Προς το περιεχόμενο

Μετά το LG G4 ποιά αγορά;


giorgos1966

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι να φύγει το g4 γιατί δύσκολα αγοράζει κάποιος τόσο προβληματική συσκευή

Το G4 το εδωσα σημερα φιλε μου. Τωρα ειμαι μεταξυ των παρακατω με τιμες μεταχειρισμενων παντα:

 

1.  Huawei Nexus 6p   (2015) 350 ευρω

2.  Huawei 8 mate Dual  (2016)   350 ευρω

3.  LG V10   (2015)  280 ευρω

 

Ποιο απο αυτα ομως; Σπαζοκεφαλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκάθαρα 6P.

Μόνο και μόνο για κάμερα, ηχεία, οθόνη και stock android αξίζει με τα 1000. Ειδικά σε σχέση με τα άλλα.

Λες βρε φιλε αυτο ετσι; Εβγαλα και μια φορμα σε αλλο αρθρο για ποιο ευκολια να αποφασισω. Ξερεις δεν ειναι οι καιροι για συχνες αλλαγες σε συσκευη πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες βρε φιλε αυτο ετσι; Εβγαλα και μια φορμα σε αλλο αρθρο για ποιο ευκολια να αποφασισω. Ξερεις δεν ειναι οι καιροι για συχνες αλλαγες σε συσκευη πλεον...

Αν δε σε πειράζει το μέγεθος ναι αξίζει με χιλια. Εγω το είχα και το έδωσα μονο και μονο για το μέγεθος, αλλα σαν κινητό ηταν τοπ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nexus 6P και από εμένα, με σταθερό λειτουργικό χωρίς περιττές προσθήκες και με σίγουρες αναβαθμίσεις για άλλα 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το G4 το εδωσα σημερα φιλε μου. Τωρα ειμαι μεταξυ των παρακατω με τιμες μεταχειρισμενων παντα:

 

1.  Huawei Nexus 6p   (2015) 350 ευρω

2.  Huawei 8 mate Dual  (2016)   350 ευρω

3.  LG V10   (2015)  280 ευρω

 

Ποιο απο αυτα ομως; Σπαζοκεφαλια...

χτυπά το v10 που ναι πολύ ανθεκτικό δεν σπάει στα δυο σαν μπισκότο όπως το nexus (το οποίο είναι και τεράστιο για τις ίντσες του) πιο φτηνό με 4gb ram, ράδιο, κάρτα μνήμης, υπέρυθρες ... το μονό κακό (μικρο βέβαια αφού είναι αποσπασμένη και με μια δεύτερή λύνεται το πρόβλημά) είναι η μπαταρία στα ίδια επίπεδά με το g4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χτυπά το v10 που ναι πολύ ανθεκτικό δεν σπάει στα δυο σαν μπισκότο όπως το nexus (το οποίο είναι και τεράστιο για τις ίντσες του) πιο φτηνό με 4gb ram, ράδιο, κάρτα μνήμης, υπέρυθρες ... το μονό κακό (μικρο βέβαια αφού είναι αποσπασμένη και με μια δεύτερή λύνεται το πρόβλημά) είναι η μπαταρία στα ίδια επίπεδά με το g4

Και αυτο πλησιαζει κατα πολυ, αυτα που θελω αλλα με κολαει λιγο το θεμα που εχουν παρουσιασει τα G4 με το bootloop.Εχουν αναφερθει και σε αυτο το v10  αλλα οχι βεβαια σε μεγαλο ποσοστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι καποια fanboys που μιλανε με διδακτικο υφος, λενε ανακριβειες και παρασερνουν τον κοσμο.

 

Nexus 6P. Απίστευτο εργαλείο. Είναι της Huawei, με 5.7" οθόνη και εμένα μου βγάζει 1.5 μέρα μπαταρία, έχει βγάλει και 2 με 4 ώρες screen on time. Πρώην κάτοχος G4

 

Απατη το 6p.

Μουφα dac, παναργη nand, τεραστιο για 5.7", παναργη καμερα (οταν θυμηθει κανει focus) αθλια μπαταρια για 3450mah, χαλια αποδοση ο sd810. Το καλο ειναι οτι ειναι ζεστο για το χειμωνα  :-D

 

Το ειχα και ανυπομονουσα να το ξεφορτωθω.

