Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχετε να προτείνετε καμιά κάψουλα για freddo? Έχω κολλήσει με τις ispirazione firenze arpeggio με τις οποιες βαζω δυο δοσεις εσπρεσσο κ μετα απλα το χτυπααω στην φραπιερα που εχω.Lungo αν την κανω πιστευω θα νερουλιασει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, MaNePi είπε

Lungo αν την κανω πιστευω θα νερουλιασει πολυ.

Οχι πιστευεις, ουτε για αστειο να μην το κανεις. Γερμανικο iced coffee θα βγαλεις. Πουθενα δεν κανουν Lungo για freddo εκτος απο κατι καντινες της συμφορας :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα θέμα με την μηχανή τον τελευταίο καιρό. Στις αρχές έφτιαχνα 2 lungo και παρατηρούσα οτι δεύτερος είχε λιγότερη ποσότητα απο τον πρώτο. Σκέφτηκα ότι θα φταίνε οι κάψουλες αλλά τις τελευταίες μέρες εμφάνισε άλλο θέμα. Πατάω το κουμπί, είτε για espresso είτε για lungo, τρέχει για 1-2 δευτερόλεπτα και σταματάει. Το ξαναπατάω, τα ίδια. Έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, μία φορά δούλεψε κανονικά και μετά άρχισε και το ξανακάνει. Αφαλάτωση της έκανα πριν κάνα μήνα.

Την στέλνω για εγγύηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2021 στις 9:45 ΜΜ, pascalia2 είπε

Πέρασε η εβδομάδα. Σε ακουμε λοιπον :) 

τι ειναι το V60 και βγαζει καλο freddo? Ή να παμε σε vertuo. Κανα βιντεο αν μπορείς να βαλεις γιατι ψαχνομαι. Και απο που το παιρνουμε

Καλησπερα,

Το V60 /Aeropress ειναι φιλτραρισμενος καφες οχι εσπρεσσο. Αν εισαι καθαρα του φρεντο μονο η πας σε μηχανη espresso η nespresso. Αν τις συγκρινω με την Nespresso την κλασικη και την vertuo , θα ξαναπληρωνα την Veruo αναμεσα στις 2. Ειμαι τυπος που πινει κοντα στο 500-700ml καφε ημερησιως (ακομα). Οποτε και το φρεντακι που βγαζει η vertuo απο καψουλα ειναι πολυ κομπλε μ ειδικα σε σχεση με την μικρη σειρα που θελεις 2-3 καψουλες , εδω βαζεις μια 80ml και κανεις ενα ωραιο φρεντακι. Πλεον εγω ασχολουμαι και με Cold Brew που φερει αλλου επιπεδου γευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Silverage είπε

Έχω ένα θέμα με την μηχανή τον τελευταίο καιρό. Στις αρχές έφτιαχνα 2 lungo και παρατηρούσα οτι δεύτερος είχε λιγότερη ποσότητα απο τον πρώτο. Σκέφτηκα ότι θα φταίνε οι κάψουλες αλλά τις τελευταίες μέρες εμφάνισε άλλο θέμα. Πατάω το κουμπί, είτε για espresso είτε για lungo, τρέχει για 1-2 δευτερόλεπτα και σταματάει. Το ξαναπατάω, τα ίδια. Έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, μία φορά δούλεψε κανονικά και μετά άρχισε και το ξανακάνει. Αφαλάτωση της έκανα πριν κάνα μήνα.

Την στέλνω για εγγύηση;

Καλησπέρα, νομίζω ότι έκανες ότι έπρεπε απ' μεριάς σου.

Στειλ'τη χωρίς δεύτερη σκέψη αφού υπάρχει η εγγύηση.

Απορία μου είναι: την δίνεις στο μαγαζί που την αγόρασες ή στα καταστήματα Nespresso;

Όταν και αν την δώσεις ενημέρωσέ μας για όλη την διαδικασία- αντιμετώπιση.

Επεξ/σία από Hiddenite
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Hiddenite είπε

Καλησπέρα, νομίζω ότι έκανες ότι έπρεπε απ' μεριάς σου.

Στειλ'τη χωρίς δεύτερη σκέψη αφού υπάρχει η εγγύηση.

Απορία μου είναι: την δίνεις στο μαγαζί που την αγόρασες ή στα καταστήματα Nespresso;

Όταν και αν την δώσεις ενημέρωσέ μας για όλη την διαδικασία- αντιμετώπιση.

Έχουν περάσει τα 2 χρόνια της εγγύησης της αλλά έχω βάλει το total support του Κωτσόβολου. Ο φίλος μου που δουλέυει εκεί μου είπε αν την πας και τους το πεις θα την αντικαταστήσουν. Θα δώ τί θα γίνει και θα ενημερώσω.

