Προς το περιεχόμενο

Martin Scorsese: "Το σινεμά πέθανε"


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αυτό ακριβώς. Η πλειονότητα των σημερών "κορωνίδων της δημιουργίας" κάθε κατηγορίας, πατούν σε ταινίες του παλαιότερου κινηματογράφου. Star Wars, Εξολοθρευτής, Κυνηγός, Alien, Ρόμποκοπ, Space Odyssey και άλλες που δεν θυμάμαι τώρα αποτέλεσαν σταθμό στο χώρο της επιστημονικής φαντασίας και καθόρισαν τη πορεία της κατηγορίας. Ο Χίτσκοκ, που ανέφερες, έμεινε στην ιστορία για την αριστοτεχνική χρήση της σκιάς και του σασπένς στις ταινίες του, τι να λέμε τώρα... Ο 20ος αιώνας ήταν η χρυσή εποχή του κινηματογράφου από άποψη δημιουργικότητας και ταλέντου. Υστερεί μόνο στον τομέα της τεχνολογίας και πουθενά αλλού.

 

 

Προφανώς δεν διάβασες/κατάλαβες τι έγραψα.

 

 

Το Star Wars ΔΕΝ είναι sci-fi και το πόσο έψαξες και έκοψες στο imdb για να βρεις κάπου που να αναφέρει το genre είναι αστείο.

 

Ανεξάρτητα όμως από το IMDB, για να είναι ένα έργο (ταινία/θεατρικό/βιβλίo/whatever) επιστημονικής φαντασίας πρέπει

 

"η βασική πλοκή να βασίζεται σε ένα ή περισσότερα από τα εξής στοιχεία: προηγμένη τεχνολογία, τεχνητή νοημοσύνη, ταξίδι στον χρόνο."

 

Το Star Wars δεν βασίζεται στην προηγμένη τεχνολογία του, η προηγμένη τεχνολογία είναι απλά το ντεκόρ. Εάν εγώ έφτιαχνα ένα κοινωνικό δράμα στο οποίο οι πρωταγωνιστές είχαν υπολογιστές που φτιάχναν και φασολάδα, θα λέγαμε ότι η ταινία αυτή είναι επιστημονική φαντασία? Όχι.

 

Εάν μεταφέρεις το Star Wars στην μεσαιωνική εποχή ας πούμε, στέκει σαν ιστορία χωρίς κανένα πρόβλημα. Άρα δεν είναι επιστημονικής φαντασίας.

 

Επίσης, ο Λούκας "έκλεψε" από τον Κουροσάβα πολλά στοιχεία για το έργο του, οπότε με βάση τη λογική σου το Star Wars είναι "unoriginal" οπότε δεν είναι άξιο λόγου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς δεν διάβασες/κατάλαβες τι έγραψα.

 

 

Το Star Wars ΔΕΝ είναι sci-fi και το πόσο έψαξες και έκοψες στο imdb για να βρεις κάπου που να αναφέρει το genre είναι αστείο.

 

Ανεξάρτητα όμως από το IMDB, για να είναι ένα έργο (ταινία/θεατρικό/βιβλίo/whatever) επιστημονικής φαντασίας πρέπει

 

"η βασική πλοκή να βασίζεται σε ένα ή περισσότερα από τα εξής στοιχεία: προηγμένη τεχνολογία, τεχνητή νοημοσύνη, ταξίδι στον χρόνο."

 

Το Star Wars δεν βασίζεται στην προηγμένη τεχνολογία του, η προηγμένη τεχνολογία είναι απλά το ντεκόρ. Εάν εγώ έφτιαχνα ένα κοινωνικό δράμα στο οποίο οι πρωταγωνιστές είχαν υπολογιστές που φτιάχναν και φασολάδα, θα λέγαμε ότι η ταινία αυτή είναι επιστημονική φαντασία? Όχι.

 

Εάν μεταφέρεις το Star Wars στην μεσαιωνική εποχή ας πούμε, στέκει σαν ιστορία χωρίς κανένα πρόβλημα. Άρα δεν είναι επιστημονικής φαντασίας.

 

Επίσης, ο Λούκας "έκλεψε" από τον Κουροσάβα πολλά στοιχεία για το έργο του, οπότε με βάση τη λογική σου το Star Wars είναι "unoriginal" οπότε δεν είναι άξιο λόγου.

 

 

"Έψαξα και έκοψα" το Imdb για να βρω κάπου να αναφέρει το genre? Ρε φίλε μας δουλεύεις? Είπες ότι το imdb ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΩΣ SCI-FI το Star Wars και ακριβώς κάτω από την περίληψη εκεί που γράφει genre το αναφέρει ως τέτοιο. To αν εσύ είπες κοτσάνα και προσπαθείς να το καλύψεις τώρα δε σημαίνει ότι θα μας κάνεις και το άσπρο μαύρο.

