Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/11/2020 στις 12:02 ΠΜ, Miatakias είπε

Μου έστειλαν προσφορά - 20% σήμερα,  μοιάζει αυτός ο Colombia  με αυτόν που δίνουν Take away? 

Τώρα είδα την απάντηση σου! όχι αρκετά. 

Update με τις κάψουλες Coffee Island. Είχα δοκιμάσει δύο κάψουλες την προηγούμενη φορά. 

Δοκίμασα σήμερα να ξανά φτιάξω και την ώρα που ξεκίνησε μπούκωσε η μηχανή και έκανε θόρυβο. Την σταμάτησα, έβγαλα την κάψουλα και είχε φύγει ολόκληρο το αλουμινόχαρτο που είχε μπροστά. Σκέφτομαι να τους πάρω τηλ και να τους κράξω αλλά δε ξέρω και αν αξίζει. Φοβήθηκα μη χάλασε η μηχανή καθώς μπούκωσε η μηχανή αλλά έβαλα στη συνέχεια Lor και έβγαλε κανονικά. Τι να πώ!

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, cris41 είπε

Τώρα είδα την απάντηση σου! όχι αρκετά. 

Update με τις κάψουλες Coffee Island. Είχα δοκιμάσει δύο κάψουλες την προηγούμενη φορά. 

Δοκίμασα σήμερα να ξανά φτιάξω και την ώρα που ξεκίνησε μπούκωσε η μηχανή και έκανε θόρυβο. Την σταμάτησα, έβγαλα την κάψουλα και είχε φύγει ολόκληρο το αλουμινόχαρτο που είχε μπροστά. Σκέφτομαι να τους πάρω τηλ και να τους κράξω αλλά δε ξέρω και αν αξίζει. Φοβήθηκα μη χάλασε η μηχανή καθώς μπούκωσε η μηχανή αλλά έβαλα στη συνέχεια Lor και έβγαλε κανονικά. Τι να πώ!

Καλά έκανες και μας ενημέρωσες,  δεν παίρνω με τίποτα από εκεί,  εναν Project εσπρέσο σε πλαστική είχα πάρει  και ήταν χάλια σε ροή και γεύση.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες πηρα απο Σκλαβενιτη ενα πακετο Βonora espresso lungo volume 7 ειναι , κ τωρα που εφτιαξα ενα ειναι αποτυχια σκετη. 
Ενταξει ειναι φτηνο 1.90€ η δεκαδα αλλα σαν να πινω νεροζουμι. Πλαστικη καψουλα δεν εχει καλη ροη κ βγαινει ενα χρωμα νερουλο. Εφτιαξα κ δευτερο κ παλι το ιδιο . 
Οποτε ακυρο απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, malias4 είπε

Χθες πηρα απο Σκλαβενιτη ενα πακετο Βonora espresso lungo volume 7 ειναι , κ τωρα που εφτιαξα ενα ειναι αποτυχια σκετη. 
Ενταξει ειναι φτηνο 1.90€ η δεκαδα αλλα σαν να πινω νεροζουμι. Πλαστικη καψουλα δεν εχει καλη ροη κ βγαινει ενα χρωμα νερουλο. Εφτιαξα κ δευτερο κ παλι το ιδιο . 
Οποτε ακυρο απο εμενα.

Εχω παρει τον Bonora decaf απο Σκλαβενιτη και ηταν χαλια επισης , γενικα αυτες οι φθηνες μαρκες που φερνουν τα σουπερ μαρκετ δεν ειναι καλες γενικοτερα και σε ελληνικους/γαλλικους/νες κτλ... Σε χαμηλη τιμη μονο ο ristretto του LIDL ειναι πολυ καλος .. Εγω θελω να παρω τον Delhaize του ΑΒ γιατι τον βαζει καποιοες φορες σε προσφορα 1+1 συσκευασιες στα 4,30 ευρω νομιζω η μια εχει 22καψ δηλαδη 2x22=44καψ = 0,10 η καψουλα και ειδα την τελευταια φορα που πηγα οτι και στις απλες Delhaize (και οχι μονο στους πιο ακριβους μονοποικιλιακους τυπου  Indonesio κτλ)  εχουν βαλει καψουλα αλουμινιου και εχουν αλλαξη και την συσκευασια.. Δεν περιμενω πολλα, αλλα ποσο χαλια μπορει να ειναι ο ristretto για 0,10 η καψ...

