Προς το περιεχόμενο

άγραφοι οικογενειακοί κανόνες


McNerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λιγο ξυλο δεν βλαπτει,ειχα φαει κατι αναποδες απο την μανα μου ακομα τις θυμαμαι ..με το δικιο της φυσικα.

εμένα πάλι μια φορά π έκανα κάτι ακραίο μ έδωσε χαστούκι κ εκτός οτι έβαλα τα γέλια κ της λέω "σιγά ρε μάνα θα σπάσεις κανα νύχι" , κάτι που την ξάφνιασε(θυμάμαι χαρακτηριστικά το βλέμμα )  , της είπα πως την επόμενη φορά θα φροντίσω να το πάω σε άλλο level 

πρέπει να πήγαινα γυμνάσιο αν θυμάμαι καλά , πρώτη ? όταν πάλι μου εξηγούσαν με όμορφο τρόπο πως είμαι λάθος και καταλάβαινα πως με σέβονται σαν άνθρωπο ντρεπόμουν να ξανακάνω κάτι 

με λίγα λόγια σε εμένα το μόνο που λειτουργούσε ήταν να με κάνεις να σε σέβομαι τόσο που να ντρέπομαι να σε ντροπιάσω ,

γιαυτό κ οι μοναδικές φορές π είχε θέμα η μάνα μ ήταν να με μαζεύει απο καυγάδες , βέβαια εκεί είχα κ το ελεύθερο αφού μ είχε πει"ποτέ μη χτυπήσεις άλλο παιδί , αν σε ακουμπήσει όμως κάποιος τότε σπάσε του τα δόντια" οπότε απλά τους άφηνα να χτυπήσουν πρώτοι χαχαχαχα

 

αυτό επίσης λειτούργησε και στο σχολείο με τους καθηγητές ακόμα κ στο στρατό , αν νιώσω πως με σέβονται θα σεβαστώ. 

Εκτοξευομενες παντοφλες εγω , τραβηγμα αυτιων και τσουλουφιων , και κυνηγι με σκούπα οπως στους "ατρόμητους" !

ενός φίλου μου η μάνα του πέταξε τούβλο στο κεφάλι απο απόσταση. ήταν νεκροθάφτης κ σαν ντουλάπα(στα μάτια μας τότε) η τύπισσα , πως την έβγαλε ζωντανός ιδέα δεν έχω, το συγκεκριμένο τούβλο πάντως το είχε αποφύγει σκύβοντας  

 

της μάνας μου όταν ήταν μικρή της είχε πετάξει η γιαγιά μου μια λαμαρίνα και την πήρε ευτυχώς μόνο στην άκρη του ποδιού κ κόντεψε να της το κόψει , ακραίο περιστατικό ...... πολλά χρόνια πριν ... 

επίσης είχε προσπαθήσει να την πνίξει όταν την γέννησε και της την πήραν απ τα χέρια .. οπότε απορώ αυτή τη γυναίκα γιατι δεν την είχαν πάει σε κανα ψυχιατρείο τότε κ την άφηναν να μεγαλώνει παιδιά .. θα μου πείτε χωριό και τόσες δεκαετίες πίσω... 

 

σε ένα θέμα για τις σφαλιάρες κ ιπτάμενες παντόφλες   :-D .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ εξυπηρετικός άγραφος κανόνας σε μας (ήμουν ο μεγάλος :-) ) ήταν ότι το μικρό παιδί (παλιές εποχές χωρίς τηλεκοντρόλ) άλλαζε κανάλι στην τηλεόραση ή δυνάμωνε/χαμήλωνε τον ήχο.

Βέβαια τότε δεν ήταν και τόσο κουραστικό αφού τα κανάλια ήταν δύο, το πρόγραμμα της τηλεόρασης ήταν στην καθημερινή εφημερίδα κι έτσι δεν υπήρχε λόγος για συνεχείς εναλλαγές και ψαξίματα (ζάπινγκ).

Κατά τα άλλα περίπου ότι περιγράφει ο ts με εξαίρεση σε μας ότι η "μ" word δεν έπαιζε καθόλου απ' τους γονείς (άλλες εποχές)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις σε ποια περίπτωση το ξύλο από γονέα προς το παιδί του δεν είναι κακοποίηση;

 

Λες στο παιδι σου "μην το κανεις αυτο δεν πρεπει", και αυτο το κανει, του ξαναλες, σε ξαναγραφει, τριτη, τεταρτη, πεμπτη φορα, συνεχιζει να σε γραφει, οποτε τα παιρνεις, και του σκας δυο σβουριχτες που θα τις θυμαται σε ολη του τη ζωη. Αυτο ειναι ξυλο.

