Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η  LAVAZZA αντικατεστησε τις πλαστικες καψουλες με αλουμινιου για οποιον ενδιαφερεται.. Η νεες καψουλες φαινονται πανεμορφες οπτικα , τωρα πως θα λειτουργουν στην μηχανη θα το δουμε..

Mαλιστα φαινεται οτι αντικατεστησαν τις παλιες ονομασιες/τυπους απο π.χ Armonico , deciso , delicato κτλ με τα ονοματα που εχουν και στους αλεσμενους/κοκκους οπως : qualita rossa , qualita oro , crema e gusto κτλ .  https://www.lavazza.gr/el/καφές/συμβατές-κάψουλες.html

Τους βλεπω ηδη στο online shop γνωστης αλυσιδας σουπερ μαρκετ και μαλιστα σε προσφορα , θα τσιμπισω τον creama e gusto 12 που τον αγοραζω αλεσμενο για μπρικι εσπρεσσο και μ αρεσει και τον decaf που τον εχω καθιερωσει ως τον καλυτερο decaf  για  nespresso ...

Επισης η L'OR  εβγαλε εναν καινουριο L'OR Organic 9 προφανως απο βιολογικες καλλιεργειες, ακριβος στα 4,20 περιπου (διαθεσιμος στην ιδια αλυσιδα σουπερ μαρκετ..) https://shop.lorespresso.com.au/products/lor-espresso-organic-10-pack

 

 

 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, πήρα σήμερα τις Costa lingo 7 και παρατήρησα ότι άλλαξαν τις κάψουλές τους. Πλέον δεν είναι παραφουσκωμένες και άλλαξαν και το μπρος και το πίσω μέρος τους. Νομίζω ότι έχει καλύτερη εκχύλιση..

Πήρα τον lungo μόνο για την ποσότητα αλλά σε γεύση δεν με καλύπτει, είναι ελαφρύς.

Υπάρχει κάποια lungo κάψουλα δυνατή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/10/2021 στις 11:57 ΠΜ, Hiddenite είπε

Καλημέρα, πήρα σήμερα τις Costa lingo 7 και παρατήρησα ότι άλλαξαν τις κάψουλές τους. Πλέον δεν είναι παραφουσκωμένες και άλλαξαν και το μπρος και το πίσω μέρος τους. Νομίζω ότι έχει καλύτερη εκχύλιση..

Πήρα τον lungo μόνο για την ποσότητα αλλά σε γεύση δεν με καλύπτει, είναι ελαφρύς.

Υπάρχει κάποια lungo κάψουλα δυνατή;

Τον ειχα παρει κι εγω πριν κατι μηνες , παρατηρησα οτι η καψουλα ειχε πολυ αργη ροη , την ειχα χρονομετρησει μαλιστα και ειχε διαρκεσει η εκχυληση κοντα 1 λεπτο και μου ειχε κανει αρνητικη εντυπωση , στις επομενες εκανα 1 εξτρα τρυπα με ενα μυτερο ψαλιδακι και επεσε στα 35-40 δευτερα που ειναι λογικος χρονος..

Εχω δοκιμασει πολλους lungo , αυτος που μου αρεσε πιο πολυ ειναι ο illy που ειναι παντως πολυ ακριβος 4,50 αρχικη , μετα μου αρεσε αρκετα ο Costa Warming blend 10 lungo (υπαρχει και ο signature 8 lungo)  υψηλης εντασεις , o Lavazza avvolgente 5 (τωρα ονομαζεται απλα lungo maestro 5) θυμαμαι δεν μου αρεσε καθολου αλλα πριν λιγο καιρο αλλαξαν σε αλουμινιου τις καψουλες και μπορει να του εχουν αλλαξει και το χαρμανι (το λεω γιατι αλλαξαν και τους τυπους/ονομασιες στις νεεες καψουλες ιδιες με τα αλεσμενα τους χαρμανια/κοκκους πχ 12αρη δεν εχουν πια τον Vigoroso αλλα τον crema&gusto που τους εχω δοκιμασει και τους 2 και δεν ειναι ο ιδιος καφες,  επισης ενδεχομενως στο αλουμινιο να εχει αλλη γευση ο καφες σε σχεση με το πλαστικο..)

o Lo'r lungo ειχει απ τις πιο εντονες γευσεις σε lungo αλλα μου βγαζει μια ασχημη γευση/επιγευση και δεν τον ξαναπηρα , Jacobs δεν μ αρεσε ο 6αρης ο 8αρης δεν ξερω , γενικα δεν μ αρεσουν οι Jacobs..

