Προς το περιεχόμενο

άγραφοι οικογενειακοί κανόνες


McNerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει καποιος που να πιστευει οτι με το να δειρεις καποιον 10-15-20-30 ετων θα τον πεισεις οτι εχεις δικιο και θα σε εκτιμησει κιολας ?

Κανένας..

Μάντεψε τι έκανε όταν η γυναίκα του έβγαζε γλώσσα.

Δεν νομίζω, ακόμα μαζί είναι 45 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν νομίζω, ακόμα μαζί είναι 45 χρόνια.

 

Wat.

 

OK, δεν ξέρω αν στ' αλήθεια την έδερνε, αλλά ξέρω ότι το αν είναι μαζί και το αν πέφτει ξύλο είναι άσχετα μεταξύ τους πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wat.

 

OK, δεν ξέρω αν στ' αλήθεια την έδερνε, αλλά ξέρω ότι το αν είναι μαζί και το αν πέφτει ξύλο είναι άσχετα μεταξύ τους πράγματα.

Καλά ρε συ ξέρεις καμία που να κάθεται να τρώει ξύλο; δεν παίζει. Ειδικά αν δέρνουν τα παιδιά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε συ ξέρεις καμία που να κάθεται να τρώει ξύλο; δεν παίζει. Ειδικά αν δέρνουν τα παιδιά της.

Έχω γνωρίσει μερικές. Μετά από πολλά χρόνια κακοποίηση παρατήσανε τους άνδρες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά ρε συ ξέρεις καμία που να κάθεται να τρώει ξύλο; δεν παίζει. Ειδικά αν δέρνουν τα παιδιά της.

 

Ναι. Αλλά αν δεν την ήξερα προσωπικά θα είχε σημασία; Είχα την εντύπωση ότι η ενδοοικογενειακή βία τέτοιου και άλλου είδους δεν είναι κάτι που το 2016 πρέπει να το δούμε με τα μάτια μας για να πιστέψουμε ότι υπάρχει.

 

Update μόλις θυμήθηκα αυτό που είναι και φρέσκο φρέσκο:

 

Jacqueline Sauvage is a 69-year-old woman from Montargis in central France.

She has described her husband, Norbert Marot, as a violent alcoholic who she claims abused her for 47 years.

She also says he raped their daughters and abused their son, who later committed suicide.

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε συ ξέρεις καμία που να κάθεται να τρώει ξύλο; δεν παίζει. Ειδικά αν δέρνουν τα παιδιά της.

 

Παίζει, και πολύ μάλιστα. Όπως παίζει και η συναισθηματική-λεκτική κακοποίηση. Οι λόγοι για το ότι κάθεται κάποιος και υφίσταται τέτοια συμπεριφορά είναι πολλοί, σε ένα μεγάλο ποσοστό πάντως, πρόκειται για άτομα τα οποία έμαθαν από μικρά να ζουν σε τέτοιο περιβάλλον, με έναν ή και τους δύο γονείς να είναι κακοποιητικοί. Προκειμένου να επιβιώσουν, αναπτύσσουν μηχανισμούς ωραιοποίησης της κατάστασης, την οποία ασυνείδητα επιλέγουν και ως ενήλικες καθώς τους είναι οικεία. Sad but true και ωραία πάσα για να δούμε και ένα πιθανό αποτέλεσμα που μπορεί να έχει στο μέλλον η κακοποίηση ενός παιδιού στο τώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γνωρίσει μερικές. Μετά από πολλά χρόνια κακοποίηση παρατήσανε τους άνδρες τους.

Μιλάμε στα 65 είναι τώρα αυτή και 75 αυτός, πότε θα τον παρατήσει; στα 90;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε στα 65 είναι τώρα αυτή και 75 αυτός, πότε θα τον παρατήσει; στα 90;

Κάποιες δεν τους παρατάνε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμησετα.. Πιθανόν τι να πω, προφανώς παίζουν οικονομικοί λόγοι.

Δεν είναι οι οικονομικοί λόγοι μόνο, το να μπορέσουν να αντιμετωπίσουν την εξάρτηση και το εκ νέου χτίσιμο της ζωής τους είναι πολύ πιο τρομακτικό από το να βρουν τρόπο να συντηρούνται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλά ρε συ ξέρεις καμία που να κάθεται να τρώει ξύλο; δεν παίζει. Ειδικά αν δέρνουν τα παιδιά της.

Για να μην κανω περιληψη...

http://www.insomnia.gr/topic/315248-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%B7-%CE%B2%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%B6%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%85/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμησετα.. Πιθανόν τι να πω, προφανώς παίζουν οικονομικοί λόγοι.

 

Όχι απαραίτητα.

Συνήθως υπάρχουν κάποια σφάλματα και συναισθηματικά κενά από την παιδική ηλικία που τότε αυτός/ή δεν το διαχειρίστηκε (για τον χ,ψ λόγο) όπως έπρεπε. Έτσι το κενό έχει παραμείνει και ενίοτε εκλογικεύεται και έτσι επαναλαμβάνεται -ως αυτοεκπληρούμενη προφητεία- και στην ενήλικη ζωή. Η συγκεκριμένη -το πιθανότερο- προερχόταν επίσης από παρόμοιο περιβάλλον στην παιδική ηλικία (πατέρας τραμπούκος, μέθυσος, την χτυπούσε κλπ), ένιωθε μέσα της συνεχώς την απόρριψη, δεν τα διαχειρίστηκε μέσα της τότε όλα αυτά (πιθανόν και να μην μπορούσε), και τώρα μέσω του αμυντικού μηχανισμού της εκλογικεύσης ξαναζεί την "απόρριψη" του πατέρα της μέσω της "απόρριψης" του συντρόφου της. Πολλές φορές ασυνείδητα και η ίδια βοηθάει στη συνέχιση της κατάστασης. Εκεί κολλάει και η αυτοεκπληρούμενη προφητεία.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...