Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους δοκίμασα χθες τους Illy (τους βρήκα Σκλαβενίτη στα 2,6 και αν και είμαι γεμάτος καφέδες για μήνες, δεν άντεξα). Πήρα Forte και τον intenso. O intenso ήταν ΟΚ.. καλούτσικος αλλά ελαφρύς για freddo αλλά ο Forte για εμένα ήταν φανταστικός! στα γούστα μου, όσο δυνατός πρέπει, όχι καβουρδισμένος αλλά ταυτόχρονα έντονος με την καλή έννοια. Μιας και είναι και κάψουλες αλουμινίου με βλέπω να φορτώνω αν τους ξαναβρώ σε προσφορά καμιά 10ριά Forte (να δω τι θα κάνω τόσους καφέδες που έχω ήδη για 3-4 μήνες το λιγότερο). Επειδή βλέπω μιλάτε για τον Classico και τον Intenso αλλά όχι για τον Forte, αν δεν τον έχετε δοκιμάσει, κάντε το τώρα που είναι σε προσφορά. Ήρθε πριν λίγη ώρα και ο Colombia δώρο απο Lor... χαμός απο καφέδες.

Επεξ/σία από Craven
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Craven είπε

Επιτέλους δοκίμασα χθες τους Illy (τους βρήκα Σκλαβενίτη στα 2,6 και αν και είμαι γεμάτος καφέδες για μήνες, δεν άντεξα). Πήρα Forte και τον intenso. O intenso ήταν ΟΚ.. καλούτσικος αλλά ελαφρύς για freddo αλλά ο Forte για εμένα ήταν φανταστικός! στα γούστα μου, όσο δυνατός πρέπει, όχι καβουρδισμένος αλλά ταυτόχρονα έντονος με την καλή έννοια. Μιας και είναι και κάψουλες αλουμινίου με βλέπω να φορτώνω αν τους ξαναβρώ σε προσφορά καμιά 10ριά Forte (να δω τι θα κάνω τόσους καφέδες που έχω ήδη για 3-4 μήνες το λιγότερο). Επειδή βλέπω μιλάτε για τον Classico και τον Intenso αλλά όχι για τον Forte, αν δεν τον έχετε δοκιμάσει, κάντε το τώρα που είναι σε προσφορά. Ήρθε πριν λίγη ώρα και ο Colombia δώρο απο Lor... χαμός απο καφέδες.

Τους είδα κι εγω για πρώτη φορά στα 2,60 σε Σκλαβενίτη αλλά και  my market και μου έκανε εντύπωση η τόσο χαμηλή τιμή,  τόσους μήνες τους έβλεπα  στα 3,20 σε έκπτωση.. 

Τους εχω όλους τους Illy (classico,,  intenso,  lungo,  decaf) εκτός από τον Forte  εχουν ωραία γεύση και αρώματα αλλα μου φαίνεται κάπως αδύναμη η γεύση...

Μου έβαλες πρίζες τωρα γιατί εγω εχω καφέδες όχι για 3-4 αλλά για 7-8 μήνες.. Οχι τίποτα άλλο αλλα εχω διαπιστώσει ότι έχουμε παρόμοια γούστα... Θα τον παρω μάλλον στα 2,60 δεν μπορώ να αντισταθω να εχω εικονα για όλους τους Illy.. 

Ευχάριστη έκπληξη μου έκανε σήμερα ο Lavazza decaffeinato ricco 6,  δεν εχω την καλύτερη αποψη για την Lavazza  αλλά αυτός παρα ότι είναι decaf χαμηλής έντασης 6 μάλιστα,  έχει πολύ γεμάτη και γλυκια γεύση δεν καταλαβαίνεις ότι είναι decaf ,  με την πρώτη καψουλα δεν μπορώ να έχω ασφαλή συμπέρασματα πάντως ενθουσιαστηκα οταν τον δοκίμασα μπορεί να είναι και ο καλύτερος decaf.. 

