Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Haldol είπε

Ακόμα είναι άθλιες σαν κάψουλες. Πήρα τις προάλλες για δοκιμή, δε ξαναπαίρνω. Πλαστικές με αλουμινόχαρτο μπρος πίσω για να τρυπηθούν (όχι εξ' ολοκλήρου από αλουμίνιο) ενώ δε κουμπώνουν εύκολα στη μηχανή, τη ζορίζουν. 

Έχω μία 200άρα στο ντουλάπι. :P

Palermo, απίστευτη. Τρομερό άρωμα.

Στο δώρο 30 ευρώ που δικαιούμαι από nespresso μου είπαν ότι περιλαμβάνονται οι : volluto,  ispirazione arpeggio firenze,  ispirazione ristretto Italiano,  ispirazione Genova livanto,  ispirazione Roma αλλα μου είπαν αν θέλω μπορώ να  τις αλλαξω γιατί τους ειπα ότι πινω decaf πιο πολύ,  Volluto και arpeggio firenze  θα τις κρατήσω και θα τους πω για την Palermo που λες είναι καλή και σίγουρα και καμιά decafeinato.. Ποιες προτείνεις γενικά από γνήσιες ? 

5 ώρες πριν, billdanos είπε

Παρακαλώ να σταματήσουμε με τις προσφορές... Δεν είναι αυτός ο σκοπός του topic...

Εμένα μου αρέσει πιο πολύ ο illy για espresso! Ίσως επειδή γενικότερα ο illy αφήνει μια γεύση πικρού κακάο που μου αρέσει... :) 

Συγνώμη αλλα μου κλείσαν ενα θέμα για nespresso που έκανα πριν 3 μέρες για γενικη συζήτηση για Nespresso και προσφορές σε καψουλες  με την αιτιολογία ότι υπάρχει αυτό το θέμα,  συνεννοηθηκα και με τον craven δημιουργό του τοπικ και είπε ότι επιτρέπεται η ανάρτηση προσφορών για καψουλες ..

Και επειδή σε πολλούς αρέσουν οι starbucks στο My Market μόλις είδα όλοι στα 2,85 Sounds good  deal!   Μην ξεχνάτε L'or στα Market in στα 2,25 ..

 

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό προς όλους όχι προς έναν (για αποφυγή παρεξήγησης).

Πάντως παιδιά, για να είμαι δίκαιος, ακόμα και να επιτραπεί εδώ μέσα να συνεχίσουν να αναγράφονται προσφορές, σίγουρα πρέπει όλοι μας να προσπαθήσουμε να μην γράφουμε την ίδια προσφορά ξανά και ξανά. Έγραψα για τις dimello και γράφτηκε και άλλες 2-3 φορές μετά ξανά και ξανά. Έτσι γεμίζουμε σαβούρα χωρίς λόγο. Δεν χρειάζεται η ίδια προσφορά ξανά και ξανά επειδή την έβαλε και άλλο SM ή επειδή δεν διαβάζουμε 1-2 σελίδες πιο πριν να δούμε τι έχει γραφτεί. Επίσης δεν χρειάζεται απανωτές προσφορές για τις ίδιες και τις ίδιες μάρκες. Λίγη προσοχή. Τέτοια κάναμε και κλείδωσε το άλλο θέμα στις προσφορές παλιότερα (για τον ακριβώς ανάποδο λόγο). Τις τελευταίες μέρες το έχουμε λίγο παρακάνει με τις επαναλήψεις των ίδιων προσφορών. Πχ η κάθε Lor, Jacobs, Lavazza κτλ κτλ είναι ΠΑΝΤΑ σε προσφορά εδώ και χρόνια μια στην μια και μια στην άλλη αλυσίδα στην σειρά, δεν έχει νόημα καν η αναφορά.