Τον dimello lungo 8 το εχω παρει καπως ελαφρυς μου φανηκε , γενικα μην περιμενεις απο lungo πολυ γευση , ολοι ειναι σχετικα αδυναμοι...

Eγω τους εχω σταματησει τους lungo καθως κανω καφε και σε μπρικι εσπρεσσο που ο καφες ειναι πολυ πιο βαρυς ακομα και απο τους καφεδες φτιαγμενους σε κανονικη εσπρεσσιερα , ακομα  και οι espresso καψουλες μου φαινονται ελαφριες στην nespresso ποσο μαλλον οι lungo , αν θελω ποσοτητα προτιμω να κανω 2 καψ. espresso η ακομα και 3 (δεν ειναι πολυ 15γρ καφε ουσιαστικα ειναι οσο και 1 δυπλος espresso απ εξω..)

Updated:

Δοκιμασα Lavazza Crema e Gusto 12 και Kimbo Napoli 10...

Λοιπον οι νεες Lavazza καψουλες εχουν πολυ γρηγορη ροη οπως οι γνησιες nespresso (εγω δεν το θεωρω πολυ καλο αυτο γιατι μου φαινεται οτι οταν  η εκχυλιση τελειωνει μεσα σε 6-7 δευτερα ο καφες βγαινει πιο ελαφρυς/αγευστος , προτιμω η εκχυληση να κραταει γυρω στα 10-15 δευτερα , ενταξη οταν κραταει πανω απο 20 δευτερα παραειναι αργη..)

Δεν ειναι ασχημος καφες, εχει γεματο σωμα  αλλα αφηνει μια επιγευση καπνου και ξυλου που δεν μ  αρεσει πολυ..

O kimbo Napoli 10 κι αυτος με καλη ροη αν και με πλαστικη καψουλα ειναι πιο ισορροπημενος με μια ελαχιστη οξυτητα και νοτες μπισκοτου , ειναι πιο ελαφρυς απο τον lavazza crema e gusto αλλα τιποτε το ιδιετερο να αξιζει τα 3,20ε σε προσφορα!

Κατα καιρους μ αρεσει να δοκιμαζω νεες καψουλες αλλα τιποτα σαν τον Borbone Nero για μενα οτι καλυτερο εχω πιει σε nespresso καθαρα σαν καφες αλλα και σαν τιμη (0,18/καψ)👌

Ψηνεται κανεις για νεες εμπειριες καφε απο nespresso , cafecino de Cuba ,  τσαμπα πραμα 1,20/καψ ,  12ε η 10αδα...

https://www.nespresso.com/gr/el/order/capsules/original/cafecito-de-cuba-limited-edition-kafes

Επεξ/σία από Miatakias
Ι
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2021 στις 4:17 ΜΜ, Miatakias είπε

Τον ειχα παρει κι εγω πριν κατι μηνες , παρατηρησα οτι η καψουλα ειχε πολυ αργη ροη , την ειχα χρονομετρησει μαλιστα και ειχε διαρκεσει η εκχυληση κοντα 1 λεπτο και μου ειχε κανει αρνητικη εντυπωση , στις επομενες εκανα 1 εξτρα τρυπα με ενα μυτερο ψαλιδακι και επεσε στα 35-40 δευτερα που ειναι λογικος χρονος..

Εχω δοκιμασει πολλους lungo , αυτος που μου αρεσε πιο πολυ ειναι ο illy που ειναι παντως πολυ ακριβος 4,50 αρχικη , μετα μου αρεσε αρκετα ο Costa Warming blend 10 lungo (υπαρχει και ο signature 8 lungo)  υψηλης εντασεις , o Lavazza avvolgente 5 (τωρα ονομαζεται απλα lungo maestro 5) θυμαμαι δεν μου αρεσε καθολου αλλα πριν λιγο καιρο αλλαξαν σε αλουμινιου τις καψουλες και μπορει να του εχουν αλλαξει και το χαρμανι (το λεω γιατι αλλαξαν και τους τυπους/ονομασιες στις νεεες καψουλες ιδιες με τα αλεσμενα τους χαρμανια/κοκκους πχ 12αρη δεν εχουν πια τον Vigoroso αλλα τον crema&gusto που τους εχω δοκιμασει και τους 2 και δεν ειναι ο ιδιος καφες,  επισης ενδεχομενως στο αλουμινιο να εχει αλλη γευση ο καφες σε σχεση με το πλαστικο..)