 

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε τον Forte και πες μου πως σου φάνηκε. Μην νομίζεις και εγώ για πολλούς μήνες έχω.. το 3-4 ήταν πολύ μετριοπαθές. Μόνο με τους Lor με το ποτήρι πήρα καφέδες για 2 μήνες και είχα αμέτρητες 10δες ήδη... αλλά όταν βλέπεις τέτοια τιμή δεν αντέχεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Craven είπε

Δοκίμασε τον Forte και πες μου πως σου φάνηκε. Μην νομίζεις και εγώ για πολλούς μήνες έχω.. το 3-4 ήταν πολύ μετριοπαθές. Μόνο με τους Lor με το ποτήρι πήρα καφέδες για 2 μήνες και είχα αμέτρητες 10δες ήδη... αλλά όταν βλέπεις τέτοια τιμή δεν αντέχεις :)

Ναι ηταν καλή η προσφορά των L'or  με το ποτήρι δεν πήρα εγω,  πηγα super market πριν λίγο  και δεν τον βρήκα τον Forte illy,  θα παω μάλλον αύριο σε άλλο... Αν έχουν μεγάλο περιθώριο ως προς την ημερομηνία λήξης και ξέρεις ότι ο καφες είναι καλός και σ αρέσει καλό είναι να στοκαρεις,  χαμένοι δεν πάνε... 

 εγω πρέπει να αρχίζω να καταναλώνω κάποιους συγκεκριμένους γιατί απ τον επόμενο μηνα αρχίζουν και λήγουν σιγά σιγά,  αν και με τους καφέδες δεν νομίζω να χαλάνε αν τους πιεις και 1 ίσως και 2 μήνες μετά... 

Επίσης αν κάποιος θέλει κάποιος να ρισκάρει να πάρει πολυ φτηνές καψουλες ο AB έχει αυτές τις Delhaize σε ristretto και Espresso έχει  1+1 δώρο με 22 καψουλες σε καθε κουτί = 44 στα 4,28 άρα βγαίνει λιγότερο από 0,10 η κάψουλα (πλαστικη)  ηταν να πάρω πριν κάτι μήνες αλλά κάποιοι είπαν πως είναι μάπα και δεν πήρα,  τώρα έχω παρά πολλές καψουλες αν θα πάρω μόνο τον Illy Forte.. 

Ο Lo'r Columbia πάρα ότι είναι οξύς αρκετά και έχει λίγο αλατισμενη γεύση οταν έρχετε σε επαφή με το στόμα αφήνει πολύ ωραία αρώματα/γεύση  είναι έντονος και με κάπως γλυκια επιγευση,  θα σ αρέσει πιστεύω.. 

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Miatakias είπε

Ο Lo'r Columbia πάρα ότι είναι οξύς αρκετά και έχει λίγο αλατισμενη γεύση οταν έρχετε σε επαφή με το στόμα αφήνει πολύ ωραία αρώματα/γεύση  είναι έντονος και με κάπως γλυκια επιγευση,  θα σ αρέσει πιστεύω.. 

Πωωωω, και εγώ είμαι απλά μούφα-καλός στις περιγραφές μου 🙃

Ή 0 ή 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορία σχετικά με την χαμηλή ροή και την αργή εκχύλιση...  

Ηπια μια  Illy classico σήμερα και πάλι είχα χαμηλή ροή/αργή εκχύλιση σε σημείο που τον έβγαζε σε σταγονες για λίγο... 

Ακομα χειρότερα σε μια ποικιλία (d'oro) του Caffe borbone σε 3 καψουλες που εχω δοκιμασει  και στις 3 η εκχύλιση ηταν πάρα πολύ σύντομη και έβγαλε περίπου 10-15ml μόνο και σταμάτησε μετά.. Κάτι πηγαίνει τελείως λάθος με αυτές, ευτυχώς μόνο με την ποικιλία d'oro συμβαίνει αυτό, οι άλλες 2 blu/Nero  δουλεύουν μεν με χαμηλή ροή αλλά η εκχύλιση των 40ml γίνεται κανονικά και ειναι και πολύ καλός καφές o borbone  με τα χαρακτηριστικά της ναπολιτάνικης φιλοσοφίας του espresso.. 

Εν το μεταξύ η κάψουλα του borbone είναι από αυτές της πιο μικρές σε μήκος που είναι προτρυπημενες απ το εργοστάσιο και έρχονται η κάθε μία σε σακουλάκι αεροστεγώς κλεισμένο ξεχωριστά ( ο caffe Vergnano  είναι έτσι επίσης)  δηλαδή η μηχανή δεν τρυπάει την κάψουλα... 

Αλλα ο borbone ok έχει και περιέργη κάψουλα,  ο Illy δεν καταλαβαίνω γιατί έχει κακή ροή /εκχύλιση , το σχημα /υλικό της κάψουλας είναι ίδιο με της nespresso /Starbucks /L'or  τι λάθος κάνουν? Εχει να κάνει με το κόψιμο του καφέ η το γέμισμα /στουμπομα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει κάποια μειωμένη ροή στους illy αλλά ευτυχώς όχι στον βαθμό που περιγράφεις. Γενικά βγαίνουν με μικρότερη ροή από ότι άλλες εταιρίες. 

