Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, achisael είπε

Πάντως διάβασα για τις vertuo ότι απλά πέφτει το νερό και δνε εχει πίεση καθόλου σε bar , ισχύει κάτι τέτοιο?

Και γω δεν εχω ακουσει καλα λογια και για αυτο δεν προχωρησα στην αγορα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Menelaos83 said:

Και γω δεν εχω ακουσει καλα λογια και για αυτο δεν προχωρησα στην αγορα της.

το μακρινό 2015 νομίζω κυκλοφορούσε ήδη το vertuo στο Λονδίνο. Το γιατί αργήσαμε τόσο εδώ, μεγάλη συζήτηση. Θυμάμαι όταν το είχα δοκιμάσει μου φάνηκε νερόπλυμα. Δεν έχω ξαναπιεί έκτοτε αλλά κάτι μου λέει οτι δεν θα έχουν αλλάξει πολλά

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmagia είπε

το μακρινό 2015 νομίζω κυκλοφορούσε ήδη το vertuo στο Λονδίνο. Το γιατί αργήσαμε τόσο εδώ, μεγάλη συζήτηση. Θυμάμαι όταν το είχα δοκιμάσει μου φάνηκε νερόπλυμα. Δεν έχω ξαναπιεί έκτοτε αλλά κάτι μου λέει οτι δεν θα έχουν αλλάξει πολλά

Αρα αυτό που λέω κοντά είναι. Αν απλά πέφτει το νερό λογικό να είναι νεροπλυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, achisael said:

Αρα αυτό που λέω κοντά είναι. Αν απλά πέφτει το νερό λογικό να είναι νεροπλυμα

ξεκίνησε το όλο θέμα των vertuo στην Β. Αμερική το 2014 γιατί εκεί συνηθίζουν να προτιμάνε μεγάλα σε μέγεθος ροφήματα καφέ με λιγότερο έντονη την γεύση του (πχ filter coffee).. αρχικά για αυτή την αγορά δημιουργήθηκε και ήρθε και στην Ευρώπη. Λογικά  δε πρέπει κάνει ούτε στην αγγλία τρομερές πωλήσεις το σύστημα, γιατί όσοι δε πίνουν τσάι θα πιούν καφέ καφέ, οχι νερόπλυμα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πρώτη μέρα χρήσης σήμερα με την nespresso vertuo next έχω πολύ καλή άποψη. Έρχομαι από illy iperespresso οπού χάλαγα 2+ κάψουλες την ημέρα μόνο για το πρωί. Την αγόρασα κυρίως για την ευκολία χρήσης και τους "μεγάλους" καφέδες αφού πίνω πολλούς την ημέρα. Το πλάνο είναι να χρησιμοποιώ κυρίως mug και carafe καφέδες που θα παίρνω μαζί καθημερινά στη δουλειά σε thermos. Οικονομικά είναι πολύ πιο συμφέρον από το να παίρνεις έξω καφέ. Δοκίμασα λοιπόν σήμερα την κάψουλα master origin colombia που ήταν στις δώρο κάψουλες και μπορώ να πω ότι αν εξαιρέσουμε ότι ήταν ελαφρύς (5/10 ένταση σύμφωνα με την nespresso) σαν γεύση ήταν πάρα πολύ καλός. Αύριο θα μου έρθει και η παραγγελία με πολλές ποικιλίες και σιγά σιγά θα σχηματίσω πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giorgos90a είπε

Εγώ πάντως πρώτη μέρα χρήσης σήμερα με την nespresso vertuo next έχω πολύ καλή άποψη. Έρχομαι από illy iperespresso οπού χάλαγα 2+ κάψουλες την ημέρα μόνο για το πρωί. Την αγόρασα κυρίως για την ευκολία χρήσης και τους "μεγάλους" καφέδες αφού πίνω πολλούς την ημέρα. Το πλάνο είναι να χρησιμοποιώ κυρίως mug και carafe καφέδες που θα παίρνω μαζί καθημερινά στη δουλειά σε thermos. Οικονομικά είναι πολύ πιο συμφέρον από το να παίρνεις έξω καφέ. Δοκίμασα λοιπόν σήμερα την κάψουλα master origin colombia που ήταν στις δώρο κάψουλες και μπορώ να πω ότι αν εξαιρέσουμε ότι ήταν ελαφρύς (5/10 ένταση σύμφωνα με την nespresso) σαν γεύση ήταν πάρα πολύ καλός. Αύριο θα μου έρθει και η παραγγελία με πολλές ποικιλίες και σιγά σιγά θα σχηματίσω πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

Θα περιμένουμε την άποψη σου.

