Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σήμερα πήρα και εγώ απο τον Σκλαβενίτη τις κάψουλες COSTA το νούμερο 8.

Σαν συσκευασία είναι πιστό αντίγραφο των γνήσιων καψουλών. Δηλαδή αλουμινένια κάψουλα στο σχέδιο της Nespresso. Αυτό που με εντυπωσίασε είναι ότι όλες στη συσκευασία που πήρα είναι "παραφουσκωμένες". Το αλουμινόχαρτο είναι τσίτα προς τα έξω και σε καμία δεν είναι χαλαρό. 

Η ροή του καφε παρόλο που πάντα πριν τις βάλω στη μηχανή τις κουνάω ήταν χαμηλή στα δυο καφεδάκια που έφτιαξα.

Η γεύση θεωρώ ότι είναι πολύ ωραία και κάνει ωραίο καϊμάκι.

Δυστυχώς δεν βρήκα το 11 ή 12 μιας και μου αρέσουν οι βαριές και πικρές γεύσεις. Θεωρώ όμως, με βάση το 8άρι, ότι θα με καλύψουν πολύ. ΌΜΩΣ στα 2,7€ που τις πήρα σήμερα σε προσφορά και οχι στα 3,7€ αν θυμάμαι καλά της αρχικής τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 12/10/2020 στις 7:31 ΜΜ, Lanc3r είπε

Εχει δοκιμάσει κανένας τους Costa Coffee? Είναι αγγλικοί από ότι διάβασα και τους φέρνει η εταιρεία της Coca Cοla. Η ερώτηση μου είναι βέβαια αν κατασκευαζονται από αλουμίνιο έστω και μόνο στα σημεία πίεσης και τρυπηματος και τι παίζει από γεύσεις!!! 😅

Στην Αγγλία έχει όνομα αλλά όσες φορές πήρα όταν ήμουν διακοπές δεν μου άρεσε.. δεν θα μπω καν στον κόπο να τον δοκιμάσω.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε δεν εχω δοκιμασει καψουλες που γεμιζουν αλλα εχω δει reviews κ μου φενεται μπερδεμα γεμισε αδειασε . Επισης νομιζω ειναι κ ακριβες.

Πηρα κ εγω ενα πακετακι costa costa lungo volume 10 κ ενα ristreto volume 11

Ο lungo μου αρεσε αλλα ο ristreto δεν με τρελανε που εφτιαξα ενα φρεντο.

Προς το παρων για freddο o top μου ειναι o lor 11 ristreto ο lor 12 οnyx κ ο ristreto 10 της nespresso. 
Για lungo,  latte ,capuccino  κτλ μου κανουν ολοι 😆 Και εμενα μου φανηκαν τσιτα γεματες οι καψουλες οντως 😄

Μεχρι τωρα εχω αγορασει lor ,illy ,dimelo ,costa ,costa ,lidl ,jacobs κ οτι πηρα τσαμπα απο nespresso. Θελω ακομα να παρω lavaza που ειχε προσφορα το lidl κ μετα σταματαω γιατι εχω γεμισει καψουλες κ εχω ακομα 10€ κουπονι απο nespresso !

Επεξ/σία από malias4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δοκιμασα μια καψ. Costa signature 8 και μια ristretto 11 , ο signature που ειναι μαλλον το χαρακτηριστικο τους χαρμανι βαση ονομασιας και επιπεδου εντασης ειναι πολυ ιδιαιτερος , δεν μοιαζει με καποιον αλλο στην αντιστοιχη ενταση (τουλαχιστον απ αυτους που εχω δοκιμασει) το σωμα ειναι σχετικα ελαφρυ/αραιο, χωρις εντονη οξυτητα εχει 'λεπτα' αρωματα  ειναι πολυ γλυκος με εντονη επιγευση καραμελας.. Αρκετα καλος για αυτην την ενταση , βεβαια εμενα μ αρεσουν οι πιο μεγαλης εντασης απλα τον πηρα για δω το κλασσικο τους χαρμανι πως ειναι...Θα τον προτεινα σε καποιον που πινει μετρια εντασης καφεδες..

