Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Edit: Λάθος post (αντί να κάνω edit το προηγούμενο μου και το έκανα παράθεση.. σπίρτο είμαι :) )
 

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2020 στις 2:19 ΜΜ, Miatakias είπε

με τον Borbone Nero (φημισμενος Ναπολιτανικος καφες) που ειναι ο αντιστοιχος δυνατος

Το ανασύρω μετά από καιρό για να βοηθήσω όσο μπορώ στο νήμα. Ο μαύρος (o' ner' που λεν' και οι Ναπολετάνοι) είναι αν δεν κάνω λάθος, κατά πολύ μεγάλο ποσοστό robusta. Θα έλεγα πως μια γεύση πιο κοντά στα δικά μας δεδομένα (τα ελληνικά), είναι ο blu, με αναλογία της τάξης 80:20, που προσωπικά αποτελεί και τη χρυσή τομή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2020 στις 12:37 ΠΜ, Miatakias είπε

Για τον Borbone  το εχω ψάξει στο Amazon και παρα πολλοί έχουν το ίδιο πρόβλημα σε πολλές καψουλες.

Επειδή μόλις διάβασα τα σχόλια στο Amazon, φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα παρτίδας / προμηθευτή. Διαβάζω για μειωμένη ροή, διαβάζω όμως και για παραγγελίες (στο ίδιο section πάντα) όπου πληρώθηκε καφές και έφτασαν φλιτζάνια, ζάχαρη και αναδευτήρες 😂 (και όχι μια και δυο φορές). Επομένως, μοιάζει είτε για παρτίδα κακή είτε για ιμιτασιόν κάψουλες είτε δεν ξέρω και γω τι. Προσωπικά και μετά από 9 κουτιά των 50, που έχουμε παραγγείλει (είμαστε στο 7ο αν δεν κάνω λάθος), δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα μειωμένης ροής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και Χρονια Πολλά

Ο Αη Βασιλης μου έφερε δώρο φετος μια Krups Inissia. Δεν πολυεπινα εσπρεσσακια, μονο κανα φρεντο εσπρεσσο που και που και Jacobs στιγμιαιο

Τώρα, η αλήθεια ειναι οτι μου αρέσει ο espresso/lungo της Jacobs

1) Κάθε πότε χρειάζεται αφαλάτωση? Παστίλιες η υγρό? Της Krups η κάποιας άλλης? Εχουν τα μεγαλα Super?

https://www.skroutz.gr/c/4133/axesouar-kafetieras/f/1089911/katharismos-afalatosi.html

2) Συνήθως πίνω 2πλο lungo για επαρκή ποσότητα. Υπάρχει θέμα άμα την δουλεύω βάζοντας 2 κάψουλες συνεχόμενες?

Επεξ/σία από tutuyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tutuyo είπε

1) Κάθε πότε χρειάζεται αφαλάτωση? Παστίλιες η υγρό? Της Krups η κάποιας άλλης? Εχουν τα μεγαλα Super?

1 φορα το ετος , βαζεις οτι μαρκα γουσταρεις ή απλο "ξυνο"

2 λεπτά πριν, tutuyo είπε

2) Συνήθως πίνω 2πλο lungo για επαρκή ποσότητα. Υπάρχει θέμα άμα την δουλεύω βάζοντας 2 κάψουλες συνεχόμενες?

Εγω καθημερινα τον κανω με 3 καψουλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Επειδή μόλις διάβασα τα σχόλια στο Amazon, φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα παρτίδας / προμηθευτή. Διαβάζω για μειωμένη ροή, διαβάζω όμως και για παραγγελίες (στο ίδιο section πάντα) όπου πληρώθηκε καφές και έφτασαν φλιτζάνια, ζάχαρη και αναδευτήρες 😂 (και όχι μια και δυο φορές). Επομένως, μοιάζει είτε για παρτίδα κακή είτε για ιμιτασιόν κάψουλες είτε δεν ξέρω και γω τι. Προσωπικά και μετά από 9 κουτιά των 50, που έχουμε παραγγείλει (είμαστε στο 7ο αν δεν κάνω λάθος), δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα μειωμένης ροής. 