Ας προσπαθήσουμε να κοιτάμε λίγες σελίδες πριν ή να χρησιμοποιούμε το search του site και θα δούμε πως δεν χρειάζεται να ξαναρωτάμε για γάλα, για το αν είναι καλές οι lor κτλ κτλ και άλλες 10δες ερωτήσεις που έχουν απαντηθεί ξανά και ξανά αμέτρητες φορές αλλά και θα διαπιστώσουμε και ποιες κάψουλες είναι στην ουσία σε μια μόνιμη προσφορά εδώ και χρόνια (σαν αυτές που ανέφερα παραπάνω). Καταλαβαίνω ανθρώπους που μόλις πήραν μια καφετιέρα και έχουν 100δες ερωτήσεις στο μυαλό τους, απ το πόσο έχει μια κάψουλα μέχρι πως θα ρυθμίσουν το παραμικρό, απλά ας κοιτάξουμε να προστατέψουμε αυτό το θέμα ειδικά αυτές τις μέρες που το καφεδάκι είναι απαραίτητο κλεισμένοι μέσα :) Αυτό δεν σημαίνει πως κάθε απορία δεν είναι ευπρόσδεκτη και πως αν πέσει στην αντίληψη μας μια καλή προσφορά δεν θα την πούμε (ειδικά σε νέες κάψουλες που θέλουμε όλοι να δοκιμάσουμε πρώτη φορά) απλά η μόνη παράκληση είναι λίγο αυτοσυγκράτηση :) 

Επεξ/σία από Craven
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα δοκίμασα τον Dimello τον Intenso (9ρης, o μοβ ... το ο επίτηδες :P).

Μου φάνηκε αρκετά δυνατός στην γεύση (intenso άλλωστε) αλλά σε καμία περίπτωση φοβερά καβουρδισμένος. Εγώ προτιμώ συνήθως ελαφρύ καφέ αλλά μια στο τόσο που θέλω λίγο πιο δυνατό, ο συγκεκριμένος δεν με χάλασε καθόλου. Για όποιον θέλει καφέ με δυνατή γεύση χωρίς να πάει να πάρει καναν 11ρι και χωρίς η γεύση να ξεφεύγει απ το έντονο στο καβουρδισμένο/καμένο, ίσως είναι καλή λύση.

Έχω πάρει και τον ristretto τον 10ρι (που δεν άρεσε σε έναν φίλο λίγες σελίδες πιο πίσω), μένει μόνο να τον δοκιμάσω αν και όπως πάει ο καιρός σιγά σιγά, βλέπω να δοκιμάζεται σε freddo.

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2020 στις 12:28 ΠΜ, Chals είπε

Σήμερα παρήγγειλα και περιμένω, ελπίζω να μοιάζουν :P

Φιλε τον δοκίμασες του coffe Island? Καλος ειναι?  λειτουργεί καλά η μηχανή?  Θέλω να πάρω μέχρι τις 12/4 που είναι σε έκπτωση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Miatakias είπε

Φιλε τον δοκίμασες του coffe Island? Καλος ειναι?  λειτουργεί καλά η μηχανή?  Θέλω να πάρω μέχρι τις 12/4 που είναι σε έκπτωση.. 

Ναι παρέλαβα εχθές, καλός ο καφές, νομίζω αρκετά κοντά με του take away, αλλά για τις κάψουλες ισχύουν αυτά που έχουν ειπωθεί και από άλλους, στον εσπρέσο είναι κομπλέ, στο λούγκο όμως, μετά από ένα σημείο η μηχανή δεν έβγαζε νερό με τη συνηθισμένη ροή, πιο πολύ σαν σταγόνες έτρεχε, και δεν φαινόταν να σταματούσε κιόλας, και αναγκάστηκα να τη σταματήσω με το χέρι. Δεν ξαναδοκίμασα λούγκο, αλλά μόνο εσπρέσο, ευτυχώς χωρίς κανένα άλλο παρατράγουδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη για το off topic αλλα θελω να με διαφωτισετε αν γνωριζετε.

Εκανα την αγορα της DELONGHI Nespresso Essenza Mini EN85.L Καφετιέρα Delonghi Lime στην προσφορα των 59,90 και χθες μου εστειλαν το εξης μηνυμα: 

''Η παραγγελία σου με αριθμό 209####6 που καταχωρήθηκε στις 5 Απρ 2020, πετάει για να έρθει στα χέρια σου.''

