Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Atallos1 είπε

Δεν γίνεται να βγει με μια κάψουλα , εδώ παλεύουμε να μην βγει νερομπουρμπουλο με 2 κ μάλιστα με τις πιο εντονες 

επίσης με 1 κάψουλα είναι πολύ μικρή η δόση/ποσότητα του καφέ (espresso εκχύληση) οπότε είναι 2 γουλιές ο φρέντο. με 2 κάψουλες espresso είναι οκ με κάποια έντονη ποικιλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, Chals είπε

Παίζει πρόσφορα -20% στα Coffee Island εώς 12/4, η δεκάδα βγαίνει ~3.08 ευρώ.

Λένε τίποτα?  θελω να πάρω,  μοιάζει του εσπρέσο καθόλου η γεύση σαν αυτόν που παίρνεις Take away? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλιά που έπαιρνα (πριν χρόνια) κάψουλες απο coffee island (τότε στις έφτιαχναν στο κατάστημα νομίζω; ) ήταν σαν τον καφέ τους ΑΛΛΑ ήταν άθλιες ποιοτικά σαν κάψουλες.. 4-5 στις 10 είχαν πρόβλημα και πήγαιναν για πέταμα. Ελπίζω αυτό να άλλαξε. Πάντως με τόσους καλούς καφέδες που βγαίνουν κάτω απ τα 3 πλέον, δεν θα τις θεωρούσα σε καμία περίπτωση προσφορά στα 3,08

Πριν χρόνια τις έπαιρνα μεν 3,5 (νομίζω 2,9 είχαν ξεκινήσει για λίγο καιρό και τις ακρίβυναν μετά) ΑΛΛΑ τότε δεν είχες πολλές επιλογές... μετά πήγαινες στις αυθεντικές με 4,5-5 ευρώ ή άλλες τύπου dructer. Τώρα έχει βρωμίσει ο τόπος απο κάψουλες οπότε θα έπρεπε να αναθεωρήσουν μόνιμα την τιμολογιακή πολιτική τους.

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα ήταν στο αλουμινόχαρτο που δεν κολλούσε σωστά με αποτέλεσμα να μη κάνει πίεση σωστή η μηχανή και ο καφές να βγαίνει χωρίς κρέμα άσε που έβρισκες και κόκκους μέσα στο φλυτζάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορει να παραγγειλω μια ετσι να δω πως ειναι κι εγω αυριο θα παρω τον espresso που πρεπει να ειναι αυτος που φτιαχνουν εκει  , αρχικη εχει 3,50 με -20% 2,80 πρεπει να εχει .. Μονο φρεντο εχω πιει στο κοφι αιλαντ ποτε ζεστο...Τωρα οι καψουλες πρεπει να ειναι προφτιαγμενες-συσκευασμενες ετοιμες , μπορει να εχουν βαλει καλυτερη ποιοτητα καψουλων...

1 ώρα πριν, suspiria είπε

Το πρόβλημα ήταν στο αλουμινόχαρτο που δεν κολλούσε σωστά με αποτέλεσμα να μη κάνει πίεση σωστή η μηχανή και ο καφές να βγαίνει χωρίς κρέμα άσε που έβρισκες και κόκκους μέσα στο φλυτζάνι.

Κατι L'or που πηρα σημερα τις ανοιξα και ειναισχεδον ολες χτυπημενες στα πλαγια και καποιες μαλιστα  στο πισω μερος των καψουλων (οχι στο αλουμινοχατρο , απ την αλλη) Λετε να εχω κανενα προβλημα με το τρυπιμα η την εκχυλιση? (δεν εχω ακομα μηχανη)

 

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς εγώ μετανιώνω που δέχτηκα για δώρο μια γαλαζια illy iperespresiera με 50++ κάψουλες τις κόκκινες, και πραγματικά ζεστός ο καφές δεν πίνετε, μετα απο πολλες προσπάθειες κατάφερα να είναι νορμάλ αν τους κάνω freddo. Και πάλι δεν το χαίρομαι καθόλου. Εχει κάποιος εμπειρία απο αυτα αν υπάρχει κάποια αλλη πιο ανθρώπινη γεύση σε iperespresso? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, haris013 είπε

επίσης με 1 κάψουλα είναι πολύ μικρή η δόση/ποσότητα του καφέ (espresso εκχύληση) οπότε είναι 2 γουλιές ο φρέντο. με 2 κάψουλες espresso είναι οκ με κάποια έντονη ποικιλία

ναι και θα δίνεις 1 ευρώ για καφέ στο σπίτι θα γελάνε και τα μάτια στην κουζίνα, χύμα απο coffe island παίρνω εγώ και είναι μια χαρά ποιοτικότατος με καφετιέρα του 50άρικου απο internet της arrieli.

