Προς το περιεχόμενο

LG 55UH605V 4κ 599euro με 36 ατοκες


tigergreg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tην ιδια απορια εχω κι εγω, οταν ειναι μαλλον η καλυτερη απο τις μαρκες που εχουν αναφερθει στο τοπικ, στο θεμα τηλεορασεων.

Βγάζει καινούργια μοντέλα κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Vestel ειναι πλεον, οπως και πολλες αλλες παλιες δυνατες φιρμες δεν ειναι αυτο που ηταν, αλλα δεν ξερω αν βοηθα να μιλαμε στο τοπικ για αλλες κατασκευαστριες και να πλατειαζει το θεμα. 

Για πολλους η lg δεν ειναι "2η" αλλα πιο κατω παντως για να μην μεινει ως γενικα παραδεκτο και δεδομενο αυτο μιας και γραφτηκε απο 2-3. Αυτο νομιζω οτι αρκει. (Εχει παντως το καλο οτι εχει standard σε ολα της τα μοντελα πχ δορυφορικο δεκτη κατι που δεν εχει η "1η" σαμσουνγκ και ετσι χανει ποντους και εν δυναμει αγοραστες και γινεται "21η" επιλογη για οσους εχουν εξοπλισμο.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται οι ακριβές Pana να είναι Vestel...

Υπήρχε (υπάρχει) μια συνεργασία με την LG για την κατασκευή κάποιων πάνελ, αλλά μέχρις εκεί.

Ότι πληρώνεις παίρνεις. Αν βλέπεις μεγάλη Panasonic με 400€, μην έχεις και απαιτήσεις.

Στα χαμηλά,παίζει πολύ Τουρκία.

 

Έχω να πάρω αρκετά χρόνια τηλεόραση, αλλά αυτή τη χρωματική παραμόρφωση των Samsung, όπως τη θυμάμαι σε ένα media markt, με τον υπάλληλο με το μπλουζάκι Samsung να τις έχει όλες στο δυναμικό και να δείχνουν ότι να ναι, να τη χαίρεστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vestel ειναι πλεον, οπως και πολλες αλλες παλιες δυνατες φιρμες δεν ειναι αυτο που ηταν, αλλα δεν ξερω αν βοηθα να μιλαμε στο τοπικ για αλλες κατασκευαστριες και να πλατειαζει το θεμα. 

Για πολλους η lg δεν ειναι "2η" αλλα πιο κατω παντως για να μην μεινει ως γενικα παραδεκτο και δεδομενο αυτο μιας και γραφτηκε απο 2-3. Αυτο νομιζω οτι αρκει. (Εχει παντως το καλο οτι εχει standard σε ολα της τα μοντελα πχ δορυφορικο δεκτη κατι που δεν εχει η "1η" σαμσουνγκ και ετσι χανει ποντους και εν δυναμει αγοραστες και γινεται "21η" επιλογη για οσους εχουν εξοπλισμο.)

Άρα ποια είναι η 2η; Η sony; Σόρυ για το off topic και πάλι, απλά για να το κλείσουμε. 2-3 σοβαρές (και με ερωτηματικό κιόλας) εταιρείες σε μια τόσο τεράστια αγορά μου κάνει φοβερή εντύπωση πάντως! Τέλος πάντων.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται οι ακριβές Pana να είναι Vestel...

Υπήρχε (υπάρχει) μια συνεργασία με την LG για την κατασκευή κάποιων πάνελ, αλλά μέχρις εκεί.

Ότι πληρώνεις παίρνεις. Αν βλέπεις μεγάλη Panasonic με 400€, μην έχεις και απαιτήσεις.

Στα χαμηλά,παίζει πολύ Τουρκία.

 

Έχω να πάρω αρκετά χρόνια τηλεόραση, αλλά αυτή τη χρωματική παραμόρφωση των Samsung, όπως τη θυμάμαι σε ένα media markt, με τον υπάλληλο με το μπλουζάκι Samsung να τις έχει όλες στο δυναμικό και να δείχνουν ότι να ναι, να τη χαίρεστε.

 

Στο δυναμικό ποια τηλεόραση έχεις δει και σου άρεσε; Ότι να'ναι είναι τα χρώματα και gamma. 

Το θέμα είναι ότι η τηλεόραση του θέματος είναι μία πολύ τίμια προσφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Άρα ποια είναι η 2η; Η sony; Σόρυ για το off topic και πάλι, απλά για να το κλείσουμε. 2-3 σοβαρές (και με ερωτηματικό κιόλας) εταιρείες σε μια τόσο τεράστια αγορά μου κάνει φοβερή εντύπωση πάντως! Τέλος πάντων.  

 

Αυτα ειναι υποκειμενικα σε μεγαλο βαθμο. Και δεν παει με μαρκες μονο, αλλα ακομα και με μοντελα. Και πχ η σονυ μπορει να μην ειναι 2η και να ειναι 4η, και 3η η σαμμυ και 1η η πανυ και 2η μια αλλη για συγκεκριμενα μοντελα. Γι' αυτο πιστευω οτι δεν εχει νοημα αυτη η κουβεντα μεσα σε ενα θεμα, θα ακουσεις 100 διαφορετικες εκδοχες χωρις να ειναι καμια πιθανον σωστη με τα "δικα σου" θελω και τις δικες σου αναγκες και απαιτησεις. Μια τηλεοραση ειναι διαφορετικο προιον, πιο πολυπλοκο απο εναν ssd ή μια καρτα μνημης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "μικρα" καινούργια μοντέλα της Pany ειναι Vestel, επιβεβαιώνω, και τα "μεγάλα" στην ίδια σειρά δικά της. Εγώ βέβαια αυτό το θεωρώ κοροιδία και εκεί που την είχα κορυφή πλέον της έχω ρίξει Χ.

