Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη η αναβάθμιση Android 6.0.1 Marshmallow για το Redmi Note 3


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Official Global εχει εδώ και πολύ καιρό Android 6. Είναι μόνο για SnapDragon όμως.

 

Σας προτείνω την συγκεκριμένη rom.

 

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=439892&extra=page%3D1%26filter%3Dtypeid%26typeid%3D679%26typeid%3D679&mobile=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν χρειάζεται να ξεκλειδώσει bootloader, βάζει την official global και έχει ελληνικά

Εδώ θα βρεις όλες τις απαντήσεις σου.

1. Ξεκλειδώνεις bootlader μέσω συγκεκριμένης διαδικασίας που προϋποθέτει επικοινωνία με xiaomi (σου στέλνει κωδικό)

2. Βάζεις μία συγκεκριμένη rom (θα βρεις στο forum) που είναι ενδιάμεση για να βάλεις την Ελληνική. 

3. Βάζεις στο καπάκι όποια ελληνική θέλεις (stable ή developer) που είναι πολύ καλές rom με πολύ καλά Ελληνικά.

 

Υ.Γ. Δεν υπάρχει OTA όταν η ROM δεν είναι η official χωρίς αυτό να την χαρακτηρίζει "μαϊμού". Έτσι οι Ελληνικές αναβαθμίζονται με το "χέρι" μετά όχι με ΟΤΑ. Το οποίο όμως δεν είναι δύσκολο. Μετά την πρώτη ρομ που έχει κάποιο μπελά, απλά κατεβάζεις το καινούριο αρχείο και το κάνει ένα κλικ μέσα από την ενσωματωμένη εφαρμογή και αυτό μπαίνει. Σε ένα reboot έχει καινούρια rom. Τόσο δύσκολο (δεν) είναι. 

 

Υ.Γ2 Στην xiaomi δεν έχει πολύ σημασία η έκδοση android γιατί πολλά απλά τα κάνει το κέλυφος (miui) το οποίο αυτό έχει σημασία τι έκδοση είναι. Για παράδειγμα εγώ στο redmi 2 pro με android 4.4.4 είχα έλεγχο ποιες εφαρμογές μιλάνε που και τι κάνουνε χωρίς να έχω έκδοση 5.Χ.Χ που θέλανε οι υπόλοιποι για να έχουν το ίδιο χαρακτηριστικό. Για αυτά ασχολούνταν το miui. Λίγο έχει σημασία έκδοσης android. Δεν λείπει τίποτα στα xiaomi των οποίων το selling point είναι το καταπληκτικό κέλυφος miui (που είναι πολύ λειτουργικό και ελαφρύ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητο ειναι μαπα και κανα marshmallow η nougat δεν μπορει να το σωσει.

αν δεν ξερεις τιποτα και εισαι ασχετος μην λες βλακειες, ειναι ενα αριστο τηλεφωνο σε τραγικα χαμιλη τιμη, εδω το galaxy express 2 του πατερα μου πεταει με nougat, εδω 2 φιλους ενας εχει το mediatek και ο αλλος το snapdragon xiaomi redmi note 3 και οι δυο εχουν cm14.1 και ειναι πολυ κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωω τόσο πολύ αργούν να πάρουν τις αναβαθμίσεις;

στο nexus 5x έχουμε την 7.1.1

παντα παιρνουν οι συσκευες της google πρωτες τις αναβαθμισεις σε νεο android...δν ειναι μετρο συγκρισης αυτο...προσωπικα εχω το pro και το κινητο ειναι πιστολι. Σε σχεχη ποιοτητας τιμης δεν υπαρχει συγκριση...Επισης υποστηριζεtai με android 6 εδω μηνες στην Ελλαδα :  

 

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/CategoryList/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εχω την εκδοση 7 παντως δεν μπορω να βρω τον τροπο να περασω την 8.Το κινητο ειναι εξωτερικου και μεσω wifi δεν γινεται αποτι καταλαβα;Μπορει καποιος να βοηθησει;

Φιλε μου ο τροπος που σου εξηγησε σε προηγουμενο reply o kenysmith ειναι σωστος αλλα γινεται και χωρις να σπασεις πολυ ρα @@ σου σε 10 λεπτα...φλασαρεις τη συσκευη απο EDL mode με την Developer Global εκδοση αναλογα με την μοντελο της συσκευης σου και με το Mi FLash tool και εισαι ετοιμος...αν θελεις αρχεια και βοηθεια στειλε PM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ξερεις τιποτα και εισαι ασχετος μην λες βλακειες, ειναι ενα αριστο τηλεφωνο σε τραγικα χαμιλη τιμη, εδω το galaxy express 2 του πατερα μου πεταει με nougat, εδω 2 φιλους ενας εχει το mediatek και ο αλλος το snapdragon xiaomi redmi note 3 και οι δυο εχουν cm14.1 και ειναι πολυ κομπλε.

Μην ασχολεισαι με το παιδι...αυτος ειναι που δεν εχει σωτηρια !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρομερά προβλήματα/κρασαρίσματα software στη ρομ είχα στο mtk μοντελο, τελικά μου έδωσαν τα χρήματά μου πίσω στο eshοp.gr.

 

ομοίως φίλος με το 5ιντσο ρεντμι 3 με 3 ραμ σοβαρά κολλήματα στη ρόμ. Εντωμεταξύ το παλικάρι μόνο τηλέφωνα, σμς και σπάνια ενα ελαφρό browsing κάνει.. Ντρέπομαι που του το πρότεινα.

 

Αυτά συμβαίνουν παρά τις αναβαθμίσεις και δοκιμαστικά φορμάτ και στα 2 αυτά.

 

Ίσως μας έτυχαν όμως, δεδομένου οτι όλοι τα αγοράσαν χωρις παράπονα αυτά τα κινητά.

 

Από εμένα πάντως κατι στραβό πήγε εδώ ή απλά άλλη φορά μόνο qualcomm.

  με τι ρομ ησουν?εγω με  redmi note 2 redmi note 3 pro και redmi pro στο σπιτι ολα με ελληνικες ρομ κανενα προβλημα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είχατε rom "κινεζομαγαζου" αναμενόμενα όλα τα θέματα.

Η rom απο MIUI.gr είναι πολύ καλύτερη, παρόλο που σκόπευα να πάω σε CyanogenMod.

Αλλά παραδόξως δεν δουλεύει κάμερα/δαχτυλικο αποτύπωμα.Ουτε στην 13 ούτε στις nightly 14.

Στο Redmi 1s δούλευε ρολόι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητο ειναι μαπα και κανα marshmallow η nougat δεν μπορει να το σωσει.

εσενα σε θυμαμαι και απο αλλες συζητησεις του φορουμ ...παντα ησουν αντιθετος με τα xiaomi δεν μπορω να καταλαβω τι κινητο εχεις που πιστευεις οτι ειναι καλυτερο απο αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι με την Custom ελληνική rom από το xiaomi-miui.gr και σκέφτομαι να πάω στην official. Ισχύει και για την έκδοση με τον MDT το συγκεκριμένο Update;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητο ειναι μαπα και κανα marshmallow η nougat δεν μπορει να το σωσει.

​το σχολιο σου ταιριάζει απολυτα με το νικ σου.....παρλαπιπες λες....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...