Προς το περιεχόμενο

Cosmote vdsl 50mbps-ποια ειναι η πραγματικη ταχυτητα κατεβασματος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ο poulinos νόμιζε ότι συγχρονίζεις 46000 κι όχι 49999, το ίδιο κατάλαβα κι εγώ ασφαλώς...

 

To 46-47 που βλέπεις στο speedtest είναι λόγω overheads, δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιο εύκολα πιάνει σε torrent πάντως παρά σε single connection download...

ναι απλα στο τορρεντ λογω πολλων connections θα χασεις και σε bandwidth που δεν φαινεται για τα connections.

Καλησπερα και καλες γιορτες,καλα χριστουγεννα σε ολους. Δυστηχως χθες δεν βρηκα χρονο να απαντησω στο νημα. 

 

Λοιπον ας τα παρουμε αποτην αρχη,κεντρικη πριζα στο σπιτι δεν εχω ιδεα ποια ειναι. Το πιο πιθανον να ειναι αυτη που εχω τωρα το μοντεμ μιας και ειναι η κοντινοτερη στον κατανεμητη της πολυκατοικιας και ειναι ακριβως διπλα στο pc.

 

επισης φυσικα μιλαμε παντα για ethernet στην θεση 1 του μοντεμ και οχι wifi. επισης το μοντεμ παιρνει πολυ συχνα official αναβαθμισεις και πηρε την ιδια μερα που ενεργοποιηθηκε η γραμμη (την Τριτη). 

 

επισυναπτω φωτογραφιες με συχρονισμο και speedtest. Αν θελετε μπορω να επισυναψω και τις ρυθμισεις που εχω εφαρμοσει.

 

 

Υ.Γ αλλαξες το λινκ στο 2ο ποστ αλλα παλι τραγουδι μου ανοιγει,παρακαλω επισυναψε εκ νεου το λινκ σε νεο ποστ.

η γραμμη σου συγχρονιζει max  και οχι 46 που εγραψες οτι ειδες μεσα αρα εισαι μια χαρα.το speedtest καπως λογικο που βγαζει την ταχυτητα που βγαζει.δεν θα δεις ποτε ακριβως το max.δεν ειναι και το πιο αξιοπιστο τεστ το speedtest.επισης μπορει και ωρες αιχμης να ειναι πιο ζορικα τα πραγματα.τωρα ειναι καλη περιοδος που λειπει κοσμος να κανεις δοκιμη για να δεις το max της γραμμης.

Σωστά. Εχω απορία να δω απλώς ποιος είναι ο τρόπος για να πιασω 50 σύμφωνα με αυτό που θέλει να μου δείξει ο poulinos στο δεύτερο ποστ.

 

Έχω κατεβάσει το "Internet download manager" το οποιο είχε και δωρεάν δοκιμή και φαίνεται να δουλεύει τέλεια καθώς σήμερα όλη μέρα σε ότι κατέβασα έπιασε ταχύτητες 5,5-5,8MB/s κάτι το οποίο θεωρώ μεγάλη βελτίωση καθώς μέγιστο σε Chrome είχα δει έως 4,4MB/s.

Χρησημοποιω το free Trial αλλά από ότι φαίνεται θα το αγοράσω.

to internet download manager θα ανοιξει πολλαπλα connections οποτε θα δεις το max της γραμμης πιο ευκολα απο οτι αν κατεβαζεις μονο ενα αρχειο χωρις download manager που οπως εγραψε και ο thresh ειναι πιο δυσκολο να τερματισεις την γραμμη.κατα τα αλλα μια χαρα εισαι με 5,5 εως 5,8.

Ο poulinos νόμιζε ότι συγχρονίζεις 46000 κι όχι 49999, το ίδιο κατάλαβα κι εγώ ασφαλώς...

 

To 46-47 που βλέπεις στο speedtest είναι λόγω overheads, δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτά...

