Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορώ να κάνω φορμάτ


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

 

Έχω στα χέρια μου ένα Lenovo G505 το οποίο τρέχει windows 7. Το λάπτοπ έχει ένα πρόβλημα. Κάθε φορά που ανοίγει είναι ενεργοποιημένα τα sticky keys, το filter keys κτλ. Άσχετα που στις επιλογές είναι επιλεγμένα. Και κάθε φορά κατά την έναρξη εμφανίζει το μήνυμα από το filter keys. 

 

Προσπάθησα πολλά πράγματα, μέχρι και χειροκίνητες τιμές στο regedit, αλλά και πάλι τίποτα. 

 

Τελικά πήρα την απόφαση να κάνω clean install. Έβαλα το cd μετά το "Windows is loading files" εμφάνισε τη σημαιούλα, μετά εμφάνιζει εναν κέρσορα και μετά από 2 δευτερόλεπτα κάνει restart. Λέω τι σκ$#α! Λέω ας δοκιμάσω να κάνω απλά repair εγκαθιστώντας τα windows μέσα από παραθυρικό περιβάλλον. Upgrade δεν κάνει καν, ενώ αν πατήσω ενώ αν πάω σε προσαρμοσμένη εγκατάσταση δεν μου επιτρέπει να διαλέξω κάποια επιλογή, απλά διαλέγω το διαμέρισμα που θέλω και συνεχίζω. Όλα γίνονται καλά μέχρι τη στιγμή που ζητάει επανεκκίνηση. Ε αυτό μετά την επανεκκίνηση ξαναμπαίνει κανονικά στο λειτουργικό με τα ίδια ακριβώς προβλήματα. 

 

Τέλος πήρα την απόφαση να κάνω το φορμάτ με usb stick, αλλά και πάλι τα ίδια όπως με το cd. 

 

Γνωρίζει κανείς κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με shift δεν ενεργοποιούνται και τα 3... ενεργοποιείται μόνο το sticky keys. Επίσης, και με εξωτερικό πληκτρολόγιο τα ίδια. 

 

Άντε και να έχει πρόβλημα το shift... γιατί να έχω πρόβλημα και στο φορμάτ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό με τον κέρσορα που λές δείχνει ότι δεν μπορεί να μπουτάρει απο το cd αλλά και το usb stick.

Πώς την έχεις φτιάξει την εγκατάσταση στο cd και στο usb γιατί μάλλον δεν ειναι bootable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως αυτό με τον κέρσορα που λές δείχνει ότι δεν μπορεί να μπουτάρει απο το cd αλλά και το usb stick.

Πώς την έχεις φτιάξει την εγκατάσταση στο cd και στο usb γιατί μάλλον δεν ειναι bootable

Το USB το έφτιαξα με το Windows 7 USB DVD Download Tool, ενώ με το DVD που δεν είναι bootable όπως λες πως έχω κάνει μια φορά σε desktop κανονικά install; Άρα μάλλον δεν φταίει ούτε το DVD ούτε το USB Stick. 

 

Σε αυτή τη περίπτωση τι κάνουμε;

 

*Δοκίμασα να φτιάξω usb και με το rufus και πάλι τα ίδια. 

**Τα usb τα φτιάχνω μέσω iso, όχι με το ίδιο dvd. 

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε αυτό:

https://www.system-rescue-cd.org/SystemRescueCd_Homepage

Κάψ' το σ' ένα dvd και μπούταρε μ' αυτό. Απο έκει άνοιξε το gparted(εργαλείο διαχείρισης δίσκων) και κάνε format του δίσκου από εκεί. Μετά βάλε το dvd των windows και ξεκίνα την εγκατάσταση.

Επειδή το παραπάνω είναι linux live cd, θα μπορέσεις να ελέγξεις και αν λειτουργεί σωστά το πληκτρολόγιό σου(αν και δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο πρόβλημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το USB το έφτιαξα με το Windows 7 USB DVD Download Tool, ενώ με το DVD που δεν είναι bootable όπως λες πως έχω κάνει μια φορά σε desktop κανονικά install; Άρα μάλλον δεν φταίει ούτε το DVD ούτε το USB Stick. 