Μήπως έφτασε η ώρα να κάνεις αφαλάτωση μηχανής? Οι άλλες κάψουλες/εταιρίες βγαίνουν κομπλέ?

@Craven εγώ έχω γράψει για τον forte. Μου έδωσε την εντύπωση καμένου καφέ (δεν έχει καθαριστεί καλά η συσκευή και έχει υπολείμματα καφε). Δεν μπορώ να τον κατεβάσω με τίποτα (σε φρέντο πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lanc3r Δεν μου έδωσε την εντύπωση καμένου ή καβουρδισμένου όπως το λέω εγώ (αν το έκανε θα είχα θέμα καθώς είμαι πολύ περίεργος σε αυτό), μου έδωσε την εντύπωση του δυνατού. Μια κάψουλα μαζί με νορμαλ πάγο εμένα μου αρκεί. Βέβαια εγώ το περνάω σε Lungo ποσότητα για τον freddo, δοκίμασε το έτσι.

@Miatakias Πάντως σε σχέση με τους Lor οι illy όντως έχουν λίγο χειρότερη ροή αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που διαβάζω.

Ίσως μετά τα 2 παραπάνω που βλέπω, ήρθε η ώρα όντως να καθαρίσετε την μηχανή σας :) Ελπίζω να αφήνετε, αν όχι κάθε φορά τότε μια στο τόσο, να περνάει λίγο σκέτο νερό αφότου φτιάχνετε καφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Craven είπε

@Lanc3r Δεν μου έδωσε την εντύπωση καμένου ή καβουρδισμένου όπως το λέω εγώ (αν το έκανε θα είχα θέμα καθώς είμαι πολύ περίεργος σε αυτό), μου έδωσε την εντύπωση του δυνατού. Μια κάψουλα μαζί με νορμαλ πάγο εμένα μου αρκεί. Βέβαια εγώ το περνάω σε Lungo ποσότητα για τον freddo, δοκίμασε το έτσι.

@Miatakias Πάντως σε σχέση με τους Lor οι illy όντως έχουν λίγο χειρότερη ροή αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που διαβάζω.

Ίσως μετά τα 2 παραπάνω που βλέπω, ήρθε η ώρα όντως να καθαρίσετε την μηχανή σας :) Ελπίζω να αφήνετε, αν όχι κάθε φορά τότε μια στο τόσο, να περνάει λίγο σκέτο νερό αφότου φτιάχνετε καφέ.

Δεν νομίζω να είναι θέμα αφαλάτωσης,  την εχω 3-4 μήνες... Πάντα αφήνω να τρέξει 40ml νερό  πριν αλλά και μετα απο κάθε εκχύλιση... 

Οκ με την Illy classico μόνο είχα τόσο χαμηλή ροή σε σημείο να βγάζει σταγονες για λίγο στις άλλοι τρεις (intenso,  decaf,  lungo)  ήταν καλύτερη η ροή... 

Για τον Borbone  το εχω ψάξει στο Amazon και παρα πολλοί έχουν το ίδιο πρόβλημα σε πολλές καψουλες... Στις υπόλοιπες μάρκες (άλλες με πιο χαμηλή άλλες με πιο δυνατή ροή )  δεν εχω πρόβλημα.. 

Τον Illy Forte δεν τον πρόλαβα σε προσφορά ,  θα τον αγοράσω στην επόμενη προσφορά καθώς έχω αρκετούς καφέδες... 

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε μνμ από speedex για τις δωρεάν καψουλες.

Υποτίθεται δε με βρήκαν, το κλασσικό ενώ ήμουν σπίτι,  και να παω απο εκεί να τις πάρω.

Δε νομίζω να πάω, δεν είναι και κοντά το υποκατάστημα τους.

Επεξ/σία από djcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Craven δεν την χρησιμοποιώ ούτε 4 μήνες την μηχανή.

Κάθε φορά την περνάω μετά τον καφέ και μια δόση εσπρέσο σκέτο νερό (να καθαρίσει).

Νερό φυσικό μεταλλικό εμφιαλωμένο και με χαμηλή-μέτρια σκληρότητα. Στο τηλέφωνο μου είπαν και στους 8 μήνες να κάνω αφαλάτωση δεν θα έχω πρόβλημα.

Έλεγα να κάνω σε λίγες μέρες (δηλαδή γύρω στους 6 μήνες). Εντωμεταξύ έχω από την πρώτη παραγγελία παραλάβει αφαλατικό. 