Οταν γραφει ο οτε ειδε 50 εξω και 46 μεσα αυτο νομιζεις.και λογικα το νομιζεις αφου οι περισσοτεροι εχουν bridge taps σπιτι υποχρεωτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες να πω και γώ το δικό μου πρόβλημα αν υπάρχει κάποια γνώμη. Το προηγούμενο καλοκαίρι σε ένα σπίτι που έμενα σε διαφορετικό όροφο από αυτόν που μένουμε τώρα είχα Forthnet-Nova με vdsl 50 Mbps και έπιανα 49998/4996 κάνει βλακεία ο πατέρας μου και πηγαίνει στον ΟΤΕ και κάνει υπαναχώρηση στη Forthnet λόγω αντιπροσφοράς. Από την στίγμή που ξαναγύρισε στη forthnet δεν ξαναέπιασε η γραμμή τόσο όσο πριν γίνει η αλλαγή, τώρα πιανει 38-42 δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν πολυανεβαίνω  να το κοιτάξω. Τον Οκτώβριο κατέβηκα στην ίδια πολυκατοικία σε δικό μου σπίτι και έβαλα ΟΤΕ υπαλληλικό vdsl 50 είχε κάποια θεματάκια στην αρχή τα φτιάχνουν αλλάζω και πρίζα και απομονόνω την οριζόντια καλωδίωση και πιάνει 45, μετά απο λίγο καιρό επιανε 49998/4998 και είχα χαρεί, λέω έστρωσε. Τώρα εδώ και λίγο καιρό πιάνω 39 τους φωνάζω έρχετε σήμερα ένας "τεχνικός" του ΟΤΕ με το βανάκι του μετράει εισαγωγή 42 και μου λέει δεν βλέπω πρόβλημα... Τι κάνεις εκει?! Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή δεν ξέρω τι να κάνω με αυτούς τους ΟΤΕτζίδες.... 

Επεξ/σία από Creepaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Τηλεφωνία voip η tdm έχεις ; 

Αν έχεις tdm δοκίμασε το ρουτερ στην κεντρική πρίζα μόμο του και αν μπορείς με αλλο ρουτερ 

Voip με το Τηλέφωνο μόνο πάνω στο ρούτερ. Δεν καταλαβένω τι σχέση έχει σου λέω έρχετε μετράει εισαγωγή 42 ο Οτετζης και μου λέει δεν βλέπω πρόβλημα.

1 λεπτό πριν, Creepaki είπε

Voip με το Τηλέφωνο μόνο πάνω στο ρούτερ. Δεν καταλαβένω τι σχέση έχει σου λέω έρχετε μετράει εισαγωγή 42 ο Οτετζης και μου λέει δεν βλέπω πρόβλημα.

Επίσης έχω απομονώσει την οριζόντια και είμαι με ρούτερ κατευθείαν κεντρική, τι να λέει αν ο άλλος μου μετράει εισαγωγή και μου λέει καλα είσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ξέρω τι να κάνω με αυτούς τους ΟΤΕτζίδες ..... και εγω οταν μου αμολανε οτι μλκια υπαρχει αλλα να πουλανε 50ρες ξέρουν και μετα κανουν τα κουνέλια μετρωντας δηθεν εισαγωγή 40  - οταν ειναι 6mbps πιο χαμηλα για να μη τους πεις γυριστε το σε 30  . επισης αυτο το κορυφαιο που σου λενε  - Τι προβλημα υπαρχει - οταν σερνεται μια σελιδα να ανοιξει γμ@ τα DNS σας  :P

Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαλια εισαι με 8 attenuation οχι 50αρι και 100αρι ανετα εφοσον παιρνεις απο καμπινα.

μαλλον δεν ειστε σε vectoring--

ακομα και χωρις vectoring 50αρι θα πρεπε

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rofl είπε

χαλια εισαι με 8 attenuation οχι 50αρι και 100αρι ανετα εφοσον παιρνεις απο καμπινα.

Η τεχνικάρα του ΟΤΕ με το ΑRGUS μετράει εισαγωγή 42 και μου λέει καλά είσαι είναι 500 μέτρα περιπου το καφάου που σε έχουνε και τετοια και τρως θόρυβο άπο άλλους με vdsl και επειδή είσαι μακριά σε πονάει περισσότερο και οτι θα είσαι κομπλέ όταν μπεί το vectoring  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

50-60 χωρις vectoring θα ηταν normal. χωρις vectoring η ταχυτητα πεφτει με τον καιρο.

αλλα οχι τοσο πολυ που με 8 att να πεσεις κατω απο 50, ουτε με 8 att εισαι στα 500μ φυσικα αλλα πολυ πιο κοντα.

το 8αρι με vectoring παει 100αρι.

τωρα αν για bonus εχετε κανα box για τα μπαζα, μπορει και να φτανει τοσο πλεον στην εισαγωγη.

 

ξαναδωσε βλαβη σε λιγο καιρο, αν σου πουν τα ιδια δεν μπορεις να κανεις και πολλα.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rofl είπε

50-60 χωρις vectoring θα ηταν normal. χωρις vectoring η ταχυτητα πεφτει με τον καιρο.

