Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, suspiria είπε

Τελικά άλλαξα γνώμη.Ετυχε μόνο η πρώτη κάψουλα να είναι έτσι.Μια χαρά καφές είναι και χθες επειδή μου τελείωσε ο χύμα καφές αναγκάστηκα να ανοίξω δύο τέτοιες κάψουλες για να κάνω καφέ σε μια φορητή εσπρεσιερα που έχω στη δουλειά.Με το που έσκισα το αλουμινόχαρτο να βγάλω τον καφέ ευωδιασε όλο το γραφείο.

lol φορητη επρεσσιερα ειναι εκεινα τα μακροστενα χειροκινητα μηχανακια που βαζεις καψουλες και πιεζεις λες και φουσκονεις με τρομπα?? Τα εχω δει στην τηλεωραση , κανουν αξιοπρεπη εσπρεσσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω αυτο και κανει καταπληκτικο καφεδακι https://www.objectswelove.com/product/p-minipresso-gr/?attribute_pa_color=black&gclid=Cj0KCQiA0fr_BRDaARIsAABw4Eseh8kwDoh695M3Px5CP-mLv6PHF57v2uG2xqw84egXi29G5WkoHA0aAkjrEALw_wcB

παλαιοτερα ειχα αυτο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, suspiria είπε

εχω αυτο και κανει καταπληκτικο καφεδακι https://www.objectswelove.com/product/p-minipresso-gr/?attribute_pa_color=black&gclid=Cj0KCQiA0fr_BRDaARIsAABw4Eseh8kwDoh695M3Px5CP-mLv6PHF57v2uG2xqw84egXi29G5WkoHA0aAkjrEALw_wcB

παλαιοτερα ειχα αυτο 

 

Το παλιο στο βιντεο φαινεται πιο αυτοματο με μπαρομετρακι επανω

Αυτο που εχεις τωρα ελεγα.. ωραιο φαινεται..]

Εκανα αφαλατωση για πρωτη φορα με 25γρ ξυνο , φαινεται οτι καθαρισε καθως το νερο που εβγαζε ηταν θολο αρκετα ειχε κοκκοι  καφε , και το δοχειο  εγινε πεντακαθαρο, το καθαρισα βεβαια και με σαπουναδα κτλ . Ο πρωτος καφες που εκανα ηταν ενας jacobs 12 ristretto δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου αλλα μου φανηκε η γευση πιο "καθαρη" , πιο ατοφια  , δεν ξερω πως να το πω αλλα ενω τις προηγουμενες 4-5 καψ που ειπια απο αυτον τον καφε δεν μ αρεσε , τωρα μου φανηκε καλυτερος , ισως να εναι η ιδεα μου τι να πω..Δεν διεκρινα παντως καποια εξωγενης γευση που φερνει σε λεμονι  η κατι τετοιο.

Η δευτερη ομως μια lavazza ristretto με το που πατησα το κουμπι αργησε να πεσει ο καφες , μετα εβγαλε νερο στην αρχη και τελικα στο φλιτζανι δεν επεσε ουτε η μιση ποσοτητα , τον υπολοιπο καφε τον ειδα στο δοχειο υγρων (ηταν σκουρο νερο με καφε οχι σκετο) ..

Εχω χρησιμοποιησει 24 καψ. lavaza συνολικα και καμια δεν ειχε τετοιο προβλημα , ισα-ισα που ειχαν αψογη συμπεριφορα , ελπιζω να μην πηγε κατι στραβα στην διαδικασια αφαλατωσης , παντως σε αμαζον κτλ εχω δει παραπανω με δυσλειτουργιες για τις lavazza ..

Ειχε ποτε κανενας προβλημα με την καψ της lavazza?

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Update μετά τις δοκιμές απο τις παραπάνω κάψουλες των Coffee Berry:

Είναι αλουμινίου αλλά η μηχανή ζορίζεται αρκετά με αποτέλεσμα να αργεί να βγάλει καφέ. 

Μου άρεσαν αρκετά οι Oro (ο καλύτερος για εμένα), Rubine & Coral. Λιγότερο οι καφέδες Pearl. 

Μεγάλο φάουλ που ο Topaz είναι ντεκαφεινέ και δε το γράφει στο efood (ωραίος καφές βέβαια).

Γενικά στην τιμή που τις πήρα θα τις ξανά αγόραζα. Στην αρχική τους τιμή για κανένα λόγο καθώς θα στραφώ σε άλλες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω απ την εμπειρια που ειχα με τον PROJECT ESPRESSO απο COFFE ISLAND και με τον ντεκαφ απο COFFEWAY (αγορασμενο απο super market) δεν ψηνομαι να  δοκιμασω απο καφεκοπτια τυπου Λουμιδης , CoffeLab , Coffe Burry κτλ ..