 

Από την άλλη, η εμπειρία μου από 2 σχετικά καινούργιες LG LCD που έχω δει είναι πολύ θετική και νομίζω ότι η επόμενη αγορά μου θα είναι LG (hopefully OLED όταν πεσουν οι τιμές :D )

 

Είναι αλήθεια πάντως ότι οι επιλογές είναι λίγες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνηγορήσω και εγώ υπέρ των Πανασόνικ,  από τα μεσαία σειράς μοντέλα και πάνω (συνήθως σειρά 6ΧΧ) δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα από καμία άλλη μάρκα, απλώς χάνουν στο value for money από τις Κορεάτικες. Για αυτό και οι τελευταίες έχουν κερδίσει τόσο μεγάλο μερίδιο αγοράς, ξέρουν να χτυπούν τις τιμές στα πιο δημοφιλή μοντέλα και οι καταναλωτές στρέφονται προς αυτές. Δείτε για παράδειγμα τη σειρά KU6000 της Σάμσουνγκ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εγώ θέλω να κάνω μια γρήγορη ερώτηση σε εσάς που τα έχετε ψαγμένα, έχω αυτήν την τηλεόραση και θέλω να πάρω την 55'' για τα λεφτα δεν το θέτω καν θέμα, απλά σαν ποιότητα έχει τίποτα χειρότερη η 55''. Την αλλαγή θα την κάνω και την 49 θα την δώσω στον πατέρα μου για αυτό έχω την άνεση.

 

βλέπω παράδειγμα η 55άρα έχει 1 USB ενώ η 49 έχει 2 με την μια να είναι USB3. γενικά στην εικόνα θα κερδήσω τίποτα αν πάω στην 55 ή θα χάσω τίποτα σε σχέση με την 49;

Μπορώ να πάρω μια απάντηση σε αυτήν την ερώτησή μου παρακαλώ πριν ξανα κάνετε την συζήτηση για την Vestel και Panasonic?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να πάρω μια απάντηση σε αυτήν την ερώτησή μου παρακαλώ πριν ξανα κάνετε την συζήτηση για την Vestel και Panasonic?

Γνώμη μου:αν είναι να πας ξανά σε LG, πάνε στη UH770v για να δεις κάποια αξιοσημείωτη διαφορά από αυτήν που έχεις τώρα. Με τα μοντέλα UH6XX δεν αξίζει η αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα τιμη ειναι.

απλα αν βαλεις 24/36 δοσεις μεχρι  να την αποπληρωσεις, ολοι θα εχουν Oled και μαλλον θα την εχεις πουλησει μεχρι τοτε κι εσυ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως το samsung vs lg, εχει καταντησει σαν το iphone vs android. το ποιο σωστο ειναι να πας στο καταστημα να δεις αυτο που σε ενδιαφερει και στο βαθμο που μπορεις να κρινεις εκει (ειτε με ενα δικο σου υλικο σε usb) να κρινεις και να αποφασισεις...τωρα το να λεει αλλος η lg ειναι δευτερη ή  οτι η σαμσουνγκ ειναι μπεστ οφ δεν μου λεει κατι. απο τη δικη μου εμπειρια μαλιστα (δεν σημαινει κατι αυτο, υποκειμενικο ειναι) εχω παρει 4 lg και 2 samsung για διαφορετικους χωρους και σπιτια αντιστοιχα μοντελα και μια εκ των σαμσουνγκ η οποια χαρακτηριζοταν και ως η καλυτερη επιλογη απο οποιαδειποτε αλλη και επειδη την αγορασα με κλειστα ματια και δεν πηγα να την δω ουσιαστικα τελικα δεν ειναι οπως λεγανε καποιοι...ναι μεν καλα μαυρα κλπ. αλλά οταν αλλαζεις καναλι π.χ μια μερα που χαλαρωνεις, εχει λαγκ απιστευτο. στο smart tv μπαινει με ταμα και ειναι κατα 300 ευρω ακριβοτερη απο τις αλλες lg που εχω παρει και ειναι καλυτερες για τα δικα μου γουστα... ασε που στις 15 πρωτες μερες εκαψε μητρικη και περιμενα μετα τη σαμσουγκ 1 μιση εβδομαδα...παραδειγμα που ετυχε σε μενα και μπορει να τυχει και σε lg προφανως (για να μην πει κανεις την ειρωνια του.) εχω βεβαια και σαμσουνγκ ακριβοτερη που ειναι τουμπανο...
το λοιπον, πας την βλεπεις οσο μπορεις απο κοντα...αν νιωθεις οτι σου κανει και σου αρεσει και σε αυτα τα χρηματα δεν βρισκεις κατι εξισου καλο ή καλυτερο χωρις να ξεφευγει σε budget, κανεις την επιλογη σου...απλο ειναι. καλημερα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου:αν είναι να πας ξανά σε LG, πάνε στη UH770v για να δεις κάποια αξιοσημείωτη διαφορά από αυτήν που έχεις τώρα. Με τα μοντέλα UH6XX δεν αξίζει η αλλαγή.

Δηλαδή σε ποιότητα εικόνας λές πως η 49UF6907 είναι καλύτερη απο αυτήν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...