Δηλαδή δεν είναι νερουλος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νερουλό δεν θα τον έλεγα. Ελαφρύ όμως ναι, κάτι που το περίμενα διότι αναγράφεται και στο site τους για τη συγκεκριμένη κάψουλα. Τώρα ο καιρός θα δείξει. Θα επανέλθω σύντομα. Βέβαια το πως πίνει τον καφέ του ο καθένας είναι τελείως υποκειμενικό. Κάτι που μου αρέσει εμενα (πχ. οι καφέδες απο illy iperespresso)  δεν άρεσαν καθόλου σε άλλους που είχα φτιάξει για να δοκιμάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα βρηκα στο σουπερ μαρκετ σε promo καψουλες dimello αλουμινιου.φυσικα και πηρα και στοκαρα για αρκετο διαστημα.ομως σto lidl παιζει προσφορα ολοι οι lavazza στα 2.52 ευρο οι 10αδα.δεν αγορασα..γιατι ειναι πλαστικη η καψουλα και τσακιζει ευκολα.(πρεπει επιτελους να την αλλαξουν..γιατι εχουν ωραιο καφε)

το lidl απο την αλλη εβδομαδα ειδα στο φυλλαδιο θα φερει καψουλες Bellarom Κάψουλες Espresso Lungo στα 1.76 ευρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ktikti είπε

Σημερα βρηκα στο σουπερ μαρκετ σε promo καψουλες dimello αλουμινιου.φυσικα και πηρα και στοκαρα για αρκετο διαστημα.ομως σto lidl παιζει προσφορα ολοι οι lavazza στα 2.52 ευρο οι 10αδα.δεν αγορασα..γιατι ειναι πλαστικη η καψουλα και τσακιζει ευκολα.(πρεπει επιτελους να την αλλαξουν..γιατι εχουν ωραιο καφε)

το lidl απο την αλλη εβδομαδα ειδα στο φυλλαδιο θα φερει καψουλες Bellarom Κάψουλες Espresso Lungo στα 1.76 ευρο.

 

Ναι εχεις δικιο, μολις μπηκα στο γνησιο site Dimello και εχουν αντικαταστιση τις πλαστικες με αλουμηνιου , ποιους τυπους πηρες? Εχει αλλαξη η γευση καθολου?

Μα τις εχουν αλλαξη τις Lavazza πανω απο εναν μηνα σε αλουμινιου και αυτες πολυ καλης ποιοτητας , και οχι μονο αυτο αλλα αλλαξαν και τους τυπους/ονομασιες απο π.χ delicato , armonico , vigoroso σε oro , qualita rossa , crema e gusto οπως ονομαζουν τον  αλεσμενο/κοκκους καφε που εχουν..

Παρατηρισα κι εγω οτι σε καποια σουπερμαρκετ ειχαν τις παλιες ακομα τις πλαστικες  ή  και αναμεικτες καποιες παλιες καποιες νεες.. Πιθανον εκει που θα πηγες θα ειχαν ακομα σε στοκ τις παλιες τις πλαστικες..

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Miatakias είπε

Ναι εχεις δικιο, μολις μπηκα στο γνησιο site Dimello και εχουν αντικαταστιση τις πλαστικες με αλουμηνιου , ποιους τυπους πηρες? Εχει αλλαξη η γευση καθολου?

Μα τις εχουν αλλαξη τις Lavazza πανω απο εναν μηνα σε αλουμινιου και αυτες πολυ καλης ποιοτητας , και οχι μονο αυτο αλλα αλλαξαν και τους τυπους/ονομασιες απο π.χ delicato , armonico , vigoroso σε oro , qualita rossa , crema e gusto οπως ονομαζουν τον  αλεσμενο/κοκκους καφε που εχουν..

