Προς το περιεχόμενο

Σε πολύ χαμηλά επίπεδα η διείσδυση του VDSL στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πληρωνω για adsl 24mb και πιανω μετα βιας 4mb  ενω πρεπει να μου δινουν τουλαχιστον το 50% δηλαδη 12mb

τωρα με το vdsl 30 η 50mb θα μου δινουν λογικα 8mb η 10mb  το πολυ  μενω στο adsl και τελειωσε τερμα οι κοροιδιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

πληρωνω για adsl 24mb και πιανω μετα βιας 4mb  ενω πρεπει να μου δινουν τουλαχιστον το 50% δηλαδη 12mb

 

Σε ποιο σύμπαν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα 30ρι VDSL. Βασικα ο ΟΤΕ ήλθε και μου το πρότεινε σε φάση loyal πελάτης που πληρώνει στην ώρα του. Είχα ήδη 24ρα και ote tv full pack. Είχα 18down και 3 up νομίζω αλλά ντάξει απο ένα σημείο και μετά οι λογαριασμοί ανέβηκαν ανεξήγητα ψηλα και έφτασα να δίνω 150 το δίμηνο στον οτε. Έκανα αίτηση να φύγω και ΜΟΝΟ τότε μου πρότειναν 80 δίμηνο με μερικες ώρες κινητα, δωρεαν σταθερά και ote tv Full pack.

 

Anyway. Θεωρώ ότι το VDSL δεν λύνει τα χέρια μας. Απλά ικανοποιεί την  κάψα του να μπορείς να κατεβάσεις 5-6 ταινίες ταυτόχρονα ή να μπορείς να πάρεις κάποιον ΑΑΑ τίτλο απο steam αρκετα πιο γρήγορα.

 

Θεωρώ ότι το FTTH πρέπει να αρχίσει να έρχεται. να έχεις πια  50 down/50 up

 

Αν κάποιος θέλει να έχει πολλές συσκευές στο net δεν είναι αποκλειστικα θέμα σύνδεσης αλλά είναι και θέμα Router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αλήθεια ότι πρώτα από όλα ADSL δεν έχουμε σε περιοχές κοντά σε αστικά κέντρα με καλές ταχύτητες ή καθόλου, από την άλλη για να προχωρήσει το vdsl απαιτεί εκτός από υποδομές και επαρκή τιμολογιακή πολιτική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 50αρα γραμμη και τα σπαει. Τωρα μπορω να πω οτι εχω ιντερνετ. Απο το σκαρτο 2,5 που ειχα πριν με πολλα προβληματα. Το θεμα ειναι οι τιμες που ειναι πανακριβες για πολυ κοσμο με τα σημερινα δεδομενα. Πιστευω οτι οι τιμες ειναι σκετη αλητεια........ετσι απλα.

 

Οι τιμες ειναι υπερογκες σε ολες τις υπηρεσιες τηλεπικοινωνιων με εξαιρεση τα φοιτητικα καρτοκινητα και ισως (παλι φοιτητικα) καρτοσυμβολαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοιες απαγορευτικές τιμές, τηρουμένων των αναλογιών της χώρας μας σε συνδιασμό με την άθλια εξυπηρέτηση τι περίμεναν δηλαδή?? Εδώ και 9 χρόνια ήμουν συνδρομητής forthnet/nova όχι δυσαρεστημένος από την υπηρεσία και την τιμή της, αλλά έως 24Mbps και το router μου κούμπωνε στα 8546kbit/s με downstream attenuation 52db, δηλαδή πάλι καλά που κούμπωνε και στα 8546kbit/s..Άλλαξα σε cosmotε διότι μου έκαναν ένα πακετάκι στα ίδια χρήματα που ήδη έδινα με περισσότερες παροχές με επιχείρημα ΟΤΕ καλύτερες ταχύτητες κλπ και έχασα 1,5Mbps για πλάκα..Σήμερα σε ένα σπίτι ένός φίλου στην Θεσσαλονίκη πιο κέντρο περιοχή πεθαίνεις (Κοντα στην καμάρα) ο φίλος πληρώνει VDSL έδω και 7 μήνες και έχει ταχύτητες downstream 5977Bbit/s και upstream 471Kbit/s!!!! Βρείτε μου ένα λόγο που θα πρέπει κάποιος να πληρώσει VDSL..Ναι είναι τέλεια για τις περιοχές που έχουν όχι χαμηλότερη ταχύτητα από 30Mbps, διαφορετικά δεν αξίζει και ειδικά με τέτοιυς τιμοκαταλόγους. Φτιάξτε υποδομές, βελτιώστε τα δίκτυα και βλέπουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 Βρείτε μου ένα λόγο που θα πρέπει κάποιος να πληρώσει VDSL..