Με ποιο κουριερ στελνουν αυτοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, suspiria είπε

Συγγνωμη για το off topic αλλα θελω να με διαφωτισετε αν γνωριζετε.

Εκανα την αγορα της DELONGHI Nespresso Essenza Mini EN85.L Καφετιέρα Delonghi Lime στην προσφορα των 59,90 και χθες μου εστειλαν το εξης μηνυμα: 

''Η παραγγελία σου με αριθμό 209####6 που καταχωρήθηκε στις 5 Απρ 2020, πετάει για να έρθει στα χέρια σου.''

Με ποιο κουριερ στελνουν αυτοι

Είμαι ο άνθρωπος σου λοιπόν από την ίδια αλυσίδα αγόρασα κι εγώ μια Inissia  στις 27/3,  έλαβα στις 30/3 αυτό το μήνυμα επιβεβαίωσης οτι η παραγγελία πετάει για να έρθει κι ακόμα στον αέρα είναι... Μετα από προτροπή ενός φίλου σε αυτό το τοπικ  (γιατί είχα στείλει email αλλα έκανα και κλήσεις και δεν έβγαλα ακρη)  μου είπε να πάω στην σελίδα τους στο facebook και να στείλω μήνυμα μεσω messenger (κάπου δεξιά στη σελιδα),  το έκανα και μετα απο μια ημέρα περίπου μου στείλανε τον tracking number της παραγγελίας,  μέσω ACS το στέλνουν,  έστειλα εχτές στην ACS email τίποτα ακόμα  θα τους πάρω τηλ μπας και είναι σε κάποιο κοντινό μου και πάω να την πάρω εγω... 

 

1 ώρα πριν, Chals είπε

Ναι παρέλαβα εχθές, καλός ο καφές, νομίζω αρκετά κοντά με του take away, αλλά για τις κάψουλες ισχύουν αυτά που έχουν ειπωθεί και από άλλους, στον εσπρέσο είναι κομπλέ, στο λούγκο όμως, μετά από ένα σημείο η μηχανή δεν έβγαζε νερό με τη συνηθισμένη ροή, πιο πολύ σαν σταγόνες έτρεχε, και δεν φαινόταν να σταματούσε κιόλας, και αναγκάστηκα να τη σταματήσω με το χέρι. Δεν ξαναδοκίμασα λούγκο, αλλά μόνο εσπρέσο, ευτυχώς χωρίς κανένα άλλο παρατράγουδο.

Μήπως δεν έχει να κάνει με λουνγκο η εσπρέσο και απλά ετυχε να είναι καλύτερα φτιαγμένες του εσπρέσο?  Έχουν κάποια ορατή με το μάτι διαφορά?  Έχει να κάνει με την ποσότητα καφέ η κάτι τέτοιο?  Εγω μια απλή Espresso Coffe Island θέλω να πάρω για να είναι κοντά σε αυτή που φτιάχνουν Take away... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Miatakias είπε

Είμαι ο άνθρωπος σου λοιπόν από την ίδια αλυσίδα αγόρασα κι εγώ μια Inissia  στις 27/3,  έλαβα στις 30/3 αυτό το μήνυμα επιβεβαίωσης οτι η παραγγελία πετάει για να έρθει κι ακόμα στον αέρα είναι... Μετα από προτροπή ενός φίλου σε αυτό το τοπικ  (γιατί είχα στείλει email αλλα έκανα και κλήσεις και δεν έβγαλα ακρη)  μου είπε να πάω στην σελίδα τους στο facebook και να στείλω μήνυμα μεσω messenger (κάπου δεξιά στη σελιδα),  το έκανα και μετα απο μια ημέρα περίπου μου στείλανε τον tracking number της παραγγελίας,  μέσω ACS το στέλνουν,  έστειλα εχτές στην ACS email τίποτα ακόμα  θα τους πάρω τηλ μπας και είναι σε κάποιο κοντινό μου και πάω να την πάρω εγω...