Παρατηρισα κι εγω οτι σε καποια σουπερμαρκετ ειχαν τις παλιες ακομα τις πλαστικες  ή  και αναμεικτες καποιες παλιες καποιες νεες.. Πιθανον εκει που θα πηγες θα ειχαν ακομα σε στοκ τις παλιες τις πλαστικες..

Όντως έχουνε αλλάξει τις κάψουλες τις Lavazza αλουμινίου είδα τώρα μόλις διαφήμιση.δεν τις έχω βρει σε κανένα σούπερ μάρκετ εδώ στην Πολη μου. Επιτέλους κατάλαβαν οι εταιρείες ότι το σωστό χαρμάνι και το άρωμα βγαίνουν μόνο όταν είναι η κάψουλα αλουμινιο και οχι πλαστικη. Ό lavazza πάντα μου άρεσε ο καφές όταν είχα συμβατική μηχανή συνεχώς τετοιον αγοραζα.ήρθε η ώρα Θα δοκιμάσουμε και τις κάψουλες..

Dimello ristretto σε πρασινη συκευασια πηρα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ktikti είπε

Σημερα βρηκα στο σουπερ μαρκετ σε promo καψουλες dimello αλουμινιου.φυσικα και πηρα και στοκαρα για αρκετο διαστημα.

@ktikti οταν δοκιμάσεις dimello στις καψουλες αλουμινιου, πες μας αν υπάρχει ακομη η ιδια γευση που ειχαν στις παλιες τις πλαστικες. Για τα γουστα μου δεν ήταν καθώς ειχαν μια περιεργη γευση, νομιζω αλμυρη, που χαλουσε τελειως τον καφε και δεν σωζοταν ουτε με ζαχαρη ουτε με γαλα!

2 ώρες πριν, Miatakias είπε

Μα τις εχουν αλλαξη τις Lavazza πανω απο εναν μηνα σε αλουμινιου και αυτες πολυ καλης ποιοτητας , και οχι μονο αυτο αλλα αλλαξαν και τους τυπους/ονομασιες απο π.χ delicato , armonico , vigoroso σε oro , qualita rossa , crema e gusto οπως ονομαζουν τον  αλεσμενο/κοκκους καφε που εχουν..

@Miatakias ποια Lavazza πιστευεις αξιζει για λουγκο;

Γενικοτερα μου αρεσουν οι εντονες καψουλες αλλα οχι "καμμενες" (βλεπε starbucks!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

21 ώρες πριν, sakis_the_fraud είπε

@ktikti οταν δοκιμάσεις dimello στις καψουλες αλουμινιου, πες μας αν υπάρχει ακομη η ιδια γευση που ειχαν στις παλιες τις πλαστικες. Για τα γουστα μου δεν ήταν καθώς ειχαν μια περιεργη γευση, νομιζω αλμυρη, που χαλουσε τελειως τον καφε και δεν σωζοταν ουτε με ζαχαρη ουτε με γαλα!

@Miatakias ποια Lavazza πιστευεις αξιζει για λουγκο;

Γενικοτερα μου αρεσουν οι εντονες καψουλευυς αλλα οχι "καμμενες" (βλεπε starbucks!).

23 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Δοκίμασε κανείς τις κάψουλες Costa;
Μερικές φορές η ροή νερού γίνεται τόσο μικρή που μου φαινεται πως ρίχνει σταγόνες.

Και και σε μενα ειχαν ,  κανε 1-2 μικρες τρυπες με ενα μυτερο ψαλιδακι η μαχαιρι...βοηθαει την ροη.. 

 

 ..δεν πολυπαιρνω lungo  τελευταια καθως ειναι ελαφριοι ,  απο οσο θυμαμε ο  illy lungo  μου αρεσε πιο πολυ αλλα ειναι ακρβως ,  μετα   μ αρεσε ο costa ο βαρυς ο 10αρης ( υπαρχει και πιο ελαφρυς) και ο dimello ο 8αρης δεν ηταν ασχημος ,  τωρα εβαλαν και αλουμινιου και μπορει να ειναι καλυτερος..

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...