 

Να είσαι σε περιοχή που έχουν σκάψει για οπτικές κι έχουν αλλάξει τα παλιά ΚΑΦΑΟΥ με νέα για VDSL, αλλιώς μακρυά κι είσαι σχετικά κοντά στο Αστικο Κέντρο.

 

Γενικότερα το λάθος που έκαναν είναι να δίνουν VDSL από Α/Κ με αποτέλεσμα να χαλάει το όνομα του VDSL λόγω "RNG" συγχρονισμού, αν έδιναν αυστηρά μέσω ΚΑΦΑΟΥ θα φαινόντουσαν ξεκάθαρα οι διαφορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην Βουλγαρία παίζουν fibernet 100-300-1gbit ταχύτητες... με τεχνολογία Fiber-To-Home.

 

 

Κι εδώ παίζουν στα κεντρικά της google. Σε τι ποσοστό να μας πεις. Σε δύο κεντρικούς δρόμους τις Σόφιας και στα τουριστικά κ μετά το χάος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κι εδώ παίζουν στα κεντρικά της google. Σε τι ποσοστό να μας πεις. Σε δύο κεντρικούς δρόμους τις Σόφιας και στα τουριστικά κ μετά το χάος;

 

Και με εναέριο fiber/cable (tentacle rape)  αντί για σκάψιμο? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μισθοί Βουλγαρίας, συνθήκες που τείνουν σε Μπαγκλαντές και τιμές Γερμανίας και Αγγλίας, μόνο οι κοπρίτες εδώ μπορούσαν να το κάνουν αυτό

qft 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εδώ παίζουν στα κεντρικά της google. Σε τι ποσοστό να μας πεις. Σε δύο κεντρικούς δρόμους τις Σόφιας και στα τουριστικά κ μετά το χάος;

Εχει μια βδομαδα που μαι με 1GBPS. Καλυψη στην Σοφια ειναι αποδεκτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρωνω για adsl 24mb και πιανω μετα βιας 4mb ενω πρεπει να μου δινουν τουλαχιστον το 50% δηλαδη 12mb

τωρα με το vdsl 30 η 50mb θα μου δινουν λογικα 8mb η 10mb το πολυ μενω στο adsl και τελειωσε τερμα οι κοροιδιες

Πρέπει να καταλάβετε πρώτα πως λειτουργεί η ADSL και η VDSL και μετά να γράφετε. Δεν υπάρχει 24αρα γραμμή ADSL. Υπάρχει παροχή ίντερνετ με Χ ευρώ και ανάλογα την απόσταση από το Α/Κ θα είναι και η ταχύτητα.

 

Με την VDSL, ουσιαστικά "φέρνουν" το Α/Κ πιο κοντά στο σπίτι σου, στη γωνία που είναι το κουτί του ΟΤΕ για να μπορείς να συγχρονίζεις και πιο ψηλά. Τις περισσότερες φορές, το κουτί είναι τόσο κοντά σου που πιάνεις ακριβώς όσο είναι η ονομαστική ταχύτητα της σύνδεσής σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...