αλλο οχι τοσο πολυ που με 8 att να πεσεις κατω απο 50, ουτε με 8 att εισαι στα 500μ φυσικα αλλα πολυ πιο κοντα.

το 8αρι με vectoring παει 100αρι.

τωρα αν για bonus εχετε κανα box για τα μπαζα, μπορει και να φτανει τοσο πλεον στην εισαγωγη

Δεν έχω box πολυκατοικία είναι έχει εισαγωγή. :(

Μόλις τώρα, Creepaki είπε

Δεν έχω box πολυκατοικία είναι έχει εισαγωγή. :(

Aυριο αν θέλετε περνω και scrnshot την εισαγωγή

4 λεπτά πριν, rofl είπε

50-60 χωρις vectoring θα ηταν normal. χωρις vectoring η ταχυτητα πεφτει με τον καιρο.

αλλα οχι τοσο πολυ που με 8 att να πεσεις κατω απο 50, ουτε με 8 att εισαι στα 500μ φυσικα αλλα πολυ πιο κοντα.

το 8αρι με vectoring παει 100αρι.

τωρα αν για bonus εχετε κανα box για τα μπαζα, μπορει και να φτανει τοσο πλεον στην εισαγωγη.

ξαναδωσε βλαβη σε λιγο καιρο, αν σου πουν τα ιδια δεν μπορεις να κανεις και πολλα.

Αυτό θα κάνω απλά πέρνω γνώμες να μιλήσω πιο "καλά" με τον ΟΤΕτζή μπας και αξιωθεί και κάνει σωστά τη δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Creepaki said:

Καλησπέρα παίδες να πω και γώ το δικό μου πρόβλημα αν υπάρχει κάποια γνώμη. Το προηγούμενο καλοκαίρι σε ένα σπίτι που έμενα σε διαφορετικό όροφο από αυτόν που μένουμε τώρα είχα Forthnet-Nova με vdsl 50 Mbps και έπιανα 49998/4996 κάνει βλακεία ο πατέρας μου και πηγαίνει στον ΟΤΕ και κάνει υπαναχώρηση στη Forthnet λόγω αντιπροσφοράς. Από την στίγμή που ξαναγύρισε στη forthnet δεν ξαναέπιασε η γραμμή τόσο όσο πριν γίνει η αλλαγή, τώρα πιανει 38-42 δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν πολυανεβαίνω  να το κοιτάξω. Τον Οκτώβριο κατέβηκα στην ίδια πολυκατοικία σε δικό μου σπίτι και έβαλα ΟΤΕ υπαλληλικό vdsl 50 είχε κάποια θεματάκια στην αρχή τα φτιάχνουν αλλάζω και πρίζα και απομονόνω την οριζόντια καλωδίωση και πιάνει 45, μετά απο λίγο καιρό επιανε 49998/4998 και είχα χαρεί, λέω έστρωσε. Τώρα εδώ και λίγο καιρό πιάνω 39 τους φωνάζω έρχετε σήμερα ένας "τεχνικός" του ΟΤΕ με το βανάκι του μετράει εισαγωγή 42 και μου λέει δεν βλέπω πρόβλημα... Τι κάνεις εκει?! Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή δεν ξέρω τι να κάνω με αυτούς τους ΟΤΕτζίδες.... 

ειναι μεχρι 50 δεν ειναι 50.οποτε μπορει απλα να εχεις χαλια χαλκο και εσυ και ο πατερας σου αν μιλαμε για 2 διαφορετικες vdsl.ο οτε θα μπορουσε να δοκιμαζε αλλο ζευγαρι αλλα μαλλον δεν θελει να το κανει.ειχα ατομο που επιανε 30 αλλα το δωσε βλαβη στον οτε και πλεον πιανει 50.απλα εφταιγε το ζευγαρι.

και το βασικο ειναι να ειναι σωστη και η καλωδιωση σου χωρις παραλληλα για να παιρνεις τα μεγιστα(το ξερω οτι εεις κανει δοκιμη κατανεμητη και εχεις 42 απλα το αναφερω γενικοτερα)

15 hours ago, bill2015 said:

Τηλεφωνία voip η tdm έχεις ; 

Αν έχεις tdm δοκίμασε το ρουτερ στην κεντρική πρίζα μόμο του και αν μπορείς με αλλο ρουτερ 

εφοσον εχει δοκιμαει κατω και εχει 42 τοτε :(

14 hours ago, bill2015 said:

Ρωτησα μιπως ειχε χαλασει καπιο φιλτρο και σου εριχνε συχρονισμό αλλα αφου έχεις voip οκ

οτι και να φταιγε πανω παλι κατω θα πρεπε να ειχε 50αρι.