o Lo'r lungo ειχει απ τις πιο εντονες γευσεις σε lungo αλλα μου βγαζει μια ασχημη γευση/επιγευση και δεν τον ξαναπηρα , Jacobs δεν μ αρεσε ο 6αρης ο 8αρης δεν ξερω , γενικα δεν μ αρεσουν οι Jacobs..

Τον dimello lungo 8 το εχω παρει καπως ελαφρυς μου φανηκε , γενικα μην περιμενεις απο lungo πολυ γευση , ολοι ειναι σχετικα αδυναμοι...

Eγω τους εχω σταματησει τους lungo καθως κανω καφε και σε μπρικι εσπρεσσο που ο καφες ειναι πολυ πιο βαρυς ακομα και απο τους καφεδες φτιαγμενους σε κανονικη εσπρεσσιερα , ακομα  και οι espresso καψουλες μου φαινονται ελαφριες στην nespresso ποσο μαλλον οι lungo , αν θελω ποσοτητα προτιμω να κανω 2 καψ. espresso η ακομα και 3 (δεν ειναι πολυ 15γρ καφε ουσιαστικα ειναι οσο και 1 δυπλος espresso απ εξω..)

Updated:

Δοκιμασα Lavazza Crema e Gusto 12 και Kimbo Napoli 10...

Λοιπον οι νεες Lavazza καψουλες εχουν πολυ γρηγορη ροη οπως οι γνησιες nespresso (εγω δεν το θεωρω πολυ καλο αυτο γιατι μου φαινεται οτι οταν  η εκχυλιση τελειωνει μεσα σε 6-7 δευτερα ο καφες βγαινει πιο ελαφρυς/αγευστος , προτιμω η εκχυληση να κραταει γυρω στα 10-15 δευτερα , ενταξη οταν κραταει πανω απο 20 δευτερα παραειναι αργη..)

Δεν ειναι ασχημος καφες, εχει γεματο σωμα  αλλα αφηνει μια επιγευση καπνου και ξυλου που δεν μ  αρεσει πολυ..

O kimbo Napoli 10 κι αυτος με καλη ροη αν και με πλαστικη καψουλα ειναι πιο ισορροπημενος με μια ελαχιστη οξυτητα και νοτες μπισκοτου , ειναι πιο ελαφρυς απο τον lavazza crema e gusto αλλα τιποτε το ιδιετερο να αξιζει τα 3,20ε σε προσφορα!

Κατα καιρους μ αρεσει να δοκιμαζω νεες καψουλες αλλα τιποτα σαν τον Borbone Nero για μενα οτι καλυτερο εχω πιει σε nespresso καθαρα σαν καφες αλλα και σαν τιμη (0,18/καψ)👌

Ψηνεται κανεις για νεες εμπειριες καφε απο nespresso , cafecino de Cuba ,  τσαμπα πραμα 1,20/καψ ,  12ε η 10αδα...

https://www.nespresso.com/gr/el/order/capsules/original/cafecito-de-cuba-limited-edition-kafes

Θα μπορούσες να μου στείλεις σε pm που βρίσκεις τις borbone αν δεν επιτρέπεται εδω να το γραψεις?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, villasg είπε

Ρε παιδες να πσας πω την αμαρτια μου ??
Τον τελευταιο καιρο την εχω καταβρει με τις κάψουλες του lidl οικονομικες και καλες

x758HOh.jpg

Nαι ο Ristretto και ο Lungo που εχω πιει δεν ηταν ασχημοι για την τιμη τους , η καψουλα απλα παραειναι φουσκομενη και δυσκολευε την inissia που εχω στο κλεισιμο , τελευταια ειδα οτι αλλαξαν συσκευασια και τις πουλαν 20αδα αντι για 10αδα χωρις ομως να τις φθηνηνουν...

