Προς το περιεχόμενο

άγραφοι οικογενειακοί κανόνες


McNerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η άσκηση "βίας" μπορεί να την εκλάβει το κάθε παιδί όπως και να του την κάνεις αν εσύ "στοχεύσεις" τον χαρακτήρα του. Με δυο λόγια, τι μπάτσα, τι φωνή, τι στραβομουτσούνα/στραβοματιά είναι το ίδιο και το αυτό. Η συμπεριφορά σου ως γονιός ΜΕΤΑ την τιμωρία του παιδιού σου είναι πολύ σημαντικότερη από την ίδια την τιμωρία.

 

Παράδειγμα:

- Οταν ήμουν 3-4 χρονών κλασσικά πετάχτηκα απότομα στον δρόμο για να πιάσω τη μπάλα μου και από ατυχία με πάτησε αυτοκίνητο.

- Οταν με είδε η μάνα μου κάτω από τις ρόδες του αυτοκινήτου από το σοκ της ήρθε κοντά μου τρέχοντας και μου έσκασε χαστούκι. Οχι γιατί έκανα εγώ μαλακία αλλά ήθελε να δει αν είμαι ακόμα ζωντανός και απλά λόγο έντασης και σοκ της βγήκε το χαστούκι δυνατό.

- Παρά το γεγονός ότι εγώ το έλαβα σαν τιμωρία για το ότι πετάχτηκα στο δρόμο (ενώ ήξερα πολύ καλά ότι δεν έπρεπε) η συμπεριφορά της μάνας μου μετά ήταν που με έκανε να την "συγχωρήσω".

 

Ξέρω γονείς που η "τιμωρία" στα παιδιά τους είναι να είναι οι ίδιοι "σοβαροί" και "αμίλητοι" με το παιδί τους για μέρες. Αυτό δεν είναι κακοποίηση; Δεν είναι πλήρης ματαίωση και αδιαφορία στα μάτια του παιδιού; Ετσι απλά χωρίς να απλώσουν καν χέρι έχουν κάνει μεγαλύτερη ζημιά στο παιδί τους από ότι ένα χαστούκι.

Η καλύτερη τιμωρία είναι να μην παίξει, τηλεόραση κλπ. Γενικά του στερείς αυτά που αγαπάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και πάλι νομίζεις ότι η γενιά μου κατέστρεψε την χώρα ,υποπίπτεις συνέχεια σε λογικά άλματα.Εκτός και αν νομίζεις(τραγικό επίπεδο αντίληψης αυτό συνεπάγεται) ότι οι Δ.Υ βολεψάκηδες άγαμες θυγατέρες και μαϊμού τυφλοί ευθύνονται για τα 450 δις ευρώ που έχει χρέος η χώρα.Τεσπα για να μη πλατιάζουμε πολύ,έχω πει ότι έχουν υπάρξει γενιές στον 20 αιώνα που επέφεραν απείρως περισσότερα δεινά από ότι η δική μου γενιά.Και δε είμαι ούτε 60 ούτε 50 για να μου βάζεις αυτές τις ηλικίες σε παράθεση.όταν μιλάς με μένα να αναφέρεσαι σε πραγματικές καταστάσεις και όχι ότι νομίζεις ότι καταλαβαίνεις.Σου είπα και πριν δεν σου χρωστώ  τίποτα ούτε σε σένα ούτε και στη γενιά σου,ούτε σαν άτομο ούτε και σαν γενιά.Για την κακοδαιμονία της Ελλάδας σου προτείνω ξανά να ανοίξεις κανένα ιστορικό βιβλίο να δεις τι φταίει αλλά ενδεικτικά θα σου πω ότι το τελευταίο δάνειο της Αγγλίας από τη επανάσταση το πληρώσαμε το 1997.Το δάνειο της Γαλλίας(60 εκατομμύρια φράγκα) από εκείνη την εποχή(επίσης για την επανάσταση) δεν το έχουμε εξοφλήσει ακόμα.Που θες να μου φορτώσεις στα της γενιάς μου την καταστροφή σου,ενώ η κατηφόρα της χώρας ξεκίνησε δίχως επιστροφή από το 1831,χωρίς σταματημό.Σταματήστε τις βλακείες και της αλληλοκατηγορίες,και τις μπούρδες μπας και μπορέσουμε να δούμε τι κάνουμε από δω και πέρα.Sorry mods είμαι τελείως offtopic με το θέμα αλλά δεν μπορώ να ακούω άλλο τις ίδιες και τις ίδιες μπούρδες συνεχώς.

 

Ούτε εγώ θα συνεχίσω γιατί έχουμε βγει εκτός θέματος. Μόνο να σου ξεκαθαρίσω ότι δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά, ακόμα και όταν έγραφα σε δεύτερο πρόσωπο. Και βέβαια δε φόρτωσα σε κανέναν τα λάθη μιας ολόκληρης γενιάς, το έγραψα και στην προηγούμενη δημοσίευση αλλά μάλλον δεν τη διάβασες προσεκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη τιμωρία είναι να μην παίξει, τηλεόραση κλπ. Γενικά του στερείς αυτά που αγαπάει.

 

Ο πλέον εύκολος τρόπος να σε μισήσει το παιδί σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πλέον εύκολος τρόπος να σε μισήσει το παιδί σου.

Εσύ το λες αυτό, ο ειδικός αυτό προτείνει, ούτε ξύλο ούτε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πλέον εύκολος τρόπος να σε μισήσει το παιδί σου.