 

Καλύτερη από του G4 σίγουρα. Απίστευτο low light, και εκτός του OIS που του λείπει, δεν νομίζω να υπάρχει κάτι παραπάνω που να θες

 

Τρεις λαλουν και 2 χορευουν.

Ελαχιστα καλυτερες οι βραδυνες του 6p, και πολυ καλυτερα πορτρετα λογω HDR+

 

Το G4 εχει 500 επιλογες, πολυ πιο γρηγορο στο focus και στο τραβηγμα φωτο, πολυ καλο bokeh

 

Ο άνθρωπος τόνισε από την αρχή ότι αλλάζει κινητό επειδή θέλει μεγάλη οθόνη. Επίσης το G5 είναι η μεγαλύτερη πατάτα όλων των εποχών.

 

Eνω το 6p ειναι καλο; Κουνια που σε κουναγε.

 

Στα 380€ που εχει τωρα το G5 ειναι 45 φορες καλυτερο του 6p

 

 

Εγώ μετά την εμπειρία που είχα με το G4 δεν αγοράζω πάλι LG. Είναι ρίσκο, αν γίνει πάλι κάτι παρόμοιο είναι κρίμα λεφτά.

 

Kαι bootloop να παθει εχει την καλυτερη εγγυηση στην Ελλαδα.

 

Εσυ αγοραζεις με γνωμονα την μια βδομαδα που μπορει να μεινεις χωρις κινητο;

 

Έχει θέμα και η οθόνη, μετά από καιρό, αν την χρησιμοποιείς πολύ τη συσκευή και σε μεγάλες φωτεινότητες, αρχίζει να αφήνει είδωλα πάνω. Δηλαδή ώρα, μπαταρία, σήμα κλπ που φαίνονται όλη την ώρα, κολλάνε και φαίνονται πάντα και παντού. Επίσης το χρώμα αρχίζει να αλλάζει προς το κόκκινο στις άκρες.

 

Το ιδιο παθαινει και το 6p με την amoled.

Εδω εχω στειλει 3-4 G4 σε τριγυρω και ειναι ολοι happy.

 

Ξεκάθαρα 6P.

Μόνο και μόνο για κάμερα, ηχεία, οθόνη και stock android αξίζει με τα 1000. Ειδικά σε σχέση με τα άλλα.

 

Υπερβολικος.

 

Εγω θα πηγαινα σε 1+3 ή σε V10

 

To 1+3 εχει την ιδια οθονη αλλα hardware buttons ενω ειναι αναβαθμιση σε ολα.

Το 6p ουτε στον εχθρο μου δεν το προτεινα σημερα, ειδικα με την τιμη που εχει.

Επεξ/σία από nikchris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το G4 μου έκανε το ίδιο πρόβλημα με Image Retention 2 μέρες μετά την αλλαγή οθόνης. Εμένα το service με εξυπηρέτησε καλά, θες να ρωτήσεις και πολλά άτομα που περίμεναν όλο τον Σεπτέμβρη και το μισό Οκτώβρη για μία πλακέτα; Ξέρεις ότι πλέον το G4 όταν εμφανίσει Image Retention δεν επισκευάζεται επειδή η εταιρία το θεωρεί φυσιολογική λειτουργία;

 

Μπαταρία, G4 με το ζόρι μέρα σε standby, στην καλύτερη 3 ώρες sot. Nexus, 3 μέρες standby, 4+ sot σταθερά, μπορεί και 5 αν είσαι μόνο wifi.

 

Επίσης έχεις ιδέα από φωτογραφία; Επειδή μάλλον όχι, το G4 είχε ΑΘΛΙΟ auto, πάντα με εξίσου καλό focus με του Nexus που έχει και αυτό laser focus. Πάντα μα πάντα μου έκανε over expose τα πάντα. Στο manual φυσούσε, αλλά το ωραίο με το 6P είναι ότι δίνει αποτελέσματα manual στο auto. Στο λέω από μήνες εμπειρία με το καθένα και χρόνια με hobby τη φωτογραφία. Επίσης πλέον το Nexus έχει πλέον manual white balance και exposure.

