Προς το περιεχόμενο

Ιδιωτικό ΙΕΚ


Rogue90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε μου,δυστυχώς ή ευτυχώς η πλειοψηφία των προλαλησαντων έχουν δίκιο περί ΙΕΚ,και εγώ σπατάλησα μια διετία απογεύματα για ένα δημοσιο απο αυτά,ως και καλά Τεχνικός Δικτύων,του οποίου ούτε την πιστοποίηση δεν ασχολήθηκα να πάρω,τόσο ανούσιο μου φάνηκε στην κυριολεξία....Όσον αφορά τους υπολογιστές μια βιβλιοθήκη πτυχία να κουβαλάς,η πρακτική εξάσκηση παίζει ρόλο...Χωριά που όπως επίσης πολύ σωστά ειπώθηκε για δίκτυα Cisco και ξερό ψωμί,ή στρώσου για τόνους εξάσκησης γραμμών κώδικα αν κοιτάς προγραμματισμό....

 

Αυτά ως μια επιπλέον άποψη...

 

Υ.Γ Σεβομσι απεριόριστα την προσπάθεια και τον κόπο των πτυχιούχων ΑΕΙ/ΤΕΙ αλλά η συντριπτική τους πλειοψηφία δεν διαλέγει σχολές που θα εξασφαλίσουν εύκολα επαγγελματική αποκατάσταση,ποσό μάλλον στην Ελλάδα... Και μια συμβουλή ως κάπως μεγαλύτερος : δεν χρειάζεται η συνεχής επανάληψη του ότι το πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ είναι το δυνατότερο χαρτί,αυτό ισχύει εκ προοιμίου,δεν χρειάζεται να εμπλέκεστε σε ανούσιες συγκρίσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω ρε παιδιά. Πόσες φορές τα έχουμε πει για τα ΙΕΚ εδώ μέσα ;

Υπάρχει ακόμη κόσμος που πάει κιόλας σε ιδιωτικά και πληρώνει για αυτό το πράγμα που μόνο πτυχίο δεν είναι ;

Και ομως σε καποιες περιπτωσεις*, ακομη και τα ελαχιστα επαγγελματικα δικαιωματα,

που παιρνεις (και ειπαμε, ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ!) απο ενα ιδιωτικο ιεκ, μπορει να ειναι πολυτιμα

:ph34r:

*Δεν ειναι ομως, μια τετοια περιπτωση, το <τεχνικος υπολογιστων>, γιατι απλως εκει δεν υφιστανται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ΙΕΚ ειναι καλα για επαγγελματα που δεν χρειαζονται πανεπιστημια για να γινεις καλος στην δουλεια σου

 

Η πληροφορικη ειναι λιγο απολα μπορει να μην χρειαζεται απαραιτητα να βγαλεις πανεπιστημιο για να σαι καλος αλλα δεν ειναι κακο κιολας για μια μελλοντικη διοικητικη θεση ισως.

 

Αλλα μερικοι επειδη βλεπω οτι snobarete τα ΙΕΚ και καλα σε σχεση με τα πανεπιστημια ΑΕΙ και ΤΕΙ, αν νομιζετε οτι το πανεπιστημιο σε κανει ανθρωπο ή το πτυχιο ειναι ΑΜΕΣΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στην αγορα εργασιας με 5k μισθο ειστε παρα πολυ γελασμενοι. Πηγαινε μια βολτα στα ΙΕΚ Μαγειρικης/Ζαχαροπλαστικης που εχω κατι φιλους, οι μισοι ειναι αποφοιτοι ΑΕΙ χωρις δουλεια.

 

Απο την ζωη περναμε απο παρα πολλα σταδια και το ζορι/η μαχη ποτε δεν σταματαει, η προσωπικη επιτυχια εξαρταται απτην θεληση και το ποσο κυνηγας κατι, το αν θα γραφει πανω το χαρτι σου επιπεδο 1-3-5-20 δεν λεει κατι.