Πάντως το negative reinforcement είναι πιο αποδεκτό από την τιμωρία (punishment, που βασικά δεν είναι αποδεκτή). Απλώς κάποιοι τα συγχέουν και στη πραγματικότητα τιμωρούν αντί να "δίνουν" το αρνητικό ερέθισμα.

Αν και προσωπικά προτιμώ το positive reinforcement, την οποία μέθοδο εφάρμοσαν και οι δικοί μου σε εμάς ως μια ηλικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς οι ψυχολόγοι αυτό προτείνουν στέρηση κάποιου πράγματος και αντίστοιχα επιβράβευση με κάτι άλλο για καλή διαγωγή. Αν το κοπανάς το μόνο που του προξενεις είναι μίσος και αντίστοιχη συμπεριφορά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το negative reinforcement είναι πιο αποδεκτό από την τιμωρία (punishment, που βασικά δεν είναι αποδεκτή). Απλώς κάποιοι τα συγχέουν και στη πραγματικότητα τιμωρούν αντί να "δίνουν" το αρνητικό ερέθισμα.

Αν και προσωπικά προτιμώ το positive reinforcement, την οποία μέθοδο εφάρμοσαν και οι δικοί μου σε εμάς ως μια ηλικία.

Τα κορίτσια είναι πιο εύκολα, το πρόβλημα είναι με τα αγόρια πιστεύω, φυσικά παίζει ρόλο και το παιδί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πλέον εύκολος τρόπος να σε μισήσει το παιδί σου. 

Με προσοχή όμως...

Στην Αμερική υπάρχουν παιδιά που δολοφόνησαν τον γονιό για αυτόν τον λόγο..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προσοχή όμως...

Στην Αμερική υπάρχουν παιδιά που δολοφόνησαν τον γονιό για αυτόν τον λόγο..!

Για ποιον λόγο ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να γίνει κ αυτό κ πολλά ακόμα, εμείς φάγαμε ξύλο από δάσκαλο έως γιαγιά, δεν καθαρίσαμε κανέναν και ούτε πρόκειται. Πιστεύω αυτά τα παιδιά έχουν πρόβλημα στο μυαλό. Μιλάμε για ξύλο όχι μια στο κωλο και τέλος, ξύλο μποξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το negative reinforcement είναι πιο αποδεκτό από την τιμωρία (punishment, που βασικά δεν είναι αποδεκτή). Απλώς κάποιοι τα συγχέουν και στη πραγματικότητα τιμωρούν αντί να "δίνουν" το αρνητικό ερέθισμα.

Αν και προσωπικά προτιμώ το positive reinforcement, την οποία μέθοδο εφάρμοσαν και οι δικοί μου σε εμάς ως μια ηλικία.

Επίσης πολλοί συγχέουν το positive reinforcement με το κάνω κάτι για να ανταμοιφθώ..το παιδί μαθαίνει να κάνει κάτι μόνο αν ανταμοιφθεί..είτε με γλυκό ..είτε με παιχνίδι..είτε με οτιδήποτε. Και αυτό τα ακολουθεί κ ως ενήλικες..σε κάθε περίπτωση μπορεί να ξεφύγει η μέθοδος που ακολουθεί ο κάθε γονέας.δεν υπάρχει γονιός που τα κάνει όλα σωστά..δεν γεννιούνται τα παιδιά συνοδευόμενα από manual..ο κάθε γονιός κάνει λάθη..και μαθαίνει από αυτά..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πολλοί συγχέουν το positive reinforcement με το κάνω κάτι για να ανταμοιφθώ..το παιδί μαθαίνει να κάνει κάτι μόνο αν ανταμοιφθεί..είτε με γλυκό ..είτε με παιχνίδι..είτε με οτιδήποτε. Και αυτό τα ακολουθεί κ ως ενήλικες..σε κάθε περίπτωση μπορεί να ξεφύγει η μέθοδος που ακολουθεί ο κάθε γονέας.δεν υπάρχει γονιός που τα κάνει όλα σωστά..δεν γεννιούνται τα παιδιά συνοδευόμενα από manual..ο κάθε γονιός κάνει λάθη..και μαθαίνει από αυτά..

Συμφωνώ απόλυτα. Γι' αυτό και μετά το άτομο χρειάζεται συνεχώς επιβράβευση και εξωτερική παρακίνηση για να κάνει κάτι. Άλλο μεγάλο λάθος :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πολλοί συγχέουν το positive reinforcement με το κάνω κάτι για να ανταμοιφθώ..το παιδί μαθαίνει να κάνει κάτι μόνο αν ανταμοιφθεί..είτε με γλυκό ..είτε με παιχνίδι..είτε με οτιδήποτε. Και αυτό τα ακολουθεί κ ως ενήλικες..σε κάθε περίπτωση μπορεί να ξεφύγει η μέθοδος που ακολουθεί ο κάθε γονέας.δεν υπάρχει γονιός που τα κάνει όλα σωστά..δεν γεννιούνται τα παιδιά συνοδευόμενα από manual..ο κάθε γονιός κάνει λάθη..και μαθαίνει από αυτά..

Είναι δύσκολα με τα παιδιά.. Κάθε ημέρα αγώνας, φυσικά για τις μάνες πιο δύσκολα.. Ειδικά αν έχουν 2 κ πάνω εκεί γίνεται μάχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...