Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποιος δοκιμασει τις νες καψ. Lavazza ας γραψει για την ροη που ειχε γιατι σε εμενα 2 τυποι που πηρα ειχαν πολυ γρηγορη ροη και καφες βγαινει νερουλος/αδυναμος ,  ειδικα ο ντεκαφ στην πλαστικη με πιο αργη ροη ειχε πολυ πιο δυνατη  σε σχεση με την αλουμινιου ..

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα σαςςς. Πρόσφατα πριν 15 μέρες αγόρασα και εγώ τη σειρά Delongi Innisia και μου αρέσει πολύ. Με δεδομένο ότι κάνουμε χρήση τουλάχιστον 4 Κάψουλες την ημέρα σε τι χρονικό διάστημα πιστεύεται από την εμπειρία σας χρειάζεται αφαλάτωση κάθε 4 μήνες λιγότερο περισσότερο ?? Και με τι προϊόν? Μόνο το δικό του το original? Με τα γνωστά υγρά του εμπορίου? Έχω δει υπάρχουν και κάποιες Κάψουλες καθαρισμού η ταμπλετες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνεις και μόνο σου, είτε με αραίωση λευκού ξυδιού με νερό είτε με ξινό. Τώρα κάθε πότε, θα το κρίνεις εσύ μάλλον, βλέποντας τη συμπεριφορά ας πούμε της μηχανής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, GEOZN8 είπε

Καλημέρα σαςςς. Πρόσφατα πριν 15 μέρες αγόρασα και εγώ τη σειρά Delongi Innisia και μου αρέσει πολύ. Με δεδομένο ότι κάνουμε χρήση τουλάχιστον 4 Κάψουλες την ημέρα σε τι χρονικό διάστημα πιστεύεται από την εμπειρία σας χρειάζεται αφαλάτωση κάθε 4 μήνες λιγότερο περισσότερο ?? Και με τι προϊόν? Μόνο το δικό του το original? Με τα γνωστά υγρά του εμπορίου? Έχω δει υπάρχουν και κάποιες Κάψουλες καθαρισμού η ταμπλετες? 

Εγω κανω αφαλατωση με ξινο (κιτρικο οξυ) που ειναι πολυ φθηνο , αοσμο και κανει πολυ καλη δουλεια στην Nespresso αλλα και σε βραστηρα που εχω.. Πωλειται σε σουπερ μαρκετ περιπου στα 50 λεπτα τα 50 γραμμαρια , για την nespresso  η για βραστηρα περιπου τα 25γρ ειναι αρκετα για εμενα αλλα αν θες να εισαι σιγουρος , βαλτο ολο το πακετο των 50γρ. Μην μπλεχτεις με χημικα/ταμπλετες που ειναι πιο ακριβα και δεν ξερεις τι υπολειμματα αφηνουν! Και το λευκο ξυδι κανει δουλεια αλλα μυριζει και θελει καλο ξεβγαλμα..

Οσο αφορα τον χρονο , με 4 καψ. την ημερα θα ελεγα καθε 3-4 μηνες ειναι μια χαρα...

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους θα το κοιτάξω. 

Και μιας και έχω ξεμείνει από Κάψουλες decaffeinated θα πάω στο γνωστό σούπερ μάρκετ με τα 2 γράμματα έχει καλές προσφορές.. 

Αν και είναι θέμα γούστου ποιος νομίζεται έχει την καλύτερη γεύση για decaf από της παρακάτω μάρκες..Έχω δοκιμασει τον original nespresso και αυτον της Lor ο οπόιος ειναι για μενα ποιο ωραιος.

Απο Coffeway, Starbucks, Lavazza και Dimmello decaf παντα ποιος σας αρέσει ??. 

Επεξ/σία από GEOZN8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, GEOZN8 είπε

Οκ παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους θα το κοιτάξω. 

Και μιας και έχω ξεμείνει από Κάψουλες decaffeinated θα πάω στο γνωστό σούπερ μάρκετ με τα 2 γράμματα έχει καλές προσφορές.. 

Αν και είναι θέμα γούστου ποιος νομίζεται έχει την καλύτερη γεύση για decaf από της παρακάτω μάρκες..Έχω δοκιμασει τον original nespresso και αυτον της Lor ο οπόιος ειναι για μενα ποιο ωραιος.