 

Σχετικά με τον SD810. Σε αντίθεση με τον 808 που όντως τον λες και σόμπα, ο 810 δεν μου ανεβάζει θερμοκρασίες σχεδόν ποτέ. Το G4 πάντα έκαιγε, ακόμα και σε εγκαταστάσεις εφαρμογών. Άργος; Πήρα το 6P 30 λεπτά αφού έδωσα το G4 στο μαγαζί που μου έκανε επιστροφή χρημάτων. Απλά wow η διαφορά τους. 1-2 δευτερόλεπτα πιο γρήγορο στη φόρτωση εφαρμογών. Το DAC είναι μουφα στα πάντα, αν θες κάτι σοβαρό, δεν κοιτάς σε κινητό. Μιλάς λες και το DAC του G4 είναι επίπεδο tascam sound card.

 

Λες για το G5! Πάμε. Αργές αναβαθμίσεις, κλειδωμένο μέχρι το κόκκαλο και χάνεις εγγύηση αν το ξεκλειδώσεις επειδή καταγράφει το imei, ψεύτικο build που δεν είναι όντως αλουμίνιο, κακή μπαταρία. Ακόμα δεν έχουμε δει IR επειδή δεν έχει περάσει αρκετός καιρός για να εμφανιστεί αλλά θα το δούμε και αυτό. Μέτριο ηχείο.

Nexus. Αναβαθμίσεις τη μέρα που βγαίνουν, κάθε μήνα ένα security patch να κλείνει major τρύπες, αλουμίνιο κανονικό, μπαταρία 2 ημερών κανονικής χρήσης, 3ων ελαφριάς χρήσης, Amoled οθόνη που είναι από τα νέα πάνελ της Samsung με σχεδόν μηδενικό burn in και ηχειάρες.

Επίσης, δεν σε αφήνει ξεκρέμαστο σε αεροδρόμιο χωρίς εισητήριο επειδή έπαθε bootloop, πολύ βασικό. Ξέρεις αυτό που χάνεις όλες τις φωτογραφίες των διακοπών επειδή έπαθε bootloop στο ταξίδι του γυρισμού. Αυτό που πρέπει να κάνεις 2 ώρες setup as new για να μην πάθει το ίδιο δύο μέρες μετά και μετά από 3 μήνες το παθαίνει πάλι;

 

ΕΓΩ δίνω τα λεφτά μου (που δεν μου τρέχουν) σε κάτι που μπορώ να βασιστώ. Δεν μπορώ να είμαι όλη την ώρα σε επιφυλακή να μη μου πάθει bootloop το G4 και με backup κάθε εβδομάδα. Αν δε με πιστεύεις υπάρχει ολόκληρο θέμα με εμπειρίες από πολλούς άλλους, το G4 έπρεπε να ακολουθήσει την πορεία του Note 7 και να μην πωλείται.

 

Επίσης αν διάβαζες και το θέμα θα έβλεπες ότι το Oneplus 3 δεν είναι επιλογή επειδή είναι κινεζικό, αν και διαφωνώ. Αν κάποιος είναι fanboy αυτός είσαι εσύ. Η γνώμη σου δεν στέκει ειδικά όταν λες πατάτα ένα κινητό σαν το Nexus και κάνεις praise το bust of the year που είναι το G5 και προηγουμένως το G4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το G4 μου έκανε το ίδιο πρόβλημα με Image Retention 2 μέρες μετά την αλλαγή οθόνης. Εμένα το service με εξυπηρέτησε καλά, θες να ρωτήσεις και πολλά άτομα που περίμεναν όλο τον Σεπτέμβρη και το μισό Οκτώβρη για μία πλακέτα; Ξέρεις ότι πλέον το G4 όταν εμφανίσει Image Retention δεν επισκευάζεται επειδή η εταιρία το θεωρεί φυσιολογική λειτουργία;

 

Tο ιδιο παθαινουν και τα 6p σε μεγαλυτερη συχνοτητα, λογω amoled (burn in) 

Εκει λες να το επισκευαζουν;

 

 

Μπαταρία, G4 με το ζόρι μέρα σε standby, στην καλύτερη 3 ώρες sot. Nexus, 3 μέρες standby, 4+ sot σταθερά, μπορεί και 5 αν είσαι μόνο wifi.

 

Υπερβολες και ψεματα.

 

Εχει καλυτερη μπαταρια το 6p, αλλα οχι τοσο.