 

Εδώ και οι μυρωδιάδες από το rotten tomatoes που το κατατάσσουν ΚΑΙ αυτοί στη κατηγορία sci-fi:

 

0VPUZ43.jpg

 

Οι άσχετοι από το amc:

 

http://www.filmsite.org/starw.html

 

Oι επίσης άσχετοι από το Αμερικανικό Ινστιτούτο.

 

http://www.afi.com/members/catalog/DetailView.aspx?s=&Movie=55187

 

Προφανώς άπαντες κάνουν λάθος εκτός από σένα.

 

 

Ανεξάρτητα όμως από το IMDB, για να είναι ένα έργο (ταινία/θεατρικό/βιβλίo/whatever) επιστημονικής φαντασίας πρέπει

 

"η βασική πλοκή να βασίζεται σε ένα ή περισσότερα από τα εξής στοιχεία: προηγμένη τεχνολογία, τεχνητή νοημοσύνη, ταξίδι στον χρόνο."

 

 

 

Όχι, η πλοκή του Star Wars δε βασίζεται στη προηγμένη τεχνολογία. Το μαύρο είναι άσπρο. Η μέρα είναι νύχτα. Το ότι ΟΛΟΚΛΗΡΗ η ιστορία του είναι θεμελιωμένη σε ένα τεχνολογικά προηγμένο σύμπαν με διαπλανητικά ταξίδια, ταχύτητα του φωτός μέσω hyperdrive, ρομποτ, ολογράμματα, όπλα λέηζερ, φωτόσπαθα, εξωγήινους πολιτισμούς, αστρόπλοια και πλανήτες-υπερόπλα για σένα αποτελεί λεπτομέρεια που μπορεί να αγνοηθεί για να λέμε ότι δεν είναι sc-fi. Kατ' αρχάς, πήρες έναν ορισμό που δε ξέρω που τον βρήκες και τον παρουσιάζεις λες και είναι ο αδιαμφισβήτητος-απόλυτος ορισμός ενός sci-fi έργου, το οποίο κιόλας ερμηνεύεις κατά το δοκούν και αυθαίρετα για να εντάξεις ή να αποκλείσεις ένα έργο.

 

Εδώ μια περιγραφή του ΑΜC για το τι ειναι ταινία sci-fi

 

http://www.filmsite.org/sci-fifilms.html

 

 

Και εδώ από το scriptlab

 

Science Fiction film is a genre that incorporates hypothetical, science-based themes into the plot of the film. Often, this genre incorporates futuristic elements and technologies to explore social, political, and philosophical issues. The film itself is usually set in the future, either on earth or in space. Traditionally, a Science Fiction film will incorporate heroes, villains, unexplored locations, fantastical quests, and advanced technology.

 

 

 

Τι σχέση έχουν τώρα αυτά που μας λες με τους παραπάνω ορισμούς? Και πως ακριβώς το Star Wars δεν εντάσσεται ή περιγράφεται από αυτους; Επίσης, το αν μπορεί το Star Wars να μεταφερθεί σαν ιστορία στον μεσαίωνα δεν λέει απολύτως τίποτα. Θα μεταφέρεις ένα Star Wars του οποίου η ιστορία θα κακοποιηθεί και αλλοιωθεί σε τέτοιο βαθμό που ουσιαστικό δεν θα πρόκειται όχι για την ίδια ιστορία αλλά ούτε για τον ίδιο πυρήνα ιστορίας.

 

Τέλος, πήρες τη "λογική μου", την τράβηξες απο δω, την τράβηξες από κει, την κουτσούρεψες και είπες να την κολλήσεις κάπου για να υποστηρίξεις ότι εννοούσα κάτι που ουδέποτε εννόησα. Τι σχέση έχει η επιρροή που μπορεί να άσκησαν οι ταινίες της φεουδαλικής Ιαπωνίας που γύρισε ο Κουροσάβα στον Λούκας για μια ταινία επιστημονικής φαντασίας με την επιρροή που ασκεί μια παλαιά ταινία σε μια νεότερη ταινία της ίδιας κατηγορίας? Ίδια επιρροή άσκησε ο Κουρασάβα στο Star Wars με την επιρροή που άσκησαν ταινίες όπως Πολίτης Κέϊν, Μετρόπολις, Η Γέννηση ενός Έθνους, H Έβδομη Σφραγίδα, οι ταινίες του Άϊζενσταιν, Τα Καλά Παιδιά, Kακόφημοι δρόμοι, O Nονός, Άλιεν, Οδύσσεια του Διαστήματος, Ψυχώ κ.α. που καθόρισαν και χαρακτήρισαν τις αντίστοιχες κατηγορίες? Φυσικά και έχει επηρεαστεί απο τον Κουροσάβα στον τεχνικό τομέα, το στυλ κτλ ουδέποτε είπα το αντίθετο, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι ο Πόλεμος των Άστρων αποτέλεσε νέα σελίδα στο τομέα του ή ότι επηρέασε βαθύτατα τις ταινίες επιστημονικής φαντασίας του 21ου αιώνα... Ούτε είπα ότι οι νεότερες ταινίες είναι ανάξιες λόγου.

