Προς το περιεχόμενο

LG 55UH605V 4κ 599euro με 36 ατοκες


tigergreg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και πως κρινουμε εαν ενα ips Πανελ ειναι καλο ?

με το μάτι και απο την τιμή.

 

Δεν υπαρχει περίπτωση σε αυτο το εύρος τιμής να εχει το καλύτερο Ips Panel. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sony = Astra Service = Μακριά και αγαπημένοι...

Επίσης η Sony εχει αποκτήσει κάκιση φήμη ακόμη και στο εξωτερικό για το service της.

Με μια πρόχειρη αναζήτηση θα το επιβεβαιώσετε.

 

Σίγουρα και η Samsung εχει θέματα στα panel της αλλά έχει ενα πιο ανθρώπινο service.

 

LG δεν γνωρίζω αλλά θα την είχα ως δευτερη επιλογή μετα απο Samsung σε επιλογή τηλεόρασης.

Άρα στην ουσία είμαστε μεταξύ samsung και lg. Πολύ περίεργο για μια τόσο μεγάλη αγορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ips ειναι ανώτερο του VA σε ποιότητα εικόνας και γωνίες θέασης.

 

Ωστόσο το VA εχει πολύ δυνατό μαύρο και το προτιμούν όσοι βλέπου ταινίες.

 

Προσωπικά όμως εαν επέλεγα σήμερα τηλεόραση θα πήγαινα σε ενα καλό IPS panel Και φυσικά μακρυά απο SONY μην ξεχνιόμαστε.

 

Με την SONY τι προβλημα υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ότι το πάνελ της συγκεκριμένης σειράς της LG είναι ψεύδο 4Κ (εκτός από τις 630 και 635 που είναι VA). Δείτε σχετικά : http://4k.com/news/lthree-of-lgs-4k-tvs-offer-pseudo-uhd-and-a-raw-deal-for-consumers-uh6400-uh6100-uf6800-16649/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την SONY τι προβλημα υπάρχει;

 

το Service της παγκοσμίως και ο χαμηλός ποιοτικός έλεγχος στην γραμμή παραγωγής..

 

Το φριχτό backlight bleeding βασικά.

Το πρόβλημα με το service είναι αν σου κάτσει.Το bleeding απο την άλλη... θα σου κάτσει (παθών)..

Και μιλάμε για τηλεόραση που χρεώνει +20~30% premium σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φριχτό backlight bleeding βασικά.

Το πρόβλημα με το service είναι αν σου κάτσει.Το bleeding απο την άλλη... θα σου κάτσει (παθών)..

Και μιλάμε για τηλεόραση που χρεώνει +20~30% premium σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

 

και στο banding.. DSE δεν πάει πίσω.

 

Πλήρώνεις για παράδειγμα την λοταρία του Panel παραπάνω στη SONY και αν σου κάτσεi .. ενω σε LG θα δώσεις λιγότερα και αν έχεις DSE bleeding κ.α θα το πάρεις λίγο καλύτερα.

 

Να φανταστώ Tenshi στην περίπτωση σου είπαν οτι ειναι μεσα στα όρια του κατασκευαστή , να μην ανησυχείς και άλλα τέτοια που λένε.

 

Για να καταλάβετε πόσο βρωμοεταιρία ειναι διαβάστε τι προτείνει απο το site της .. Ενολίγης λέει οτι αν υπάρχει uniformity DSE ειναι φυσιολογικό και ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα για να το κρύψετε.. 

https://us.en.kb.sony.com/app/answers/detail/a_id/41819/p/61659,95543,95552,95563/c/65,66/kw/picture%20quality

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω απόλυτα αυτά που γράφουν οι Prof_chaos και Tenshi για SONY. Δυστυχώς δεν τα ήξερα πριν πάρω την τηλεόραση. Το Service τα βαφτίζει όλα εντός προδιαγραφών και μου είπαν να κάνω τις ρυθμίσεις του link του Tenshi για να απαλύνω το πρόβλημα.

Τουλάχιστον LG ακούω ότι έχει ανθρώπινο service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα την ελεγα ουτε εγω προσωπικα "γκραν προσφορα", αφου ειναι LG και ειναι και IPS. Ασχετως τιμης που ειναι δευτερευουσης σημασιας.

Για το ips το έχω ψιλοκαταλάβει, ότι είναι θέμα προτίμησης περισσότερο, αλλά μπορείς να εξηγήσεις το πρώτο αρνητικό; Αν αποκλείουμε και τη sony λόγω service τι επιλογές μας μένουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

2 αυτης εχω παρει στο παρελθον και ειναι οι μοναδικες τηλεορασεις (και αγορες μου γενικοτερα) που επεστρεψα (την επομενη της αγορας ημερα μαλιστα) και πηρα τα λεφτα μου πισω. Και με διαφορα 10 χρονια η μια απο την αλλη. Ισως επεσα στις περιπτωσεις βεβαια, αλλα δεν ημουν καθολου ευχαριστημενος με το προιον.

 

Επισης ειδα προσφατα πριν 1-2 μηνες, μια 50αρα 4κ που ηταν σε καλη τιμη - προσφορα για εναν φιλο και ειχε σοβαρο για τα δικα μου ματια θεμα (και ο πωλητης το ειδε βεβαια) με την -με ενδιαμεσο frame- κινηση σε σκηνες με panning σε 4Κ τουλαχιστον που δοκιμασα, η οποια κινηση δεν ηταν σε καμια περιπτωση οπως θα την ηθελα και οπως την βρισκεις σε καποιες αλλες τηλεορασεις, ακομα και φτηνοτερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ θέλω να κάνω μια γρήγορη ερώτηση σε εσάς που τα έχετε ψαγμένα, έχω αυτήν την τηλεόραση και θέλω να πάρω την 55'' για τα λεφτα δεν το θέτω καν θέμα, απλά σαν ποιότητα έχει τίποτα χειρότερη η 55''. Την αλλαγή θα την κάνω και την 49 θα την δώσω στον πατέρα μου για αυτό έχω την άνεση.

 

βλέπω παράδειγμα η 55άρα έχει 1 USB ενώ η 49 έχει 2 με την μια να είναι USB3. γενικά στην εικόνα θα κερδήσω τίποτα αν πάω στην 55 ή θα χάσω τίποτα σε σχέση με την 49;

Επεξ/σία από BoullyBoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ που δεν αναφέρετε την Panasonic.

Tην ιδια απορια εχω κι εγω, οταν ειναι μαλλον η καλυτερη απο τις μαρκες που εχουν αναφερθει στο τοπικ, στο θεμα τηλεορασεων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...