  

30 λεπτά πριν, Prospector8 είπε

Δυστυχώς εγώ μετανιώνω που δέχτηκα για δώρο μια γαλαζια illy iperespresiera με 50++ κάψουλες τις κόκκινες, και πραγματικά ζεστός ο καφές δεν πίνετε, μετα απο πολλες προσπάθειες κατάφερα να είναι νορμάλ αν τους κάνω freddo. Και πάλι δεν το χαίρομαι καθόλου. Εχει κάποιος εμπειρία απο αυτα αν υπάρχει κάποια αλλη πιο ανθρώπινη γεύση σε iperespresso? 

και μένα μου κάνανε δώρο μια τέτοια αλλά μόλις τελειώσαν οι κάψουλες και  πήρα άλλα 2 κουτιά και μετά πήρε πόδι..... οι καφέ και οι μπορντό ωραίες είναι αλλά 52 λεπτά η κάψουλα είναι για γέλια οι τιμές , άμα είναι έτσι τον παραγγέλνω απέξω με 1.5 ευρώ τον διπλό και τελειώνει το πανηγύρι.

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Craven είπε

Παλιά που έπαιρνα (πριν χρόνια) κάψουλες απο coffee island (τότε στις έφτιαχναν στο κατάστημα νομίζω; ) ήταν σαν τον καφέ τους ΑΛΛΑ ήταν άθλιες ποιοτικά σαν κάψουλες.. 4-5 στις 10 είχαν πρόβλημα και πήγαιναν για πέταμα. Ελπίζω αυτό να άλλαξε. Πάντως με τόσους καλούς καφέδες που βγαίνουν κάτω απ τα 3 πλέον, δεν θα τις θεωρούσα σε καμία περίπτωση προσφορά στα 3,08

Ακόμα είναι άθλιες σαν κάψουλες. Πήρα τις προάλλες για δοκιμή, δε ξαναπαίρνω. Πλαστικές με αλουμινόχαρτο μπρος πίσω για να τρυπηθούν (όχι εξ' ολοκλήρου από αλουμίνιο) ενώ δε κουμπώνουν εύκολα στη μηχανή, τη ζορίζουν. 

11 ώρες πριν, Silverage είπε

Αυτές τις Ispirazione που έχει βγάλει τώρα η nespresso τις έχει δοκιμάσει κανένας;

Έχω μία 200άρα στο ντουλάπι. :P

Palermo, απίστευτη. Τρομερό άρωμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μεσημέρι σε ολους.μια ερώτηση. 

Σε dolce gusto εκανα προσπάθεια με επαναγεμιζομενη καψουλα κ δεν ξερω γιατι αλλα εκανα πολυ αποτυχημένο καφε. Χωρίς πιεση μαλλον ο εσπρεσσο δεν γίνεται, η κανω λάθος; 

Νομίζω ακομη κ στο μπρικι του εσπρεσσο πετυχα καλύτερο αποτέλεσμα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παρακαλώ να σταματήσουμε με τις προσφορές... Δεν είναι αυτός ο σκοπός του topic...

2 hours ago, liakjim said:

Πήρα illy intenso (10) και L'OR ristretto (11).

Ο L'OR είναι πραγματικά πολύ καλός για εσπρεσάκι. Ο Illy όχι.

Εμένα μου αρέσει πιο πολύ ο illy για espresso! Ίσως επειδή γενικότερα ο illy αφήνει μια γεύση πικρού κακάο που μου αρέσει... :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, billdanos είπε

Παρακαλώ να σταματήσουμε με τις προσφορές... Δεν είναι αυτός ο σκοπός του topic...

Εμένα μου αρέσει πιο πολύ ο illy για espresso! Ίσως επειδή γενικότερα ο illy αφήνει μια γεύση πικρού κακάο που μου αρέσει... :) 

Συμφωνω και εγω, για καψουλες μονο illy θεωρω καφε, αλλα ειναι σημαντικα πιο ακριβες απο αντιστοιχες λυσεις nespresso. Αν θυμαμαι καλα o illy Arabica Selection Ethiopia ηταν ο αγαπημενος μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...