Η NESPRESSO εβγαλε 6 καινουργιους lungo σε διαφορες εντασεις με ονοματα πρωτευουσων απο ολον τον κοσμο οπως Buenos Aires , Tokyo , Cape Town κτλ με 0,41/καψ. https://www.nespresso.com/gr/el/order/capsules\

Εγω πηρα 3 τυπους Tiziano Bonini (ristretto 8 , eccelso 9 , decaf 5), μαρκα που δεν βρησκεις στα σουπερ μαρκετ αλλα σε επιλεγμενα μαγαζια με καφεδες.. Δεν τρελαθηκα , ναι μεν εχει γευση ιδιαιτερη αλλα που παει πολυ προς την γευση του ελληνικου καφε και δεν μ αρεσει αυτο..Ολοι οι τυποι μοιαζουν μεταξυ τους, χωρις να εχουν  "βαθος" σε γευση/επιγευση και  αρωματα .. Σαν πιο καλο απο αυτους θα ελεγα τον ντεκαφ αλλα δεδομενου οτι δεν υπαρχει στα σουπερ μαρκετ και τον βρησκεις με 0,28 - 0,30/καψ. δεν θα ξαναπαρω τη στιγμη που βρησκω Starbucks decaf και Lavazza  rico decaf 6 πιο φθηνα σε ΣΜ σε προσφορα και ειναι πολυ καλυτεροι..

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι οι 3 αυτοι τυποι εχουν 3 διαφορετικους τυπους καψουλας (ολες πλαστικες φυσικα). Ροη ολες ειχαν γρηγορη και καλη , η  καψουλα του ριστρεττο ειχε δυσκολο κουμπομα παροτι ειχε αλουμινοχαρτο εκει που τρυπαν τα μαχαιρια (τυπου lavazza , coffeway) και παραδόξως οι αλλες δυο που εχουν πλαστικο εκει που τρυπαν τα μαχαιρια , το τρυπιμα/κουμπομα ηταν πιο ευκολο/ήπιο..

Τωρα θελω να δοκιμασω Lor Indonesia 9 και Starbucks Sumatra 10 αλλα και Borbone decaf..

Και κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση,  η Illy αντι να ρίξει τις τιμες στις καψουλες  τις αναιβαζει , βλεπω online σε 2 απο τις πιο μεγαλες αλυσιδες ΣΜ κοστιζουν 4,50 αρχικη τιμη απο 4,30 που τις ειχαν .. Τους δοκιμασα ολους και ενω εχουν ωραια χαρακτηριστικα ειναι αρκετα αδυναμοι σε σχεση με π.χ τους Lor που εχουν πιο εντονη γευση , εξίσου  αλουμινιου καψ. , μεγαλητερη γκαμα να διαλεξεις και πολυ καλυτερη (αρχικη και με εκπτωση)  τιμη + καποιες καψ. Illy εχουν και προβλημα με χαμηλη ροη..

Πλακα κανουν οι ανθρωποι που θα παρω καφε με 4,50 , και δεν παω να παρω Nespresso ristretto italiano απο μπουτικ nespresso που ειναι καφεδαρα με 3,90...

Oπως το πανε μονο ο Αντρεα Μποτσελλι θα τις πινει στις διαφημισεις!😁

 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά να ρωτήσω κάτι 

Στη δουλειά έχουμε αυτή τη μηχανή 

https://www.skroutz.gr/s/4548246/Krups-Nespresso-Inissia-Καφετιέρα-1260W-White.html

Μιας και που και που πίνω ντεκαφεινε, τι τύπου κάψουλες πρέπει να αγοράσω γι αυτή τη μηχανή; οι κάψουλες πχ που είναι συμβατές γράφουν nespresso? 

Have no idea... ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Παιδιά να ρωτήσω κάτι 

Στη δουλειά έχουμε αυτή τη μηχανή 

https://www.skroutz.gr/s/4548246/Krups-Nespresso-Inissia-Καφετιέρα-1260W-White.html

Μιας και που και που πίνω ντεκαφεινε, τι τύπου κάψουλες πρέπει να αγοράσω γι αυτή τη μηχανή; οι κάψουλες πχ που είναι συμβατές γράφουν nespresso? 

Have no idea... ευχαριστώ

Ναι nespresso.

Νομιζω το πιο ευκολο εκτος απο online παραγγελια ειναι οι starbucks που κυκλοφορουν στα supermarket.

