Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

ΚΑλα μην βαρας .

Θα πεταχτω κολονακι το μεσημερι

 

Νομίζω άνοιξε ακόμη ένα στο Golden Hall. Επίσης τώρα για τις γιορτές το website  έχει δωρεάν μεταφορικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα παίδες!

Έχω μία καφετέρια Nespresso με aeroccino, την οποία την είχα πάρει το καλοκαίρι το 2017. Την χρησιμοποιεί η οικογένεια 2-3 φορές την ημέρα. Άλλοτε βάζουμε κάψουλες της Nespresso και άλλοτε συμβατές. Επίσης δεν την έχω καθαρίσει καθόλου με την ειδική ταμπλέτα εδώ και 7 μήνες.

Από προχτές όταν πατάω το κουμπί lungo βγάζει μία μικρή ποσότητα και σταματάει. Αντίθετα το κουμπί espresso δουλεύει κανονικά και μου δίνει τη συνηθισμένη ποσότητα. Λέτε να είναι θέμα καθαρισμού της συσκευής και θα διορθωθεί;;;

Κάποιος μου είπε ότι μπορεί να έχει χαλάσει η ρύθμιση του lungo και ότι υπάρχει ένας τρόπος που ρυθμίζει πόση ποσότητα θα βγάζει το πάτημα του lungo (μικρότερη ή μεγαλύτεργ) και ότι αυτό έχει απορρυθμισθεί και θέλει ρύθμιση. Δεν θυμόταν όμως πως γίνεται. Εμένα μου φαίνεται λίγο άκυρο αυτό, αΛΛά τεσπα. Επίσης η μηχανή είναι εντός εγγύησης.

Τι κάνουμε αγαπητοί μου;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎2‎/‎12‎/‎2017 στις 8:42 ΜΜ, villasg είπε

Επειδη θα αγορασω απο δευτερα μια Delonghi Nespresso INISSIA EN80.BAE για την δουλεια , και επειδη ειμαι καλομαθημενος απο την μηχανη που εχω σπιτι [ Lelit PL042Temd + καφε κοκους απο το Exo's Roasters & Brewers στην κατεχακη ] θα ηθελα καποιες προτασεις για ποιοτικο διπλο espresso απο καψουλες Nespresso .

καθε αποψη δεκτη

 τύπε τι τιμες παίζουν για χύμα καφε στο μαγαζί που λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Καλησπέρα παίδες!

Έχω μία καφετέρια Nespresso με aeroccino, την οποία την είχα πάρει το καλοκαίρι το 2017. Την χρησιμοποιεί η οικογένεια 2-3 φορές την ημέρα. Άλλοτε βάζουμε κάψουλες της Nespresso και άλλοτε συμβατές. Επίσης δεν την έχω καθαρίσει καθόλου με την ειδική ταμπλέτα εδώ και 7 μήνες.

Από προχτές όταν πατάω το κουμπί lungo βγάζει μία μικρή ποσότητα και σταματάει. Αντίθετα το κουμπί espresso δουλεύει κανονικά και μου δίνει τη συνηθισμένη ποσότητα. Λέτε να είναι θέμα καθαρισμού της συσκευής και θα διορθωθεί;;;

Κάποιος μου είπε ότι μπορεί να έχει χαλάσει η ρύθμιση του lungo και ότι υπάρχει ένας τρόπος που ρυθμίζει πόση ποσότητα θα βγάζει το πάτημα του lungo (μικρότερη ή μεγαλύτεργ) και ότι αυτό έχει απορρυθμισθεί και θέλει ρύθμιση. Δεν θυμόταν όμως πως γίνεται. Εμένα μου φαίνεται λίγο άκυρο αυτό, αΛΛά τεσπα. Επίσης η μηχανή είναι εντός εγγύησης.

Τι κάνουμε αγαπητοί μου;;;

Καλημέρα, έχω την εντύπωση πως αν κρατήσεις πατημένο το κουμπί του lungo μέχρι να βγάλει την ποσότητα που θες, μετά θα θυμάται αυτήν την ποσότητα.
Κάπως έτσι λειτουργεί στην δικιά μου πάντως...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.. έχεις βάλει στην μνήμη στο κουμπί για το lungo συγκεκριμένη ποσότητα. Αυτό όπως σωστά είπε ο φίλος, γίνεται αν αντί να πατήσεις το κουμπί μια φορά, το κρατήσεις πατημένο μέχρι να βγάλει την ποσότητα που θες, μετά την θυμάται.

Ή θα κάνεις το ίδιο (θα ανάψεις την μηχανή και όταν θα έρθει η ώρα να φτιάξεις τον καφέ θα κρατήσεις πατημένο το κουμπί του lungo) μέχρι να βγάλει την ποσότητα που θες ή θα κάνεις την συσκευή reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Για να κάνεις το δεύτερο με την μηχανή κλειστή θα πατήσεις το κουμπί του lungo και θα το κρατήσεις πατημένο για 5 δευτερόλεπτα (θα αναβοσβήσουν τα κουμπιά 3 φορές μετά που σημαίνει ότι είσαι ΟΚ).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στην παρέα. Έκανα μια σχετική αναζήτηση στο θέμα μα δε βρήκα κάτι. Τελευταία, αισθάνομαι σαν η γεύση του καφέ να είναι περίεργη, προς το "καμμένο". Οι κάψουλες που χρησιμοποιώ είναι nespresso και douwe egberts. Τη μηχανή (inissia) την έχω περίπου 10 μήνες. Δεν έχω κάνει ποτέ κάποιο καθάρισμα ή κάτι σχετικό. Αυτό φταίει λέτε; έχετε κάποια συμβουλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
24 minutes ago, s2117 said:

