Προς το περιεχόμενο

Σε πολύ χαμηλά επίπεδα η διείσδυση του VDSL στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε φίλε άστο παίζεις με τις λέξεις και λες βλακείες τώρα... εσύ κάτσε κατέβαζε με 1 Mbps επειδή έγραφε έως 24 στο συμβόλαιο... 

 

Το ποιος λέει βλακείες,νομίζω φαίνεται ξεκάθαρα.

Αν η πραγματικότητα για σένα είναι "παίζω με τις λέξεις",και δεν μπορείς να καταλάβεις ούτε βασικούς τεχνικούς όρους,τότε πλήρωνε 50 για να έχεις 30 και να σου φαίνεται και λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φιλικά πάντα,δεν είναι η αντίληψή μου το πρόβλημα,αλλά η σύνταξή σου.

 

To αφήνω αυτό εδώ,https://en.wikipedia.org/wiki/Very-high-bit-rate_digital_subscriber_line.

Καταρχήν για κάποιο λόγο νομίζεις πως δεν έχω αντίληψη της τεχνικής πλευράς των πραγμάτων που απλά το προσπερνώ γιατι δεν έχω να αποδείξω κάτι

 

 

Ούτε και η σύνταξη μου έχει κάποιο πρόβλημα απλά εσύ για κάποιο λόγο ψάχνεις γωνία στο δεκάρικο για να μου την πεις...

 

Απο εκει και πέρα το wiki τι το κόλλησες  τι θες να πείς δηλαδή; :P

 

 

Τι υπάρχει σε αυτό το link που να λέει αν έχετε VDSL2 πρέπει να είστε ευχαριστημένοι που κατεβάζετε σαν να είχατε μια καλή ADSL2+ και ας είστε 1 χιλιόμετρο απο το κέντρο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και σχεδόν 4 χρόνια κλειδώνω πάντα στα 49.999 αλλά έχω δικό μου κουτί στα 10 μέτρα!Γενικά όλος ο Άγιος Δημήτριος Αττικής κάθε στενό είναι και από ένα καφαο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 50αρα γραμμη και τα σπαει. Τωρα μπορω να πω οτι εχω ιντερνετ. Απο το σκαρτο 2,5 που ειχα πριν με πολλα προβληματα. Το θεμα ειναι οι τιμες που ειναι πανακριβες για πολυ κοσμο με τα σημερινα δεδομενα. Πιστευω οτι οι τιμες ειναι σκετη αλητεια........ετσι απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν για κάποιο λόγο νομίζεις πως δεν έχω αντίληψη της τεχνικής πλευράς των πραγμάτων

 κατεβάζει λίγο πιο κάτω απο 24- 23 Mbps σαν να είχα μια σωστή ADSL

 

Το VDSL (με εξαιρέσεις σε χωριά και μερικές περιοχές) στην ελλάδα ειναι ουσιαστικά σωστή ADSL2+ γραμμή... με κόστος VDSL

 

Όταν απαντάς απλά με παραθέσεις.Ποια είναι η σωστή adsl γραμμή,για πες μας..

 

 

Ούτε και η σύνταξη μου έχει κάποιο πρόβλημα απλά εσύ για κάποιο λόγο ψάχνεις γωνία στο δεκάρικο για να μου την πεις...

 

Δεν καταλαβαίνω προς τι η προσωπική σου αντιπαράθεση που ειναι και άτοπη ποιος είπε ότι δεν ξέρω τι σύνδεση έχω;

 

Εγώ ας πούμε  έβαλα 30άρα και όταν έχει ντουζένια κατεβάζει λίγο πιο κάτω απο 24- 23 Mbps (σαν να είχα μια σωστή ADSL δηλαδή ενώ πληρώνω για VDSL)

 

Βασικά άκυρο 50άρι VDSL υποτίθεται ότι έχω

 

ναι...,δεν είναι η σύνταξη,δεν είναι ο ενεστώτας ενώ μετά λες πως αναφέρεσαι σε παρελθοντικό χρόνο,είναι πως απλά δεν ξέρεις τι έχεις...εντάξει,με την όλη εικόνα που δείχνεις,αυτό μου φαντάζει λογικό.