Εχω δοκιμασει μερικους lungo για μενα ο L'or lungo profondo 8 ειναι ο καλυτερος , σε προσφορα τον βρησκεις 2,20-2,50 και τον εχουν και σε οικονομικη συσκευασια των 20καψ σε ακομα καλυτερη τιμη , απο κει και περα ο ILLY lungo ειναι καλος με τις κλασσικα διακριτικα αρωματα τις εταιριας αλλα και ο Starrbucks pike place 7 που εχω πιει ειναι καλος με πιο πικρη γευση οπως ολοι απο αυτην την εταιρια..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω καραντινας ξανα ρχισα να αγοραζω καψουλες.εχω 2 ντουλαπια με τις αγαπημενες μου και οποτε παιζει προσφρορα κανω μαζικη αγορα και ενα αλλο με δοκιμες.

πετυχα σε προσφορα καψουλες starbucks και πρωτη φορα τις πηρα για δοκιμη,εχωντας ακουσει κριτικες κακες.πηρα 5   10δες διαφορετικες ποικιλιες .εχω δοκιμασει espresso roast και ειναι νεροζουμι.καμια σχεση με καφε..τον ηπια η δεν τον ηπια δεν παιζει ρολο.δεν καταλαβα τιποτα.

επισης αγορασα και 2  10δες costa coffee . εχω δοκιμασει τον signature blend και ειναι  νερουλος καφές,αδιάφορος πραγματικά! Κακό καιμακι,αδύναμο σώμα γεύση... Δεν τον προτείνω και δεν θα τον αγορασω αλλη φορα.ηδη τον εχω χαρισει .επισης οι καψουλες παρα φουσκωμενες..

και 3η αγορα ηταν να αγορασω απο coffe island ολες τις καψουλες εκτος απο decafeine.δεν τις εχω δοκιμασει ακομη.

 

επισης πριν κανα 2 μηνες αγορασα απο nespresso master origin peru  & indonisian   που ηταν παρα πολυ καλες..ομως λογο ζητησης δεν τις βρισκω αλλο.πολυ καλος καφες..!!

+ αγορασα επιπλεον καφεδες αρωματικους με γευσεις.παραδειγμα ο καφες με νοτες καραμελας ηταν αδιαφορος.εχω πιει αλλης εταιριας ποιο γευστικο.ομως ο καφες Cocoa Truffle ειναι πολυ καλος.

 

η επομενη μου αγορα ειναι να δοκιμασω και Συλλογές Festive Limited Edition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και παιζει προσφορα στον Μασούτη για Dimello -40% ειπα να δοκιμάσω.

Forte Lungo 8

Espresso Ristretto 10

Δοκιμασα να φτιάξω Lungo. Και οι 2 καψουλες εχουν μια περιεργη για τα γουστα μου γευση, μαλλον "αλμυρη". Δοκιμασα να την "σπασω" με ζαχαρη (εως 1 κουταλακι) είτε με γάλα, αλλα χωρίς αποτέλεσμα. Αν γνωρίζει κάποιος τρόπο για να "προσπερασω" η να "καλύψω" αυτη την επιγευση ας βοηθήσει.

Από τις Nespresso πίνω άνετα, envivo lungo 9, Genova livanto 6 και Roma 8 σκέτους, την Ristretto 10 με μιση κουταλια ζαχαρη για να σπασει την πικριλα.

Αν γνωρίζετε κάποια άλλη γευση που ειναι κοντα, αλλης εταιρείας, προτείνετε να την δοκιμάσω! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sakis_the_fraud είπε

Μιας και παιζει προσφορα στον Μασούτη για Dimello -40% ειπα να δοκιμάσω.

Forte Lungo 8

Espresso Ristretto 10

Δοκιμασα να φτιάξω Lungo. Και οι 2 καψουλες εχουν μια περιεργη για τα γουστα μου γευση, μαλλον "αλμυρη". Δοκιμασα να την "σπασω" με ζαχαρη (εως 1 κουταλακι) είτε με γάλα, αλλα χωρίς αποτέλεσμα. Αν γνωρίζει κάποιος τρόπο για να "προσπερασω" η να "καλύψω" αυτη την επιγευση ας βοηθήσει.