Οσο για τoν lungo δεν μπορώ να πιω τόσο νερωμένο καφέ. Άκουγα τους άλλους που έλεγαν μεχρι και για τα παγάκια και κορόιδευα από μέσα μου, μέχρι που έπαθα τα ίδια.

Τελικά μετά από καιρό δεν ξέρω αν αξίζει να πάρει κάποιος ακριβή μηχανή nespresso, από την άποψη ότι στον χρόνο θα παίξει ξανά προσφορά με δώρο κουπόνι για καφέδες ή/και αφρογαλιερα και θα έχει και καινούργια μηχανή.

Επεξ/σία από Lanc3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/7/2020 στις 4:43 ΜΜ, Lanc3r είπε

@Craven δεν την χρησιμοποιώ ούτε 4 μήνες την μηχανή.

Κάθε φορά την περνάω μετά τον καφέ και μια δόση εσπρέσο σκέτο νερό (να καθαρίσει).

Νερό φυσικό μεταλλικό εμφιαλωμένο και με χαμηλή-μέτρια σκληρότητα. Στο τηλέφωνο μου είπαν και στους 8 μήνες να κάνω αφαλάτωση δεν θα έχω πρόβλημα.

Έλεγα να κάνω σε λίγες μέρες (δηλαδή γύρω στους 6 μήνες). Εντωμεταξύ έχω από την πρώτη παραγγελία παραλάβει αφαλατικό. 

Οσο για τoν lungo δεν μπορώ να πιω τόσο νερωμένο καφέ. Άκουγα τους άλλους που έλεγαν μεχρι και για τα παγάκια και κορόιδευα από μέσα μου, μέχρι που έπαθα τα ίδια.

Τελικά μετά από καιρό δεν ξέρω αν αξίζει να πάρει κάποιος ακριβή μηχανή nespresso, από την άποψη ότι στον χρόνο θα παίξει ξανά προσφορά με δώρο κουπόνι για καφέδες ή/και αφρογαλιερα και θα έχει και καινούργια μηχανή.

Κι εγώ δεν μπορώ να πιω lungo μετά από 4 μήνες που πίνω Espresso,  όλη η πεμπτουσία για μένα είναι να "βρέχεις"  με μια μικρή γουλιά  το στόμα σου και να πλημμυρίζει πλούσια αρώματα και γεύσεις,  αυτό γίνεται με τις καλές δυνατές ποικιλίες υψηλής έντασης  Espresso/ristretto,  ούτε με χαμηλής έντασης εσπρέσο γίνεται αν εξαιρέσεις π.χ τον L'or Columbia 8 που έχει πολύ γεμάτη γεύση.. Ευτυχώς έδωσα τους περισσότερους lungo μέσω της αγγελίας στο Insomnia... Ίσως εχω στο ντουλάπι μου τον l'or profondo 8  που είναι ο καλύτερος για τα γούστα μου έτσι για να βρίσκεται 

Εκανα την πρώτη μου προσπάθεια για freddo Cappuccino  με  Nespresso  ristretto italiano, δεν ήταν καθόλου κακός  τον πάγωσα στο χτύπημα  χωρίς παγάκια μέσα στο Μπρίκι με παγάκια + παγωμένο νερό μεσα σε ένα μπολ που έβαλα το Μπρίκι με τον καφέ και σε πολύ λίγο πάγωσε με δίχως σταγόνα νερού μέσα (ένταξη δεν έγινε και μπουζι αλλά ήταν δροσερό προς παγωμένο)  μετά στο ποτήρι που σερβιρα τον καφε  έβαλα 4 παγάκια που όμως λιωσαν γρήγορα και τον νερόσαν (βασικά το ψυγείο μας δεν Ειναι πολύ δυνατό + πολύ ζέστη αυτήν την εποχή+ τα παγάκια είναι μικρά οβάλ σακούλας)... Εκανα όμως ενα Αφρογαλα απίστευτο!  Πρώτη φορά δοκίμασα παγωμένο (είχα επιχειρήσει να κάνω ζεστό αλλα απέτυχα). Έβαλα 50ml γαλα νουνού υψηλής παστερίωσης 1,5% για μια  ώρα στην κατάψυξη ,  το βγάζω και το χτυπώ με την τίμια  σταθερή φραπεδιερα των 15 ευρω σε προσφορά από Eshop και voila μέσα σε λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα στην χαμηλή ταχύτητα  έγινε μπετόν αρμέ,  τέτοια κρεμοδη  υφή ούτε στην καλύτερη καφετέρια δεν έχω δει... Και πολύ νόστιμο αυτό το γάλα γενικά,  βέβαια στη πολύ χαμηλή θερμοκρασία οφείλεται αυτή η υφή,  για να καταλάβετε το μεταλλικό  Μπρίκι που ειχα το γάλα είχε αρχίσε να πιάνει "παγο" εσωτερικά περιμετρικά... 