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η νεσπρεσσο παντως για service χρεώνει απο 40 ευρω και κατω αναλογα τι εχει. Εμενα που εχανε νερο και πεταγε τους κοκους του καφε μεσα στο ποτηρι μου ειπαν οτι και αν εχει θα πληρωσεις 40 και με χρεωσαν 22. Ηρθαν την πηραν απο το σπιτι την εφτιαξαν και την εφεραν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Silverage είπε

Έχουν περάσει τα 2 χρόνια της εγγύησης της αλλά έχω βάλει το total support του Κωτσόβολου. Ο φίλος μου που δουλέυει εκεί μου είπε αν την πας και τους το πεις θα την αντικαταστήσουν. Θα δώ τί θα γίνει και θα ενημερώσω.

Και εγώ την έχω κάνει την επέκταση, αχρείαστη να είναι. Πάντως με την επέκταση, πριν χρόνια , αντικαταστάθηκε  ψυγείο που είχε θέμα και δεν μπορούσε να επισκευαστεί άμεσα.

12 λεπτά πριν, vasilismf είπε

η νεσπρεσσο παντως για service χρεώνει απο 40 ευρω και κατω αναλογα τι εχει. Εμενα που εχανε νερο και πεταγε τους κοκους του καφε μεσα στο ποτηρι μου ειπαν οτι και αν εχει θα πληρωσεις 40 και με χρεωσαν 22. Ηρθαν την πηραν απο το σπιτι την εφτιαξαν και την εφεραν!

Να υποθέσω εκτός εγγύησης; Δεν τα λες και πολλά πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2021 στις 1:04 ΠΜ, Hiddenite είπε

Και εγώ την έχω κάνει την επέκταση, αχρείαστη να είναι. Πάντως με την επέκταση, πριν χρόνια , αντικαταστάθηκε  ψυγείο που είχε θέμα και δεν μπορούσε να επισκευαστεί άμεσα.

Να υποθέσω εκτός εγγύησης; Δεν τα λες και πολλά πάντως.

εκτος, ναι αν σκεφτεις οτι στην παιρνουν και στην ξαναφερνουν σπιτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/4/2021 στις 10:20 ΠΜ, sphinxgr είπε

Τα lidl έχουν βγάλει συσκευασίες των 20 με περίπου 3,8€.

Ειδικά ο Classic είναι μια χαρά καφές και βγαίνει και 0,19€ ή κάθε κάψουλα. Αν δεν έχετε δοκιμάσει, πραγματικά αξίζει.

Εικόνα

43% ακριβότερος απ΄ότι στη Γερμανία με διπλάσιους μισθούς και βάλε.. Τις  αγοράζω με 2,70€.. 

Επεξ/σία από dimigar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/5/2021 στις 9:59 ΠΜ, itheodo είπε

Ποιός πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος lungo με ένταση από 8 και πάνω;

Κοιτα ο l'or lungo profondo 8  έχει γεύση έντονη αλλα για τα γούστα μου δεν είναι πολύ ευχάριστη... 

Ο Starbucks house blend 8 εχει γευση και αυτός αλλα είναι πικρός όπως όλοι οι Starbucks... 

Ο Costa Coffee lungo 10 είναι αρκετά καλός για τα γούστα μου και αφήνει μια ευχάριστη γεύση αλλά όχι πολύ δυνατή.. 

Του LIDL πίνετε χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο 

Ο καλύτερος ενδεχομένως από αυτές που εχω αγοράσει είναι ο Illy lungo   με ωραία και αρκετά δυνατή γεύση αλλά είναι ο πιο ακριβός... 

 Θα σου έλεγα αποφύγεις :.  Lavazza avvolgente,  Dimello  Forte lungo,  Jacob's lungo 6(είναι άγευστοι) και προς θεού μην πάρεις τους delhaize του ΑΒ  είναι ότι χειρότερο έχει πιει στην nespresso 

Δεν εχω μείνει  απόλυτα  ικανοποιημένος από κανέναν lungo ,  τωρα μου μένει ο  Kimbo lungo που θα δοκιμάσω να δω αν λέει τίποτα.. 

Επίσης από την δοκιμή που έκανα να βάλω 2-3 καψουλες εσπρέσο 40 ml borbone και τις εκχυλισα σε lungo 110 ml  ποσότητα η γεύση δεν βγήκε σωστή και γλυκιά οπως βγάνει στον εσπρεσσο αλλά ενα πικρό νεροζουμι,  αρα έβγαλα το συμπέρασμα ότι οι κάψουλες που είναι φτιαγμένες για εσπρέσο δεν πρέπει να τις εκχυλισεις σε  lungo  + θα έχεις πολύ αργή ροή στα 110ml

 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
2 ώρες πριν, skel13 είπε

παράγγειλα Cafezinho do Brasil να δούμε πως είναι 

στο φρεντο εσείς βάζετε 3 κάψουλες ? προσωπικά μου βγάζει μικρή δόση 

Δυο κάψουλες βάζω, το χτυπάω με ένα παγακι σαν αυτό που βάζουν στις καφετέριες μέχρι να λιώσει κ μετα το ρίχνω στο ποτήρι. Το χτυπημα με φραπεδιέρα σε μπρίκι.Μονο που κάνει αφρό κ θέλω να παρω εκείνο εκεί που "σουρώνεις" τον αφρό. Ξερει κανεις που θα βρω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...