Ο ristretto 11 δεν μ αρεσε πολυ.. Θεωρω οτι δεν εχει κατι το ιδιαιτερο να προσφερη στην κατηγορια καθως ειναι κατι μεταξυ Lavazza Vigoroso 12 και illy Forte (οχι οτι δεν μ αρεσουν αυτοι οι 2), δηλαδη εχει διακριτικο καβουρδισμα/πικριλα  απλα μου φανηκε καπως πιο αδυναμος απ τους αλλους δυο χωρις εντονη επιγευση  (για εμενα ειναι ενα βασικο κριτιριο  η εντονη επιγευση που αφηνει ο καφες στο στομα) .. Δεν ειναι ασχημος αλλα δεν εχει να προσφερη κατι καινουριο ..

Η καψουλα ειναι πολυ καλη με ισως λιγο πιο λεπτο αλουμινιο απο τις αλλες και για αυτο το τρυπημα ειναι πολυ ευκολο και οπως γραφουν και ο Hiddenite/Malias4 ειναι παραγεμησμενη με πολυ ποιοτικο και ενισχυμενο αλουμινοχαρτο (το πιεσα μετα την χρηση και σπαζει δυσκολα) Η εκχυληση ειναι σχετικα αργη αλλα σταθερη και σταξαν 2-3 σταγονιτσες νερο και οι 2 καψ. πριν αρχισει να πεφτει ο καφες,  οι περισσοτερες δεν το κανουν αυτο..

Δοκιμασα και L'or Barista 13 κλασσικα καλος καφες απο L'or δεν μπορω να πω οτι εχει αυτην την χαρακτηριστικη γευση του Οnix 12 με ακομα πιο καβουρδισμενη γεύση  , ειναι περισσότερο κατι μεταξυ Lor supremo 10/ristretto 11 πιο καβουρδισμενος και με γευση πικρης σκουρας σοκολατας/κακαο με δίχως οξύτητα ..

Επισης εχω παρει Starbucks Verona 10 και illy forte, ο Strarbucks verona 10 στο κλασσικο υφος των starbucks με αυτην την 'καμμενη' γευση καπως αλλα μου φαινεται καπως αδυναμος (τον 12αρι απο starbucks δεν τον εχω παρει ουτε τον house blend  αλλα ο decaf  11 μου φαινεται οτι εχει πιο δυνατη γευση!) , χωρις ιδιατερες επιγευσεις κτλ , δεν νομιζω να ξαναπαρω..

Ο illy Forte μου φανηκε καλος αρκετα, 2 καψ. που ηπια κλασσικα εκλεπτισμενη γευση illy χωρις εντονη πικριλα κτλ και αφηνει επιγευση καραμελας ... Θα τον κανω αυτον μια direct συγκριση με lavazza vigoroso 12 συντομα (δηλαδη θα φτιαξω μια καψ. τον καθενα και θα πινω μια τον εναν , μια τον αλλο) γιατι μου φαινεται οτι μοιαζουν αρκετα..

Αυτα ειναι αρχικα συμπερασματα για ολους τους παραπανω καφεδες , χρειαζεται να πιω πολλους για καλυτερα συμπερασματα..

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2020 στις 9:42 ΠΜ, agnostos13 είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς επαναγεμιζόμενες μεταλικές κάψουλες (είτε με καπάκι-είτε με αλουμινόφυλλα) να μας πει αν κάνουν δουλειά;

Έχω δύο μεταλικές με βιδωτό καπάκι. Καταρχήν παίρνουν πολύ λιγότερο καφέ σε σχέση με τις κανονικές κάψουλες. Αν βάλεις ψιλοκομμένο καφέ θα περάσει από τις τρύπες (ή θα τις βουλώσει) και θα έχεις κατακάθι στο φλυτζάνι. Αν βάλεις χοντροκομμένο για να μην περνάει από τις τρύπες θα βγει ζουμί. Δοκίμασα και έξτρα μεταλλικό φίλτρο που συγκρατεί τον ψιλοκομμένο καφέ αλλά πολύ φασαρία για το τίποτα. Μόνο για κανένα fredo και πάλι με πολλές υποχωρήσεις.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα...

Σκέφτομαι για μια μηχανη με κάψουλες να πίνω κανενα εσπρεσακι κρυο το καλοκαιρι κ κανενα καπουτσινο το χειμώνα...