Από τις Nespresso πίνω άνετα, envivo lungo 9, Genova livanto 6 και Roma 8 σκέτους, την Ristretto 10 με μιση κουταλια ζαχαρη για να σπασει την πικριλα.

Αν γνωρίζετε κάποια άλλη γευση που ειναι κοντα, αλλης εταιρείας, προτείνετε να την δοκιμάσω! :D

Απο οτι κατάλαβα σ αρέσουν η χαμηλότερης έντασης καφέδες και όχι πικροι,  απόφυγε τέλειως τους Starbucks,  δεν είμαι σίγουρος ότι μοιάζουν με αυτούς που αναφέρεις παραπάνω αλλά θα σου πρότεινα τους εξής :

Illy classico,  intenso και τον lungo 

L'or splendente 7, Columbia 8  και lungo profondo 

Οι καινούργιοι οι Costa Coffee είναι ήπιοι γενικά με έντονη  επίγευση καραμέλας  τον Espresso  signature 8 και lungo 7 η τον 10.. 

Ολες αυτές έχουν κάψουλα αλουμινίου επίσης... 

 

 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/11/2020 στις 11:19 ΜΜ, gagarin είπε

καλησπέρα!!!
έχει καποιος φίλος άποψη για τον decaf που βγαζει η illy?

Ναι , τον εχω δοκιμασει ,ειναι  πολυ καλος, ειναι σχετικα γλυκος με ηπιο καβουρδισμα ειναι περιπου οπως ο Illy classico αλλα με λιγετερη γευση επειδη δεν εχει καφεινη..

Εγω πινω decaf γενικα και εχω δοκιμασεικαι  καποιους αλλους ,  θα σου πω την αποψη μου. .

L'or decaf 9,  δεν ειναι κακος , ενταση ειναι 9 νομιζω αλλα γενικα ειναι ελαφρης με διακριτικη γευση , εχει και καποια οξυτητα..

Starbucks decaf 11 , ειναι ιδιος με τον roast 11 περιπου , αν σου αρεσει αυτη η "καμμενη" γευση των strabucks θα σ αρεσει.. Ειναι σιγουρα ο πιο καβουρδισμενος/πικρος και με εντονη γευση decaf που μπορεις να βρεις. Μερικες φορες μ αρεσει να πινω starbucks καφεδες με αυτην την εντονη γευση καβουρδισμενου καποιες αλλες θελω κατι πιο ηπιο..

Lavazza  decaf rico 6.. Πολυ καλος αν και η ενταση ειναι 6 νιωθεις εντονες γευσεις/επιγευσεις , καραμελα πιο πολυ..

Nespresso ristretto italiano 10 decaf , ενδεχομενως ο καλυτερος decaf , ειναι σχετικα υψηλης  εντασης και ειναι σχεδον ιδιος με τον καλυτερο nespresso καφε κατα την γνωμη μου  , τον ristretto italiano 10 αλλα ειναι ακριβος αρα δεν τον αγοραζω..

The ones to avoid!

Δεν μ αρεσαν καθολου! Νερουλοι, αγευστοι , αδιαφοροι..

Coffeway decaf

Dimello decaf 7

Bonora decaf  (Σκλαβενιτης)

Αν μπορουσα να τους βαλω σε μια σειρα με κριτηριο καθαρα τη γευση:

1. Nespresso ristr. ital. decaf 10

2. Lavazza rico 6 decaf

3. Illy decaf

4 .Strabucks decaf 11

5. L'or decaf 9

 

 

 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με ανακύκλωση τι κάνετε με τις κάψουλες; Τις πήγαινα σε τσάντα στα Starbucks αλλά σταμάτησαν να δέχονται λόγω covid (από πριν το lockdown). Τι άλλη λύση που να βολεύει υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω δοκιμασει πολλες διαφορετικες καψουλες, της Nespresso ειναι σε αλλο level σε αρωμα και γευση. Οι μονες καψουλες που την πλησιαζουν ειναι της Starbucks (οταν παιζει προσφορα αγοραζω)

Επεξ/σία από SeriesX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα σε προσφορά τις νέες Starbucks Christmas και η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν αρκετά. 

