Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς όσους λένε ότι παίρνουν με τα ίδια λεφτά (όσα κοστίζουν οι νεσπρεσσο), τους διπλάσιους non-branded, ποσό αγοράζετε δηλαδή;

 

Γιατί οι nespresso έχουν 4.10€ οι 10 καφέδες. Εσείς αγοράζετε με 2.05€ τους 10 δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

unpopular opinion: με τα λεφτά που θα πετάξει κάποιος σε κάψουλες μακροπρόθεσμα παίρνει καλύτερη μηχανή + μύλο και πίνει καφεδάρα

 

σορρυ έπρεπε κάποιος να το πει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι βαριούνται ή δεν έχουνε χρόνο.Οπότε οι κάψουλες βολεύουν.Επίσης 4,10 έχουνε κάποιες.Η πλειοψηφία κοστίζει 4,50 και οι special edition τελευταία 4,8 και ο brazilian είχε 5.Κάποιος που καταναλώνει 100 κάψουλες το μήνα είναι άλλο να δίνει 26 ευρώ, άλλο 41 και άλλο 50.Γιατί ανέβα ανέβα δίνω και 100 και 150 ευρώ και παίρνω έτοιμο απο μαγαζί τον εσπρέσσο κάθε μέρα να τελειώνω και από επαγγελματική μηχανή όχι από οικιακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

unpopular opinion: με τα λεφτά που θα πετάξει κάποιος σε κάψουλες μακροπρόθεσμα παίρνει καλύτερη μηχανή + μύλο και πίνει καφεδάρα

 

σορρυ έπρεπε κάποιος να το πει

Σίγουρα παίζει ρόλο η ευκολία, το χαμηλό κόστος απόκτησης και ο αξιοπρεπής καφές. Είναι κάπως σαν το κονσόλες vs pc :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς! Ναι και σε όσα λες αλλά δοκίμασε απλά να φτιάξεις σε ένα γυάλινο ποτηράκι έναν espresso από μια original κάψουλα και μετά από μία "χύμα". Δες το καϊμάκι, την υφή, τη γεύση κλπ κλπ και θα καταλάβεις πως δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Αν απλά ανακατεύεις τον espresso με γάλα κλπ και φτιάχνεις άλλα ροφήματα, συμφωνώ πως δεν χρειάζεται να ψάχνεις για "εκλεκτό" καφέ.

 

Ακριβώς αυτό (γι'αυτό και το like).

Προσωπικά από τις συμβατές κάψουλες που δοκίμασα, δε με χάλασε τόσο η γεύση όσο το «σώμα» (που είναι στην ουσία αυτό που περιγράφει ο billdanos).

Αν φτιάξεις ένα εσπρεσάκι σκέτο από οποιαδήποτε αυθεντική γεύση και ένα από οποιαδήποτε συμβατή, η διαφορά κάνει μπαμ πριν καν φέρεις το φλιτζάνι στα χείλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στο aeroccino της nespresso  για κρυο αφρογαλα πιο γαλα προτιματε; 

 

Το ίδιο που έγραψα πριν για το ζεστό: το κίτρινο της Δελτα χωρίς λακτόζη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διορθωση μονο...Δεν πινεις εσπρεσσο πινεις κατι σαν εσπρεσσο.

Στο θεμα μας τωρα, ειχα περασει απο Coffee Labs της προαλλες να παρω εναν μονοποικιλιακο απο κενυα και επεσε το ματι μου πανω σε καψουλες συμβατες με νεσπρεσο. Αξιζει να τις κοιταξετε γιατι η συγκεκριμενη αλυσιδα εχει ωραιες ποικιλιες καφε και φρεσκοψημενες.

 