Φιλε εγω τους πηρα απο ενα μαγαζι εντος Αττικης τοus Nero , Blu,  D'oro ολοι εχουν πολυ αργη ροη σε σημειο να πεφτει πολλες φορες σταγονα σταγονα ο καφες αλλα ο nero και ο blu κανουν κανονικα πληρη εκχυλιση ο d'oro ομως στις 10 περιπου καψουλες που δοκιμασα οι 8 τουλαχιστον εκαναν 15-20 ml εκχυλιση το πολυ . η μηχανη δουλεψε λιγο και σταματαγε , πολλοι το αναφερουν αυτο στο amazon.. Ο d'oro δεν μ αρεσει πολυ ετσι κι αλλιως που ειναι ολος arabica ομως ο blu και ειδικα ο nero (ολος robusta νομιζω) που εχει πιο εντονη γευση ειναι απο τους καλυτερους καφεδες που εχω πιει σε nespresso (αν οχι ο καλυτερος) και θα τον καθιερωσω... Εχεις δοκιμασει τον rosso (κοκκινο) ? Θελω να τον παρω αυτον αλλα δεν μπορω λογο καραντινας..

Τους παιρνεις απο Ελλαδα η απο αμαζον/εξωτερικο? Ποσο αν επιτρεπεται? (αν θες στειλε σε p.m για να μην επιβαρυνουμε το τοπικ με τιμες/ κτλ..)

6 ώρες πριν, tutuyo είπε

Καλησπέρα και Χρονια Πολλά

Ο Αη Βασιλης μου έφερε δώρο φετος μια Krups Inissia. Δεν πολυεπινα εσπρεσσακια, μονο κανα φρεντο εσπρεσσο που και που και Jacobs στιγμιαιο

Τώρα, η αλήθεια ειναι οτι μου αρέσει ο espresso/lungo της Jacobs

1) Κάθε πότε χρειάζεται αφαλάτωση? Παστίλιες η υγρό? Της Krups η κάποιας άλλης? Εχουν τα μεγαλα Super?

https://www.skroutz.gr/c/4133/axesouar-kafetieras/f/1089911/katharismos-afalatosi.html

2) Συνήθως πίνω 2πλο lungo για επαρκή ποσότητα. Υπάρχει θέμα άμα την δουλεύω βάζοντας 2 κάψουλες συνεχόμενες?

Γουστα ειναι αυτα αλλα προσωπικα τους Jacobs τους θεωρω τον χειροτερο επονυμο καφε για νεσπρεσσο .. Εχω πιει lungo 6 , espresso 10 , ristretto 12 τον τελευταιο αυτες τις μερες τον πινω , ειναι δυνατος αρκετα πικρος και ξυλοδες και οπως εχει πει και ενα μελος εδω ο malias νομιζω μοιαζει με τον Lo'r Barista 13 , ενταξη πινεται αλλα υπαρχουν πολλοι καλυτεροι σε ιδιες τιμες περιπου . Δοκιμασε μερικους L' or στην ενταση που πινεις , αν σου αρεσουν καβουρδισμενοι πολυ παρε τον Onyx 12 ...η και μαρκες οπως illy και Dimello αντιστοιχα..Οι Strabucks εχουν πολλη εντονη γευση αλλα ετοιμασου για πολλη πικρα/καμμενη γευση σε υψηλες εντασεις .. Παρε lor lungo profondo 8 για lungo η illy lungo!

Αφαλατωση εγω θα κανω αυτες τις μερες για πρωτη φορα στους 8 μηνες που την εχω με ξυνο , εκανα πριν 2 μερες παλι σε εναν βραστηρα με 50γρ (40 σεντς) και τον κανει λαμπηκο , πιστευω στη νεσπρεσσιερα  25γρ φτανουν και περισσευουν (καλυτερα πιο συχνα και 25γρ  παρα 50γρ και πιο αραια πιστευω) σε καθε περιπτωση ειναι πολυ φθηνο..

Πηρα και Lavazza ristretto 11 που δεν τον εβρισκα  στα περισσοτερα σουπερ μαρκετ που πηγαινω  συχνα και μαλλον ανακαλυψα τον λογο , πανω το κουτι λεει 25ml και οχι 40 αρα ειναι φτιαγμενος μονο για τις νεσπρεσσο που εχουν επιλογη ριστρεττο 25ml. Ενταξη ειναι οσο ειναι ζεστος εχει ωραια γευση , εντονα αισθανεσαι τα δημητριακα οπως σε ολους τους lavazza αλλα οταν κρυονει η γευση γινεται πολυ "κενη" χωρις επιγευση , μοιαζει αρκετα με τον lavazza vigoroso 12 ...