εγω που δεν εχω fb τι κανω;θες να σου στειλω με μηνυμα τον αριθμο να επικοινωνησεις εσυ μπας και βγαλουμε ακρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, suspiria είπε

εγω που δεν εχω fb τι κανω;θες να σου στειλω με μηνυμα τον αριθμο να επικοινωνησεις εσυ μπας και βγαλουμε ακρη;

Στείλε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα μου ηρθε η μηχανη! μετα το "κατσαδιασμα" το προχθεσινο στην προσωπικη τους σελιδα στο facebook μεσα σε 2 μερες την στειλανε.παλι καλα...τωρα στο θεμα μας..σημερα εκανα 2 καφεδες ενα Voluto ο οποιος μαρεσσε..αν και μου φανηκε ελαφρυς και εναν INdia που ηταν στα γουστα μου..Πολυ ωραιος.επωφεληθηκα και την προσφορα κανωντας αγορα απο την σελιδα τους 20 ευρο σε καφεδες.νομζω πηρα επιπλεον 50 καψουλες.και χαζευοντας..βρηκα και σε προσφορα εενα αλλο μεγαλο πακετο με 100 καψουλες και ολες σχεδον τις ποικιλιες γευσεις και τον εβαλα κι αυτον στο καλαθι.(δινει και δωρο 2 γυαλινα φλιτζανια με πιατακι) με λιγα λογια αγορα 60 ευρο σε καφεδες και για κανα 6μηνο ειμαι καλλυμενος.

τωρα ως προς την γευση και τον καφε εχω να πω για οικιακη μηχανη με Υπερ καλυπτει και με το παραπανω.τοσα χρονια παιδευομουνα με χαρμανια και με κοψιμο και με καθαρισμα και με ζεσταμα..και επινα νεροζουμι.απορω με τον εαυτο μου γιατι τοσα χρονια εμενα με την απαρχαιωμενη.

και ο θορυβος της δεν ειναι κατι φοβερος και σπαστικος.ειναι μια χαρα..

ευχαριστω Παιδια οσους βοηθησανε!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ktikti είπε

Σημερα μου ηρθε η μηχανη! μετα το "κατσαδιασμα" το προχθεσινο στην προσωπικη τους σελιδα στο facebook μεσα σε 2 μερες την στειλανε.παλι καλα...τωρα στο θεμα μας..σημερα εκανα 2 καφεδες ενα Voluto ο οποιος μαρεσσε..αν και μου φανηκε ελαφρυς και εναν INdia που ηταν στα γουστα μου..Πολυ ωραιος.επωφεληθηκα και την προσφορα κανωντας αγορα απο την σελιδα τους 20 ευρο σε καφεδες.νομζω πηρα επιπλεον 50 καψουλες.και χαζευοντας..βρηκα και σε προσφορα εενα αλλο μεγαλο πακετο με 100 καψουλες και ολες σχεδον τις ποικιλιες γευσεις και τον εβαλα κι αυτον στο καλαθι.(δινει και δωρο 2 γυαλινα φλιτζανια με πιατακι) με λιγα λογια αγορα 60 ευρο σε καφεδες και για κανα 6μηνο ειμαι καλλυμενος.

τωρα ως προς την γευση και τον καφε εχω να πω για οικιακη μηχανη με Υπερ καλυπτει και με το παραπανω.τοσα χρονια παιδευομουνα με χαρμανια και με κοψιμο και με καθαρισμα και με ζεσταμα..και επινα νεροζουμι.απορω με τον εαυτο μου γιατι τοσα χρονια εμενα με την απαρχαιωμενη.

και ο θορυβος της δεν ειναι κατι φοβερος και σπαστικος.ειναι μια χαρα..

ευχαριστω Παιδια οσους βοηθησανε!! 

Εγω έλεγξα στη σελίδα τις acs με το tracking number που μου δώσανε μέσω Facebook από το κατάστημα και  είδα ότι  πήγε σήμερα  στο acs της περιοχής μου,  πέρασα το απόγευμα και είδα ουρά 15-20 άτομα και έφυγα,  θα πάω αύριο πρωί μάλλον που πιστεύω δεν θα έχει κόσμο ολα αυτά 13 μέρες μετά από την παραγγελία (27-3)

Χαίρομαι που σ αρέσουν οι καψουλες σε σχέση με εσπρεσιερα με portafilter αυτό σημαίνει ό,τι  κάνει  αρκετά καλό καφεδάκι για τα δεδομένα,  θα δοκιμάσω κι εγώ τους καφεδες που έχει μέσα να δω τι θα παραγγείλω για το δώρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Craven είπε

Σήμερα δοκίμασα τον Dimello τον Intenso (9ρης, o μοβ ... το ο επίτηδες :P).