810 εχει, αν ειχε 810 δηλαδη ή 805 θα σου εβγαζε μια βδομαδα;

 

 

 

 

 

Επίσης έχεις ιδέα από φωτογραφία; Επειδή μάλλον όχι, το G4 είχε ΑΘΛΙΟ auto, πάντα με εξίσου καλό focus με του Nexus που έχει και αυτό laser focus. Πάντα μα πάντα μου έκανε over expose τα πάντα. Στο manual φυσούσε, αλλά το ωραίο με το 6P είναι ότι δίνει αποτελέσματα manual στο auto. Στο λέω από μήνες εμπειρία με το καθένα και χρόνια με hobby τη φωτογραφία. Επίσης πλέον το Nexus έχει πλέον manual white balance και exposure.

 

 

Υπερβολες και ψεματα Νο2

 

Σαν το HDR+ της Goοgle δεν υπαρχει δευτερο, αλλα αυτα τα "εξισου καλο focus" που λες, γελαει ο κοσμος.

 

Το app ειναι παναργο, οσο παναργο ειναι και το focus. Eιχα 6p και τωρα εχω 5χ και τα ξερω καλα.

 

 

 

Σχετικά με τον SD810. Σε αντίθεση με τον 808 που όντως τον λες και σόμπα, ο 810 δεν μου ανεβάζει θερμοκρασίες σχεδόν ποτέ. Το G4 πάντα έκαιγε, ακόμα και σε εγκαταστάσεις εφαρμογών. Άργος; Πήρα το 6P 30 λεπτά αφού έδωσα το G4 στο μαγαζί που μου έκανε επιστροφή χρημάτων. Απλά wow η διαφορά τους. 1-2 δευτερόλεπτα πιο γρήγορο στη φόρτωση εφαρμογών. Το DAC είναι μουφα στα πάντα, αν θες κάτι σοβαρό, δεν κοιτάς σε κινητό. Μιλάς λες και το DAC του G4 είναι επίπεδο tascam sound card.

 

Υπερβολες και ψεματα Νο3

 

Βλεπει κανεις 1-2 δευτερολεπτα πιο γρηγορο;

 

 

 

 

 

Λες για το G5! Πάμε. Αργές αναβαθμίσεις, κλειδωμένο μέχρι το κόκκαλο και χάνεις εγγύηση αν το ξεκλειδώσεις επειδή καταγράφει το imei, ψεύτικο build που δεν είναι όντως αλουμίνιο, κακή μπαταρία. Ακόμα δεν έχουμε δει IR επειδή δεν έχει περάσει αρκετός καιρός για να εμφανιστεί αλλά θα το δούμε και αυτό. Μέτριο ηχείο.

 

Εχει ηδη παρει nougat

Εχει 820 (απλα τρομερη αναβαθμιση απο 808/810)

Eχει γηινο μεγεθος και οχι γκουμουτσα (ακομα και για 5.7 ειναι γκουμουτσα το 6p

Δεν σπαει (απο τα χειροτερα τηλεφωνα το 6p μαζι με mi5, δες Jerryrig, εγω δεν θα το εβαζα μπροστινη με τιποτα)

LG G5 καλυτερο audio στα ακουστικα.

 

 

Nexus. Αναβαθμίσεις τη μέρα που βγαίνουν, κάθε μήνα ένα security patch να κλείνει major τρύπες, αλουμίνιο κανονικό, μπαταρία 2 ημερών κανονικής χρήσης, 3ων ελαφριάς χρήσης, Amoled οθόνη που είναι από τα νέα πάνελ της Samsung με σχεδόν μηδενικό burn in και ηχειάρες.

Επίσης, δεν σε αφήνει ξεκρέμαστο σε αεροδρόμιο χωρίς εισητήριο επειδή έπαθε bootloop, πολύ βασικό. Ξέρεις αυτό που χάνεις όλες τις φωτογραφίες των διακοπών επειδή έπαθε bootloop στο ταξίδι του γυρισμού. Αυτό που πρέπει να κάνεις 2 ώρες setup as new για να μην πάθει το ίδιο δύο μέρες μετά και μετά από 3 μήνες το παθαίνει πάλι;

 

Φιλε, κανεις πλακα;

Αλουμινιο κανονικο το τηλεφωνο που σπαει σαν μακαρονι;

Μπαταρια 2 ημερων με τον αθλιο underpowered 810 που τον σκιζουν ο exynos και ο kirin; Που παει το throttle συννεφο;