 

Απλα μην ειστε απολυτοι και κομπλεξικοι με αυτα τα πραγματα γιατι οι εποχες εχουν αλλαξει πολυ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ΙΕΚ ειναι καλα για επαγγελματα που δεν χρειαζονται πανεπιστημια για να γινεις καλος στην δουλεια σου

 

Η πληροφορικη ειναι λιγο απολα μπορει να μην χρειαζεται απαραιτητα να βγαλεις πανεπιστημιο για να σαι καλος αλλα δεν ειναι κακο κιολας για μια μελλοντικη διοικητικη θεση ισως.

 

Αλλα μερικοι επειδη βλεπω οτι snobarete τα ΙΕΚ και καλα σε σχεση με τα πανεπιστημια ΑΕΙ και ΤΕΙ, αν νομιζετε οτι το πανεπιστημιο σε κανει ανθρωπο ή το πτυχιο ειναι ΑΜΕΣΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στην αγορα εργασιας με 5k μισθο ειστε παρα πολυ γελασμενοι. Πηγαινε μια βολτα στα ΙΕΚ Μαγειρικης/Ζαχαροπλαστικης που εχω κατι φιλους, οι μισοι ειναι αποφοιτοι ΑΕΙ χωρις δουλεια.

 

Απο την ζωη περναμε απο παρα πολλα σταδια και το ζορι/η μαχη ποτε δεν σταματαει, η προσωπικη επιτυχια εξαρταται απτην θεληση και το ποσο κυνηγας κατι, το αν θα γραφει πανω το χαρτι σου επιπεδο 1-3-5-20 δεν λεει κατι.

 

Απλα μην ειστε απολυτοι και κομπλεξικοι με αυτα τα πραγματα γιατι οι εποχες εχουν αλλαξει πολυ.

 

Προσπάθησα να είμαι λίγο πιο light,συμφωνώ μαζί σου ως προς την προσαρμοστικότητα,τα ΙΕΚ μαγειρικής που αναφέρεις είναι το καλύτερο παράδειγμα για τα λάθη στην επιλογή σχολης που προανέφερα,αλλά πάνω κάτω τα ίδια λέμε...Στο τέλος της ημέρας όλα είναι θέμα προσωπικής προσπάθειας και δουλειάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως σε καποιες περιπτωσεις*, ακομη και τα ελαχιστα επαγγελματικα δικαιωματα,

που παιρνεις (και ειπαμε, ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ!) απο ενα ιδιωτικο ιεκ, μπορει να ειναι πολυτιμα

:ph34r:

*Δεν ειναι ομως, μια τετοια περιπτωση, το <τεχνικος υπολογιστων>, γιατι απλως εκει δεν υφιστανται...

Ενταξει το εχω πει πολλες φορες οτι κατι ειδικοτητες οπως μαγειρας,κομμωτικη κτλ αξιζει να πας αφου δεν υπαρχει τιποτα αντιστοιχο αλλα γτ ιδιωτικο; να πληρωσεις τοσα χρηματα για κατι που παιρνεις τζαμπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ΙΕΚ ειναι καλα για επαγγελματα που δεν χρειαζονται πανεπιστημια για να γινεις καλος στην δουλεια σου

 

Η πληροφορικη ειναι λιγο απολα μπορει να μην χρειαζεται απαραιτητα να βγαλεις πανεπιστημιο για να σαι καλος αλλα δεν ειναι κακο κιολας για μια μελλοντικη διοικητικη θεση ισως.

 

Αλλα μερικοι επειδη βλεπω οτι snobarete τα ΙΕΚ και καλα σε σχεση με τα πανεπιστημια ΑΕΙ και ΤΕΙ, αν νομιζετε οτι το πανεπιστημιο σε κανει ανθρωπο ή το πτυχιο ειναι ΑΜΕΣΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στην αγορα εργασιας με 5k μισθο ειστε παρα πολυ γελασμενοι. Πηγαινε μια βολτα στα ΙΕΚ Μαγειρικης/Ζαχαροπλαστικης που εχω κατι φιλους, οι μισοι ειναι αποφοιτοι ΑΕΙ χωρις δουλεια.

