Προς το περιεχόμενο

Σε πολύ χαμηλά επίπεδα η διείσδυση του VDSL στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρόδο, εντος πολης,ξεκινησα προ 9ετιας με φορθνετ 12αρα.Σταδιακα επεσε στα 9.Αλλαγη σε wind,hol και οτε! Πανω απο 6 δεν εβλεπα σε καμια. Εδω και ενα μήνα, εκμεταλλευομενος τις καινούργιες καμπινες σε ολη την πόλη, ειμαι οτε vdsl σταθερα στα 29999/2499. Επιτέλους ίντερνετ της προκοπης. Να τα λεμε και αυτά!

 

Να λεμε τι ?

Οτι τοσα χρονια πληρωνουμε για 24 παιρνουμε 4-6 και μας αναγκαζουν να τα σκαμε για vdsl με το κολπο αυτο ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μας εχει ζαλισει ο ΟΤΕ με διαφημισεις VDSL και οταν μπεις στο δικτιο που το διαθετει θα κλαις απο τα γέλια... το 5% εχει στο λεκανοπεδιο των 5.000.000 κατοίκων....
Ελεος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50vdsl  κλειδωμενο το ρουτερ του οτε στα 49.999 με φουλ upload...ποτε διακοπες,ποτε κρεμασμα,καρφωμενο ομως απο το κουτι του οτε πανω στο ρουτερ μου,βγαζοντας τελειως τη καλωδιωση του σπιτιου απο τη μεση καθως δημιουργουσε μεγαλο προβλημα στις ταχυτητες,θορυβο κτλ....η γραμμη μετρημενη απο τον οτετζη μπροστα μου βαζει στο ρουτερ μεσα στο σπιτι 87mbps...με ενα αλλο ρουτερ και οχι του οτε που ειναι κλειδωμενο στα 50,θα μπορουσα να πιασω και τα 87mbps υποθετω....
Τα σπιτια μας συνηθως εχουνε παλιες χαλια καλωδιωσεις που δημιουργουν πολλα προβληματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2004 ζούσα Ξάνθη. Πήγαινα κάθε εβδομάδα στα γραφεία του ΟΤΕ να ρωτήσω πότε θα δώσουν γραμμές adsl μου έλεγαν πρώτα να τελειώσει η Αθήνα με τους ολυμπιακους αγώνες και μετά η επαρχία. 80 ευρώ για 384kbps και αν θυμάμαι καλά 200 ευρώ για ενεργοποίηση γραμμής. 10 χρόνια μετά και με τόσα εκατομμύρια που μάζεψαν και επενδυθηκαν μας δουλεύουν για της ταχύτητες του vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω Δ. Προάστια όπου ο Δήμος μας είναι αρκετά πυκνοκατοικημένος. (αυτό σημαίνει περισσότεροι πιθανοί πελάτες για αναβάθμιση, που συνεπάγεται σε μεγαλύτερο τζίρο για τον πάροχο)

Δεν υπάρχει κάλυψη VDSL στην περιοχή μας και η ενημέρωση από τον πάροχο είναι "κάποια στιγμή εντός του 2017"

Στην οικογένεια είμαστε 5 άτομα όπου τα 4 κάνουμε χρήση internet, επί το πλείστον streaming.

Μάλλον δεν τους ενδιαφέρει το να επενδύσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αριστη ειναι η υλοποιηση οπου εχουν μπει καμπινες  εντος της προβλεπομενης αποστασης .

Τωρα το τι "τερατα" γραφτηκαν παλι σε τεχνολογικο φορουμ... 

Σε μερικους πρεπει να κοπει η προσβαση  στο ιντερνετ αγνοουν τα βασικα και σχολιαζουν και απο πανω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνολογία VDSL έχει θέματα παντού όχι μόνο στην Ελλάδα. Οι συχνότητες στα καλώδια είναι τέτοιες που θόρυβος από εξωτερικούς παράγωντες και απόσταση την κάνουν μη αξιόπιστη για μεγάλο κομμάτι του πλυθησμού.

Εδώ στην Ολλανδία, χωρίς τα προβλήματα που έχουμε στην Ελλάδα λόγο τοπογραφίας το VDSL παραμένει το ίδιο προβληματικό. Το ίδιο και στους χρόνους εγκατάστασης.

ADSL & VDSL κι εδώ συγχρονίζουν χαμηλά, πολύ κάτω από την ονομαστική...

Εδώ όπως και στις υπ΄όλοιπες χώρες ο τρόπος για να αυξηθεί το διαθέσιμο bandwidth προς τους χρήστες είναι άλλες τεχνολογίες.

1. Cable internet (αυτό έχω στα 300mbs με ίδια χρήματα ενός VDSL στην Ελλάδα). Κλειδώνει ΠΑΝΤΑ στην ονομαστική και έχεις όλο το bandwidth δικό σου. Για εμένα η καλύτερη λύση όμως δυστυχώς το cable απαιτεί να υπάρχει ήδη η υποδομή κάτι το οποίο δεν ήταν διαδεδομένο στην Ελλάδα. 
2. Optic Fiber. Η ταχύτερη δυνατή λύση όμως δεν είναι ενδεδειγμένη για μεγάλες πόλεις. Στην επαρχεία θα μπορούσε όμως να τρέξει λόγω ευκολότερης εγκατάστασης.

3. 4G, εδώ υπάρχει παντού διαθέσιμο αλλά δεν υπάρχει βουνό ούτε για πλάκα ως εμπόδιο ούτε κάτοικοι να βλέπουν τις κεραίες ως διάβολο. Αρνητικό όμως ότι μπαίνουν όρια χρήσης για σταθερή χρήση.

