Προς το περιεχόμενο

Σε πολύ χαμηλά επίπεδα η διείσδυση του VDSL στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλά όχι δεν ειναι έτσι δεν μπαίνουν όλοι στο internet για fb εμένα δεν μου φτάνουν τα 30 και ειμαι 1 άτομο στο σπιτι. 

Εσύ δεν ξέρεις καλά καλά τι σύνδεση έχεις,αλλά χάριν συζητήσεως θα σε ρωτήσω,αν και προφανώς δεν πρόσεξες το ταυτόχρονο streaming 1080p.

Τι ακριβώς κάνεις και δεν σου φτάνουν τα 10+ της adls2+ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με την ιδια λογική και στο 99%  των Ελλήνων δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω από ένα LADA .... 

 

Αν οι μόνες επιλογές ήταν ένα λάντα που πάει με 50 και ένα που πάει με 120 ,εσύ ποιο θα έπαιρνες που 340 μέρες το χρόνο πας με 20 από φανάρι σε φανάρι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πέρασε οπτική και στα κατσικοχωρια σε αρκετα μέρη της Ελλάδας γενικότερα με αποτέλεσμα να λανσάρουν vdsl ανοιχτά και σε χωριά 2 ανθρώπων.

Φαντάζομαι θα δώσει και adsl.

Μπορεί και να μην δώσει και να πουλάει μόνο vdsl 30.

Αναφέρομαι Οτε Χανιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δεν ξέρεις καλά καλά τι σύνδεση έχεις,αλλά χάριν συζητήσεως θα σε ρωτήσω,αν και προφανώς δεν πρόσεξες το ταυτόχρονο streaming 1080p.

Τι ακριβώς κάνεις και δεν σου φτάνουν τα 10+ της adls2+ ;

Δεν καταλαβαίνω προς τι η προσωπική σου αντιπαράθεση που ειναι και άτοπη ποιος είπε ότι δεν ξέρω τι σύνδεση έχω; 

 

Το ταυτόχρονο streaming το πρόσεξα απλά  αυτό το έθεσες ως μοναδικό επιχείρημα και μάλιστα υπό το σκεπτικό 3μελούς οικογένειας. 

 

και δεν είπα ότι δεν μου φτάνουν τα 10+ της ADSL2+ εννοείται πως δεν μου φτάνουν αυτά, είπα πως δεν μου φτάνουν τα 23+ της VDSL "50" που έχω. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά η VDSL στην Ελλάδα απλά δεν υπάρχει... Αυτό που πουλάνε είναι VirturalDSL

Το VDSL (με εξαιρέσεις σε χωριά και μερικές περιοχές) στην ελλάδα ειναι ουσιαστικά σωστή ADSL2+ γραμμή... με κόστος VDSL

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω προς τι η προσωπική σου αντιπαράθεση που ειναι και άτοπη ποιος είπε ότι δεν ξέρω τι σύνδεση έχω;

 

 

Εγώ ας πούμε ειμαι 1χμ απο το αστικό κέντρο δεν έχει κασέτα για 50 για εμένα (είμαι σε μια απο της μεγαλύτερες πόλεις στην ελλάδα) έβαλα 30άρα και όταν έχει ντουζένια κατεβάζει λίγο πιο κάτω απο 24- 23 Mbps (σαν να είχα μια σωστή ADSL δηλαδή ενώ πληρώνω για VDSL)

 

Βασικά άκυρο 50άρι VDSL υποτίθεται ότι έχω αυτό που είπα με το 30άρι και ότι δεν υπάρχει κασέτα ήταν όταν ήμουν στον οτε μετά πήγα σε άλλη εταιρία (wind) γιατί λέγανε ότι υπάρχει πρόσβαση για 50Mbps μούφες τουλάχιστον ειναι πιο γρήγορο για μερικά Mbps απο τον οτε που μαζί του κατέβαζα στα 20-22Μbps... 

 

Τώρα κοροιδευόμαστε ή κοροιδευόμαστε;

 

Πες μου λοιπόν ,γιατί δε σου φτάνουν τα 23 της vdsl;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα κοροιδευόμαστε ή κοροιδευόμαστε;

 

Πες μου λοιπόν ,γιατί δε σου φτάνουν τα 23 της vdsl;

Δεν φταίω εγώ αν έχεις κάποιο θέμα με την αντίληψή σου τι δεν καταλαβαίνεις δηλαδή; 

 

Ήμουν μέχρι πρόσφατα στον OTE έχοντας 30άρα VDSL (που βασικά αίτηση για 50άρα έκανα αλλά μου σκάσανε το παραμύθι με την έλλειψη κασέτας μετά) μετα έβαλα 50άρα στην wind 

 

και στις δύο περιπτώσεις κατέβαζα περίπου στα 23 (λίγο καλύτερα με την wind) και στις δυο περιπτώσεις το router χρονίζει στα 30 με 35 ανάλογα τα κέφια :P