Φωτογραφιες χαναμε το 2000, πλεον εχει cloud.

amoled Μηδενικο burn in? 

https://www.reddit.com/r/Nexus6P/comments/3tfx7q/is_it_normal_for_6p_to_have_a_little_image_burn/

 

 

Επίσης αν διάβαζες και το θέμα θα έβλεπες ότι το Oneplus 3 δεν είναι επιλογή επειδή είναι κινεζικό, αν και διαφωνώ. Αν κάποιος είναι fanboy αυτός είσαι εσύ. Η γνώμη σου δεν στέκει ειδικά όταν λες πατάτα ένα κινητό σαν το Nexus και κάνεις praise το bust of the year που είναι το G5 και προηγουμένως το G4.

 

 

Fanboy που  εχω 1+3, Νexus 5x και εχουν περασει απο τα χερια μου Νexus 6p/6/5/4, 1+1, HTC 10, LG G4;

 

 

 

 

Tο 6p ειναι πανακριβο αθλιο τηλεφωνο που

 

1) Εχει 3500 μπαταρια και αποδιδει λες και εχει 2700

2) Εχει 810 που κανει throttle και ειναι 3 φορες κατω απο 820;

https://www.reddit.com/r/Nexus6P/comments/5jrg9j/snapdragon_810_benefits/

3) Εχει χαλια audio;

4) Εχει παναργη nand;

5) Εχει κατι μπεζελαρες να, λες και ειναι 6,5";

6) Σπαει σαν μακαρονι και στραβωνει, αθλια ποιοτητα κατασκευης.

 

Αν η επιλογη σημερα ειναι μεταξυ 6p και G5, δεν υπαρχει κουβεντα.

 

To 6p ειναι has been, πεθαμενο τηλεφωνο και ακομα και οταν ιχε κανονικη τιμη πανακριβο.

Πλεον βλεπω δεν υπαρχει κιολας σε σοβαρη τιμη (κατι 540€ βλεπω και γελαω) οποτε τσαμπα η κουβεντα.

 

Mα τι λεω; Ξεχαστηκα!!!

 

Bootloop και το 6p   :shock:  :cry: 

 

https://www.reddit.com/r/Nexus6P/comments/5kagp8/we_have_grabbed_the_attention_of_xda/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν κάθομαι να ασχοληθώ άλλο. Μιλάς για μεμονωμένα περιστατικά. Λες και έχω κέρδος να πω ψέμματα, το συμφέρον μου κοιτάζω και εγώ όπως και ο καθένας μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν κάθομαι να ασχοληθώ άλλο. Μιλάς για μεμονωμένα περιστατικά. Λες και έχω κέρδος να πω ψέμματα, το συμφέρον μου κοιτάζω και εγώ όπως και ο καθένας μας.

 

Το speedtest δεν ειναι μεμονομενο περιστατικο.

Οτι εχουν bootloops και χαλια μπαταρια μετα την 7, εχει βουηξει το ιντερνετ.

Οτι σπαει σαν μακαρονι, δεν ειναι ψεμα.

Οτι ο 820 ειναι 3 σκαλες ανωτερος, δεν ειναι "μεμονομενο περιστατικο"

 

Κερδος δεν εχεις, αλλα εχεις αγνοια. 

 

Να το χαρεις οσο μπορεις το 6p, αλλα μην προσπαθεις να πεισεις και τους αλλους. Πλεον δεν κανει και δεν προτεινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου διαβασα οτι η Google απο τον Σεμπτεμβρη του ΄17 θα σταματησει την συνεργασια με το Νexus 6p; Δηλαδη εαν καταλαβα καλα θα σταματησει η υποστηριξη μετα την Nougat; Και τι θα γινεται; Δεν θα παιρνει αναβαθμισεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας.Τελικα κατέληξα στο LG V10.Το βρηκα αγορασμενο πριν 1 μηνα, σε αριστη κατασταση σε μαυρο χρώμα.Ας ελπισω να μου βγει καλο.Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας.Τελικα κατέληξα στο LG V10.Το βρηκα αγορασμενο πριν 1 μηνα, σε αριστη κατασταση σε μαυρο χρώμα.Ας ελπισω να μου βγει καλο.Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Μεγιά τότε, αν μάθεις να παίζεις και με τις manual ρυθμίσεις στη κάμερα, θα κάνεις θαύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...