Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά και σόρρυ αν είμαι λίγο οφ τόπικ απλά ήθελα να ενημερώσω πως ένας φίλος μου έδωσε μερικές κάψουλες lungo caffe volcano γτ δεν χρησιμοποιεί πλέον την μηχανή του.Εγώ όμως δεν πολυπίνω lungo οπότε αν ενδιαφέρεται κάποιος έχω 4 πακέτα στη κατοχή μου.Αν ενδιαφέρεται κάποιος ας μου στείλει ένα πμ να πούμε τα υπόλοιπα.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αφού έκλεισε το άλλο θέμα και είναι δύσκολο να το διαβάσω λόγω του χαμού,

μπορείτε να προτείνετε κάποια σάιτς με φτηνότερες κάψουλες αλλά καλή γεύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Την έχει πατήσει άλλος με κάψουλες Dallmayr ή είμαι ο μόνος καψερός; (capsa γράφουν απέξω :mellow:)   Έχει σφηνώσει η κάψουλα στην υποδοχή, η μηχανή την τρύπησε με μεγάλη δυσκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Την έχει πατήσει άλλος με κάψουλες Dallmayr ή είμαι ο μόνος καψερός; (capsa γράφουν απέξω :mellow:)   Έχει σφηνώσει η κάψουλα στην υποδοχή, η μηχανή την τρύπησε με μεγάλη δυσκολία.

 

Όταν αρχίζεις τη χρήση καψουλων που δεν είναι original σε μια Nespresso μηχανή, ξεχνάς αυτόμα και τη σωστή πίεση στην παρασκευή του καφέ. Εχεις πλεον απλά ζεστό νερό που περνάει ανάμεσα από τον καφέ όπως στις καφετιέρες φίλτρου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν είnai espresso; Τις είδα μπροστά μου στο s/m, είχαν και καλή τιμή, καταλαβαίνεις.. :P  Πάντως με douwe egberts δεν είχα πρόβλημα όπως με αυτές. Τώρα στο service λες να μου πουν νίπτουμε τας χείρας μας επειδή δεν είναι original;  Θα δείξει.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδή δεν είnai espresso; Τις είδα μπροστά μου στο s/m, είχαν και καλή τιμή, καταλαβαίνεις.. :P  Πάντως με douwe egberts δεν είχα πρόβλημα όπως με αυτές. Τώρα στο service λες να μου πουν νίπτουμε τας χείρας μας επειδή δεν είναι original;  Θα δείξει.. :P

 

Ο καλός espresso δεν εξαρτάται μόνο από τον καφέ αλλά και από την παρασκευή του, που απαιτεί μεγάλη πίεση για να πετύχεις σωστή γεύση και καϊμάκι. Σπάνια πετυχαίνεις κάτι τέτοιο σε κάψουλες με χαμηλό κόστος (και ακόμη χειρότερα σε αυτές που τις γεμίζεις ξανά, μιας και "μπάζουν από παντού").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(και ακόμη χειρότερα σε αυτές που τις γεμίζεις ξανά, μιας και "μπάζουν από παντού").

 

Όχι εντάξει, εκεί δεν έχω φτάσει :P  Ακόμα και στη γεύση πάντως δεν διέκρινα σημαντική διαφορά (μπορεί να φταίει και το ότι είμαι παιδί του καπουτσίνου :P ), στο ότι έχει σφηνώσει όμως η capsa στη μηχανή και δεν μπορεί να βγει ναι.. εκεί βλέπω μεγάλη διαφορά :cry:   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για όσους θέλουν και έναν ελαφρύ καφέ που και που (αν και κυρίως αυτά είναι για χειμώνα ή για συμπλήρωμα στον freddo για όγκο), εκτός απ τον γνωστό σε όλους μας ristretto του lidl που είναι ένας αξιοπρεπέστατος, φτηνός και με άψογη ροή καφές, αρκετά καλός και εύγευστος είναι και ο Modena που είναι lungo και ΝΟΜΙΖΩ είναι καινούριος (δεν τον θυμάμαι παλιότερα) με ένταση 5 (για Ελαφρύ καφέ). Μην σας τρομάζει τόσο η ένταση, είδα πως το 5 σε αυτόν ήταν καλύτερο απ το 8 του lungo στην daugh eghberts όσο περίεργο και αν φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλός espresso δεν εξαρτάται μόνο από τον καφέ αλλά και από την παρασκευή του, που απαιτεί μεγάλη πίεση για να πετύχεις σωστή γεύση και καϊμάκι. Σπάνια πετυχαίνεις κάτι τέτοιο σε κάψουλες με χαμηλό κόστος (και ακόμη χειρότερα σε αυτές που τις γεμίζεις ξανά, μιας και "μπάζουν από παντού").

Έκανα αφρογαλο με το γάλα που μου είπες χωρίς λακτόζη στο aerocino μάπα βγήκε. Καλή κάψουλα για freddo ποια είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα κει συγγνώμη για την ερώτηση αλλά είμαι λίγο άσχετος . Τις κάψουλες τις αυθεντικές nespresso εκτός από το site του nespresso, που αλλου μπορούμε να τις βρούμε ; επίσης από τις αυθεντικές κάψουλες ποια ποικιλία θεωρείται καλύτερη για ένα freddo espresso (αν δεν κάνω λάθος χρειαζόμαστε 2 κάψουλες για κάθε καφέ που φτιάχνουμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα και δοκιμασα για φρεντο τις νεες καψουλες που ειναι ειδικα για παγωμενο καφε https://www.nespresso.com/gr/en/limited-edition-iced-coffee-capsules ψηλομαλακια ηταν πολυ νερουλι, νομιζω η καλύτερη επιλογη ειναι οι δυο arpeggio ή μονος Kazaar 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πηρα και δοκιμασα για φρεντο τις νεες καψουλες που ειναι ειδικα για παγωμενο καφε https://www.nespresso.com/gr/en/limited-edition-iced-coffee-capsules ψηλομαλακια ηταν πολυ νερουλι, νομιζω η καλύτερη επιλογη ειναι οι δυο arpeggio ή μονος Kazaar

 

2 μαζί πρέπει να βάζεις για έναν φρέντο από αυτές. Και είναι πιο έντονη η γεύση όπως πρέπει για τον φρέντο που αραιώνει με τον πάγο κλπ. :)

Έκανα αφρογαλο με το γάλα που μου είπες χωρίς λακτόζη στο aerocino μάπα βγήκε. Καλή κάψουλα για freddo ποια είναι;

Δεν πήρα ποτέ ξανά άλλο γάλα. Πετυχαίνει πάντα ακόμη και στο φρέντο. :)

post-40751-0-28493400-1499886956_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 μαζί πρέπει να βάζεις για έναν φρέντο από αυτές. Και είναι πιο έντονη η γεύση όπως πρέπει για τον φρέντο που αραιώνει με τον πάγο κλπ. :)

 

Δεν πήρα ποτέ ξανά άλλο γάλα. Πετυχαίνει πάντα ακόμη και στο φρέντο. :)

 

δυο εβαλα οπως με ολες εκτος καζααρ , δεν ξερω δεν μου αρεσε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...