Γυρνας σπιτι καθε βραδυ, εχοντας τα νευρα σου απο τη δουλεια, και με το παραμικρο που θα γινει, ξεσπας πανω στο παιδι. Αυτο ειναι κακοποιηση.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια που μιλάμε για οικογενειακούς κανόνες (οι οποίοι ανήκουν στην επιστήμη της λαογραφίας :P ) ο σοφός λαός έλεγε κάποτε:

"Μικρο κωλο δεν έδειρες, μεγάλος δε σε φοβάται".

Υπάρχουν παιδιά που ειναι ήσυχα απ τη φυση τους και άλλα που ειναι πιο ζωηρά.

Ο καλός γονιός προσπαθεί να δείξει τι ειναι κοινωνικά σωστό στο παιδί του. Οταν το 4χρονο επιμένει π.χ. να παίρνει το αναπτηρα και να βάζει φωτιές σε χαρτιά μέσα στο σπίτι, ενω του το χεις πει με 500 διαφορετικούς τρόπους, η τελευταία λύση ειναι η μπάτσα στα πισινά. Συνήθως αυτή ειναι που πιάνει κιόλας, διότι θα τη θυμάται για μια ζωή.

Καλός γονιός, ειναι και ο αυστηρός γονιός.Δε χρειάζεται να τα δινουμε όλα στο πιάτο.

Συμφωνω με τη τοποθέτηση του pournara

 

Άγραφος οικογενειακός κανόνας. Το μικρότερο παιδί κοιμάται νωρίτερα τα βράδια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις καθόμασταν πάντα όλοι μαζί για μεσημεριανό φαγητό, και η τηλεόραση έκλεινε. 

 Με αυτο τον κανονα συμφωνω. Με ενοχλει που βλεπω παιδια τωρα να τρωνε με τα κινητα στο χερι η ακομα χειροτερα  με τα Tablet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς ποτέ δεν κάναμε ησυχία όταν μίλαγε κάποιος στο τηλέφωνο. Δεν τρώγαμε σχεδόν ποτέ μαζί και τρώγαμε διαβάζοντας κομιξ. Βλέπαμε ταινίες με βία, σεξ, ναρκωτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κανόνες δεν είναι ουτε μόνο καλοί ούτε μόνο κακοί, υπάρχουν διαφορετικές όψεις...

Αυτή η "λαογραφικη"(εγώ τη λέω μικροκοινιωνολογική) παράμετρος που ανα φέρθηκε πιο πανω είναι που μου φαίνεται ενδιαφέρουσα στο όλο θεμα, όχι να κρίνω τις συνήθειες των άλλων.

Αλλες εμπειριες είχα γω, άλλες ο Ιδομενέας, άλλες κάποιος πχ σε θρησκευόμενο σπίτι με επισκέψεις σε εκκλησιες και τα σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια τότε δεν ήταν και τόσο κουραστικό αφού τα κανάλια ήταν δύο, το πρόγραμμα της τηλεόρασης ήταν στην καθημερινή εφημερίδα κι έτσι δεν υπήρχε λόγος για συνεχείς εναλλαγές και ψαξίματα (ζάπινγκ).

 

Και δεν υπήρχαν και διαφημίσεις! Ανάθεμα αν έχει δει κανείς εδώ τηλεόραση χωρίς διαφημίσεις ! Δεν νομίζω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς ποτέ δεν κάναμε ησυχία όταν μίλαγε κάποιος στο τηλέφωνο. Δεν τρώγαμε σχεδόν ποτέ μαζί και τρώγαμε διαβάζοντας κομιξ. Βλέπαμε ταινίες με βία, σεξ, ναρκωτικά.

