Προς το περιεχόμενο

Σε πολύ χαμηλά επίπεδα η διείσδυση του VDSL στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περιμένω πως και πως την Inalan να έρθει στην περιοχή μου. Ήδη καλύπτει κάποιες περιοχές στην Αθήνα. 100 mbps η μοναδική σε Ελλάδα και σε απίστευτες τιμές. Ας ελπίζουμε ο δήμος Αθηναίων να δώσει τις άδειες.

Να ξέρετε ότι τις περισσότερε φορές είναι οι δήμοι που καθυστερούν τις διαδικασίες, οι αρχαιολογική υπηρεσία κλπ. Είναι πολλές οι άδειες και μάλλον πολλές οι μίζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια, τι κουβεντιαζουμε για VDSL, οταν ακομα, υπαρχουν περιοχες που δεν εχουν καν ιντερνετ.....????

 

http://www.protothema.gr/greece/article/637115/grigoro-internet-stis-apomakrusmenes-periohes-tis-elladas/

 

και υπαρχουν περιπτωσεις που η 24αρα, που λεει ο φιλος πιο πανω, πεφτει και στα επιπεδα της 4αρας (οπως η δικη μου), αλλα και χαμηλοτερα (εδω στην επαρχια ειναι συχνο φαινομενο), αφου οι γραμμες-εταιριες αδυνατουν να παρεχουν παραπανω. 

αυτο θα επρεπε να το ειχαν κοιταξει..! και να μην ταζουν λαγους με πετραχήλια, αλλα αυτο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μπορουν να δωσουν. 

 

και αν μου πουν καποιοι οτι η τεχνολογια εξελισσεται, και θα παμε και σε vdsl και σε οπτικες ινες, κλπ, κλπ.

θα απαντησω, το απλο.

ΝΑΙ να εξελιχθει, αλλα οχι μονο κατα το συμφερον των εταιριων..!  

ειναι πλεον υποχρεωτικο να παρεχεται ιντερνετ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

δεν μπορει να κανεις Online τις υπηρεσιες, υποτιθεται για διευκολυνση, και οποιοσδηποτε κατοικος της χωρας αυτης, να μην μπορει να εχει προσβαση σε αυτες, για να κανει τη δουλεια του πιο ευκολα και πιο γρηγορα, απο το να τρεχει 40 χλμ μακρια.....!!!

 

πηγαινετε να μεινετε σε τετοιες περιοχες, που δεν ξερουν καν τι παει να πει συνδεση ιντερνετ, και μετα συζηταμε για το τι συνδεση θα κανουμε...!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβη υπηρεσια η οποια δεν παρεχετε σε μεγαλο ποσοστο σε πολλες περιοχες της ελλαδας.

Επισης οπου αυτη παρεχετε εχει ανταγωνιστη το απλο adsl οπου αν η γραμμη σου κλειδωνει απο 12-15 η ακομα καλυτερα εως τα 24 δεν εχεις κανενα λογω να πας ποιο πανω η οι λογοι που πρεπει να πας ειναι πολυ εξειδικευμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς στις περισσότερες περιοχές δεν είναι καν διαθέσιμο. Εγώ μένω δίπλα από το κέντρο του Πειραιά και τώρα πέρασαν τις γραμμές, οι οποίες ακόμα δεν είναι διαθέσιμες... Συνεπώς για ποια διείσδυση μιλάμε; 

και εγω πειραια και ακομη δεν ειναι διαθεσιμη αφου ακομη δεν εχουν ολοκληρωση την καλωδιωση πως θα παρουμε μας δουλευουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ όσο ξέρω ο ΟΤΕ δεν έχει βάλει ακόμη παντού οπτικές ίνες. Υπάρχουν συσκευές που 0ιζουν το θόρυβο και και μπορούν να ανεβάσουν τις ταχύτητες έως 100Mbps αλλά υπάρχει περιορισμός στην απόσταση από το κέντρο. Με οπτικές ίνες φυσικά δεν υπάρχει ο θέμα αποστάσεις. Αλλά με 30αρα VDSL το 1.2 είναι λίγο. Κανονικά θα έπρεπε να έχεις καθαρό download γύρω στα 2 - 2.5..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Πάτρα στην γειτονιά μου το ανώτερο που μπορεί να δώσει server είναι 10mbps

Και εμένα με 10χιλιαδες πατέντες κλείδωσε 12.4mbps

Και δεν ρωτάω καν για vdsl προτιμώ να βάλω το router σε 3g Mode και να πιάνω lte+ για περιήγηση από το να παρακαλαω για σωστό Internet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά όχι δεν ειναι έτσι δεν μπαίνουν όλοι στο internet για fb εμένα δεν μου φτάνουν τα 30 και ειμαι 1 άτομο στο σπιτι. 

φβ μονο και με 2 mbps μια χαρα εισαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να..."βοηθήσουμε" την διεισδυση (σε βάθος) χώνουμε άλλο ένα 6.5% "τέλος" από την 1/1. 

Πάντως εκτός από τους παρόχους μεγάλη ευθύνη έχουν οι δήμοι και αυτά που ζητούν για να γίνει η εγκατάσταση οπτικών/καμπινών σε μια περιοχή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι η Adsl2 συγχρονίζει με 6.5mbps (πριν 8 χρόνια συγχρόνιζε 18mbps και σταδιακά κάθε χρόνο χειροτερεύει). Και στη δουλειά συγχρονίζει 12mbps σε ADSL2 ενώ σε VDSL δεν συγχρονίζει καθόλου (αναγκαστήκαμε να επιστρέψουμε σε ADSL2). Τι διείσδυση περιμένετε έτσι; Όσοι είναι τυχεροί έβαλαν, οι υπόλοιποι δεν μπορούν. **Δεν μένω σε χωριό χιλιόμετρα μακρυά από ΟΤΕ, στη Θεσσαλονίκη μένω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο έπρεπε να το στείλει η ΕΕΤΤ στην κυβέρνηση με την ερώτηση πως θα βοηθηθεί η ανάπτυξη με το νέο χαράτσι που θα μας βάλουν από την αρχή του χρόνου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν τους κραζουμε και δεν υπαρχι κρατος να τους ελεγξει καλα κανουνε

Πληρωνουμε για 24 και παιρνουμε τα 3 τοσα χρονια

Παλια ειχαν πακετα για 6 8 12 ....

τωρα μονο 24=3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρόδο, εντος πολης,ξεκινησα προ 9ετιας με φορθνετ 12αρα.Σταδιακα επεσε στα 9.Αλλαγη σε wind,hol και οτε! Πανω απο 6 δεν εβλεπα σε καμια. Εδω και ενα μήνα, εκμεταλλευομενος τις καινούργιες καμπινες σε ολη την πόλη, ειμαι οτε vdsl σταθερα στα 29999/2499. Επιτέλους ίντερνετ της προκοπης. Να τα λεμε και αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι στις περισσότερες περιοχές ακομα καο διαθεσιμοτητα VDSL να υπάρχει έχεις πολυ χαμηλές ταχύτητες. Εγω πάντος προσωπικά περιοχή νεας σμυρνης συνορα νε φαληρο είμαι στα 49.999 εδώ και 2 περίπου χρονια ενω με το adsl ειχα ενα 25 αρι atenuation και γυρω στα 10 Mbps ταχύτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...