Καλη εντυπωση μου εκανε ο Lungo 5 του LIDL , τον περιμενα χειροτερο , ειναι αρκετα καλος για την τιμη του (1,90) μονο που η καψουλα κουμπονει δυσκολα και δεν μ αρεσει αυτο , αντιθετως αλλαξα τη θετικη γνωμη για τον ristretto 10 του lidl. Ειχα μια καψουλα ξεχασμενη και τον εφτιαξα μαζι με εναν lor ristretto 11 (που μ αρεσει μεν αλλα δεν ειναι και απο τους αγαπημενους μου) και τους επινα ταυτοχρονα , ενω εχει καλη γευση και παρομοια με τον lor στην πρωτη επαφη με το στομα δεν αφηνει καθολου επιγευση και  αισθανεσαι πολυ "κενη" την γευση , αντιθετως ο lor 11 ειχε εντονη επιγευση/αρωματα, δεν αξιζει για λιγα σεντς να θυσιασεις την ποιοτητα (οταν ειναι σε προσφορα ο lor η καποιος αλλος ποιοτικης μαρκας).

Τωρα θελω να δοκιμασω τον Tiziano Bonini διαφορους τυπους  που εχω δει καλα λογια σε ελληνικο και ξενο επιπεδο , τις εχουν επιλεγμενα μαγαζια και οχι σουπερ μαρκετ , οταν ανοιξουν τα μαγαζια ομως..

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Miatakias είπε

Αφαλατωση εγω θα κανω αυτες τις μερες για πρωτη φορα στους 8 μηνες που την εχω με ξυνο , εκανα πριν 2 μερες παλι σε εναν βραστηρα με 50γρ (40 σεντς) και τον κανει λαμπηκο , πιστευω στη νεσπρεσσιερα  25γρ φτανουν και περισσευουν (καλυτερα πιο συχνα και 25γρ  παρα 50γρ και πιο αραια πιστευω) σε καθε περιπτωση ειναι πολυ φθηνο..

Ξυνο, εννοώντας; (εκτός και έγινε λάθος με την αυτόματη συμπλήρωση και ήθελες να γράψεις ξύδι; ). Αν ισχύει η υποψία μου, τότε επιβεβαιώνω και εγώ (χρόνια τώρα, είτε αυτό είναι brikka της bialetti είτε καφετιέρα απλή είτε η inissia, ξύδι - νερό και γίνεται σαν καινούρια). 

7 ώρες πριν, Miatakias είπε

Φιλε εγω τους πηρα απο ενα μαγαζι εντος Αττικης τοus Nero , Blu,  D'oro ολοι εχουν πολυ αργη ροη

Για αυτό και ανέφερα πρόβλημα παρτίδας (ενδεχομένως). Μήπως ψώνιζε και το μαγαζί αυτό από Amazon (υποψιάζομαι ποιό μπορεί να είναι) και το πρόβλημα μετακύλησε και Ελλάδα; 😂

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Ξυνο, εννοώντας;

κιτρικό οξύ , https://www.sunspices.gr/spices-el/articles/xuno-157.html

http://www.anatoli-spices.gr/products.php?pid=50&ptid=1&i=1

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, villasg είπε

Ευχαριστώ. 

Λέω να παραμείνω στο οξικο οξύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Ευχαριστώ. 

Λέω να παραμείνω στο οξικο οξύ. 

Απο το ιντερνετ ψαχνοντας ειδα οτι το προτειναν πολλοι σε διαφορες σελιδες το κιτρικο οξυ , μπορει να σου ακουγεται  χημικο με την κακη εννοια η κατι τετοιο αλλα αυτοι οι κρυσταλλικοι κοκκοι ειναι ενα φυσικο χημικο συστατικο και χρησιμοποιουνται ευρεως στην μαγειρικη/ζαχαρπλαστικη ως συντηριτικο π.χ για μαρμελαδες , αναψυκτικα κτλ και αυτη η ουσια βγανει απ το λεμονι και αλλα φρουτα..

Δηλαδη ειναι κατι που τρωγεται και ειναι τελειως αοσμο σε αντιθεση με το ξυδι , αν εχεις καποιον βραστηρα η αλλο σκευος με αλατα , δοκιμασε το εκει να δεις οτι κανει πολυ καλη δουλεια αοσμα! Απο γνωστη αλυσιδα το παιρνω 40 σεντς τα 50γρ...