Μου φάνηκε αρκετά δυνατός στην γεύση (intenso άλλωστε) αλλά σε καμία περίπτωση φοβερά καβουρδισμένος. Εγώ προτιμώ συνήθως ελαφρύ καφέ αλλά μια στο τόσο που θέλω λίγο πιο δυνατό, ο συγκεκριμένος δεν με χάλασε καθόλου. Για όποιον θέλει καφέ με δυνατή γεύση χωρίς να πάει να πάρει καναν 11ρι και χωρίς η γεύση να ξεφεύγει απ το έντονο στο καβουρδισμένο/καμένο, ίσως είναι καλή λύση.

Έχω πάρει και τον ristretto τον 10ρι (που δεν άρεσε σε έναν φίλο λίγες σελίδες πιο πίσω), μένει μόνο να τον δοκιμάσω αν και όπως πάει ο καιρός σιγά σιγά, βλέπω να δοκιμάζεται σε freddo.

Dimello Που βρηκες φιλε μου? Σε μαρκετ?

Για τις Coffee island Πηρα Columbia και δεν μου αφησαν καλες εντυπωσεις πουθενα παραμονο σε espresso (καποια δυνατα χαρμανια τα ξηγιεμαι και αμερικανο)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, vag.patrick είπε

Dimello Που βρηκες φιλε μου? Σε μαρκετ?

Για τις Coffee island Πηρα Columbia και δεν μου αφησαν καλες εντυπωσεις πουθενα παραμονο σε espresso (καποια δυνατα χαρμανια τα ξηγιεμαι και αμερικανο)....

Σε όλα σχεδόν  σε Βασιλόπουλο,  my  market,  Κρητικός (Ελομας) ,  Γαλαξίας, market in σίγουρα  νομιζω και Σκλαβενίτη και ειναι και σε προσφορά στα περισσότερα απ αυτά αυτές τις μέρες,   απλά το θέμα είναι ότι τα περισσότερα δεν έχουν όλους τους τύπους αλλα μερικούς ,  εγω πχ δεν βρήκα σε κανένα τον γαλάζιο decaf... 

Τον Project Espresso Coffe Island στα 3,50 τον δοκίμασες,?  Αυτόν θέλω να δοκιμάσω γιατί θέλω κάτι κοντινό στον Take away που έχουν .. Δουλεύουν οι καψουλες καλά? 

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2020 στις 11:14 ΜΜ, Miatakias είπε

Σε όλα σχεδόν  σε Βασιλόπουλο,  my  market,  Κρητικός (Ελομας) ,  Γαλαξίας, market in σίγουρα  νομιζω και Σκλαβενίτη και ειναι και σε προσφορά στα περισσότερα απ αυτά αυτές τις μέρες,   απλά το θέμα είναι ότι τα περισσότερα δεν έχουν όλους τους τύπους αλλα μερικούς ,  εγω πχ δεν βρήκα σε κανένα τον γαλάζιο decaf... 

Τον Project Espresso Coffe Island στα 3,50 τον δοκίμασες,?  Αυτόν θέλω να δοκιμάσω γιατί θέλω κάτι κοντινό στον Take away που έχουν .. Δουλεύουν οι καψουλες καλά? 

 Ρηκα σημερα dimello σκλαβενιτη αλλα οπως ειπες οχι ολους...δοκιμασα τον πρασινο..ωραιος... απο coffee island δυστυχως οχι μονο αυτον πηρα και δεν τρελαθηκα.....

Δε ξερω αν εχει συζητηθει καθως τωρα προσεξα το θεμα οτι υπαρχει , εχει δοκιμασει κανεις να κανει φρεντο;; Με τι καψουλες και ποια «διαδικασια»;; Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...