Προς το περιεχόμενο

TG788VN v2 (VOIP telephony) μαζί με Fritz 7490 ?


iparou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε.

Έβαλα ένα πρόγραμμα φόρθνετ στη δουλειά το οποίο μου δίνει ADSL 24 και 3 νούμερα τηλερώνου (1 TDM, 2 VOIP) με 2 κανάλια φωνής. Μου έστειλαν το Technicolor TG788vn V2. Εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω παράλληλα και ένα Fritz 7490 που έχω για να αξιοποιήσω το on-board τηλεφωνικό κέντρο του Fritz και γιατί όχι και άλλες δυνατότητές του αφού σε άλλη δουλεία που έχω βάλει Fritz7490 (χωρίς VOIP τηλεφωνία όμως), έχει βγεί σκυλί. . Απ' ότι έχω καταλάβει πρέπει αναγκαστικά να χρησιμοποιήσω το technicolor μιας και η Forthnet δεν δίνει τους κωδικούς της VOIP τηλεφωνίας για να τους περάσω στο Fritz και να ξεμπερδεύω.

Υπάρχει λοιπόν κάποιος τρόπος να συνεργαστούν τα δύο μηχανήματα μεταξύ τους ? (το Technicolor μόνο για να μου δίνει την VOIP τηλεφωνία και το Fritz για όλα τα υπόλοιπα ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν μπορει το Fritz να παιξει σαν fxo αντι για fxs ωστε να παρει τις γραμμες απο την forthnet και να τις διαχειριστει.οπως βλεπο το 7490 εχει μονο μια Fxo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν μπορει το Fritz να παιξει σαν fxo αντι για fxs ωστε να παρει τις γραμμες απο την forthnet και να τις διαχειριστει.οπως βλεπο το 7490 εχει μονο μια Fxo.

Εννοείς ότι το φριτζ έχει μόνο μια εισερχόμενη γραμμή, για να το πούμε απλοϊκά, οπότε δεν θα μπορεί να πάρει και τα 3 νούμερα απο το Technicolor και να τα διαχειριστεί;

 

Υπάρχει κάτι αντίστοιχα φτηνό με το fritz που να συνεργάζεται με το technicolor για να κάνει τη δουλειά που θέλω σαν τηλεφωνικό κέντρο με πολύ βασικές λειτουργίες και απλό interface μέσω browser;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταγα το site της fritz και σαν fxo δεν λεει αν ειναι η s0 ή αν οι Fxs μπορουν να παιξουν και τα 2(fxs//fxo).δεν βλεπω κατι καν στο manual. στη wikipedia δεν το αναφερει με καποιο τροπο που να μπορω να καταλαβω τι παιζει. γραφει a/b s0.a/b εννοει τις αναλογικες Fxs οτι παιζουν και σαν Fxo ή αναφερει τα 2 καναλια που ανοιγει η s0?εκ πρωτης οψεως πρεπει να αναφερει τις 2 Fxs.αλλα ας πει καποιος που το εχει   

αυτη ειναι η σελιδα.

https://en.wikipedia.org/wiki/Fritz!Box

και γραφει a/b, S0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταγα το site της fritz και σαν fxo δεν λεει αν ειναι η s0 ή αν οι Fxs μπορουν να παιξουν και τα 2(fxs//fxo).δεν βλεπω κατι καν στο manual. στη wikipedia δεν το αναφερει με καποιο τροπο που να μπορω να καταλαβω τι παιζει. γραφει a/b s0.a/b εννοει τις αναλογικες Fxs οτι παιζουν και σαν Fxo ή αναφερει τα 2 καναλια που ανοιγει η s0?εκ πρωτης οψεως πρεπει να αναφερει τις 2 Fxs.αλλα ας πει καποιος που το εχει   

αυτη ειναι η σελιδα.

https://en.wikipedia.org/wiki/Fritz!Box

και γραφει a/b, S0

 

Ευχαριστώ για το Insight και το ψάξιμο. Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτά που αναφέρεις οπότε αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα, ας μας πει. Θα είναι κρίμα να δώσω 250 ευρώ για το Fritz και να δώ ότι δεν κάνει.

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H S0 θύρα των Fritz είναι για να συνδεθούν ISDN συσκευές (τηλέφωνα, φαξ, PBX κλπ).

Οι 2 θύρες PHONE είναι για αντίστοιχη σύνδεση απλών αναλογικών συσκευών (τηλέφωνα, φαξ, PBX κλπ).