Μου ήρθε μια προσφορά απο το plaisio που δίνει δώρο το aeroccino 3(αυτο κάνει το αφρόγαλα σωστα;)...ηθελα να ρωτήσω είνια όλες οι μηχανές ίδιες για τις κάψουλες nespresso ή έχουν μεγάλες διαφορές...μιλάμε για μια μηχανή απο 70-120ευρω...

Σας ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
50 minutes ago, gagarin said:

Καλησπέρα στην παρέα...

Σκέφτομαι για μια μηχανη με κάψουλες να πίνω κανενα εσπρεσακι κρυο το καλοκαιρι κ κανενα καπουτσινο το χειμώνα...

Μου ήρθε μια προσφορά απο το plaisio που δίνει δώρο το aeroccino 3(αυτο κάνει το αφρόγαλα σωστα;)...ηθελα να ρωτήσω είνια όλες οι μηχανές ίδιες για τις κάψουλες nespresso ή έχουν μεγάλες διαφορές...μιλάμε για μια μηχανή απο 70-120ευρω...

Σας ευχαριστω!!!

ως προς τον καφέ που βγάζουν και τα bar που πετυχαίνουν είναι όλες ίδιες. Οι τιμές αλλάζουν επειδή υπαρχουν διαφορετικά σχέδια/υλικά και κάποιες έχουν επιπλέον λειτουργίες όπως το αυτόματο τρύπημα της καψουλας (οι πιο φθηνές έχουν έμβολο που το πιέζεις με το χέρι όταν βάζεις μέσα την κάψουλα), διαφορετικό μεγεθος δοχείο νερού, επιλογή θερμοκρασίας για τον καφέ, κλπ κλπ κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα και εγώ τις νέες Costa Coffee από γνωστή αλυσίδα (2.70€ νομίζω;). 

Πήρα τους Signature Espresso (ένταση 8), Signature Lungo (7) και Colombia (5). 

Δοκίμασα (σε Freddo Espresso σκέτο) τον Espresso και τον Colombia και έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Δεν είναι δυνατοί καφέδες και δε μου αρέσουν οι δυνατοί κιόλας. Είναι κάψουλες αλουμινίου με καλή ροή. Όντως είναι λίγο φουσκωμένες αλλά δεν αντιμετώπισε η μηχανή κανένα πρόβλημα. Σκέφτομαι να αγοράσω κι άλλους όσο είναι σε πρόσφορα (ή να δοκιμάσω τους Coffee Island μέσω τυχερής πινιάτας που μου βγάζει συνέχεια το efood).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, cris41 είπε

Όντως είναι λίγο φουσκωμένες αλλά δεν αντιμετώπισε η μηχανή κανένα πρόβλημα.

Επειδή πιθανόν κάποιοι να το φαντάζονται σαν πρόβλημα (λογικό), να τονίσω πως είναι ακριβώς το αντίθετο... θέλουμε αν είναι δυνατόν να είναι φουσκωμένες (και οι "καλές" πάντα είναι) γιατί σημαίνει ότι έχουν την σωστή πίεση σαν κάψουλες μέσα για να βγει σωστός ο καφές με το σωστό καϊμάκι κτλ. Εκεί ήταν άλλωστε και το μεγάλο πρόβλημα (μαζί με την ίδια την συσκευασία) με τις επαναγεμιζόμενες που καταλήγεις είτε να πίνεις νεροζούμι με κόκκους είτε να μην περνάει καν το νερό ή με τις φτηνοκάψουλες που έβαζαν παλιά κάτι coffee island κτλ (τις οποίες φίλοι σε προηγούμενες σελίδες λένε ότι άλλαξαν επιτέλους).

Εμένα ο Costa 8ρης που δοκίμασα μου άρεσε.. δεν είδα κάτι τρομερά ενδιαφέρον σε σχέση πχ με dimello ή illy για να τους αναζητήσω αλλά σε προσφορά ίσως τους ξανά αγόραζα.

Επεξ/σία από Craven
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει δοκιμάσει ποτέ κανένας εσπρέσο από E.S.E  pod ? Είναι αυτές οι χάρτινες ταμπλέτες...  Απο οτι κατάλαβα υπάρχουν ειδικές μηχανές που είναι συμβατές αλλα υπάρχουν και κάποια ειδικα εξαρτήματα για να τις χρησιμοποιείς και σε κλασσικές Espresso καφετιέρες με portafilter... 

