Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για error στη RAM


Savvidis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα χθες πήρα καινούργια Ram corsair CMZ8GX3M1A160 8gb 1600mhz

Έχω mobo AsRock H61M-VG3. Το πρόβλημα μου είναι ότι έπειτα από λίγη χρήση του υπολογιστή το μηχάνημα freezarh κολάει και δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να το ξεκόλλησε μόνο επανεκκίνηση. Έτσι λοιπόν είπα να τρέξω το memtest να δω αν κάτι πάει λάθος με την RAM, καθώς το έκανα μου έβγαλε αυτό το NOTE Ram may be vulnerable to high frequency row hammer bit flips. Να ανυσηχισω ;

Και κάτι άλλο έτρεξα προγράμμα ελέγχου για θερμοκρασίες και η κάρτα γραφικών ανεβάζει 100 βαθμούς σε λιγότερο από λεπτό λέτε να ευθύνεται εκεί το freeze; Δεν είμαι πολύ σχετικός πέρα από τα βασικά όποτε θα παρακαλούσα για βοήθεια ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο που θα αφιέρωσετε για post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μήνυμα για τη μνήμη δεν είναι τόσο ανησυχητικό,το θέμα με τη κάρτα όμως είναι και μάλλον αυτό φταίει,

 

 

Πες μας ποιά κάρτα έχεις και απο τι αποτελείται το υπόλοιπο μηχάνημα.Πότε ανεβάζει 100 βαθμούς ? σε gaming ή σε idle? όταν έτρεξες το πρόγραμμα που λες κόλλησε αφού πήγε 100c ?τσέκαρε αρχικά αν δουλεύουν τα fans της κάρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την NGTX560ti οι ανεμηστηρες σουλεθουν κανονικα οταν ετρεξα ομως το furMark ανεβασε τους βαθμους παρολαυτα δεν μου κολησε το μηχανημα τα κολληματα τα τρωει σε απλη χρηση gaming οπου ηθερμοκρασιες δεν ξεπερνουν τους 50 βαθμους στη gpu...ξεχασα να αναφερω οτι πολυ συχνα μαυριζει την οθονη στιγμιαια και επειτα απο 2-3 δευτερολεπτα επανερχεται με αυτο το μηνημα http://prntscr.com/dmcj1m 

Τελος το pc αποτελειται απο i5 2400 3.10 ghz 64 bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο περίεργα όλα αυτά με την κάρτα.50 βαθμους σε gaming 100 σε furmark ,το πρόβλημα με τους drivers.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δεις αν η κάρτα έχει αρχίσει να τα φτύνει.Αρχικά  βγάλε την κάρτα και δούλεψε το πισι με τα γραφικά του cpu να δεις αν πάλι κολάει κλπ. 

 

Πριν βάλεις τη ραμ ήταν όλα οκ? με τι ραμ έπαιζε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ολα ηταν καλα πριν αλαξω την ραμ φυσικα εξακολουθουσα να λαμβανω το μηνημα για τους drivers... 

ειχα πανω την Xms3 CMX4GX3M1A1600C9.

Χθες βραδυ αλαξα τους drivers αλλα εξακουλουθω να λαμβανω το ιδιο error απλα με την καινουργια εκδοση των drivers καμια συμβουλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πας για κάρτα αλλά κάνε αυτό που σου είπα ,βγάλε κάρτα να δεις αν κολάει χωρις ,για να καταλάβεις αν έχεις αλλού πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...