 

Υπαρχουν και παμπολες τυπου nespresso αλλα προσωπικα μετα απο μερικες δοκιμες δεν βγαζουν καν καφε, οποτε μονο original 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, imr είπε

Υπαρχουν και παμπολες τυπου nespresso αλλα προσωπικα μετα απο μερικες δοκιμες δεν βγαζουν καν καφε, οποτε μονο original

@margaritagr μια χαρα δουλεύουν και οι άλλες μάρκες, τουλάχιστον οι γνωστές πχ. lor, lavazza, jacobs, illy κλπ.

Κάποιες έχουν αλουμινένιες καψουλες και άλλες είναι πλαστικές.

Επεξ/σία από djcat
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/3/2021 στις 12:39 ΜΜ, margaritagr είπε

Παιδιά να ρωτήσω κάτι 

Στη δουλειά έχουμε αυτή τη μηχανή 

https://www.skroutz.gr/s/4548246/Krups-Nespresso-Inissia-Καφετιέρα-1260W-White.html

Μιας και που και που πίνω ντεκαφεινε, τι τύπου κάψουλες πρέπει να αγοράσω γι αυτή τη μηχανή; οι κάψουλες πχ που είναι συμβατές γράφουν nespresso? 

Have no idea... ευχαριστώ

Nespresso  συμβατες καψουλες,  έχει σε όλα τα σούπερ μάρκετ... Από γνήσιες nespresso σου πρότεινω  ristretto italiano 10 decaf αλλα η κάψουλα κοστίζει 0,40 σεντς και πρέπει να πας από nespresso boutique η να παραγγείλεις online 5 συσκευασίες τουλάχιστον. Επειδή πίνω κι εγω decaf  και έχω πιει από πολλές μάρκες των σούπερ μάρκετ σου πρότεινω αν σου αρέσουν οι πιο απαλές γεύσεις να πάρεις τον  Lavazza Rico decaf 6 (μπλε συσκευασία) ενώ αν σ αρέσουν οι πιο δυνατές/πικρές γεύσεις πάρε Starbucks decaf 11. Μακριά από Dimello decaf 7,  και CoffeWay decaf (είναι νερουλοι και αγευστοι),   ενώ ο L'or decaf 9 (μπλε συσκευασία)  και ο Illy decaf  είναι  κάπως ελαφριοι αλλά πίνονται... Σε προσφορά όλους αυτούς σε σούπερ μάρκετ τους βρίσκεις από 2,50 -  3 ευρω την 10αδα...

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2021 στις 12:39 ΜΜ, margaritagr είπε

Παιδιά να ρωτήσω κάτι 

Στη δουλειά έχουμε αυτή τη μηχανή 

https://www.skroutz.gr/s/4548246/Krups-Nespresso-Inissia-Καφετιέρα-1260W-White.html

Μιας και που και που πίνω ντεκαφεινε, τι τύπου κάψουλες πρέπει να αγοράσω γι αυτή τη μηχανή; οι κάψουλες πχ που είναι συμβατές γράφουν nespresso? 

Have no idea... ευχαριστώ

αν δεν θες τις αυθεντικές, ένα συν και από εμένα για τον l'or decaf στο μπλε σκούρο κουτί. Γεύση πλούσιου καφέ(στη γεύση όχι στην ένταση) ούτε καν μου περνά στο μυαλό ότι πίνω decaf.

Αν θες να δοκιμάσεις αυθεντικές nespresso και να βάλεις από το κουμπί της κούπας,  o volluto decaf είναι αναλαφρος και ευχάριστος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, παρήγγειλα μια μηχανή Nespresso και είναι σε αναζήτηση καφε. φιλος δουλεύει σε ενα μαγαζι που εμπορεύεται καφε και δίνουν κάψουλες οι οποίες ειναι πλαστικές, αλλος φιλος μου είπε πως ολες οι πλαστικές ειναι χαλια.

μου είπε καλα λογια για τις λορ οι οποιες ειναι αλουμινίου, τι λετε οι πιο έμπειροι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@someone- μια χαρά είναι οι lor. μόλις δοκιμασεις και τα δείγματα νεσπρεσο που λογικά θα είναι μαζί με τη μηχανή θα έχεις και μια καλύτερη ιδέα σε ποιες γεύσεις να πας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την ποιότητα υλικού της κάψουλας αλλά με το χαρμάνι... 

Οι l'or είναι πολύ καλές γενικά,  αν σου αρέσουν χαμηλής προς μέτριας έντασης με νότες φρούτων σου προτείνω l'or  columbia 8,  ενώ αν σου αρέσουν οι υψηλής έντασης καβουρδισμενοι καφέδες πάρε l'or Onyx 12...

Ο καθένας έχει τα γούστα του,  για να έχεις καλή άποψη πρέπει να κάνεις αυτό που έκανα κι εγώ,  να δοκιμάσεις πολλές μάρκες /τύπους για να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα... 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...