Απο Coffeway, Starbucks, Lavazza και Dimmello decaf παντα ποιος σας αρέσει ??. 

Απoφυγε τελειως coffeway και dimello , o Starbucks ειναι ο πιο δυνατος και πικρος decaf , ο καλυτερος για μενα ειναι ο lavazza αν και απ την στιγμη που αλλαξαν σε αλουμινιου απο πλαστικη δεν εχει τοσο γεματη γευση οσο ειχε στις πλαστικες , μπορει να ηταν και θεμα παρτιδας βεβαια..

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σαςςς. Τελικά η μηχανή μου αρέσει πολύ και επίσης η Κάψουλες αυτές είναι μεγάλη ευκολία γιατί είχα σπίτι και κανονική μηχανή με κλείστρο και για άλεση έξτρα μηχανή και ήταν μπελάς.. Και ναι η καψουλα ειναι θεμα χρονου και ευκολίας. Προφανως δεν έχει την ίδια ποιότητα με τον φρεσκοαλεσμένο καφε , αλλά πλέον και με όλες αυτές της μάρκες και τον ανταγωνισμό που υπάρχει βρίσκεις πολύ αξιοπρεπή αποτέλεσμα και σε ποιο οικονομικές λύσεις σε σχέση με της Original. Μια χαρά πάντως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση:

Έχει καταφέρει κανείς να πιεί freddo espresso απο μηχανή nespesso, που να φέρνει κοντά στου εμπορίου;

Ότι κι αν έχω δοκιμάσει, ακόμη και με 2πλες κάψουλες γνωστής αλυσίδας/καφεκοπτείου, το αποτέλεσμα είναι πολύ κάτω του μετρίου. Έχει να προτείνει κανείς μεθοδολογία και συγκεκριμένες κάψουλες;

Η καφετιέρα μου είναι η u milk

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/12/2021 στις 7:04 ΜΜ, geofak είπε

Θέλει η γυναίκα να δοκιμάσει εσπρέσο με γεύσεις όπως ο γαλλικός, υπάρχουν κάψουλες; κι αν ναι ποιες προτείνετε;

Στα super markets με γευσεις εχω δει μονο τις CoffeWay που εχει βανιλια και καραμελα , εχω δοκιμασει την καραμελα και δεν μου αρεσε πολυ , ηταν πολυ ελαφρυς καφες με οχι πολυ ευχαριστη γευση για τα γουστα μου παντα.. Αν ψαξεις στο σκρουτζ θα βρεις πιο πολλες μαρκες που εχουν καψουλες με γευσεις σε ειδικα μαγαζια με καφε κτλ..

Στις 10/12/2021 στις 7:58 ΜΜ, nickol-us είπε

Μια ερώτηση:

Έχει καταφέρει κανείς να πιεί freddo espresso απο μηχανή nespesso, που να φέρνει κοντά στου εμπορίου;

Ότι κι αν έχω δοκιμάσει, ακόμη και με 2πλες κάψουλες γνωστής αλυσίδας/καφεκοπτείου, το αποτέλεσμα είναι πολύ κάτω του μετρίου. Έχει να προτείνει κανείς μεθοδολογία και συγκεκριμένες κάψουλες;

Η καφετιέρα μου είναι η u milk

Ευχαριστώ

Εχω δοκιμασει λιγες φορες να κανω φρεντο καθως προτιμω τον καφε ζεστο/θερμοκρασια περιβαλλοντος για να μην νερωνει απο παγακια κτλ.. Δεν νομιζω οτι μπορεις να προσεγγισεις φρεντο που παιρνεις απ εξω με οποιαδηποτε μαρκα καψουλς για Nespresso καθως απ εξω ο διπλος καφες εχει 15γρ καφε ενω με 2 καψ. nespresso εχεις 10γρ καφε αλλα δεν ειναι μονο αυτο , γενικα στην Nespresso ο καφες βγαινει πιο ελαφρυς/αραιος με οχι και τοσο γεματο σωμα οπως απο κανονικη εσπρεσσιερα

Απο κει και περα δοκιμασε τυπους με ενταση 10 και ανω που ειναι μειγματα arabica/rubusta η μονο robusta (ο robusta εχει πιο πολυ καφεινη και γεματο σωμα)

Ενδεικτικα καποιοι τυποι: Nespresso espresso italiano 10 , Nepresso Kazaar 12 , L'or ristretto 11 , L'or Onyx 12, Lavazza Crema e gusto 12 ..

