώρα όπως τό βλεπω για 50-70 ευρώ θά παω καί πολλά είναι, τα οποία δεν με σώνουν,και καλύτερα νά τό έχω σάν αποθηκευτικό χώρο,αν παω σε καποιο καλυτερο. χαχαχαχα.

 

cabdig δέν θέλω android


Δυστυχώς μονοπύρινος και netbook μόνο XP. Κάτι καλύτερο δεν υπάρχει. Είναι το βασικό σου μηχάνημα ή το έχεις ως 2ο και για μετακινήσεις?

 

Φυσικά καί όχι φίλε μου ,άν τό είχα βασικό θά τό είχα σπάσει από τήν καθυστέρηση,γιά εφεδρικό τό έχω 2o και απο εδω καί εκεί,αλλά καί σάν εφεδρικό δέν μπορώ να περιμένω 30 sec γιά να αλλάξει σελίδα ο firefox.Είναι πρήχτης τώρα το netbook,πρίν 6 χρόνια δέν ήταν τόσο βαρύς ο firefox τώρα τόν έχουν κανει ασηκωτο, ο chrome κάπως καλύτερος αλλα και αυτός όχι οπως πρέπει.



Τις ανάγκες του θα τις υπερκαλύψει. Μια χαρά σελίδες θα ανοίγει στο ίντερνετ, μια χαρά βίντεος θα βλέπει στο youtube (480p), μια χαρά office θα λειτουργεί και γενικά οτιδήποτε βασικό.

Από εκεί και πέρα αν ψάχνεται για κάτι νέο τότε ας ανοίξει ένα άλλο θέμα με το budget του και το τι θα ήθελε να κάνει.

 

Aν τα κανει καλά τά παραπάνω πού λές δέν ψάχνομαι παραπέρα γιά κάτι νέο,αλλά υπάρχουν και οι απόψεις ότι πάλι δέν θα τα κάνει καλα τα παραπάνω ο μονοπύρηνος γιαυτό ειμαι "παλάντζα" .Θά το ρισκάρω όμως και δέν παει χαμένο το 50-60άρι για έναν ssd128 gb οπως σωστα αναφερεις,καί εδώ θά είμαστε νά πώ τό συμπέρασμα.

Παντος τωρα μου κολλάει καρέ στο youtube στα 480p ξαναξεκινάει πάλι κολλάει κ.τ.λ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δικό μου δε το έχω δοκιμάσει με SSD+WINXP.

το δουλεύω με win7.

 

άποψη μου είναι πως δεν αξίζει.

το μηχάνημα είναι αδύναμο. είχα δοκιμάσει με win 10 αλλά μου φάνηκαν χειρότερα.

 

βασικά το καλύτερο λειτουργικό γι αυτά τα μηχανήματα είναι τα WINXP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δικό μου δε το έχω δοκιμάσει με SSD+WINXP.

το δουλεύω με win7.

 

άποψη μου είναι πως δεν αξίζει.

το μηχάνημα είναι αδύναμο. είχα δοκιμάσει με win 10 αλλά μου φάνηκαν χειρότερα.

 

βασικά το καλύτερο λειτουργικό γι αυτά τα μηχανήματα είναι τα WINXP.

 

Eχεις και εσύ μέ ssd+win7 σπασίματα στό youtube μέ 480P ?

Τουλάχιστον στό σερφάρισμα πού μέ ενδιαφέρει λειτουργεί αξιοπρεπώς ? η από τά 30 sec πού θέλει γιά να φορτώσει νέα σελίδα εσένα κάνει 15 sec π.χ.

Αν αλλάζει σελίδες σφαίρα ο δικός σου στόν firefox,με καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως τα παίζει μια χαρά σε 480p. Ούτε σπασίματα, ούτε κολλήματα.

Να σου πω. Η Lenovo έχει σχεδόν σε όλα της τα laptops-netbooks-ultrabooks ένα προγραμματάκι που λέγεται energy management. Από εκεί λοιπόν ρυθμίζεις τις επιδόσεις του υπολογιστή σου. Ουσιαστικά ρυθμίζεις επιδόσεις και ενέργεια κατανάλωσης. Μήπως λοιπόν δεν το έχεις βάλει στο performance, που είναι οι full επιδόσεις του netbook σου αλλά είναι στο balance;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...