 

Απο την ζωη περναμε απο παρα πολλα σταδια και το ζορι/η μαχη ποτε δεν σταματαει, η προσωπικη επιτυχια εξαρταται απτην θεληση και το ποσο κυνηγας κατι, το αν θα γραφει πανω το χαρτι σου επιπεδο 1-3-5-20 δεν λεει κατι.

 

Απλα μην ειστε απολυτοι και κομπλεξικοι με αυτα τα πραγματα γιατι οι εποχες εχουν αλλαξει πολυ.

Ενταξει να παει καποιος αποφοιτος πανεπιστημιου σε ιεκ εχει λογικη.Εχει αποκτησει ηδη υψηλη καταρτιση μορφωση και κανει και ενα ιεκ ισως για μια εναλλακτικη επαγγελματικη επιλογη που ισως και με το πτυχιο του συνδιαστικα του ανοιξει πορτες.Αλλωστε οπου και να παει και με υο πτυχιο αει θα εχει διαφορετικη αντιμετωπιση απο καποιον που εχει τελειωσει μονο ενα ιεκ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 αλλα γτ ιδιωτικο; να πληρωσεις τοσα χρηματα για κατι που παιρνεις τζαμπα;

Δεν παιρνεις τζαμπα καλυψη, και ενιοτε μπορει να χρειαζεται: στο θεμα απουσιων, η και βαθμων!

Στα δημοσια ΙΕΚ (μεταξυ 1ου - 2ου ετους), κοβονται σπουδαστες απο βαθμολογιες, οπως επισης

και απο απουσιες! Θα πονταρα στανταρακι πως, στα ιδιωτικα δεν συμβαινει αυτο, ουτε στο 1/15..

:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα θέμα.Θέλω να αρχίσω ένα ιδιωτικό ιεκ με την ειδικότητα 
τεχνικός υπολογιστών που πιστεύω ότι το έχω ποιο πολύ από τεχνικός δικτύων η προγραμματιστής.
Με τα λεφτά δεν έχω θέμα αλλα θέλω να μου πείτε ένα ιεκ το οποιο να είναι καταξιωμένο 
και να μπορεί να μου προσφέρει ένα πτυχίο ευρωπαϊκών προδιαγραφών η αν μπορώ να βγάλω κάποιο χαρτί το 
οποιο να αναγνωρίζεται και στο εξωτερικό (για αγγλία με ενδιαφέρει ποιο πολύ). Ευχαριστώ..

 

Τα ιδιωτικα και γενικα τα ΙΕΚ ειναι για πεταμα τα πτυχια τους μοναχα για χαρτι τουαλετας κανουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιρνεις τζαμπα καλυψη, και ενιοτε μπορει να χρειαζεται: στο θεμα απουσιων, η και βαθμων!

Στα δημοσια ΙΕΚ (μεταξυ 1ου - 2ου ετους), κοβονται σπουδαστες απο βαθμολογιες, οπως επισης

και απο απουσιες! Θα πονταρα στανταρακι πως, στα ιδιωτικα δεν συμβαινει αυτο, ουτε στο 1/15..

:-(

τωρα αυτο ειναι ανεκδοτο; εχω παει σε δημοσιο ΙΕΚ για χαβα παραλληλα με το πανεπιστημιο και τον μισο χρονο απο καθε ετος δεν ειχα πατησει στην ταξη. τα μαθηματα τα περασα χωρις να εχω ιδεα,με καθαρη αντιγραφη ή με βοηθεια των καθηγητων που ειπαν να γραψουμε οτι μας κατεβει απλα για να φαινεται οτι κατι γραψαμε. για ποιες απουσιες και βαθμους μιλας; ενα παιδι απο το τμημα μου δεν ηρθε ΚΑΘΟΛΟΥ τον δευτερο χρονο και μαλιστα δεν ηρθε ποτε στην τελευταια εξεταστικη κι ομως... πηρε ΒΕΚ. τετοια φουμαρα πουλανε τα ιδιωτικα και πατε και χαλατε τα χρηματα σας για σκουπιδοχαρτα. Και το αλλο σουπερ φουμαρο,οτι και καλα ειναι δικτυωμενα και σε περιμενει σιγουρη δουλεια αφου τελειωσεις. Εντελως ψεμα,αντε να συμβει σε ελαχιστες περιπτωσεις που δεν αποτελουν τον κανονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΕΠΙΠΕΔΟ 5

-Διπλωμα Επαγγελματικής Ειδικότητας επιπέδου 4 ΕΠΑΛ

-Διπλωμα Επαγγελματικής Ειδικότητας επιπέδου 4 ΙΕΚ

 

ΕΠΙΠΕΔΟ 6

-Πτυχιο Πανεπιστημίου

-Πτυχίο ΤΕΙ

-Πτυχίο Ανώτατης Εκπαίδευσης (πενταετείς σπουδές, στρατιωτικές σχολές)

 

 

Klain μωρέ, ένα επίπεδο διαφορά έχουν μόνο ΙΕΚ και ΑΕΙ :lol:.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελεις να σου πω κι εγω αντιστοιχως, δημοσιο ΙΕΚ οπου απο 29 εγγεγραμενους σπουδαστες
σε συγκεκριμενο τμημα-ειδικοτητα, στο πρωτο ετος μολονοτι 27 προσπαθησαν να τελειωσουν
κανονικα, στο δευτερο ετος περασαν μονο 20? Οι αλλοι/ες 7 κοπηκαν -ενιοτε και 100% αδικα*-
απο βαθμους και απουσιες: Ναι, απουσιες εμπαιναν, ακομη και σε καθυστερηση 15λεπτου ->
ακαδημαικο τεταρτο προφανως, δεν ισχυε! Οι απουσιες μετριοντουσαν κανονικοτατα, με λιγες
εξαιρεσεις χαριστικων ωρων απο καθηγητες -ομως ηταν η απολυτη εξαιρεση, καθως (σχεδον)
ολοι ετρεμαν τον απεριγραπτως σκατοψυχο διευθυντη του ΙΕΚ, και οχι δεν ειναι ο μονος ετσι...!
:-(
Να το πω απλα: ειναι "ασταθμητος παραγοντας" παντα -ακομη και εναντιον σου- ο διευθυντης,
στο δημοσιο ΙΕΚ, ενω δεδομενα υπερ σου στο ιδιωτικο οπου ως πελατης εχεις (παντοτε) δικιο.
:ph34r:
Περι απουσιων αποδειξη: τα ιδιωτικα ΙΕΚ ειναι εκεινα που βασικα χρησιμοποιουνται για μουφα
αναβολη στρατευσης
, εκει πληρωνεις, δεν πατας ποτε και ειναι δεδομενο οτι δεν θα εχεις θεμα,
δεν θα ενημερωσουν τη Στρατολογια. Σε δημοσιο το ρισκαρεις: στο παραπανω^ ο σκατοψυχος,
με το που κοβοταν σπουδαστης απο απουσιες = ετοιμαζε αμεσως επισημο ενημερωτικο χαρτι!
Εψαξε λεμε να στειλει ενημερωση, ακομη και για ατομο που ειχε υπηρετησει τη θητεια του ηδη.
:blink:

* στη συγκεκριμενη ειδικοτητα, σπουδαστρια επιμελεστατη (ηταν μαλιστα εκεινη που κρατουσε
αριστες σημειωσεις μαθηματων) κοπηκε σε προφορικες εξετασεις εργαστηριων και επανελαβε
ξανα σε αλλο ΙΕΚ, γιατι βασικα δεν 'ενεδωσε' στο φλερτ του καθηγητη υπευθυνου εργαστηριου 
:eek:
Ε, μην μου πεις οτι αν ηταν πελατισα σε ιδιωτικο και ειδικα για τετοιο λογο(!!) θα κοβοταν ποτε?
Ειδικα για την ιδιωτικη εκπαιδευση, επειδη εχω @ παρελθον ολιγον περασει για να...διδαξω, θα μπορουσα να γραψω σχεδον βιβλιο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελεις να σου πω κι εγω αντιστοιχως, δημοσιο ΙΕΚ οπου απο 29 εγγεγραμενους σπουδαστες