Πάντως δεν τρελαίνομαι για παγωμένο καφέ ακόμα και τώρα που κάνει τόσο ζέστη,  τα αρώματα /γεύσεις τα αισθάνεσαι πιο έντονα στον ζεστό,  εξάλλου αν θελω να δροσιστώ θα πιο καμία 300+ ml φρέσκο χυμό η κάποιο smoothie με φρούτα γαλα,  Κακαο κτλ η ενα αναψυκτικό,  τωρα με 40 ή 80 ml τι να δροσιστείς... Τον καφε τον πινω για άλλους λόγους.. Πάντως επειδή μ αρέσουν οι πειραματισμοι θα προσπαθήσω να φτιάξω τον τέλειο φρέντο υπό την έννοια να μην είναι καθόλου νερομενος,  με παγάκια καφέ,  μέθοδο παγωματος χωρίς προσθήκη πάγου οπως περιγράφω παραπάνω,  παγωμένο ποτήρι κτλ και οταν το κανω και το τελοιοποιησω θα το μοιραστώ με εσάς με οδηγίες και ισως φωτογραφίες για κάποιον που τον ενοχλεί ο νερομενος καφές και  θέλει να το δοκιμάσει... 

Τώρα για αφαλάτωση κι εγω 4 μήνες την εχω και το σκευτομαι σιγά σιγά,  1-2 καψουλες  την ημέρα κάνω + 40 ml νερού πριν και μετά από κάθε εκχύλιση... Το σύστημα αφαλάτωσης nespresso  είναι ακριβό,  υπάρχουν πιο φθηνά αλλά και πάλι ειναι χημικά που εχω ακούσει δεν είναι και το καλύτερο,  σε έναν βραστήρα που εχω έκανα με κιτρικο οξύ (σκονη ξινο)  που είδα να  συστήνεται στο ίντερνετ από πολλούς και είχα άψογα αποτελέσματα με δίχως μυρωδιές κτλ αλλά δεν ξέρω στην nespresso πως θα πάει,  πάντως στο ίντερνετ το συστήνουν για όλων των ειδών  καφετιέρες / βραστήρες + είναι πάμφθηνο τα 50γρ 0,40 σεντς περίπου + δεν είναι χημικό,  είναι κάτι που τρώγεται αφού μπαίνει σε πολλα γλυκά (μαρμελάδες κτλ)  ως συντηρητικό.. 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hello, σκεφτομαι να αγορασω την Krups Nespresso Essenza Mini. Κατι που θα πρεπε να ξερω η αν υπαρχει κατι καλυτερο περιπου στην ιδια τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Miatakias είπε

Εκανα όμως ενα Αφρογαλα απίστευτο!  Πρώτη φορά δοκίμασα παγωμένο (είχα επιχειρήσει να κάνω ζεστό αλλα απέτυχα). Έβαλα 50ml γαλα νουνού υψηλής παστερίωσης 1,5% για μια  ώρα στο ψυγείο,  .................

Υποθέτω εννοείς στην κατάψυξη καθώς ψυγείο χρειάζεται ούτως ή άλλως για να συντηρηθεί το υψηλής παστερίωσης.

Μια ώρα μου φαίνεται πολύ, και 10-20 λεπτά είναι αρκετά νομίζω, τουλάχιστον στις δοκιμές που έχω κάνει εγώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, batatoudis είπε

Υποθέτω εννοείς στην κατάψυξη καθώς ψυγείο χρειάζεται ούτως ή άλλως για να συντηρηθεί το υψηλής παστερίωσης.

Μια ώρα μου φαίνεται πολύ, και 10-20 λεπτά είναι αρκετά νομίζω, τουλάχιστον στις δοκιμές που έχω κάνει εγώ..

Ναι κατάψυξη,  ο χρόνος εξαρτάται από το πόσο δυνατό είναι το ψυγείο του καθενός,  γενικά όσο πιο πολύ παγώσει τόσο πιο καλό και φουσκωμένο θα είναι το Αφρογαλα όμως όχι να γίνει πάγος όλο,  οταν αρχίζει να πιάνει παγο εσωτερικά το δοχείο είναι το κατάλληλο για μένα,  μιλάμε το έβαλα στον καφέ από πάνω και κουνούσα το ποτήρι δεξιά - αριστερά και δεν κουνιόταν καθόλου είχε την υφή σχεδόν σαντιγίς... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...