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για όσους κουράστηκαν από το hollywood υπάρχει και ανεξάρτητος κινηματογράφος που έχει καλό υλικό με το οποίο κανένας δεν ασχολείται...

Σαν να περιμενεις να κανει την εκπληξη στο μουντιαλ μια χωρα με μικρη ποδοσφαιρικη παραδοση , αλλα με  παθος, απεναντι στα μεγαθηρια. :-D

 

Που ειναι ο γαλλικος κινηματογραφος ? Ενταξει, καλοι οι Αθικτοι, συμπηθητικη και η οικογενεια Μπελιερ και μερικες ακομα κωμωδιες που εχουν βγαλει,καποιες συναισθηματικες ταινιουλες απο αυτες που μαγευουν το κοινο αλλα αυτα θα εχουν ξεχαστει..σε κανα δυο χρονια

 

Που ειναι ο ιταλικος κινηματογραφος ? Ενδιαφερον το ανθρωπινο κεφαλαιο...αλλα αυτο ηταν ολο ?  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κινηματογραφος πεθανε.

Το ραδιοφωνο πεθανε

Η μουσικη πεθανε

Το gaming πεθανε

Ο αθλητισμος πεθανε

 

Η μηπως απλως αλλαζουνε ? :unsure:

 

 

Προς το χειροτερο.Kαθε περισυ και καλυτερα.

 

Αποδειξη ? Αντι η Lara να λυνει υπεργαματους γριφους πυροβολαει , λες και παιζουμε call of duty  :(

 

Tρισδιατατα εφε και...παπαριες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το χειροτερο.Kαθε περισυ και καλυτερα.

 

Αποδειξη ? Αντι η Lara να λυνει υπεργαματους γριφους πυροβολαει , λες και παιζουμε call of duty  :(

 

Tρισδιατατα εφε και...παπαριες

 

Θυμάμαι τις εποχές που έπαιζα Tomb Raider στο PS1, να περνάει ο παππούς μου και να λέει "αααχ, κάποτε τα παιδιά έπαιζαν ποιοτικά, έβγαιναν έξω στις γειτονιές και στις αλάνες, με γειτονόπουλα και φίλους. Αυτά ήταν παιχνίδια, τώρα τίποτα, ξεπεσμός, μπροστά σε μια οθόνη".

 

Ο καθένας με την οπτική του σε όλα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι τις εποχές που έπαιζα Tomb Raider στο PS1, να περνάει ο παππούς μου και να λέει "αααχ, κάποτε τα παιδιά έπαιζαν ποιοτικά, έβγαιναν έξω στις γειτονιές και στις αλάνες, με γειτονόπουλα και φίλους. Αυτά ήταν παιχνίδια, τώρα τίποτα, ξεπεσμός, μπροστά σε μια οθόνη".

 

Ο καθένας με την οπτική του σε όλα τα πράγματα.

Ο καθένας αναπολεί τις παλιές εποχες. Εγώ είμαι στη γενιά του 90 και πρόλαβα και τις μέρες που παίζαμε όλη μέρα έξω και λίγο αργότερα που πήρα το snes n64 κτλ. Η κάθε εποχή ξεχωριστή. Σήμερα σπάνια βλέπω έξω παιδιά να παίζουν όλη μέρα με ενα κινητό ή σε κάποιο Internet Cafe. Πιθανών σε 20 χρόνια τα ίδια παιδιά να λένε τι ωραία παιδικά χρόνια είχαμε και να βλέπουν τα δικα τους παιδιά με ένα vr στο κεφάλι χωρίς να κάνουν τίποτα άλλο όλη μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας αναπολεί τις παλιές εποχες. Εγώ είμαι στη γενιά του 90 και πρόλαβα και τις μέρες που παίζαμε όλη μέρα έξω και λίγο αργότερα που πήρα το snes n64 κτλ. Η κάθε εποχή ξεχωριστή. Σήμερα σπάνια βλέπω έξω παιδιά να παίζουν όλη μέρα με ενα κινητό ή σε κάποιο Internet Cafe. Πιθανών σε 20 χρόνια τα ίδια παιδιά να λένε τι ωραία παιδικά χρόνια είχαμε και να βλέπουν τα δικα τους παιδιά με ένα vr στο κεφάλι χωρίς να κάνουν τίποτα άλλο όλη μέρα.