Παρομοίως,θυμάμαι 4-5 χρονών που σηκωνόμουν το 3-4 το βράδυ και έβλεπα ροζ τηλέφωνα.  :shock:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιδί ότι βλέπει κάνει.. άμα μεγαλώνει σε μιά οικογένεια χαμηλής ποιότητας θα κάνει αταξίες γιατί θα νομίζει ότι είναι έτσι το φυσιολογικό και θα γίνει τόσο έξυπνο όσο του το επιτρέπουν τα ερεθίσματα που θα λαμβανει απο το σπίτι του.. δεν έχω δεί κανένα παιδί που οι γονείς του είναι της καλής κοινωνίας γιατροί ή επιχειρηματίες και να βγεί αλητάκι ή κολόπαιδο.. απλά από τη στιγμή που ο κάθε ανεγκέφαλος μπορεί να κάνει παιδί και να το μεγαλώνει έτσι οπως νομίζει αυτός οτι είναι το σωστό θα έχουμε διάφορα "παιδάκια".. Τα ερεθίσματα που λαμβάνει το παιδί απο τους γονείς του καθορίζουν την ανάπτυξη των νευρωνικών του δικτύων και διαμορφώνουν το χαρακτήρα του.. 

 

και εδώ προκύπτει το εξής φιλοσοφικό ερώτημα.. μήπως η ζωή είναι ένα όνειρο που το βλέπουμε χωρίς να μπορουμε να κάνουμε τίποτε? η συμπεριφορά μας καθορίζεται απο κληρονομικούς, χημικούς, βιολογικούς παράγοντες.. επομένως η συμπεριφορά μας και οι επιλογές μας στη ζωή είναι προβλέψιμες.. δέν έχουμε δηλαδή ελεύθερη βούληση.. είμαστε απλώς ρομπότ που διαγράφουν μιά συγκεκριμένη πορεία μέχρι να τους τελειώσει η μπαταρία.. 

 

Westworld. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιδί ότι βλέπει κάνει.. άμα μεγαλώνει σε μιά οικογένεια χαμηλής ποιότητας θα κάνει αταξίες γιατί θα νομίζει ότι είναι έτσι το φυσιολογικό και θα γίνει τόσο έξυπνο όσο του το επιτρέπουν τα ερεθίσματα που θα λαμβανει απο το σπίτι του.. δεν έχω δεί κανένα παιδί που οι γονείς του είναι της καλής κοινωνίας γιατροί ή επιχειρηματίες και να βγεί αλητάκι ή κολόπαιδο.. απλά από τη στιγμή που ο κάθε ανεγκέφαλος μπορεί να κάνει παιδί και να το μεγαλώνει έτσι οπως νομίζει αυτός οτι είναι το σωστό θα έχουμε διάφορα "παιδάκια".. Τα ερεθίσματα που λαμβάνει το παιδί απο τους γονείς του καθορίζουν την ανάπτυξη των νευρωνικών του δικτύων και διαμορφώνουν το χαρακτήρα του.. 

 

και εδώ προκύπτει το εξής φιλοσοφικό ερώτημα.. μήπως η ζωή είναι ένα όνειρο που το βλέπουμε χωρίς να μπορουμε να κάνουμε τίποτε? η συμπεριφορά μας καθορίζεται απο κληρονομικούς, χημικούς, βιολογικούς παράγοντες.. επομένως η συμπεριφορά μας και οι επιλογές μας στη ζωή είναι προβλέψιμες.. δέν έχουμε δηλαδή ελεύθερη βούληση.. είμαστε απλώς ρομπότ που διαγράφουν μιά συγκεκριμένη πορεία μέχρι να τους τελειώσει η μπαταρία.. 

 

Γιατροί και επιχειρηματίες είναι "καλή κοινωνία" :huh:

Γιατροί και επιχειρηματίες (+ άλλα μέλη της καλής κοινωνίας) δεν "βγάζουν" αλητάκια :huh:

Τα παιδιά κάνουν αταξίες όταν είναι από οικογένεια "χαμηλής ποιότητας" (ότι κι αν σημαίνει αυτό) :huh:

 

Σα να ταξίδεψα στο χρόνο και βρέθηκα στο...1900 με τέτοια statements.

 

Χωρίς προσωπικά να διαφωνώ ότι οι οικογενειακοί παράγοντες επηρεάζουν την εξέλιξη του παιδιού, σε καμιά περίπτωση δεν την καθορίζουν.

Επίσης αυτή η επιρροή μπορεί να είναι προς το αντίθετο. Δηλαδή παιδί από οικογένεια "καθώς πρέπει" να φορτώσει και να γίνει το τελείως αντίθετο.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σα να ταξίδεψα στο χρόνο και βρέθηκα στο...1900 με τέτοια statements.

Χμ, δεν πρόσεχες, πέρασε το Τρόλλεϊ και σε παρέσυρε.

 

Στα άλλα που λες συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...