 

Στην είσοδο δέχεται σε ένα ζεύγος (3-6) απλή PSTN τηλεφωνία, σε άλλο ζεύγος (4-5) την DSL σύνδεση (PSTN ή ISDN) και σε 2 άλλα ζεύγη (1-2, 7-8) ISDN τηλεφωνία από την S0 θύρα κάποιου ΝΤ (π.χ. netmod).

 

Με απλά λόγια δεν υπάρχει δυνατότητα να δεχθεί 3 διαφορετικές εισόδους τηλεφωνίας. Βασικά δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποια συσκευή που να το κάνει, εκτός των τηλεφωνικών κέντρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H S0 θύρα των Fritz είναι για να συνδεθούν ISDN συσκευές (τηλέφωνα, φαξ, PBX κλπ).

Οι 2 θύρες PHONE είναι για αντίστοιχη σύνδεση απλών αναλογικών συσκευών (τηλέφωνα, φαξ, PBX κλπ).

 

Στην είσοδο δέχεται σε ένα ζεύγος (3-6) απλή PSTN τηλεφωνία, σε άλλο ζεύγος (4-5) την DSL σύνδεση (PSTN ή ISDN) και σε 2 άλλα ζεύγη (1-2, 7-8) ISDN τηλεφωνία από την S0 θύρα κάποιου ΝΤ (π.χ. netmod).

 

Με απλά λόγια δεν υπάρχει δυνατότητα να δεχθεί 3 διαφορετικές εισόδους τηλεφωνίας. Βασικά δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποια συσκευή που να το κάνει, εκτός των τηλεφωνικών κέντρων.

 

Κατατοπιστικότατος. Κάποιο απλό τηλεφωνικό κέντρο για βασική χρήση με 3 εισόδους και 6 εσωτερικά που να μπορεί να γινεται customization μέσω web interface και τιμή <300 ευρώ υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατατοπιστικότατος. Κάποιο απλό τηλεφωνικό κέντρο για βασική χρήση με 3 εισόδους και 6 εσωτερικά που να μπορεί να γινεται customization μέσω web interface και τιμή <300 ευρώ υπάρχει?

μονο κανα Pc θα ηταν οτι πιο φτηνο.

H S0 θύρα των Fritz είναι για να συνδεθούν ISDN συσκευές (τηλέφωνα, φαξ, PBX κλπ).

Οι 2 θύρες PHONE είναι για αντίστοιχη σύνδεση απλών αναλογικών συσκευών (τηλέφωνα, φαξ, PBX κλπ).

 

Στην είσοδο δέχεται σε ένα ζεύγος (3-6) απλή PSTN τηλεφωνία, σε άλλο ζεύγος (4-5) την DSL σύνδεση (PSTN ή ISDN) και σε 2 άλλα ζεύγη (1-2, 7-8) ISDN τηλεφωνία από την S0 θύρα κάποιου ΝΤ (π.χ. netmod).

 

Με απλά λόγια δεν υπάρχει δυνατότητα να δεχθεί 3 διαφορετικές εισόδους τηλεφωνίας. Βασικά δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποια συσκευή που να το κάνει, εκτός των τηλεφωνικών κέντρων.

Και εγω ετσι το ξερω αλλα κατι γραφει για Fxo external που δεν μπορω να βρω τιποτα παραπανω.

επισης προσοχη με τις s0.αν η s0 δεν βγαζει ταση υπαρχει περιπτωση να μην μπορει να δεχτει απευθειας τηλεφωνικη συσκευη παρα μονο κεντρο.οχι μονο για το fritz αλλα γενικα για οτιδηποτε βγαζει bri( πχ gennet).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θύρα εισόδου είναι FXO και δέχεται ταυτόχρονα σε διαφορετικά Pin, τα ζεύγη που αναφέρω.

Στην Γερμανία μπορεί κάποιος να έχει και ISDN και PSTN τηλεφωνία (αλλά μόνο ISDN DSL), ενώ στη χώρα μας, μία εκ των 2 για τηλεφωνία και DSL.

 

Η S0 του Fritz σίγουρα συνδέεται είτε με τηλεφωνική συσκευή, είτε με PBX.

Νομίζω στο Oxygen του OTE, υπάρχει σχετικός διακόπτης, ανάλογα το είδος της συσκευής που θα συνδεθεί στην S0 θύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α οκ καταλαβα.ναι δεν μπορεις ομως την pstn που θα βαλεις πανω στην ας πουμε fxo να την διαχειριστεις απο μεσα απο το interface ή ειναι απλα σαν ενα fail over αν δεν παιζει το voip?βεβαια σε καθε περιπτωση δεν κανει στον φιλο μας γιατι θελει 2 γραμμες.

