Προς το περιεχόμενο

Χορήγηση επιδόματος γάμου στον ιδιωτικό τομέα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί ρε εξυπνε εχεις παραπανψ εξοδα κι ευθυνες

 

μπράβο "ρε έξυπνε", μόνος σου το σκέφτηκες; 

και έχεις κάθε μήνα παραπάνω έξοδα επειδή παντρεύτηκες; αναρωτιέμαι γιατί αλλά τέλος πάντων, ας μην το πάω εκεί, μάλλον θα χαθούμε στο λαβύρινθο του λογισμού σου...  

 

κι επειδή εσύ αποφάσισες να δημιουργήσεις αυτά τα έξοδα, πρέπει ο άλλος να σε πληρώνει; 

ωραίος! πες μου κι άλλα παραδείγματα όπου οι δικές σου ενέργειες πρέπει να πληρώνονται από τους άλλους... 

 

 

Πως φενεται οτι εισαι ανυπαντρος...

 

πώς φαίνεται ότι βγάζεις εύκολα συμπεράσματα για πράγματα που δεν γνωριζεις...

 

παντρεμένος με ένα παιδί φιλαράκι, έχασες! εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά η γυναίκα μου που είναι μισθωτή παίρνει επιδομα για το παιδί μας, όχι επίδομα γάμου.

 

και το βρίσκω απολύτως σωστό, όσο κι αν θα με συνέφερε να παίρνουμε εξτρα χρηματα στο οικογενειακό πορτοφολι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ίσως να είναι ένα κίνητρο να παντρευτείς. Με αυτή τη λογική να μη σε δίνει ούτε επίδομα τέκνου επειδή εσύ αποφάσισες να κάνεις παιδιά θα σε πληρώνει ο άλλος.. . Η άδεια λογο οτι Είσαι έγκυος η γεννήσεις.. . Η τα βοηθήματα στους πολύτεκνους.

Άσε που φαντάζομαι αυτά τα επιδόματα βγήκανε αντί για αύξηση ώστε όταν έπαιρνες τα δώρα να μην ήτανε τόσο μεγάλο το δώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπράβο "ρε έξυπνε", μόνος σου το σκέφτηκες;

και έχεις κάθε μήνα παραπάνω έξοδα επειδή παντρεύτηκες; αναρωτιέμαι γιατί αλλά τέλος πάντων, ας μην το πάω εκεί, μάλλον θα χαθούμε στο λαβύρινθο του λογισμού σου...

 

κι επειδή εσύ αποφάσισες να δημιουργήσεις αυτά τα έξοδα, πρέπει ο άλλος να σε πληρώνει;

ωραίος! πες μου κι άλλα παραδείγματα όπου οι δικές σου ενέργειες πρέπει να πληρώνονται από τους άλλους...

 

 

 

πώς φαίνεται ότι βγάζεις εύκολα συμπεράσματα για πράγματα που δεν γνωριζεις...

 

παντρεμένος με ένα παιδί φιλαράκι, έχασες! εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά η γυναίκα μου που είναι μισθωτή παίρνει επιδομα για το παιδί μας, όχι επίδομα γάμου.

 

και το βρίσκω απολύτως σωστό, όσο κι αν θα με συνέφερε να παίρνουμε εξτρα χρηματα στο οικογενειακό πορτοφολι

Το επίδομα παιδιών πόσο είναι; εμείς και οι 2 δεν παίρνουμε τίποτα από τις δουλειές μας με 2 παιδιά.

Θέλει κάποια διαδικασία για να στο δώσουν μήπως;

 

Γάμου εννοείται δεν παίρνει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας μπορεί να παντρεύεται. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχει απαίτηση να τον πληρώνει ο εργοδότης του γι'αυτό.

 

Γιατί είχες Σοβιετία και ήταν ένα από τα δεκάδες "κεκτημένα της εργατικής τάξης που κατακτήθηκαν με αγώνες και αίμα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπράβο "ρε έξυπνε", μόνος σου το σκέφτηκες;

και έχεις κάθε μήνα παραπάνω έξοδα επειδή παντρεύτηκες; αναρωτιέμαι γιατί αλλά τέλος πάντων, ας μην το πάω εκεί, μάλλον θα χαθούμε στο λαβύρινθο του λογισμού σου...