 

Σε αυτή τη περίπτωση τι κάνουμε;

 

*Δοκίμασα να φτιάξω usb και με το rufus και πάλι τα ίδια. 

**Τα usb τα φτιάχνω μέσω iso, όχι με το ίδιο dvd. 

 

Καλά δεν μπορώ να γνωρίζω αν έχεις κάνει boot αλλού, για αυτό είπα μάλλον

Τις κλασσικές ρυθμίσεις στο bios για UEFI και legacy τις έχεις δεί? 

Επίσης για πάτα το Fkey για να μπείς στο boot menu ( δεν ξέρω ποιο είναι στο laptop σου) Και πές μας τι επιλογές βλέπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν μπορώ να γνωρίζω αν έχεις κάνει boot αλλού, για αυτό είπα μάλλον

Τις κλασσικές ρυθμίσεις στο bios για UEFI και legacy τις έχεις δεί? 

Επίσης για πάτα το Fkey για να μπείς στο boot menu ( δεν ξέρω ποιο είναι στο laptop σου) Και πές μας τι επιλογές βλέπεις

Στο boot menu μπαίνει μέσα από ένα ειδικό έξτρα κουμπάκι που πατάς αντί για το power button.

 

Στο boot priority έχω UEFI First (βέβαια στο Boot Mode έχω Legacy Support).

 

Όσο για τις επιλογές boot μου βγάζει:

 

SATA HDD: BLAH BLAH BLAH

SATA ODD: BLAH BLAH BLAH

USB HDD: BLAH BLAH BLAH -> Σε περίπτωση που έχω το usb πάνω. 

Network Boot: BLAH BLAH BLAH

 

Όπου BLAH BLAH BLAH το όνομα του καθενός. 

 

***Το δοκίμασα και με Legacy First, αλλά και με Boot Mode: UEFI (τι ακριβώς είναι αυτό γιατί εκεί ούτε καν bootαρε). Κανένα αποτέλεσμα δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό το μπλά μπλά θέλουμε :D

Για γράψε τα μπλα μπλα για το usb , δοκίμασε αντί για UEFI first να το γυρίσεις σε LEgacy Only (αν έχεις τέτοια επιλογή) , επίσης έχεις επιλογή για Fast Boot / Secure Boot? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Blah Blah του USB: Generic USB Storage

 

Δεν έχει καμία από τις άλλες επιλογές που είπες. Άσχετο αλλά να πω ότι είχα βάλει cd με μια παλιά έκδοση Knoppix που έχω και έτρεξε κανονικά, αλλά σε κάποια φάση που έπρεπε να επιλέξω αν θέλω απλά run ή install δεν διάβαζε το ποντίκι του λάπτοπ και δεν έκανα τον κόπο να το δοκιμάσω με εξωτερικό ποντίκι.

 

Είχα την φαεινή ιδέα να μπω από knoppix, να κάνω format το δίσκο και μετά να το βγάλω και να κάνω εγκατάσταση από το dvd ή το stick τα windows θεωρώντας πως μιας που δεν θα έχει μέσα λειτουργικό θα τα εγκαταστήσει. Τελικά δεν έκανα τη δοκιμή με το εξωτερικό ποντίκι (δεν ξέρω αν θα δούλευε) γιατί δεν είναι δικό μου το λάπτοπ και φοβήθηκα μην γίνει καμιά πατάτα και μετά δεν ανοίγει ούτε στο ελάχιστο (συγκριτικά με την κατάσταση που μου το έδωσαν). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, βάλε ένα εξωτερικό ποντίκι(πιθανότατα θα το αναγνωρίσει) και κάνε το φορματ από εκεί. Αν έχεις κι άλλα προβλήματα(λόγω το ότι το knoppix είναι αρκετά παλιό) δοκίμασα με το link που έγραψα παραπάνω. Στην ουσία και αυτό live cd με λίνουξ είναι, απλά έχει διάφορες εφαρμογές για επαναφορά υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...