11 hours ago, Damachi said:

δεν ξέρω τι να κάνω με αυτούς τους ΟΤΕτζίδες ..... και εγω οταν μου αμολανε οτι μλκια υπαρχει αλλα να πουλανε 50ρες ξέρουν και μετα κανουν τα κουνέλια μετρωντας δηθεν εισαγωγή 40  - οταν ειναι 6mbps πιο χαμηλα για να μη τους πεις γυριστε το σε 30  . επισης αυτο το κορυφαιο που σου λενε  - Τι προβλημα υπαρχει - οταν σερνεται μια σελιδα να ανοιξει γμ@ τα DNS σας  :P

η μια λυση ειναι να πας 30 αρα αφου δεν πιανεις 50 .τωρα βεβαια οταν πας σε μικροτερο πακετο μπορει να πεσει προστιμο εκτος αν δεχτουν οτι δεν παιζει 50.εκτος αν τοτε φιλοτιμηθουν να αλλαξουν ζευγαρι.αλλα ναι θεωρητικα ειναι μεχρι 50.για τα Dns παραξενο μου φαινεται γιατι ο οτε συνηθως δεν εχει τετοια θεματα αλλα ναι μπορεις να αλλαξεις τους dns.

10 hours ago, Creepaki said:

Αυτά είναι τα stats μου

dsl stats.png

αν δεν θες το Fast πεστους να το βγαλουν και να σε βαλουν σε interleave και για σταθεροτητα και για μεγαλυτερο sync.κατα τα αλλα ναι εισαι χαμηλα.

10 hours ago, rofl said:

χαλια εισαι με 8 attenuation οχι 50αρι και 100αρι ανετα εφοσον παιρνεις απο καμπινα.

μαλλον δεν ειστε σε vectoring--

ακομα και χωρις vectoring 50αρι θα πρεπε

το vectoring δεν σημαινει οτι θα τον βοηθησει να παει στα 50.μπορει απλα να κερδισει 2-3 Mbit οπως κερδισαν και αλλοι 2-3 Mbit στο attainable οταν μπηκε vectoring.

10 hours ago, Creepaki said:

Η τεχνικάρα του ΟΤΕ με το ΑRGUS μετράει εισαγωγή 42 και μου λέει καλά είσαι είναι 500 μέτρα περιπου το καφάου που σε έχουνε και τετοια και τρως θόρυβο άπο άλλους με vdsl και επειδή είσαι μακριά σε πονάει περισσότερο και οτι θα είσαι κομπλέ όταν μπεί το vectoring  

μου φαινεται πολυ το 500 μετρα.εχω 5.5 αν θυμαμαι καλα και εχω το καφαο στα 20μετρα:P

απλα δεν θελει να αλλαξει ζευγαρι καν οπως φαινεται για δοκιμη

10 hours ago, rofl said:

50-60 χωρις vectoring θα ηταν normal. χωρις vectoring η ταχυτητα πεφτει με τον καιρο.

αλλα οχι τοσο πολυ που με 8 att να πεσεις κατω απο 50, ουτε με 8 att εισαι στα 500μ φυσικα αλλα πολυ πιο κοντα.

το 8αρι με vectoring παει 100αρι.

τωρα αν για bonus εχετε κανα box για τα μπαζα, μπορει και να φτανει τοσο πλεον στην εισαγωγη.

ξαναδωσε βλαβη σε λιγο καιρο, αν σου πουν τα ιδια δεν μπορεις να κανεις και πολλα.

απλα το τι θεωρουμε εμεις νορμαλ δεν σημαινει οτι ειναι νορμαλ για τον οτε.για τον οτε το 42 μπορει να ειναι φυσιολογικο.αν δεν θελει ο αλλος να δοκιμασει αλλο ζευγαρι δεν θα βγει ακρη

10 hours ago, Creepaki said:

Δεν έχω box πολυκατοικία είναι έχει εισαγωγή. :(

Aυριο αν θέλετε περνω και scrnshot την εισαγωγή

Αυτό θα κάνω απλά πέρνω γνώμες να μιλήσω πιο "καλά" με τον ΟΤΕτζή μπας και αξιωθεί και κάνει σωστά τη δουλειά του.

ναι εισαι χαμηλα ναι θα πρεπε να δοκιμασει να σου δωσει αλλο ζευγαρι.δεν εχεις τροπο να τον υποχρεωσεις ομως να το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...