Προς το περιεχόμενο

Σε πολύ χαμηλά επίπεδα η διείσδυση του VDSL στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας βάλουν και κανά DSLAM παραπάνω να ανεβεί η κάλυψη. Ήθελα εξ αρχής να πάω σε VDSL αλλά επειδή είμαι μακριά από όλα τα κέντρα της περιοχής μου (~1002 μέτρα από το κοντινότερο και είμαι και Λυκαβηττό παρακαλώ), δυόμισι χρόνια τώρα είμαι στην 24αρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με τα λαμογια τους παροχους στην Ελλάδα πρέπει να παρακαλάμε να μείνουμε στο ADSL2+ γιατι θα ξυπνισουν κια θα μας λετε για τίποτα όριο στα GB το μήνα και μετά την βαψαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα λαμογια τους παροχους στην Ελλάδα πρέπει να παρακαλάμε να μείνουμε στο ADSL2+ γιατι θα ξυπνισουν κια θα μας λετε για τίποτα όριο στα GB το μήνα και μετά την βαψαμε...

Εδώ που είμαι, έχω 100/20Mbps οπτική με 40€ το μήνα. Έχει όριο στο 1ΤΒ σύνολο (up/down).

Το ξεπέρασα μία φορά, που κατέβασα μια αρκετά δημοφιλή σειρά και την άφησα για 1 μήνα να κάνει seed (είχε φτάσει 37:1 ratio :P )

Με λίγη προσοχή, δεν έγινε ξανά.

Τώρα, αν βάλουν όριο τα 200Gb, θα έχετε πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H EETT επιβάλει στους παρόχους, να μας δίνουν φθηνότερο πακέτο, αν η πραγματική ταχύτητα είναι μικρότερη του μισού της ονομαστικής.

Νομίζω πως κάνεις λάθος. Μπορείς να παραθέσεις τον κανονισμό / ΦΕΚ στο οποίο αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως κάνεις λάθος. Μπορείς να παραθέσεις τον κανονισμό / ΦΕΚ στο οποίο αναφέρεσαι;

Διάβασε παρακάτω. Το είπα ότι δεν ισχύει πλέον, το έχουν αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά λάθος μου... Το έχουν αλλάξει αυτό και δεν άνοιξε ρουθούνι (επειδή μάλλον έγινε στα μουλοχτά, ή 15αύγουστο...)

 

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/Informative_Documentation/EETT.pdf

 

Παράγραφος 56: Δεν υποχρεούται ο πάροχος να μας βάλει σε μικρότερο πακέτο, είναι στη διακριτική του ευχέρεια...

Οκ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η περισσότερη εκταση της Λάρισας σε ποσοστο (εμπειρικά (απο φιλους που εχουν ηδη ενεργη vdsl!)) πιστευω οτι ειναι στο 60~70% μπορούν να κλειδώσουν σε 30αρα. 2 Γραμμές Vdsl αλλού η μια, σε αλλο εταιρικο χώρο ή αλλη, η μία 32/2,4 η άλλη 31/2,3..! μάλιστα στο σπιτι (η 1η για λίγο καιρο) μου δοκίμασαν την 50αρα. 39-40/5-6. μου ειπαν δεν ειναι σταθερο και μ το ξανααπενεργοποιησαν. Αυτα!

Συγνώμη αλλά το 60-70% πως το έβγαλες, όταν μονο το κέντρο της Λάρισας έχει VDSL και τα χωριά εκτός της πολης. Περίεργο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι η δικη μου εμπειρια ειναι οτι αλλαξα σημερα το πρωι παροχο απο FORTHNET σε ΟΤΕ και τα 1.2 mb που κατεβαζα εγιναν 2.5-2.7mb. Σε speedtest που το τσεκαρα(οσο ακριβεια μπορει να εχει) μου δειχνει 23 Mbps ενω πριν με το στανιο 12Mbps. Στεκουν τετοιες διαφορες η απλα μ...οταν η FORTHNET? Παντα για απλη ADSL 24 μιλαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ασχολείται ακόμη με την VDSL?