σε συγκεκριμενο τμημα-ειδικοτητα, στο πρωτο ετος μολονοτι 27 προσπαθησαν να τελειωσουν

κανονικα, στο δευτερο ετος περασαν μονο 20? Οι αλλοι/ες 7 κοπηκαν -ενιοτε και 100% αδικα*-

απο βαθμους και απουσιες: Ναι, απουσιες εμπαιναν, ακομη και σε καθυστερηση 15λεπτου ->

ακαδημαικο τεταρτο προφανως, δεν ισχυε! Οι απουσιες μετριοντουσαν κανονικοτατα, με λιγες

εξαιρεσεις χαριστικων ωρων απο καθηγητες -ομως ηταν η απολυτη εξαιρεση, καθως (σχεδον)

ολοι ετρεμαν τον απεριγραπτως σκατοψυχο διευθυντη του ΙΕΚ, και οχι δεν ειναι ο μονος ετσι...!

:-(

Να το πω απλα: ειναι "ασταθμητος παραγοντας" παντα -ακομη και εναντιον σου- ο διευθυντης,

στο δημοσιο ΙΕΚ, ενω δεδομενα υπερ σου στο ιδιωτικο οπου ως πελατης εχεις (παντοτε) δικιο.

:ph34r:

Περι απουσιων αποδειξη: τα ιδιωτικα ΙΕΚ ειναι εκεινα που βασικα χρησιμοποιουνται για μουφα

αναβολη στρατευσης, εκει πληρωνεις, δεν πατας ποτε και ειναι δεδομενο οτι δεν θα εχεις θεμα,

δεν θα ενημερωσουν τη Στρατολογια. Σε δημοσιο το ρισκαρεις: στο παραπανω^ ο σκατοψυχος,

με το που κοβοταν σπουδαστης απο απουσιες = ετοιμαζε αμεσως επισημο ενημερωτικο χαρτι!

Εψαξε λεμε να στειλει ενημερωση, ακομη και για ατομο που ειχε υπηρετησει τη θητεια του ηδη.

:blink:

 

* στη συγκεκριμενη ειδικοτητα, σπουδαστρια επιμελεστατη (ηταν μαλιστα εκεινη που κρατουσε

αριστες σημειωσεις μαθηματων) κοπηκε σε προφορικες εξετασεις εργαστηριων και επανελαβε

ξανα σε αλλο ΙΕΚ, γιατι βασικα δεν 'ενεδωσε' στο φλερτ του καθηγητη υπευθυνου εργαστηριου 

:eek:

Ε, μην μου πεις οτι αν ηταν πελατισα σε ιδιωτικο και ειδικα για τετοιο λογο(!!) θα κοβοταν ποτε?

Ειδικα για την ιδιωτικη εκπαιδευση, επειδη εχω @ παρελθον ολιγον περασει για να...διδαξω, θα μπορουσα να γραψω σχεδον βιβλιο

 

 

τι ιεκ ηταν αυτο,στρατιωτικης εκπαιδευσης; ξερω παρα πολλα ατομα που τελειωσαν ΔΙΕΚ κι ολοι για την πλακα περασαν. και τι μου λες δλδ οτι αξιζει να πληρωσεις απλα για να εισαι σιγουρος πως θα παρεις το σκουπιδοχαρτο; καλυτερα να ρισκαρεις και να ναι τζαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Klain μωρέ, ένα επίπεδο διαφορά έχουν μόνο ΙΕΚ και ΑΕΙ :lol:.

Και ένα επίπεδο διαφορά έχει το απολυτήριο Λυκείου και το δίπλωμα του ΙΕΚ.

 

Το θέμα όμως δεν είναι τα επίπεδα. Το θέμα είναι ότι από το Επίπεδο 6 και μετά αρχίζει η ανώτατη εκπαίδευση και το επίπεδο 5 (του ΙΕΚ) είναι η μεταλυκειακή εκπαίδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...