 

Τι υπάρχει σε αυτό το link που να λέει αν έχετε VDSL2 πρέπει να είστε ευχαριστημένοι που κατεβάζετε σαν να είχατε μια καλή ADSL2+ και ας είστε 1 χιλιόμετρο απο το κέντρο ;

 

Αντιθέτως,σου λέει πως αν δεν έχεις 50/3 ή 100/100 (vdsl2;;; ),μάλλον δεν έχεις και vdsl..δηλαδή..δεν ξέρεις τι έχεις.

 

Αποφάσισε λοιπόν.

Δε το έθεσες σωστά,δε ξέρεις ούτε τα βασικά από τεχνολογία δικτύων,ή δε ξέρεις τι έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν απαντάς απλά με παραθέσεις.Ποια είναι η σωστή adsl γραμμή,για πες μας..

 

 

 

 

 

ναι...,δεν είναι η σύνταξη,δεν είναι ο ενεστώτας ενώ μετά λες πως αναφέρεσαι σε παρελθοντικό χρόνο,είναι πως απλά δεν ξέρεις τι έχεις...εντάξει,με την όλη εικόνα που δείχνεις,αυτό μου φαντάζει λογικό.

 

 

Αντιθέτως,σου λέει πως αν δεν έχεις 50/3 ή 100/100 (vdsl2;;; ),μάλλον δεν έχεις και vdsl..δηλαδή..δεν ξέρεις τι έχεις.

 

Αποφάσισε λοιπόν.

Δε το έθεσες σωστά,δε ξέρεις ούτε τα βασικά από τεχνολογία δικτύων,ή δε ξέρεις τι έχεις;

Ρε είσαι κλινική περίπτωση δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς... και άσχετος γενικά.

 

7 quotes κόψιμο ράψιμο (χαρά στο κουράγιο σου) και πάλι αποτυχία... 

 

VDSL2 ειναι οι γραμμές μας VDSL είναι το εμπορικό όνομα αν πας στις ρυθμίσεις του router σου θα δεις πως γράφει ότι ειναι συνδεδεμένο σε VDSL2 transmission mode/modulation type. 

 

τέλος αφού δεν το έχεις με τα ελληνικά ρε φίλε (1η γενιά μετανάστης; ) τι μου αρχίζεις συντάξεις σκέφτομαι και γράφω και εμείς και ο κόσμος; 

 

Ναι χρησιμοποίησα παρελθοντικό χρόνο σε μια παράγραφο και σε άλλη παράγραφο χρησιμοποιησα ενεστώτα... γίνεται αυτό ξέρεις στην ελληνική... όχι μόνο αυτό αλλά ξεκίνησα την δεύτερη παράγραφο γράφοντας "βασικά άκυρο" που σημαίνει ότι ακυρώνω αυτό που είπα πιο πάνω... τι δεν καταλαβαίνεις δηλαδή; με το ζόρι παντρειά δεν γίνεται όσο και να προσπαθείς. σε λίγο θα μου πεις πως φταίει το ότι δεν ξεκινώ την λέξη με κεφαλαίο μετα από τελεία... δεν μας αφήνεις ήσυχους λέω εγώ με τις παραξενιές σου; 

 

 

Η σωστή ADSL2+ γραμμή είναι αυτή που προσεγγίζει το spec 

Πέραν τούτου δεν ειναι ζήτημα της σωστής ADSL/VDSL μόνο επίσης είναι ζήτημα και του σωστού ISP ο οποίος έχει χρέος να παρέχει το καλύτερο QoS αλλα και υποδομή στους πελάτες του καθώς και να μην τους παραπληροφορεί με μαρκετίστικα κόλπα.

 

Όταν δεν μπορείς να δώσεις VDSL ταχύτητα σε κάποιον είτε δεν του την δίνεις είτε κάνεις όλες τις εργασίες για να του την παρέχεις.