 

κι επειδή εσύ αποφάσισες να δημιουργήσεις αυτά τα έξοδα, πρέπει ο άλλος να σε πληρώνει;

ωραίος! πες μου κι άλλα παραδείγματα όπου οι δικές σου ενέργειες πρέπει να πληρώνονται από τους άλλους...

 

 

 

πώς φαίνεται ότι βγάζεις εύκολα συμπεράσματα για πράγματα που δεν γνωριζεις...

 

παντρεμένος με ένα παιδί φιλαράκι, έχασες! εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά η γυναίκα μου που είναι μισθωτή παίρνει επιδομα για το παιδί μας, όχι επίδομα γάμου.

 

και το βρίσκω απολύτως σωστό, όσο κι αν θα με συνέφερε να παίρνουμε εξτρα χρηματα στο οικογενειακό πορτοφολι

Δεν θα κατσω να σου αναλυσω το πως και το γιατι ο καθενας κρινει από τα λεγόμενα σου τοτε ομως δεν πρεπει να παιρνεις ουτε επιδομα παιδιου γιατι δεν τον νοιάζει τον εργοδότη αν εσυ ειχες την κ @#?€*α να κανεις παιδι κ να στο πληρωνει ουτε επιδομα λοχειας κ κυησης επειδη εμεινε η γυναίκα σου εγκυος και γενικα για οσα παλευαμε χρόνια για τα εργατικα να τα καταργησουμε όλα γιατι ενασ εξυπνακιας οπως πολλοί σαν εσενα εχει τα μυαλα πανω απτο κεφαλι και δυστυχως παιρνει μπαλα όλους τους υπόλοιπους. Γιατι εξυπνάκια ο βασικός ανω των 25 ειναι 470€ καθαρα. Εσυ μαυτα προσπαθήσε να μεγαλώσεις το παιδακι σου και μετα ελα να μου πεις για τα επιδοματα..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είχες Σοβιετία και ήταν ένα από τα δεκάδες "κεκτημένα της εργατικής τάξης που κατακτήθηκαν με αγώνες και αίμα"

Είμαι της άποψης ότι για να λυθεί το δημογραφικό πρόβλημα ή για να εφαρμοστεί η κάθε λογής τέτοια πολιτική, θα πρέπει το κράτος να αναλάβει το κόστος. Όχι να το επιβάλλει στους ιδιώτες εργοδότες.

 

Το επίδομα γάμου λοιπόν καλώς έχει καταργηθεί στον ιδιωτικό τομέα. Αν θέλει το κράτος να το δώσει, υπάρχουν τρόποι να μοιράσει επιδόματα όπου θέλει.

 

Όσο για το φίλο που μίλησε πριν για διατάξεις κτλ, ο 4093/12 ορίζει ότι οι ΕΓΣΣΕ γενικά, μπορούν πλέον να καθορίζουν μόνο μη μισθολογικούς όρους. Ως εκ τούτου, δε μπορεί μια ΕΓΣΣΕ να καθορίζει επίδομα γάμου, εκτός αν ο εργοδότης ανήκει σε συγκεκριμένες εργοδοτικές οργανώσεις, ή αν από μόνος του ή σε συμφωνία με τον εργαζόμενο συμφωνήσει να το δίνει. Δεν επικρατεί κανένα απολύτως αλαλούμ και δεν υπάρχει διχογνωμία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον ξενοδοχειακο τομεα εχω συναδελφο που παντρευτηκε το 2015 και του το εβαλαν κανονικα.

ο κολλητος στον ιδιο τομεα παντρευτηκε το 2016 και του το εβαλαν μετα απο 2 μηνες.

αφου σκεφτομαι να παντρευτω και εγω.του συναδελφου ο μισθος βγαινει παραπανω απο εμενα που εγω εχω και 8 νυχτερινα μεσα στον μισθο ενω αυτος κανενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον ξενοδοχειακο τομεα εχω συναδελφο που παντρευτηκε το 2015 και του το εβαλαν κανονικα.

ο κολλητος στον ιδιο τομεα παντρευτηκε το 2016 και του το εβαλαν μετα απο 2 μηνες.

αφου σκεφτομαι να παντρευτω και εγω.του συναδελφου ο μισθος βγαινει παραπανω απο εμενα που εγω εχω και 8 νυχτερινα μεσα στον μισθο ενω αυτος κανενα.