για την s0 μαλλον το εχουν κανει να βγαζει ταση.

στο καταραμενο oxygen πρωην gennet για να βγαλει ταση η s0 ειτε μια ειτε παραπανω αναλογως το μοντελο πρεπει να βαλεις μπαταρια.

τα μικρα gennet px 14201 εχουν την εκδοση v αν θυμαμαι καλα που βγαζει ταση στην bri.στα μεγαλα gennet πχ 25χχχ,35χχχ,45χχχ,55χχχ πρεπει να βαλεις μια μπαταρια μεσα η οποια θα δινει και ταση στην bri.η μπαταρια υπαρχει σε δυο εκδοσεις.μια που απλα ειναι για να δινει ρευμα σαν Ups και μια με δυο εξοδους για να βγαζει ταση.

το jumperaki που εχει το gennet στο πισω μερος ειναι για να ρυθμιζεις οπως και στο netmod αν θα κανει το termination ή οχι.on/off.

μεσα απο το interface καπου διαλεγεις internal /external για την s0 και αλλαζει κατι στο pinout.δεν θυμαμαι παραπανω.


Η θύρα εισόδου είναι FXO και δέχεται ταυτόχρονα σε διαφορετικά Pin, τα ζεύγη που αναφέρω.

Στην Γερμανία μπορεί κάποιος να έχει και ISDN και PSTN τηλεφωνία (αλλά μόνο ISDN DSL), ενώ στη χώρα μας, μία εκ των 2 για τηλεφωνία και DSL.

 

Η S0 του Fritz σίγουρα συνδέεται είτε με τηλεφωνική συσκευή, είτε με PBX.

Νομίζω στο Oxygen του OTE, υπάρχει σχετικός διακόπτης, ανάλογα το είδος της συσκευής που θα συνδεθεί στην S0 θύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Fritz την τηλεφωνία που έρχεται σε FXO, μπορείς να την διαχειριστείς κανονικά, όπως και οποιονδήποτε VoIP λογαριασμό. Περιέχουν ένα μικρό PBX καλύπτοντας πολλές λειτουργίες κανονικών PBX και είναι ιδανικά (αλλά ακριβά) για οικιακές εγκαταστάσεις.

Έχουν επιπλέον κανονικό SIP server και όχι μόνο client (που έχουν τα περισσότερα router) κι έτσι οποιαδήποτε τηλεφωνική σύνδεση μπορεί να χρησιμοποιηθεί από οποιαδήποτε VoIP συσκευή ή εφαρμογή, συνδεδεμένη ενσύρματα ή ασύρματα ή απ' έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα εχει μονο μια εισοδο σαν Pstn στην ουσια σαν fxo αν καταλαβα καλα.και στα oxygen εχουν μεσα διαφορα πραγματα οποτε να παιξει με extensions κτλ σαν μικρο τηλεφωνικο.βεβαια για τα συγκεκριμενα(oxygen) εδω ουτε τα βασικα δεν κανουν σωστα αυτο (τηλεφωνικο κεντρο)θα κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ελεγα μηπως οι Fxs επαιζαν και σαν Fxo ασχετα με την θυρα που μου ειπες οτι αλλαζουν τα Pin.εσυ μαλλον εννοεις οτι δεν γινεται να παρει και pstn και Isdn σαν ειδοσο ταυτοχρονα πανω στην υποδοχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί στην FXO να πάρει και ISDN και PSTN. Απλά στη χώρα μας χρησιμοποιούμε 1 από τις 2.

Η ISDN έρχεται μόνο από S0 (δηλαδή ψηφιακή) κάποιας συσκευής, σε 4 ακροδέκτες.

Η PSTN έρχεται σε 2 άλλους ακροδέκτες. Σε αυτούς μπορεί να έρθει η ISDN από μια θύρα a/b του Netmod (δηλαδή αναλογική).

Τέλος στους τελευταίους 2 ακροδέκτες έρχεται η σύνδεση DSL.

 

Οι FXS δεν παίζουν ως FXO.

 

Μια λύση που υπάρχει, αν κάποιος θέλει να φέρει π.χ. 2 γραμμές PSTN ή 1 PSTN, είναι να χρησιμοποιήσει και 2ο Fritz (ακόμη και το φθηνότερο που θα βρει). Αυτό γίνεται διότι έχουν δυνατότητα SIP server/client, οπότε επικοινωνούν μέσω VoIP μεταξύ τους.

Φυσικά αντί του 2ου Fritz μπορεί να γίνει και με οποιονδήποτε VoIP αντάπτορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...