 

Δεν γίνεται να του λες μπορείς να βάλεις VDSL εώς 50 υπόγραψε συμβόλαιο μαζί μου και στο τέλος να κατεβάζεις με ταχύτητες ADSL σε αυτό το σενάριο σε μια πολιτισμένη χώρα 2 πράματα θα μπορούσαν να συμβούν. 

 

α) Θα αναβαθμιζόταν η υποδομή ώστε να έχω VDSL

 

ή

β) Θα με χρέωναν με τιμές ADSL χωρίς να μου αλλάξουν την γραμμή. 

 

 

Αυτό στέκει και νομικά και τους κυνηγήσανε  γιαυτό δεν υπάρχουν πια οι 8 και 16 Mbit συνδέσεις που είχαμε παλιότερα αν και συνεχίζουν να υπάρχουν γραμμές που τρέχουν με κάτω των 8 και κάτω των 16 Mbit ταχύτητες.

 

Το έως σημαίνει πως φτάνει ΩΣ εκει το απο που ξεκινάει ειναι άλλο ζήτημα. όταν πωλούσαν πχ εως 8Mbit συμβόλαιο και ο άλλος κατέβασε με 6 Mbit ενώ είχε έως 24 συμβόλαιο ο ISP παρανομούσε. γιαυτό και καταργήθηκαν.

 

Το ίδιο συμβαίνει με το VDSL τώρα που υπάρχει κόσμος που πληρώνει για  50άρεις και κατεβάζει με 20....  στην μπανανία μας και ειναι αναγκασμένος να μην κάνει κάτι γιατι αλλιώς θα πρέπει να πάρει μια 24άρα που θα κατεβάζει με 12........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παραδέχεσαι το λάθος σου ,ακόμα και όταν στο τρίβουν στην μούρη σου με το όνομά σου επάνω,εις τριπλούν.
Διάβασε τι είναι η τεχνολογία vdsl και πως λειτουργεί,δεν έχει νόημα να μιλάμε άλλο.
Κλινήρης η ικανότητα αντίληψής σου.
 

COSMOTE Home Double Play 4 L

ταχύτητα
4 Mbps

 

Τους έχει πιάσει ο τρόμος λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παραδέχεσαι το λάθος σου ,ακόμα και όταν στο τρίβουν στην μούρη σου με το όνομά σου επάνω,εις τριπλούν.

Διάβασε τι είναι η τεχνολογία vdsl και πως λειτουργεί,δεν έχει νόημα να μιλάμε άλλο.

Κλινήρης η ικανότητα αντίληψής σου.

 

 

COSMOTE Home Double Play 4 L

ταχύτητα

4 Mbps

 

Τους έχει πιάσει ο τρόμος λέμε.

Ποιο λάθος μας έτριψες στην μούρη πλάκα μας κάνεις απλά δεν ξέρεις ελληνικά λολ.

 

μου έδειξες συμβόλαιο 4Mbit τι σημαίνει αυτό; ίσα ίσα αποδεικνύει αυτό που λέω τώρα δεν μπορείς να παραπονεθείς πια  γιατί πολύ απλά δεν παίζει να πέσεις κάτω απο 4 στην 24άρα. Επίσης επιβεβαιώνει τον κωλοχαρακτήρα του πOTE εμπρός πίσω. 

 

Τα 8 και 16 καταργήθηκαν όμως που υπήρχανε για κάμποσα χρόνια καταργήθηκαν όσοι τα ζήσαμε θυμόμαστε. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γενικά σχετικά τραγική η κατάσταση με το Internet στη χώρα μας.
Πάντα είχα συνδέσεις έως 4-5Mbit. Κάποιοι φίλοι είχαν 10-11 και τους ζήλευα. Ένας μάλιστα είχε adsl 23Mbit.

 

Μετά από τόσα χρόνια ταλαιπωρίας, έχω μια τρομερά καλή, γρήγορη και σταθερή σύνδεση με 50Mbit ξερά όπου κατεβάζω με 5.7mb/s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...