Εδώ η adls τόσο χρόνια και δεν έχει δείξει το παραμικρό ίχνος βελτίωσης.

 

Εδώ με 24άρα forthnet πιάνω ντεμέκ 16 με 17 Mbps και αυτές τις κατεβάζω μέχρι και κάτω των 100 KBs. Στις καλές στιγμές είμαι max στο 1.3 ( μια φορά για ένα λεπτό έπιασα 1.4 ) και συνήθως είμαι στα 600 - 800 ΚBs.

 

Με ethernet και το ρούτερ δίπλα ( η κούπα του καφέ είναι πιο μακριά ).

 

Ας μην αναλύσω τις επικοινωνίες γενικότερα με την εξυπηρέτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι η δικη μου εμπειρια ειναι οτι αλλαξα σημερα το πρωι παροχο απο FORTHNET σε ΟΤΕ και τα 1.2 mb που κατεβαζα εγιναν 2.5-2.7mb. Σε speedtest που το τσεκαρα(οσο ακριβεια μπορει να εχει) μου δειχνει 23 Mbps ενω πριν με το στανιο 12Mbps. Στεκουν τετοιες διαφορες η απλα μ...οταν η FORTHNET? Παντα για απλη ADSL 24 μιλαω.

Σ' αλλαξαν ζεύγος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κανένα νόημα να δίνουν VDSL και "υψηλές" ταχύτητες, αν δεν έχουν το infrastructure να το στηρίξουν. Η όλη φάση, είναι απλά εμπορικό παιχνιδάκι για να εισπράξουν λεφτά, δίνοντας υπηρεσίες που υπό κανονικές συνθήκες θα έπρεπε να κοστίζουν τα μισά χρήματα.

 

Αγόρασα τις προάλλες το Battlefield και κατέβηκαν ~60GB μέχρι να βγάλω τα ρούχα μου και να βάλω μια φόρμα. Κι αυτό με 40€ το μήνα. Μπορώ να βάλω 1GBit αν θέλω, με 65€, αλλά δεν έχει νόημα, πόσο πιό γρήγορα να κάνει; Το θέμα είναι πως υπάρχει υποδομή. Και από εξυπηρέτηση; Αφενός όσο χρόνια είμαι έξω δε χρειάστηκε να καλέσω ποτέ το support, αφετέρου, όταν την βάλαμε αλλά κι όταν αλλάξαμε σπίτι, χρειάστηκαν λιγότερες από 48 ώρες για να έχουμε σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εμενα παλι η δικη μου εμπειρια ειναι οτι αλλαξα σημερα το πρωι παροχο απο FORTHNET σε ΟΤΕ και τα 1.2 mb που κατεβαζα εγιναν 2.5-2.7mb. Σε speedtest που το τσεκαρα(οσο ακριβεια μπορει να εχει) μου δειχνει 23 Mbps ενω πριν με το στανιο 12Mbps. Στεκουν τετοιες διαφορες η απλα μ...οταν η FORTHNET? Παντα για απλη ADSL 24 μιλαω.

 

 

Σ' αλλαξαν ζεύγος

Πιο πιθανό βλέπω να παίζει από τις καινούριες καμπίνες με VDSL Modem με πακέτο κλειδωμένο στα 24mbps λόγω ΟΤΕ...

 

Εδώ η adls τόσο χρόνια και δεν έχει δείξει το παραμικρό ίχνος βελτίωσης.

Δεν υπάρχει λόγος να βελτιωθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μετα την αναβαθμιση απο 24ρι adsl σε 50αρι vdsl απο 3.2 Mbps πηγε 39-42 Mbps... Επιτελους θα κατεβασω ολα αυτα τα Κ@λοπαιχνιδα που εχω μαζεψει στο steam :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...