Καλησπέρα στην παρέα. Έκανα μια σχετική αναζήτηση στο θέμα μα δε βρήκα κάτι. Τελευταία, αισθάνομαι σαν η γεύση του καφέ να είναι περίεργη, προς το "καμμένο". Οι κάψουλες που χρησιμοποιώ είναι nespresso και douwe egberts. Τη μηχανή (inissia) την έχω περίπου 10 μήνες. Δεν έχω κάνει ποτέ κάποιο καθάρισμα ή κάτι σχετικό. Αυτό φταίει λέτε; έχετε κάποια συμβουλή;

Αρχικά κάνε μια καλή αφαλάτωση και δες αν το πρόβλημα στη γεύση συνεχίζεται. Μπορεί να έχει μαζέψει άλατα που να επηρεάζουν την ροή του νερού και να ζεσταίνεται περισσότερο από όσο πρέπει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Αρχικά κάνε μια καλή αφαλάτωση και δες αν το πρόβλημα στη γεύση συνεχίζεται. Μπορεί να έχει μαζέψει άλατα που να επηρεάζουν την ροή του νερού και να ζεσταίνεται περισσότερο από όσο πρέπει. 

Θενκς..Με τις αυθεντικές κάψουλες αφαλάτωσης, ή υπάρχει κάποιος πιο οικονομικός τρόπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, s2117 said:

Θενκς..Με τις αυθεντικές κάψουλες αφαλάτωσης, ή υπάρχει κάποιος πιο οικονομικός τρόπος?

Βασικά είναι υγρό αφαλάτωσης που το πουλάει η nespresso σε φακελάκια σε συσκευασία των 2. Να προσέξεις τις οδηγίες για τη μηχανή σου ώστε να μπει σε mode αφαλάτωσης γιατί η διαδικασία διαφέρει ανάλογα με το μοντέλο.

Υπάρχουν και άλλες λύσεις στην αγορά με υγρά αφαλάτωσης σε super market και πιο "παραδοσιακοί" μέθοδοι με ξύδια κλπ, αλλά επειδή είναι σχετικά καινούργια η μηχανή σου, θα σου πρότεινα να μην τα δοκιμάσεις για την ώρα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκινάς αν δεν έχεις πρόβλημα με την ροή σου αλλά μόνο με την γεύση να περάσεις μερικές φορές σκέτο νερό. 

Μερικοί χρησιμοποιούν λευκό ξύδι, κάποιοι άλλοι με σοβαρότερο θέμα (φραγμένα σωληνάκια) χρησιμοποιούν 2--3 φακελάκια ΞΙΝΟ (έτσι το βρίσκεις στα super.. κιτρικό οξύ στην ουσία) διαλυμένο σε ζεστό νερό όσο περίπου το δοχείο. Επίσης για πιο δραστικές λύσεις άλλοι επιπλέον των προηγούμενων με καρφίτσες προσεκτικά ξεβουλώνουν τα σωληνάκια (φυσικά δεν θα το πρότεινα ποτέ σε κάποιον που δεν γνωρίζει σχετικά ή δεν πιάνουν τα χέρια του).

Εγώ προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει τίποτε απ αυτά, μια dolce gusto την είχα αφαλατώσει 1-2 φορές με αυθεντικό κιτ (υγρό όπως και της nespresso) και φυσικά είχε κάνει άψογη δουλειά και μια άλλη με κάψουλα αφαλάτωσης απο το lidl (δεν φέρνει πια αλλά φαντάζομαι υπάρχουν αντίστοιχες) την οποία όμως δεν προτείνω σε σχέση με το υγρό.

Όπως και να χει σίγουρα το ασφαλέστερο είναι να πάρεις το αυθεντικό κιτ αφαλάτωσης και να ακολουθήσεις τις οδηγίες (έχει η nespresso video σχετικά) απλά είναι λίγο ακριβό απ όσο έχω δει (10+ ευρώ νομίζω)

Επεξ/σία από Craven
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για καφετιέρα Nespresso ενδιαφέρομαι. Για 1-2 καφεδάκια τη μέρα. 

Έχετε να μου προτείνετε κάποια ή όλες ίδιες είναι και αλλάζει εξωτερικά το design;

κάτι που πρέπει να προσέξω, ή να αποφύγω; Κάποια προτίμηση σε μάρκα;

Παίζουν γενικά προσφορές που να έρχονται πιο φτηνά με κάψουλες ή παίρνω από skroutz ;

ευχαριστώ,

Επεξ/σία από archimidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απλή την Inissia, δοκιμασμένη (σε χώρο εργασίας με πολλούς καφέδες), ανθεκτική και μια χαρά. Δεν έχει φρουφρου (αυτόματη απόρριψη, touch buttons κτλ)  αλλά για απλή χρήση είναι ότι πρέπει. Εγώ θα έπαιρνα την κόκκινη ή την άσπρη ( = krups). Η συνήθης τιμή είναι στα 70, αλλά κάποιες φορές βγαίνει προσφορά και πέφτει πχ στα 50 και με δώρα (αν θεωρείς πως αξίζει να περιμένεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...