Ως προς την διαδικασια , απεφυγε να παγωσεις τον καφε με τα 2-3 παγακια που βαζουν οταν ειναι ζεστος , κανε εκχυλιση τον καφε σε ενα μεταλλικο μπρικι ελληνικου αν βαζεις ζαχαρη βαλε σε αυτην την φαση και χτυπατον με ενα μιξερακι να λιωσει η ζαχαρη και να κανει αφρο , μετα  βαλε 3-4 παγακια και παγωμενο νερο σε ενα μπολ (μεταλλικο αν εχεις καλυτερα) και βουτα το μπρικι με τον καφε μεσα στο μπολ με τα παγακια και ανακατεψε προσεχοντας η επιφανια του περιεχομενου του μπολ (παγακια + νερο) να υπερκαλυπτει την επιφανια του καφε μεσα στο μπρικι, με αυτον τον τροπο παγωνεις τον καφε πιο αργα μεν αλλα δεν τον νερωνεις , μολις κρυωσει βαλτον σε ενα γυαλινο κατα προτιμηση που εχεις παγωσει πριν στην καταψυξη ποτηρι με παγακια

Γενικα οτι και να κανεις δεν θα βγει πολυ δυνατος απλα μπορεις αν δοσεις λιγη προσοχη να αποφυγεις το πολυ νερομα..

 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nickol-us είπε

Έχει καταφέρει κανείς να πιεί freddo espresso απο μηχανή nespesso, που να φέρνει κοντά στου εμπορίου;

Με 3 καψουλες Lor Barista (13)  ειναι μια χαρα .
.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαζευοντας στο Skroutz συμβατες καψουλες nespresso ειδα  οτι ενα μαγαζι στην Αθηνα  (δεν βαζω link θεωρειται διαφιμηση) εχει φερει τους Lollo Cafe μια ναπολιτανικη μαρκα που ηθελα να δοκιμασω παλιοτερα σε διαφορους τυπους σε συσκευασιες των 100τεμ σε πολυ χαμηλες τιμες :

Argento ενταση 5/5 : 12,38e (12σενς η καψ.)

Νero ενταση 5/5 : 13,76e (13σενς η καψ.)

Classica ενταση 4/5 : 14,22e (14σενς η καψ.)

Decaf ενταση 4/5 : 15,29e (15σενς η καψ.)

επισημη σελιδα lollocaffe https://lollocaffeonline.it/capsule/capsule-lollo-compatibili-nespresso.html

Εχω δει στο ιταλικο αμαζον που πολλοι ψωνιζουν απο εκει καψουλες οτι εχει καλες κριτικες παρολο που καποιοι αντιμετοπιζοyν χαμηλη ροη κτλ. Η καθε καψουλα ειναι σε σακουλακι κλεισμενη οπως ο Borbone και Vergnano και φυσικα ειναι πλαστικη...

Σκευτομαι να αγορασω απλα εαν δεν μ αρεσει θα πρεπει να καταναλοσω αγγαρεια 100καψ την στιγμη που εχω σπιτι  50+ Borbone που ξερω οτι σιγουρα μ αρεσουν + οτι πινω καφε εσπρεσσο και σε μπρικι..

Αν ειναι καποιος απο Αθηνα και ενδιαφρεται να  δοκιμασει θα μπορουσαμε να αγορασουμε συναιτερικα (δια 2 ,3 ή 4 π.χ) ωστε να χρεωθει ο καθενας λιγο και να μην εχει πολλες καψουλες να καταναλωσει σε περιπτωση που δεν του αρεσει ο καφες...

Η διαδικασια θα ειναι η εξης:

Θα παραγγειλω/παραλαβω/πληρωσω εγω την 100αδα και θα συναντηθουμε σε καποιο σταθμο του μετρο που να βολευει για να γινει η συναλλαγη , οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει p.m!

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...