Όλες είναι ίδιου μεγέθους,  μου έκανε εντύπωση ότι η ποσότητα είναι 7γρ σε κάθε δόση και όχι 5γρ και οι τιμες είναι ίδιες και χαμηλότερες από τις κάψουλες nespresso,  δηλαδή ενδεικτικά επώνυμες  ιταλικές μάρκες όπως Borbone, Kimbo, Lavazza  και άλλες γυρω στα 0,23-0,30 ανα ταμπλέτα υπάρχουν και Illy πιο ακριβα 0,38 περίπου  και άλλες γνωστές μάρκες,  όχι τόση ποικιλία όσο οι Nespresso  βέβαια.. Το κακό είναι ότι δεν τις εχουν supermarkets αλλά μαγαζιά με καφέδες κτλ που βρίσκεις από σκρουτζ... 

Η πιο φθηνή μηχανή είναι στα 70ε (όσο μια nespresso  φθηνο μοντέλο) γνωστής μάρκας καφέδων 15 Bar  μόνο ταμπλέτομηχανή η δεύτερη πιο φθηνή πάει διπλάσια λεφτά... Δεν είναι πολύ δημοφιλής στην Ελλάδα τουλάχιστον αλλά τα δύο γραμμάρια καφέ παραπάνω ίσως κάνουν την διαφορά.. 

Τώρα για τις  Costa caffe ήπια αρκετές καψουλες στο τους 2 τύπους που εχω,  ο  signature 8 είναι πολύ γλυκός με έντονη γεύση καραμέλας σε βαθμό να φέρνει πολύ σε καφε γεύση καραμέλα,  o ristretto 11 είναι και αυτός γλυκός αλλά υπερβολικά ελαφρύς για τον βαθμό καβουρδισματος του,  δεν τον προτείνω 

Λόγο της παραφουσκομενης κάψουλας,  η κάψουλα βρίσκει λίγο σε inissia και πρέπει να σπρώξεις λίγο να πάει στο σωστό σημείο (το ίδιο παθαίνω και με του Lidl που είναι πάρα φουσκωμένες),  η εκχύλιση δεν είναι καλή... Δεν νομίζω να ξαναπάρω 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Nespresso  έβγαλε 3 νέες καψουλες,  τις δίνει με το 0,49/καψ,  εννοείται δεν αγοράζω απλά λέω μήπως κανένας από δω θέλει να δοκιμάσει.. https://www.nespresso.com/gr/el

Επίσης η Starbucks  βγάλαν μια limited lungo 8 έντασης σε κόκκινη συσκευασία που την έχουν πολλά σούπερ μάρκετ https://www.starbucksathome.com/gb/product/holiday-blend-coffee/starbucks-nespresso/

Εγω την έχω βρει τελευταία με τις Starbucks  Verona 10,  roast 11 και decaf 11 αυτή η 'καμένη'  γεύση αρχίζει και μ αρέσει... 

Πηρα και Coffeway decaf σε προσφορα , δεν μ αρεσε καθολου , θυμιζει νες - καφε φιλτρου πιο πολυ παρα εσπρεσσο..

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι απογοήτευση για άλλη μια οι κάψουλες της Coffee Island ως προς την κατασκευή τους.! Είναι κάψουλες μεν αλουμινίου που απλα κόλλησαν ένα αλουμινένιο χαρτάκι από πάνω. Χωρίς "φούσκωμα" χωρίς αέρα να παραμένει φρέσκος ο καφές.

Σαν γεύση πηρα τον Colombia που ήταν οκ.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2020 στις 1:45 ΜΜ, cris41 είπε

Τι απογοήτευση για άλλη μια οι κάψουλες της Coffee Island ως προς την κατασκευή τους.! Είναι κάψουλες μεν αλουμινίου που απλα κόλλησαν ένα αλουμινένιο χαρτάκι από πάνω. Χωρίς "φούσκωμα" χωρίς αέρα να παραμένει φρέσκος ο καφές.

Σαν γεύση πηρα τον Colombia που ήταν οκ.

Μου έστειλαν προσφορά - 20% σήμερα,  μοιάζει αυτός ο Colombia  με αυτόν που δίνουν Take away? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...