 

 

 

Ακριβώς. Επειδή και τα δικά μου ανήλικα χρόνια ήταν στη δεκαετία του 90', συμφωνώ απόλυτα. Και τότε είχαμε playstation, atari, gameboy, super nintendo, master system κτλ αλλά και πάλι το μοιράζαμε. Και μπάλα παίζαμε, και μπάσκετ στις μπασκέτες στα σχολεία και κρυφτό και κυνηγητό και μπουγέλα το καλοκαίρι και αφού τα κάναμε όλα αυτά, μετά μαζευόμασταν σε κανένα σπίτι για "ηλεκτρονικό" όπως το λέγαμε. Ή παίζαμε κανα 2 ώρες σπίτι μας και μετά βγαίναμε για παιχνίδι στη γειτονιά. Τα συνδυάζαμε. Δεν αντικαταστήσαμε ολοκληρωτικά το αληθινό με το ψηφιακό παιχνίδι. Σήμερα, τα παιδιά είναι αποκλειστικά κλεισμένα σπίτια τους ή σε ιντερνετ καφέ να ξεπατώνονται στο Lol. Μια ματιά να ρίξεις στις γειτονιές, σπάνια θα δεις παρέες 5-10-15 παιδιών να παίζουν όπως μέχρι και πριν 10 χρόνια. Δεν θα ξεχάσω όταν περπατούσα την 28η Οκτωβρίου πίσω από κάτι πιτσιρίκια του δημοτικού και αντί να συζητούν για ποδόσφαιρο, για "συμμαθήτριες" ή θέματα που απασχολούν ένα παιδί της ηλικίας τους, μιλούσαν για το Lol, με τις 60 στις 100 λέξεις που έλεγαν να είναι αγγλικοί όροι. Πραγματικά τους λυπήθηκα.

 

Οφ-τοπικ πάλι αλλά έπρεπε να το γράψω.  :-)

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κινηματογράφος του Holywood πάσχει σοβαρά απο καλούς σεναριογράφους και καλα πρωτότυπα σενάρια. Και μονο που βγαίνουν πλέον σειρες με κλάσεις ανώτερα σενάρια απο τις ταινίες αρκεί για να το καταλάβει καποιος. Και μονο που βλεπεις στο box office να κυριαρχούν οι παιδικές ταινίες και οι σούπερ ήρωες της marvel αρκεί για να το καταλάβει καποιος . Και μονο που βλέπουμε το ενα sequel μετα το αλο αρκεί για να το καταλάβει καποιος.

Εμένα μου λείπουν πολυ ταινίες στυλ Gladiator- Στρατιώτη Ράιαν - Braveheart και λοιπές υπερπαραγωγές με μεγαλο κοστος κομπάρσους και δε συμαζευεται. Δεν ειναι όμως αυτός ο λόγος που συμφωνώ με το Σκορτσέζε.Συμφωνω μαζί του γιατι πλέον δε μου προσφερει το wow effect ο κινηματογράφος του Holywood.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι λάμπει,δεν είναι χρυσός.Για να το μεταφέρω και στην εποχή μας(του εντυπωσιασμού),όπου ξοδεύονται εκατομμύρια,δε σημαίνει ότι δε θα είναι και σαβούρα.Προσωπική μου άποψη,όσον αφορά τον μουσικό και κινηματογραφικό χώρο,πιθανότατα θα είναι σαβούρα.

Πάρτε για παράδειγμα τι μουσική ακούνε οι περισσότεροι(ποπ) και τι ταινίες βλέπουν(action,horror).Μπορεί να αλλάζουν κάποια πράγματα αλλά κατά μέσο όρο η ποιότητα πέφτει.Ωφελείται κανείς κάπως βλέποντας τόσο χαζές ταινίες που σκοπό έχουν να σου τινάξουν στον αέρα το κεφάλι με τις χιλιάδες καταιγιστικές και εντυπωσιακές σκηνές τους; Στηρίζονται μόνο σε αυτό,σενάριο 0.Μπορεί οι σκηνές να είναι τόσες πολλές που ειλικρινά δεν προλαβαίνεις να σκεφτείς τι παπαριά είναι αυτή που βλέπεις.

 

Βλέπω ταινίες πλέον,απ'όλες τις χώρες του κόσμου,αλλά η αλήθεια είναι πως ακόμα και στο hollywood γιατί δεν είμαι προκατειλημένος,υπάρχουν ταινίες αξιόλογες που περνάνε κάποια μηνύματα.πχ το captain fantastic που είδα πρόσφατα και πολύ μου άρεσε.

Ζούμε στην εποχή της παραπληροφόρησης,όλα τα πράγματα θέλουν ψάξιμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...