Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αυτή τη λογική θα σε βολεψει σιγουρα η vertuo. Άντε περιμένουμε γευστικά νέα!

4 λεπτά πριν, vag.patrick είπε

Αυτο σκεφτηκα και γω οτι αν θα χρειαστω αντε να θελω 2 καψουλες για εναν γεματο καφε. Με τις 3 κανονικες εβγαζα 300ml εναν απαλο αμερικανο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, gatokoritso είπε

Με αυτή τη λογική θα σε βολεψει σιγουρα η vertuo. Άντε περιμένουμε γευστικά νέα!

 

Ευελπιστω να μην πεταξα λεφτα γιατι μετα την δοκιμη (ασχετα που ειναι μπελαλιδικο) του Aeropress και V60 και την γευση που παιρνεις , δυσκολα αλλαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gatokoritso είπε

Εχω και τα 2 και λατρεύω το καφέ που βγάζουν αλλά την ευκολία που μου έχει δώσει η nespresso δύσκολα την αλλαζω. 

Εκει παταω... Απ οτι διαβασα κανει αυτο που θελω... Τωρα εχει κατι παραπονα για την κρεμα που με ξεπερνανε... Εδω μεγαλη μηχανη εσπρεσσο αν δεν ειναι καλα στημενη και διατηρημενη βγαζει αφρο για κρεμα.. και κλαιγοντε για τα ουτε 200€ που δινουν για να πατησουν ενα κουμπι..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2021 στις 8:35 ΜΜ, villasg είπε

καλησπερα εχει παρει το ματι μου στο regroup αυτες τις  καψουλες , εχει καποιος δοκιμασει ??
IL Caffe Italiano  &  Tiziano Bonini

IL Caffe Italiano = κακκη εκχυλιση    , καθε καψουλα βγαζει οτι ποσοτητα θελει και απο κατω που μαζευει τις καψουλες γεμιζει νερο .
Γευση η torino που δοκιμασα τιποτα το ιδιαιτερο

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρων. Προς στιγμην εχω κανει 3-4 καφεδακια. Δεν ξερω κατα ποσο εχετε μπει στο θεμα του καφε. Οπως ειχα πει σε πορηγουμενο ποστ , εαν παιξεις με V60 (pour over) / Aeropress κλπ ακομα και το Vertuo (αν και καλο θα ειναι να επανελθω μετα απο μια εβδομαδα γιατι σημερα παρελαβα) φανταζει λιγο. Αληθεια, την γευση που βγαζω με το pour over δεν το πηρα ποτε απο Nespresso και ειναι λογικο. Ερχομενος απο Inissia η Vertuo ειναι αρκετα level Πανω σε ολα μονο που δε μπορω με τιποτα να την κανω συνδεση με το Bluetooth για να δω αν εχει firmware update. 

Σιγουρα θα επανελθω με 2η απαντηση με χρηση μιας βδομαδας. Επισης εαν ειχατε μαθει με τις τυπου Inissia να στε προετοιμασμενοι να κανετε χωρο στον παγκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουμε κάποια εμπειρία από χρήση double espresso σε Vertuo για freddo espresso? Έχει αντίστοιχο αποτέλεσμα με το να βάλεις 2 κάψουλες σε original?

Επεξ/σία από dimitris2006
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα freddo μία φορά με την παρακάτω κάψουλα

Double Espresso Chiaro | Double Shot Espresso | Nespresso GR

Μου φάνηκε λίγο αδύναμο ίσως, αλλά ναι το αποτέλεσμα σε ένταση είναι περίπου σα δύο original κάψουλες.

 

Βέβαια μη σε πάρω στο λαιμό μου είχα πολύ καιρό να κάνω freddo στην original μηχανή οπότε δεν έχω πρόσφατη αναφορά στο μυαλό μου.

Επεξ/σία από Wayward
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι που δε μπορούμε να δοκιμάσουμε και στις boutique το αποτέλεσμα λόγω covid...

Γενικά περιμένω να βγούνε οι καλοκαιρινές κάψουλες, να κάνω μια παραγγελία για όλο το χειμώνα και να πάρω σε έκπτωση μια καινούργια original, αλλά αν μπορούσα κάπως να συγκρίνω τη Vertuo μέχρι τότε θα με διευκόλυνε πολύ στην απόφαση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2021 στις 10:08 ΠΜ, dimitris2006 είπε

Έχουμε κάποια εμπειρία από χρήση double espresso σε Vertuo για freddo espresso? Έχει αντίστοιχο αποτέλεσμα με το να βάλεις 2 κάψουλες σε original?

2 απλες vertuo vs 2 απλες original θα ηταν μια καλη ερωτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Zerg13 είπε

2 απλες vertuo vs 2 απλες original θα ηταν μια καλη ερωτηση...

Δεν ξέρω αν υπάρχει ιδιαίτερη ουσία σε αυτό εφόσον υπάρχουν οι double espresso στη Vertuo, εκτός φυσικά αν προτιμάς τη γεύση κάποιου από τους single.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδιά ως τωρα εχω δοκιμάσει σε decaf ipanema και Starbucks. Οι πρώτες είναι καλές, οι δεύτερες δεν πίνονται, είναι σαν καμμενες. 

Επόμενες δοκιμές decaf οι coffee island 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, margaritagr είπε

Εγω παιδιά ως τωρα εχω δοκιμάσει σε decaf ipanema και Starbucks. Οι πρώτες είναι καλές, οι δεύτερες δεν πίνονται, είναι σαν καμμενες. 

Επόμενες δοκιμές decaf οι coffee island 

Το περιμενα οτι δεν θα σου αρεσαν οι Starbucks ειναι πολυ πικρες με γευση καμμενου..

Σου προτεινω τον Lavazza decafainato rico 6 , εχει πολυ γεματη γευση για decaf xωρις να ειναι πικρος...Ειδικα σε προσφορα στα 2,50 - 2,70 αν τους βρεις..

Απο coffe island δεν εχω δει κανεναν ικανοποιημενο σε αυτο το τοπικ συμπεριλαμβανομενου εμου (δεν δοκιμασα ντεκαφ αλλα εναν με καφεινη) και ειναι και ψιλοακριβες.. Δεν θα στους προτεινα..

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...