Προς το περιεχόμενο

Άμεσα βιντεομηνύματα και επεκτάσεις έρχονται στο Viber


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δύο νέες σημαντικές δυνατότητες προσθέτει το Viber, η δημοφιλής εφαρμογή ανταλλαγής άμεσων μηνυμάτων αλλά και πραγματοποίησης τηλεφωνικών κλήσεων.

Η εφαρμογή που αποτελεί μία από τις δημοφιλέστερες και στη χώρα μας με περισσότερους από 3.5 εκατομμύρια χρήστες, προχωρά στην παρουσίαση αρχικά της υπηρεσίας Instant Video Messages, η οποία επιτρέπει την ανταλλαγή μικρών μηνυμάτων μέσω βίντεο. Τα μηνύματα αυτά μπορούν να έχουν μέγιστη διάρκεια 30 δευτερόλεπτα και θα εμφανίζονται σε κυκλική μορφή στην οθόνη της εφαρμογής. Η εγγραφή ενός βίντεο γίνεται πατώντας παρατεταμένα το νέο κουμπί που εμφανίζεται στην εφαρμογή και η εναλλαγή με την αποστολή γραπτού ή φωνητικού μηνύματος γίνεται αρκετά γρήγορα.

 

 

Η δεύτερη υπηρεσία που εγκαινιάζει το Viber ίσως έχει και μεγαλύτερο ενδιαφέρον αφού με το λανσάρισμα των επεκτάσεων, το Viber ανοίγει την πλατφόρμα του σε τρίτους προκειμένου να υπάρξει δημιουργία επεκτάσεων για συνεργασία με άλλες υπηρεσίες τις οποίες θα μπορούν να χρησιμοποιούν οι χρήστες. Οι πρώτες επεκτάσεις που υποστηρίζονται είναι το Giphy για γρήγορη εύρεση του κατάλληλου gif που μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε στη συζήτησή σας, αλλά και το Wikipedia extension το οποίο εμφανίζει πληροφορίες για κάποιο συγκεκριμένο θέμα που θα αναζητήσετε. Το ίδιο ισχύει και για το TheMovieDB το οποίο εμφανίζει πληροφορίες για ταινίες. Η πρόσβαση σε κάθε υπηρεσία γίνεται μόλις ο χρήστης επιλέξει το "@" και επιλέξει αυτή που θέλει.

 

 

Τέλος με την τελευταία του έκδοση, το Viber προχωρά σε επανασχεδιασμό των emoticons με έμφαση «τη μινιμαλιστική, πολύχρωμη αισθητική flat design που είναι ακόμα πιο διασκεδαστικά, δίνοντας την αίσθηση ότι ξεπετάγονται από την οθόνη". Όλες οι παραπάνω αλλαγές, θα είναι διαθέσιμες μόνο από την έκδοση της εφαρμογή για το iOS και το Android.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το Viber.

Όμως...

Χωρίς αυτό, διάρκεια μπαταρίας κινητού 3 μέρες.

Με αυτό εγκατεστημένο, ούτε μια μέρα.

Case closed.

Greenify. Μπορεί να μην μου έρχονται οι ειδοποιήσεις συνέχεια,αλλά η μπαταρία είναι ευγνώμων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ άργησαν να το κάνουν !!!

 

Επίσης για τα φωνητικά μηνύματα να βάλουν AAC με δειγματοληψία 16KHz γιατί ο ήχος είναι απαίσιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκούγκλαρε viber battery, τα πρώτα 10 αποτελέσματα δικά σου :-)

 

Τα πρώτα αποτελέσματα είναι κάτι μήνες πριν.

Αλλα άσε το google, εσύ τι εμπειρίες είχες και απο 3 μέρες πήγες σε μια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και το καλύτερο προγραμμα αλλα συνηθως φταιει η συσκευη και οχι το viber. Σπάνια κολλάει και κανει drain αλλα πολλες το κάνουν αυτο. 

 

Ωραία προσθηκη το instant video. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το viber είναι πολύ δυνατό σε θέμα χαρακτηριστικών.
Είναι αλήθεια ότι πάσχει από πλευράς development συγκριτικά με τον άμεσω ανταγωνιστή του (whatsapp).

Στα θετικά οι συνεχείς ενημερώσεις με χρήσιμα features και το πόσο διαδεδομένο είναι στην Ελλάδα.

Στα αρνητικά η πολύ κακογραμμένη desktop εφαμοργή και ότι δεν είναι διαδεδομένο πολύ στην Ευρώπη για όσους έχουν πολλά πάρε δώσε με την υπόλοιπη ευρώπη. πχ εδώ Ολλανδία δε το ξέρουν καν οπότε αναγκάστικά όλα τα app στο κινητό :P

Επίσης αν και οι ρυθμίσεις είναι σωστές, μου κάνει overwrite τις ρυθμίσεις ειδοποιήσεων του κινητού. Πχ. εαν το έχω εκτός δόνησης αυτό θα δονείται. Το instant video αν και έχω στο αθόρυβο το κινητό κάνει θόρυβο όταν ενεργοποείται κτλ αλλά αυτά φτιάχνονται εύκολα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω την θεωρώ απαράδεχτη εφαρμογή... Βαριά σε σχέση με το whatsapp και πολες διαφημίσεις και παιχνιδάκια βλακείες που δεν χρειάζονται. Εχω το messenger με τις βλακείες του μου φτάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...