Όπως είπα και πιο πάνω το θέμα με τις κάψουλες coffee island συνεχίζεται.. Άλλες 2 πεταμένες κάψουλες (4 μέχρι στιγμής στο σύνολο).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι περισσοτερες καωουλες δεν εχουν και κατι ιδιαιτερο.

Απο καινουργιες οι ocsta μου φανηκαν και μενα νερουλες.

Ευχαριστη εκλπηξη οι lungo του Lidl, τιμιοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Miatakias είπε

Ναι , τον εχω δοκιμασει ,ειναι  πολυ καλος, ειναι σχετικα γλυκος με ηπιο καβουρδισμα ειναι περιπου οπως ο Illy classico αλλα με λιγετερη γευση επειδη δεν εχει καφεινη..

Εγω πινω decaf γενικα και εχω δοκιμασεικαι  καποιους αλλους ,  θα σου πω την αποψη..

L'or δεν ειναι κακος , ενταση ειναι 9 νομιζω αλλα γενικα ειναι ελαφρης με διακριτικη γευση , εχει και καποια οξυτητα..

Starbucks decaf 11 , ειναι ιδιος με τον roast 11 περιπου , αν σου αρεσει αυτη η "καμμενη" γευση των strabucks θα σ αρεσει.. Ειναι σιγουρα ο πιο καβουρδισμενος/πικρος και με εντονη γευση decaf που μπορεις να βρεις. Μερικες φορες μ αρεσει να πινω starbucks καφεδες με αυτην την εντονη γευση καβουρδισμενου καποιες αλλες θελω κατι πιο ηπιο..

Lavazza  decaf rico 6.. Πολυ καλος αν και η ενταση ειναι 6 νιωθεις εντονες γευσεις/επιγευσεις , καραμελα πιο πολυ..

Nespresso ristretto italiano 10 decaf , ενδεχομενως ο καλυτερος decaf , ειναι σχετικα υψηλης  εντασης και ειναι σχεδον ιδιος με τον καλυτερο nespresso καφε κατα την γνωμη μου  , τον ristretto italiano 10 αλλα ειναι ακριβος αρα δεν τον αγοραζω..

The ones to avoid!

Δεν μ αρεσαν καθολου! Νερουλοι, αγευστοι , αδιαφοροι..

Coffeway decaf

Dimello decaf 7

Bonora decaf  (Σκλαβενιτης)

Αν μπορουσα να τους βαλω σε μια σειρα με κριτιριο καθαρα τη γευση:

1. Nepresso ristr. ital. decaf 10

2. Lavazza rico 6 decaf

3. Illy decaf

4 .Strabucks decaf 11

5. L'or decaf 9

Σε ευχαριστω πολυ!!!
Έκανα σήμερα αγορά και lor (τις είχε προσφορά ο Σκλαβενίτης 2,88) k Starbucks k illy από το μάρκετ...όλα decaf 

Μεχρι τώρα πίνω Nespresso decaf k μια 10αδα από coffee island (που δεν με συγκίνησε)

Θα έλεγα το vivato lungo decaf k τον ispirazzione ristretto decaf (τον κάνω αμερικανο)...

θα έλεγα ότι το vivato lungo μου κάθετε καλύτερα...αλλά θα δοκιμάσω και αυτές που πήρα σήμερα...

7 ώρες πριν, archimidis είπε

Σχετικά με ανακύκλωση τι κάνετε με τις κάψουλες; Τις πήγαινα σε τσάντα στα Starbucks αλλά σταμάτησαν να δέχονται λόγω covid (από πριν το lockdown). Τι άλλη λύση που να βολεύει υπάρχει;

Δοκίμασε με την υπηρεσία της Nespresso...και ζητά και σακούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, cris41 είπε

Αγόρασα σε προσφορά τις νέες Starbucks Christmas και η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν αρκετά.

Πολύ καρβουδισμένες και νερουλές. Δεν μου άρεσαν καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...