 

Δεν μου φτάνουν γιατι δεν κάνω την χρήση που θέλω και πρέπει να περιμένω 10 με 20 λεπτά ακόμη και για μικρά αρχεία 800 MB ας πούμε... δεν μου φτάνει όταν κάνω streaming τα games μου και θέλω να κατεβάσω ταινία δεν μου φτάνει όταν σηκώνω τις φωτογραφίες μου γιατι έχει γελοίο upload (αν και στην wind θα έπρεπε να είχα 10... ανεβάζω με το πολύ 2.... καλύτερα απο τον οτέ πάντως που ήταν 1) και γενικά δεν μου φτάνει σε ότι κάνω... εχω σχετικά μεγάλο traffic και πάντα πρέπει να κάνω υπομονή ή συμβιβασμούς...

 

υπομονή που δεν θα χρειαζόταν να την κάνω αν είχα έστω 40 καρφωτά κάτω και 5 καρφωτά πάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι vdsl ρε παιδια που μενω εντος αττικης και τα speedtest ειναι της ταξεως του 0.6 και ζοριζομαι να δω βιντεο 360p στο youtube με οτι εταιρια κ αν δοκιμασα.Δν ειναι οικονομικο το προβλημα ειναι οι ανυπαρκτες εταιριες στη χωρα μας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VDSL (με εξαιρέσεις σε χωριά και μερικές περιοχές) στην ελλάδα ειναι ουσιαστικά σωστή ADSL2+ γραμμή... με κόστος VDSL

 

Η σωστή adsl2+ γραμμή δίνει ΕΩΣ 24.Η σωστή γραμμή δηλαδή,μπορεί να δίνει και 8.Λειτουργώντας σωστά και όπως προβλέπεται.

Επειδή εσύ έχεις μια λανθασμένη αντίληψη για την λειτουργία της δικτυακής τεχνολογίας ,και νομίζεις πως γυρίζει γύρω από την ταχύτητα και μόνο,δε σημαίνει πως

1) Τα πράγματα έχουν έτσι

2)Μπορείς να συνεχίζεις να το υποστηρίζεις σε φόρουμ τεχνολογίας,και να μην το επισημάνει κάποιος

3)Αυτός ο κάποιος δε θα αναρωτηθεί δημοσίως γιατί πληρώνεις vdsl ,αφού και με dialup θα μπορούσες να είχες μάθει πράγματα που προφανώς σε αφορούν,αλλά αγνοείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή adsl2+ γραμμή δίνει ΕΩΣ 24.Η σωστή γραμμή δηλαδή,μπορεί να δίνει και 8.Λειτουργώντας σωστά και όπως προβλέπεται.

Επειδή εσύ έχεις μια λανθασμένη αντίληψη για την λειτουργία της δικτυακής τεχνολογίας ,και νομίζεις πως γυρίζει γύρω από την ταχύτητα και μόνο,δε σημαίνει πως

1) Τα πράγματα έχουν έτσι

2)Μπορείς να συνεχίζεις να το υποστηρίζεις σε φόρουμ τεχνολογίας,και να μην το επισημάνει κάποιος

3)Αυτός ο κάποιος δε θα αναρωτηθεί δημοσίως γιατί πληρώνεις vdsl ,αφού και με dialup θα μπορούσες να είχες μάθει πράγματα που προφανώς σε αφορούν,αλλά αγνοείς.

ρε φίλε άστο παίζεις με τις λέξεις και λες βλακείες τώρα... εσύ κάτσε κατέβαζε με 1 Mbps επειδή έγραφε έως 24 στο συμβόλαιο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάντως στα Νότια Προάστια το Vdsl είναι μονόδρομος. Κλείδωνα με τα χίλια ζόρια στα 6mbps και τώρα είμαι στα 50/5. Χαοτικές διαφορές. Αλλά εγώ βλέπω το καμπινακι του ΟΤΕ από το μπαλκόνι...

Αν δεν είσαι τραγικά κοντά στο Dslam, δεν αξίζει να πας σε Vdsl χωρίς καμπινακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίω εγώ αν έχεις κάποιο θέμα με την αντίληψή σου τι δεν καταλαβαίνεις δηλαδή; 

 

Φιλικά πάντα,δεν είναι η αντίληψή μου το πρόβλημα,αλλά η σύνταξή σου.

 

To αφήνω αυτό εδώ,https://en.wikipedia.org/wiki/Very-high-bit-rate_digital_subscriber_line.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στο σπιτι πιανω 11Mbps με Forthnet,σταθεροτατη γραμμη,αλλα ωρες ωρες κολλαει το Youtube.Μικρο το κακο γιατι με Wind,Cyta ειχα αποσυνδεσεις και ημουν στα 6,5 με 7Mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...