Παντως επειδη εχω κανει direct συγκριση με τον ristretto της L'or (δηλαδη τους εφτιαξα και τους επινα μαζι να τους συγρκινω αμεσα) ο ristretto της L'or ειχε πιο γεματη γευση/επιγευση , για μενα αξιζει να τον στοκαρεις σε καποια μεγαλη εκπτωση που πηγαινουν στα 2,30ε η 10αδα αντι του ristretto του LIDL + οτι εχει καψ. αλουμινιου...

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ψήνομαι πολύ για vertuo εχω και inissia προσωπικά πίνω freddo espresso αρα συμφέρει η vertuo  θέλει 1 κάψουλα και επειδής και μεγάλους καφέδες mug κτλ..

 

Συν την προσφορά στο σαιτ που σου επιστρέφει την αξία σε καψουλες (μακροπροθεσμα σε 10 παραγγελίες)

 

Αυτό που σκέφτομαι. Είναι το μέγεθος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία μου από τις πλαστικές κάψουλες είναι ότι ζορίζεται η μηχανή αρκετά….προτιμώ Starbucks όταν τις βγάζει προσφορά και σκέφτομαι για επαναγεμιζομενη καψουλα, έχει δοκιμάσει κάποιος; Αξίζει; Ή θα χαλάσουμε τη μηχανή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, macbookproz είπε

επαναγεμιζομενη καψουλα, έχει δοκιμάσει κάποιος; Αξίζει

δεν αξίζει - μακριά. Παίδεμα είναι και χειρότερο αποτέλεσμα από τις έτοιμες κάψουλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, achisael είπε

 αρα συμφέρει η vertuo  θέλει 1 κάψουλα 

 

 

βέβαια  οι καψουλες για τη vertuo κοστιζουν τα διπλα απ'οτι οι original.
αρα πανω κατω στα ιδια λεφτα ερχεσαι...

Επεξ/σία από sleepychris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, macbookproz είπε

Η εμπειρία μου από τις πλαστικές κάψουλες είναι ότι ζορίζεται η μηχανή αρκετά….προτιμώ Starbucks όταν τις βγάζει προσφορά και σκέφτομαι για επαναγεμιζομενη καψουλα, έχει δοκιμάσει κάποιος; Αξίζει; Ή θα χαλάσουμε τη μηχανή;

Πηρα κατι φθηνες επαναφορτιζομενες απο κινεζικο σαιτ και μαλιστα και πλαστικες αλλα και μια μεταλλικη.. Χαλια μαυρα και οι δυο! 

Ο καφες βγαινει τελειως νεροζουμι χωρις σωστη γευση, συν οτι για να εχει καλη ροη πρεπει να πειραματιστης με το ποσο τον πιεζεις οταν γεμιζεις , οταν πιεσα πολυ η ροη ηταν πολυ σιγανη και φοβηθηκα μην παθει κατι η μηχανη , η γευση βγανει λιγο καλυτερη σε σχεση με οταν δεν τον πιεζεις πολυ αλλα σε καθε περιπτωση βγανει χειροτερος και απο την χειροτερη εργοστασιακη ετοιμη καψουλα που εχω παρει.. Συν οτι αναιρει την ουσια της καψουλας δηλαδη την γρηγοραδα/ευκολια που εχει , ειναι διαδικασια και το γεμισμα αλλα και το καθαρισμα αυτων των καψουλων , την μεταλλικη μια φορα την  εβαλα γιατι αφου εκανα τον καφε οταν σηκωσα το καπακι αν την απορριψω κολησε και μου πηρε αρκετη ωρα να την βγαλω , ζορισα και την μηχανη..

Η δικη μου γνωμη ειναι να μην ασχοληθεις για κανεναν λογο , τωρα υπαρχουν και κατι πιο ακριβες μεταλλικες αλλα δεν νομιζω οτι θα λειτουργουν καλα..

Τωρα για αυτο που λες με τις πλαστικες , μερικες δεν ζοριζουν/εχουν κακη ροη που εχω δοκιμασει οπως τις Dimello και τις παλιες Lavazza ( τωρα τις αντικατεστησαν με μεταλλικες πολυ καλης ποιοτητας) αλλα γενικα οι αλουμινιου ειναι καλυτερες , παντως σε καποιες ειχα προβληματα ροης οπως σε κατι illy  και Costa lungo που ειχαν πολλη αργη και προβληματικη ροη..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...