Το θετικό για την Ελλάδα είναι ότι έχουμε καλή διασύνδεση με το εξωτερικό με πολύ μεγάλο bandwidth διαθέσιμο. Σε τιμές όταν μιλάμε για χρήση internet μόνο δεν είμαστε πάρα πολύ ακριβοί ότι και να ακούτε. Σε επίπεδο εξυπηρέτησης είμαστε απαράδεκτη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβάθμισα μία από τις γραμμές που χρησιμοποιώ στο κέντρο της Θεσσαλονίκης σε VDSL 30 Mbps. Καθαρό download 1 με 1,2 Mbps. Προηγουμένως είχα 800 Kbps με 1 Mbps.Είμαι απλά εξοργισμένος. Σκέτη κοροϊδία. Δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνο σε εμένα αυτό γιατί στην οικοδομή όσους ρώτησα δεν έχει βάλει άλλος για να συγκρίνω.  

κ σιγα μη βαλει αλλος. Αφου ειναι πανακριβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να λεμε τι ?

Οτι τοσα χρονια πληρωνουμε για 24 παιρνουμε 4-6 και μας αναγκαζουν να τα σκαμε για vdsl με το κολπο αυτο ?

O μόνος τρόπος για την 24αρα να πιάνει 24 είναι να υπάρχουν υπαίθριες καμπίνες όπως στην VDSL. Το θέμα όμως είναι ότι αυτές για να μπουν είναι extra επένδυση την οποία δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει ένας πάροχος (ανεξαρτήτως χώρας) κι ΑΝ έκανε θα έπρεπε να σου δίνει το καρφωτό 24αρι σε μεγαλύτερη τιμή από ότι το "έως 24αρι" από το Α/Κ για να κάνει απόσβεση της επένδυσης. Ε τώρα στο δίνει με VDSL συγχρονισμό...

Η τεχνολογία VDSL έχει θέματα παντού όχι μόνο στην Ελλάδα. Οι συχνότητες στα καλώδια είναι τέτοιες που θόρυβος από εξωτερικούς παράγωντες και απόσταση την κάνουν μη αξιόπιστη για μεγάλο κομμάτι του πλυθησμού.

 

Εδώ στην Ολλανδία, χωρίς τα προβλήματα που έχουμε στην Ελλάδα λόγο τοπογραφίας το VDSL παραμένει το ίδιο προβληματικό. Το ίδιο και στους χρόνους εγκατάστασης.

 

ADSL & VDSL κι εδώ συγχρονίζουν χαμηλά, πολύ κάτω από την ονομαστική...

Μην τα γράφεις αυτά, party pooper...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτο που λες και έχεις απόλυτο δίκιο αλλά αμα είναι να εχω μια 50 αρα σύνδεση με ενα κόστος +5Ε σε σχέση με την 10αρα που είχα χαλαλι. Τουλάχιστον νοιώθω ότι τα χρήματα που πληρωνω για το ίντερνετ πιάνουν τοπο. Βεβαια αυτή ειναι η δική μου γνώμη ο καθένας απο μονος του θεωρει αν αξίζει αυτό το παραπάνω κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτο που λες και έχεις απόλυτο δίκιο αλλά αμα είναι να εχω μια 50 αρα σύνδεση με ενα κόστος +5Ε σε σχέση με την 10αρα που είχα χαλαλι. Τουλάχιστον νοιώθω ότι τα χρήματα που πληρωνω για το ίντερνετ πιάνουν τοπο. Βεβαια αυτή ειναι η δική μου γνώμη ο καθένας απο μονος του θεωρει αν αξίζει αυτό το παραπάνω κόστος.

 

Στη Wind πλησιάζει αυτή η τιμή (+5 για το 1ο εξάμηνο, οι υπόλοιποι μήνες μέχρι τα 2 χρόνια είναι +10). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να λεμε τι ?

Οτι τοσα χρονια πληρωνουμε για 24 παιρνουμε 4-6 και μας αναγκαζουν να τα σκαμε για vdsl με το κολπο αυτο ?

 

Ολοι θα θελαμε να παιρνουμε αυτο για το οποιο πληρωνουμε. Υπάρχει προβλημα το οποιο ειναι χιλιο αναλυμενο. Καλλες οι καταγγελιες αλλα οταν θες τελικα να κανεις τη δουλεια σου σημερα, δυστυχως η vdsl οταν έχεις τη δυνατότητα ειναι μια λυση. Κλεψια μεν, λυση ΤΩΡΑ ομως δε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πρόβλημα με το adsl. Έτσι είναι η τεχνολογια του. Αυτό είναι το προϊόν. Ακόμα και αν το έδιναν από καμπίνα που φεύγει το τεχνικό κομμάτι της εξασθένισης πάλι θα έπρεπε να κλειδώνει πολύ χαμηλότερα από την ονομαστική εξαιτίας του κανονισμού έγχυσης ισχύος και φάσματος.

Το VDSL είναι λύση και όπου υπάρχει η διαφορά είναι τεράστια. Όμως είναι πολλά τα μέρη που δεν έχουν και θέλουν και πολλά τα μέρη που υπάρχει αλλά η κρίση δεν επέτρεψε στους καταναλωτές να το επιλέξουν.

Το επόμενο βήμα είναι το vectoring (από το 2018 και βλέπουμε) με όλες τις κανονιστικές παθογένειες που θα έχει. Σε όλα αυτά όμως έρχεται το κράτος και βάζει νέο χαράτσι. Με τις υγείας μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...