μη το σκεφτεσαι για γαμο...με 2 παιδια εσοδα 1500 ,εξοδα 2000 ;)

Μακρια απο τετοιες σκεψεις φιλαρακι μακρια!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυναικα συναδελφος χωρισμενη το πληρωνεται κανονικα παντως, με συμβαση 10ετιας βεβαια αλλα παντρευτηκε μετα το 2013 νομιζω.... Επισης, ενημερωσε μετα το διαζυγιο οτι δεν ειναι πλεον παντρεμενη γιατι της φανηκε περιεργο που συνεχισε να το πληρωνεται και της ειπαν οτι θα το πληρωνεται κανονικα για παντα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, νομίζω ότι το επίδομα γαμου ειναι καραγκιοζιλίκι και σωστά είναι προαιρετικό, αν είναι.

Γιατί να με επιβραβεύεις, επειδή παντρεύτηκα;

 

Άλλο το παιδί, εκεί σου δίνουν κάποια χρήματα για να σε βοηθήσουν για τα αυξημένα έξοδα.

Αλλά επίδομα γάμου;

Καραγκιοζιλίκι είναι να μην αναγνωρίζουμε τους αγώνες που κέρδισαν παλιά οι εργαζόμενοι,οτι δεν υπάρχει αλληλεγγύη ανάμεσα στους εργαζόμενους λόγω συμφερόντων και δεν υπάρχει αντίδραση.Αντιθέτως υπάρχει ρουφιανιά.

 

Επίσης ο φόβος και η ανασφάλεια των εργαζομένων λόγω ανάγκης την οποία εκμεταλλεύονται οι εργοδότες με την βοήθεια του ανάπηρου κράτους.

 

Καραγκιοζιλίκι είναι τα ψευτοεπιδόματα των Δ. Υ. τα οποία πληρώναμε και πληρώνουμε οι Ι. Υ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν όμως και εργοδότες που προσπαθουν με νυχια και δοντια να είναι συνεπης στις υποχρεώσεις τους,και δεν τους περισευουν παραπανω, και δημοσιοι που υποφερουν όπως οι νοσηλευτες στα νοσοκομεία ,απληρωτοι με καθυστερησεις και παμπολες βαρδιες λογω ελλειψης προσωπικου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα μετά από καιρό. Λοιπόν εργάζομαι σε μια βιομηχανία που ανήκει στον σεβ κι από ότι διαβάζω έχει υπογραψει την εγσσε η οποία λέει οτι το επίδομα γάμου το δικαιούνται σε κάθε περίπτωση οι εργαζόμενοι σε επιχειρήσεις-μέλη των εργοδοτικών οργανώσεων που συμβάλλονται στην ΕΓΣΣΕ. Κι έχω την εξής απορία,γιατί εγώ δεν το παίρνω; Επειδή δεν το ζήτησα ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2021 στις 5:50 ΜΜ, moumias είπε

Επαναφέρω το θέμα μετά από καιρό. Λοιπόν εργάζομαι σε μια βιομηχανία που ανήκει στον σεβ κι από ότι διαβάζω έχει υπογραψει την εγσσε η οποία λέει οτι το επίδομα γάμου το δικαιούνται σε κάθε περίπτωση οι εργαζόμενοι σε επιχειρήσεις-μέλη των εργοδοτικών οργανώσεων που συμβάλλονται στην ΕΓΣΣΕ. Κι έχω την εξής απορία,γιατί εγώ δεν το παίρνω; Επειδή δεν το ζήτησα ακόμα;

 Tους έχεις ενημερώσει ότι είσαι παντρεμένος;Το τμημα μισθοδοσίας το έχεις ρωτήσει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2021 στις 7:50 ΜΜ, moumias είπε

Επαναφέρω το θέμα μετά από καιρό. Λοιπόν εργάζομαι σε μια βιομηχανία που ανήκει στον σεβ κι από ότι διαβάζω έχει υπογραψει την εγσσε η οποία λέει οτι το επίδομα γάμου το δικαιούνται σε κάθε περίπτωση οι εργαζόμενοι σε επιχειρήσεις-μέλη των εργοδοτικών οργανώσεων που συμβάλλονται στην ΕΓΣΣΕ. Κι έχω την εξής απορία,γιατί εγώ δεν το παίρνω; Επειδή δεν το ζήτησα ακόμα;

Γιατί πολύ απλά θα έρθει και θα σου πει ότι για τη θέση σου και τα χρόνια σου προβλέπεται πχ 10 εσύ παίρνει 12 θες και επίδομα γάμου; 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...