Εχω γραψει στο αλλο τοπικ για κοφι λαμπ και την απαραδεκτη εξυπηρετηση που ειχα οταν τους απαντησα ενα "ευχαριστω πολυ, στην ιδια τιμη θα προτιμησω τις αυθεντικες". Δε τις εχω δοκιμασει να πω την αληθεια γιατι στα 4+ δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα αν και πίνω λάτε που το γάλα σπάει τη γεύση μόνο οι volcano πλησιάζουν λίγο(ως πολύ στα premium) τη γεύση της νεσπρεσσο. Κάποιοι άλλοι π.χ DE που δοκίμασα 6 στις 10 κάψουλες έχουν πρόβλημα στη ροή αλλά είναι καλό vfm σα προσφορές, ενώ άλλοι όπως π.χ κάποιες κάψουλες απο άλλα σουπερμαρκετ δε με γέμισαν(ήταν λίγη η ποσότητα καφέ ανα κάψουλα). Απο καφεκοπτεία/καφετέριες που έβαλα να μου γεμίσουν κάψουλες ήταν πραγματικά αν σου κάτσει, μερικές φορές καλές άλλες όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα αν και πίνω λάτε που το γάλα σπάει τη γεύση μόνο οι volcano πλησιάζουν λίγο(ως πολύ στα premium) τη γεύση της νεσπρεσσο. Κάποιοι άλλοι π.χ DE που δοκίμασα 6 στις 10 κάψουλες έχουν πρόβλημα στη ροή αλλά είναι καλό vfm σα προσφορές, ενώ άλλοι όπως π.χ κάποιες κάψουλες απο άλλα σουπερμαρκετ δε με γέμισαν(ήταν λίγη η ποσότητα καφέ ανα κάψουλα). Απο καφεκοπτεία/καφετέριες που έβαλα να μου γεμίσουν κάψουλες ήταν πραγματικά αν σου κάτσει, μερικές φορές καλές άλλες όχι.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με όλα τα παραπάνω... και για τους volcano (ειδικά Guatemala και Monte Alegre) και για τα προβλήματα ροής των DE και ειδικότερα του ONYX που με έκαναν να μην ξαναπάρω (ο supremo απ την άλλη παλευόταν καλύτερα) αλλά και για το ότι απο καφεκοπτεία είναι λες και παίζεις lotto στο ποιος θα την φτιάξει, πως θα την φτιάξει κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απόλυτο αυτό .

τι εννοείς;

ότι αν βρει γεύσεις που του κάνουν και μεγάλη διαφορά τιμής να πάρει από αλλού;

 

ή ότι ο nescafe είναι η αλεσμένη σαβούρα και δεν θα έπρεπε να πωλείται ως καφές αλλά ως ρόφημα υπολλειμάτων;

unpopular opinion: με τα λεφτά που θα πετάξει κάποιος σε κάψουλες μακροπρόθεσμα παίρνει καλύτερη μηχανή + μύλο και πίνει καφεδάρα

 

σορρυ έπρεπε κάποιος να το πει

Σωστός, για τους fans του καφέ ΟΛΑ τα προϊόντα σε κάψουλα είναι σκουπίδια.

 

Το ότι βρήκε η nestle έναν έξυπνο τρόπο να μπει σε μια αγορά χωρίς να παρέχει ποιότητα, είναι γνώρισμα της εν λόγω εταιρείας.

Παρέχει ευκολία στη χρήση χωρίς λάντζα, σταθερή γεύση, μελετημένη , με ποικιλία τύπου starbucks, σε εξωφρενικές τιμές.

 

Τώρα, αν κάποιος μπορεί να έχει σταθερή ποιότητα καφέ στο μαγαζί του (υγρασία - άρωμα) η οποία να αρέσει στους πελάτες του,

και καλό μηχάνημα να τον βάζει σε κάψουλες ώστε να έχει τη σωστή πυκνότητα το υλικό,

τότε μπορεί να βγάλει χρήμα και αξίζει τον κόπο να τον βρεις για να γλυτώσεις χρήμα.

Αλλά θέλει ψάξιμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ πάντως από τις κάψουλες DE και volcano είμαι απόλυτα ικανοποιημένος γευστικά, όχι σε όλες τις γεύσεις βέβαια.Εμένα το μόνο που μου λείπει από τις αυθεντικές είναι η βανίλια και η καραμέλα που είναι τέλειες.Επειδή τα οικονομικά όλο και σφίγοουν άλλο 4,5-5 ευρώ το πακέτο άλλο 2,6-2,8.Για μένα είναι πολλά και πέραν αυτού για διπλή τιμή σχεδόν, δεν με ικανοποιεί η αυθεντική τόσο παραπάνω ώστε να την προτιμώ,

κι εγώ τις κάψουλες DE προτιμώ για πιο οικονομικές απο τις nespresso. Είχα πάρει να δοκιμάσω κι από τα lidl κι ήταν οκ, φυσικά αρκετά κατώτερες σε ποιότητα απο τις αυθεντικές. Γενικά δεν είμαι και τόσο απαιτιτική στον καφέ, φτάνει να μην πίνω νερόπλυμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...