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, ίσα ίσα. Κιτρικό οξύ υπάρχει σε σεβαστή περιεκτικότητα άλλωστε, στα λεμόνια.

Το είπα κυρίως, από άποψη αποτελεσματικότητας και προτέρης εμπειρίας και μόνο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2021 στις 2:18 ΠΜ, Miatakias είπε

Γουστα ειναι αυτα αλλα προσωπικα τους Jacobs τους θεωρω τον χειροτερο επονυμο καφε για νεσπρεσσο .. Εχω πιει lungo 6 , espresso 10 , ristretto 12 τον τελευταιο αυτες τις μερες τον πινω , ειναι δυνατος αρκετα πικρος και ξυλοδες και οπως εχει πει και ενα μελος εδω ο malias νομιζω μοιαζει με τον Lo'r Barista 13 , ενταξη πινεται αλλα υπαρχουν πολλοι καλυτεροι σε ιδιες τιμες περιπου . Δοκιμασε μερικους L' or στην ενταση που πινεις , αν σου αρεσουν καβουρδισμενοι πολυ παρε τον Onyx 12 ...η και μαρκες οπως illy και Dimello αντιστοιχα..Οι Strabucks εχουν πολλη εντονη γευση αλλα ετοιμασου για πολλη πικρα/καμμενη γευση σε υψηλες εντασεις .. Παρε lor lungo profondo 8 για lungo η illy lungo!

Οπως ειπες περι ορεξεως...

Προσωπικα δοκιμασα ολους αυτους που πωλουνται στο Σουπερ (Illy,Dimello, L'Or) και δεν μου αρεσε κανενας. L'OR μου εβγαζε κατι σαν ταγγιλα

Ειδικα Illy νομιζω ειχε και πλαστικες καψουλες που δεν καθοταν καλα

Προσωπικα κανω μιξη με Jacobs σε lungo και μαμα Nespresso σε εσπρεσσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/1/2021 στις 1:37 ΜΜ, tutuyo είπε

Οπως ειπες περι ορεξεως...

Προσωπικα δοκιμασα ολους αυτους που πωλουνται στο Σουπερ (Illy,Dimello, L'Or) και δεν μου αρεσε κανενας. L'OR μου εβγαζε κατι σαν ταγγιλα

Ειδικα Illy νομιζω ειχε και πλαστικες καψουλες που δεν καθοταν καλα

Προσωπικα κανω μιξη με Jacobs σε lungo και μαμα Nespresso σε εσπρεσσο

Α οκ άμα έχει τις  δοκιμάσει και δεν σ αρέσουν παω πασο.. Τον lungo Jacobs 8 δεν το έχω δοκιμάσει ο 6 δε μ αρέσε.. Από nespresso δεν μ άρεσαν οι lungo οι δοκιμαστικοί θυμάμαι αλλά δεν μπορείς να κρίνεις αντικειμενικά από μια κάψουλα μόνο.. Nespresso μ αρέσει ο ristretto italiano 10 και ο αντίστοιχος decaf αλλά και ο Napoli 13..

Επίσης οι Illy έχουν μεταλλικη κάψουλα,  πλαστικουρα είναι της Dimello... 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2020 στις 2:03 ΜΜ, suspiria είπε

Μολις δοκιμασα τον Costa the bright blend.

Στην αρχη αρχισε να τρεχει σκετο νερο μετα αρχισε να βγαινει και ο καφες αλλα με πολλη μικρη ροη ζοριστηκε η μηχανη σε καποια φαση ακουγοταν να δουλευει αλλα καφες δεν εβγαινε.Ελπιζω να μην ειναι ολες οι καψουλες ετσι προβληματικες.Προφανως ειτε θα ειναι πολυ λεπτοκομμενος ειτε εχει αρκετη ποσοτητα μεσα.

Τελικά άλλαξα γνώμη.Ετυχε μόνο η πρώτη κάψουλα να είναι έτσι.Μια χαρά καφές είναι και χθες επειδή μου τελείωσε ο χύμα καφές αναγκάστηκα να ανοίξω δύο τέτοιες κάψουλες για να κάνω καφέ σε μια φορητή εσπρεσιερα που έχω στη δουλειά.Με το που έσκισα το αλουμινόχαρτο να βγάλω τον καφέ ευωδιασε όλο το γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...